Możemy spodziewać się powtórki scenariusza z ostatnich dni w woj. lubelskim. Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Krakowie ostrzega mieszkańców naszego regionu przed możliwymi lokalnymi podtopieniami. Rzeka Wisła może miejscami przekroczyć stan ostrzegawczy.
Na terenie woj. lubelskiego obowiązują obecnie dwa stopnie zagrożenia. Pierwszy dotyczy północnej i środkowej części naszego regionu - rzek Krzna, Bug, Wieprz oraz Wisły na odcinku od ujścia Kamiennej do Dęblina.
- W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość przekroczenia stanów ostrzegawczych, a krótkotrwale także alarmowych - przewidują synoptycy.
Gorzej sytuacja ma za to wyglądać na południu województwa, gdzie obowiązuje drugi stopień zagrożenia. Dotyczy Wisły od ujścia Sanu do ujścia Kamiennej oraz Sanu od ujścia Wisłoka do ujścia do Wisły. To powiaty biłgorajski, janowski oraz częściowo zamojski i tomaszowski.
- W obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu obserwowane będą wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, z możliwością przekroczeń stanów ostrzegawczych w kolejnych profilach wodowskazowych. Punktowo istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych. Na Wisłoce oraz Sanie poniżej Dynowa, na skutek spływu wód opadowych w niżej położone części zlewni, notowany będzie gwałtowny wzrost poziomu wody, punktowo z przekroczeniem stanów ostrzegawczych - czytamy w ostrzeżeniu.
Na terenie całego woj. lubelskiego ciągle utrzymuje się także drugi stopień zagrożenia meteorologicznego. Synoptycy zapowiadają gwałtowne burze z intensywnymi opadami deszczu, a miejscami nawet gradu.