Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 lipca 2025 r.
9:53

Piewcy pokoju na świecie

Magdalena Bożko-Miedzwiecka – dziennikarka, rzeczniczka prasowa. Publikowała w Dzienniku Wschodnim, Newsweeku, Newsweeku Historii, Rzeczpospolitej, Twórczości, Akcencie, Karcie. Laureatka dziennikarskich nagród, m.in. Ostrego Pióra Business Centre Club, nagród w konkursie prasowym Mediów Regionalnych im. Jana Stepka za reportaże historyczne i społeczne, nagród Salus Publica Głównego Inspektora Pracy, nagrody im. Bolesława Prusa Związku Literackich Polskich.
Magdalena Bożko-Miedzwiecka – dziennikarka, rzeczniczka prasowa. Publikowała w Dzienniku Wschodnim, Newsweeku, Newsweeku Historii, Rzeczpospolitej, Twórczości, Akcencie, Karcie. Laureatka dziennikarskich nagród, m.in. Ostrego Pióra Business Centre Club, nagród w konkursie prasowym Mediów Regionalnych im. Jana Stepka za reportaże historyczne i społeczne, nagród Salus Publica Głównego Inspektora Pracy, nagrody im. Bolesława Prusa Związku Literackich Polskich.

Zasłużyłeś na to i powinieneś ją otrzymać – powiedział Benjamin. Ponad zastawionym do obiadu stołem podał gospodarzowi spotkania list z oficjalną nominacją do Pokojowej Nagrody Nobla. Donald ściągnął usta w charakterystyczny dziubek, którym zwykł podkreślać doniosłość chwili i wagę swoich słów. – Dziękuję ci. Dziękuję ci Bibi – odpowiedział wyraźnie wzruszony. Ta scena przejdzie do historii. Tyle w niej cynizmu, fałszu i okrucieństwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas tej sceny patrzyłam uważnie na ręce Premiera Izraela Benjamina Natanjahu. To ręce umazane we krwi tysięcy ofiar. To ręce człowieka, który jest ścigany przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Ciąży na nim nakaz aresztowania pod zarzutem zbrodni wojennych polegających na głodzeniu jako metodzie prowadzenia wojny i umyślnym kierowaniu ataków na ludność cywilną oraz zbrodni przeciwko ludzkości polegających na zabójstwach, prześladowaniach i innych nieludzkich czynach.

Tak, to ten sam człowiek, który rości sobie moralne prawo do tego, by wskazywać, kto jest największym strażnikiem pokoju na świecie.

Swoim gestem zachwycił Donalda Trumpa. Nie mogło być inaczej, bowiem zagrał na jego najczulszej strunie – samouwielbienia. Spełnił jego wielkie marzenie od czasu, gdy Pokojową Nagrodę Nobla w 2009 roku otrzymał Barack Obama. A to przecież on, Donald Trump, nie lubi gdy giną ludzie, nie lubi wojen. I Bibi to docenił.

Wiele ich łączy. I nie mówię – co oczywiste – o wielkich pieniądzach, potężnych wpływach i światowych interesach. Są z tego samego pokolenia, Trump jest zaledwie trzy lata starszy od Netanjahu. Ich przodkowie pochodzą z Europy, ojciec Natanjahu urodził się w Warszawie (nazywał się Bensyjon Milejkowski, nazwisko Netanjahu przyjął po wyjeździe do Palestyny), dziadkowie Trumpa pochodzą z Niemiec i ze Szkocji.

Benjamin Netanjahu wiele lat mieszkał w Stanach z rodziną, skończył tam studia na kilku kierunkach, koncentrował się – podobnie jak Trump – na finansachi marketingu. Podczas studiów dorabiał jako statysta w Hollywood, co też rodzi skojarzenia z aktorskimi zapędami Donalda. Podobnie jak on ma trzecią żonę. Po angielsku mówi z doskonałym amerykańskim akcentem. Zna i rozumie Stany.

Trump ma do niego słabość. To nie jest sympatia, jak do Emmanuela Macrona, ale rodzaj respektu, szorstkiego partnerstwa. Beniamin Netanjahu był pierwszym zagranicznym przywódcą, którego Donald Trump, jako nowo wybrany prezydent USA, osobiście zaprosił do Białego Domu.

Gdy w 2020 roku Netanjahu pogratulował Joe Bidenowi wyboru na prezydenta USA tak rozwścieczył tym Trumpa, że ten zwyzywał go na oczach całego świata.

Trump jest przekonany, że w tym tandemie to on prowadzi i rozdaje karty.

A jak jest naprawdę?

Netanjahu to dziś najbardziej niebezpieczny, obok Putina, polityk i przywódca. Rozgrywa świat jak wytrawny gracz, na swoich zasadach. Stoi za nim wieloletnie doświadczenie w dyplomacji i w armii. Jeśli chce prowadzić wojnę, to ją prowadzi. Jeśli zechce ją zakończyć, zrobi to – na swoich warunkach. Jeden z jego ostatnich pomysłów to „Miasto Humanitarne” – zamknięcie 600 tys. palestyńskich uchodźców w obozie na gruzach Rafah, na południu Strefy Gazy. Komentatorzy nie zostawiają na tej idei suchej nitki. Mówią o kolejnym jawnym bezprawiu i nieludzkich praktykach. Z wprowadzeniem trwałego pokoju nie ma to nic wspólnego.

Tymczasem Donald Trump rozpoczął swoją prezydenturę od mocnych deklaracji o natychmiastowym zakończeniu wojny na Ukrainie i w Strefie Gazy. Jego porażka na tym polu obnaża dziś – delikatnie mówiąc – całą naiwność i nieporadność Trumpa. Ale hasła o pokoju na świecie nie schodzą z jego ust. A Netanjahu wie, że jakikolwiek ruch teraz wykona, musi mieć Donalda – piewcę pokoju na świecie – po swojej stronie.

I właśnie ograł prezydenta USA jednym ruchem.

– Chcę wyrazić uznanie i podziw dla wielu wielbicieli na całym świecie dla twojego przywództwa i dążenia do pokoju i bezpieczeństwa. W pełni zasłużyłeś na tę nominację – powiedział Benjamin Netanjahu, wręczając Trumpowi dokument potwierdzający zgłoszenie do Pokojowej Nagrody Nobla.

– To bardzo znaczące słyszeć to, zwłaszcza od ciebie. Dziękuję ci, Bibi. Dziękuję za wszystko, co robisz – odpowiedział Donald Trump.

Obaj przywódcy byli wyraźnie z siebie zadowoleni. I to by było na tyle w temacie pokoju na świecie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bartłomiej Kseniak zawodnik KS SNAJPER (z tarczą) - zwycięzca w dwóch kategoriach pistoletowych.
galeria

Celowali patriotycznie. Memoriał Strzelecki Żołnierzy i Powstańców

W Klubie Strzeleckim Snajper Lublin uczcili dzisiaj pamięć poległych i pomordowanych żołnierzy i powstańców.

Rozpoznasz polityków z Lubelszczyzny? Sprawdź się w naszym quizie!
QUIZ

Rozpoznasz polityków z Lubelszczyzny? Sprawdź się w naszym quizie!

Lubelszczyzna od lat jest ważnym miejscem na politycznej mapie Polski. To właśnie stąd wywodzi się wielu znanych parlamentarzystów, samorządowców i działaczy, którzy kształtują nie tylko lokalną, ale też krajową scenę polityczną. Część z nich działa od dekad, inni dopiero zdobywają popularność, ale jedno jest pewne – każdy, kto interesuje się życiem publicznym w regionie, powinien kojarzyć ich twarze. Dlatego przygotowaliśmy specjalny quiz o politykach z Lublina i województwa lubelskiego, który sprawdzi twoją wiedzę w nietypowy sposób.

Zamojski Szpital Niepubliczny w Zamościu mieści się przy ul. Peowiaków

Przymiarki do nowego oddziału w „starym” szpitalu. Prezes: Będziemy stawać na głowie

Baza lokalowa jest. Z personelem pomocniczym też nie będzie problemu. By pomysł na uruchomienie w zamojskim tzw. starym szpitalu oddziału psychiatrii dziecięcej się powiódł, potrzebni są jeszcze lekarze specjaliści.

Klaudia Klimczyk czyli Mama Na Obrotach

Gwiazda TikToka jedzie z nowym programem. Odwiedzi dwie miejscowości

Popularność zdobyła dzięki TikTokowi, ale znana jest również ze stund-upu. Klaudia Klimczyk występująca pod pseudonimem Mama Na Obrotach odwiedzi na początku października dwie miejscowości w powiecie tomaszowskim. Jej występy w Łaszczowie i Jarczowie będą biletowane.

Zniszczony dom w Wyrykach

Do czasu odbudowy domu poszkodowana rodzina z Wyryk ma zapewnione mieszkanie zastępcze

Do czasu odbudowy domu poszkodowana rodzina z Wyryk ma zapewnione mieszkanie zastępcze – powiedział PAP wójt gminy Bernard Błaszczuk. Dom został uszkodzony w nocy z 9 na 10 września, gdy nad Polskę wtargnęły rosyjskie drony. Budynek zostanie odbudowany od podstaw na koszt państwa.

Na ulicy Łukasińskiego pracownicy Strabagu całe wakacje układali kostkę na nowo. Od 1 października będzie już można tamtędy jeździć

Gwarancyjne remonty na finiszu. Ale poprawek ten wykonawca może mieć więcej

Z początkiem października zostanie otwarty ruch na Łukasińskiego, a najpewniej do końca miesiąca na Altanowej. Obie te ulice były w ramach remontów pogwarancyjnych naprawiane przez firmę Strabag. Miasto chciałoby, aby ten wykonawca poprawił też inne swoje inwestycje w mieście.

Świdniczanka wygrała drugi mecz z rzędu

Świdniczanka lepsza od Wisły II Kraków

W siedmiu pierwszych występach tylko trzy punkty. W dwóch ostatnich aż sześć „oczek”. Świdniczanka po derbowej wygranej z Avią poszła za ciosem i w meczu na dnie tabeli pokonała u siebie Wisłę II Kraków 4:1.

Bogdan Nowak i jedna z jego rozmówczyń - Jadwiga Kropornicka
galeria

Powrót do wyjątkowo trudnej przeszłości. Książka i reportaż pełne traumatycznych wspomnień

Godziny rozmów, setki zdjęć i nagrań. Gmina Skierbieszów wydaje kolejną wyjątkową książkę. Uzupełnieniem publikacji będzie też filmowy reportaż. Zawarte w nich są wspomnienia trudne, dotyczące czasów wojny i tego, co mieszkańcy Zamojszczyzny przeżyli podczas wysiedleń.

Bryan Griffin rozegrał niezłe zawody

PGE Start Lublin pokonał Górnika Zamek Książ Wałbrzych i zagra w finale Superpucharu Polski

PGE Start zagra w finale Pekao S.A. Superpucharu Polski. W sobotnim półfinale ekipa z Lublina pokonała Górnika Zamek Książ Wałbrzych 80:66.

Protest przeciwko myśliwym
Protest w Lublinie
galeria

Dość przypadkowych śmierci z rąk myśliwych

Kolejna tragedia, kolejny raz usłyszeliśmy „pomyliłem z dzikiem”. Ile tragedii z rąk myśliwych musi się jeszcze wydarzyć? Czy możemy czuć się bezpiecznie? – dopytywali aktywiści z lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego podczas dzisiejszego protestu pod siedzibę Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego przy ul. Wieniawskiej.

Bezpłatna antykoncepcja dla młodych kobiet. Tego chcą posłowie Polski 2050

Bezpłatna antykoncepcja dla młodych kobiet. Tego chcą posłowie Polski 2050

Posłowie Polski 2050 złożyli w Sejmie projekt ustawy, który przewiduje bezpłatny dostęp do antykoncepcji dla kobiet w wieku od 18 do 25 lat. Przewidziano w nim także, rozszerzenie antykoncepcji objętej refundacją, dla kobiet powyżej 25 roku życia. Bezpłatne środki antykoncepcji ma finansować NFZ.

Rondo służy już od roku. Teraz ma nazwę stowarzyszenia

Rondo służy już od roku. Teraz ma nazwę stowarzyszenia

Rondo, którym od roku jeżdżą już mieszkańcy, zyskało nazwę najstarszego stowarzyszenia w Białej Podlaskiej. Koło Bialczan złożyło taki wniosek niemal od razu po otwarciu inwestycji.

Sierż. Łukasz Remuszka i st. post. Łukasz Bizoń uratowali życie młodemu mężczyźnie

Sierż. Remuszka i st. post. Bizoń uratowali życie 25-latkowi

Byli na służbie, zrobili to, co do nich należało. Ale gdyby się zawahali i nie podjęli akcji ratowniczej tak szybko, młody mężczyzna mógłby już nie żyć. Dwaj policjanci z Lublina uratowali mu życie.

Magdalena Bożko-Miedzwiecka – dziennikarka, rzeczniczka prasowa. Publikowała w Dzienniku Wschodnim, Newsweeku, Newsweeku Historii, Rzeczpospolitej, Twórczości, Akcencie, Karcie. Laureatka dziennikarskich nagród, m.in. Ostrego Pióra Business Centre Club, nagród w konkursie prasowym Mediów Regionalnych im. Jana Stepka za reportaże historyczne i społeczne, nagród Salus Publica Głównego Inspektora Pracy, nagrody im. Bolesława Prusa Związku Literackich Polskich.

Polska o nim milczała, jakby nigdy nie istniał

Gdyby nie polscy piloci i mieszkańcy niewielkiej lubelskiej miejscowości, nikt by dzisiaj nie wiedział, że to w Woli Osowińskiej pod Radzyniem Podlaskim urodził się założyciel i pierwszy dowódca Dywizjonu 303. Polskie władze skutecznie wymazały pułkownika Zdzisława Krasnodębskiego z kart historii. Ale ludzie nie zapomnieli.

Wiejska zabawa, pacyfikacja i przemarsz partyzantów. Piknik Historyczny w Brodziakach
28 września 2025, 13:30

Wiejska zabawa, pacyfikacja i przemarsz partyzantów. Piknik Historyczny w Brodziakach

Historyczne widowisko będzie zasadniczym punktem niedzielnego pikniku, który w niedzielę (28 września) odbędzie się w Brodziakach pod Biłgorajem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

ruraelas

ZAMOŚĆ

43,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

129,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

69,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Komunikaty