Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

27 września 2021 r.
8:53

Tajemnicze stanowisko radnych PiS

1 8 A A
Radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa przygotowali stanowisko zmieniające tzw. uchwałę anty-LGBT
Radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa przygotowali stanowisko zmieniające tzw. uchwałę anty-LGBT (fot. Krzysztof Mazur / archiwum)

Radni Prawa i Sprawiedliwości w sejmiku województwa przygotowali stanowisko zmieniające tzw. uchwałę anty-LGBT, do której uwagi ma Komisja Europejska. Ale nową treść dokumentu mają przedstawić dopiero podczas dzisiejszej sesji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Temu, co zrobić z przyjętym w kwietniu 2019 roku stanowiskiem „w sprawie wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”, poświęcone było piątkowe posiedzenie sejmikowego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Ostatecznie zapadła decyzja, by przygotować nową treść kontrowersyjnej deklaracji.

– Podczas poniedziałkowej sesji zostanie wprowadzony do porządku obrad projekt zmieniający to stanowisko. Będzie to korekta pierwotnej wersji – potwierdza Marek Wojciechowski, sekretarz klubu PiS w sejmiku województwa. Zaznacza jednak: – Jego treść przedstawimy podczas obrad.

Wiadomo, że nowa deklaracja będzie stanowiskiem „w sprawie ochrony podstawowych praw i wolności”. Według naszych ustaleń, z dokumentu znikną odniesienia do społeczności LGBT. Właśnie to było przedmiotem uwag Komisji Europejskiej, której zdaniem dokument może naruszać tzw. zasady horyzontalne. Chodzi m.in. o zapobieganie wszelkiej dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.

Unijni urzędnicy zażądali wyjaśnień od marszałków pięciu województw, w których przyjęto takie stanowiska. Poinformowali też o wstrzymaniu negocjacji w ramach programu REACT EU, z którego nasz region miał otrzymać 26 mln euro na wsparcie szpitali i przedsiębiorców w związku z kryzysem wywołanym przez pandemię.

Do marszałków napisał też wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda sugerując, by przeanalizować i w razie potrzeby zmodyfikować treść stanowisk. To był pierwszy sygnał ze strony polityka PiS, by unijne wątpliwości wziąć na poważnie i zastanowić się nad dalszymi krokami w tej sprawie.

Po spotkaniu w ministerstwie marszałek Jarosław Stawiarski przekazał dziennikarzom, że „można wykonać pół kroku do tyłu” i zmodyfikować budzące wątpliwości Brukseli zapisy. Według nieoficjalnych informacji, wśród radnych PiS nie było jednak jednomyślności co do ostatecznego rozwiązania, bo pojawiały głosy, by nie uginać się pod presją Komisji Europejskiej i stanowiska nie zmieniać.

– Nową treść wypracowaliśmy wspólnie. Owszem, w dyskusji padały różne argumenty, ale mogę zapewnić, że klub będzie mówił w tej kwestii jednym głosem – przekonuje Marek Wojciechowski.

Jeśli radni PiS będą jednogłośni, nowe stanowisko zostanie przyjęte, bo ta formacja w 33-osobowym sejmiku ma 18 głosów. Można się jednak spodziewać burzliwej debaty.

– Ja za żadnymi modyfikacjami nie zagłosuję. Zwłaszcza że nie były one z nikim konsultowane, a ich treść poznamy dopiero na sesji. Moim zdaniem o nowym stanowisku możemy rozmawiać tylko wtedy, kiedy to poprzednie zostanie uchylone – mówi radny Krzysztof Komorski z Koalicji Obywatelskiej.

Podobne działania w kontekście tzw. uchwał anty-LGBT podejmują sejmiki innych województw. Dziś nowe stanowisko ma zostać przyjęte na Podkarpaciu. W ubiegłym tygodniu treść swojej deklaracji zmienili radni ze Świętokrzyskiego.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
___K___ / 27 września 2021 r. o 09:07
A ja mam pytanie związane ze zdjęciem tytułowym. W jakim kraju my żyjemy, skoro godło państwa wisi pod krzyżem? Czy to radni wojewódzcy, czy rada parafialna? Skoro taka jest hierarchia, to czy radni kierują się dobrem państwa, czy Kościoła?
Avatar
Berretto / 27 września 2021 r. o 09:13
Zdjęcie tytułowe z krzyżem górującym nad Godłem RP potwierdza, że w prześladowania katolików w tym kraju trwają.
Avatar
Max... / 27 września 2021 r. o 09:08
Typki są sprzedajne i zwyczajem godnym Czarnej Mańki z agencji towarzyskiej za pieniądze zweryfikują swoje przekonania!
Avatar
Max... / 27 września 2021 r. o 09:52
A ja mam pytanie związane ze zdjęciem tytułowym. W jakim kraju my żyjemy, skoro godło państwa wisi pod krzyżem? Czy to radni wojewódzcy, czy rada parafialna? Skoro taka jest hierarchia, to czy radni kierują się dobrem państwa, czy Kościoła?
 Oni kierują się dobrem swoich najbliższych tudzież bliskich znajomych obsadzanych w rożnego rodzaju spółkach! Te religijne symbole mają dla nich wartość szacowaną w konkretnych kwotach! Taki fetysz......
Avatar
Adam_z_Lublina / 27 września 2021 r. o 10:32
Uchwały wykluczające mniejszości są same z siebie obrzydliwe ! A sprawa jest tym bardziej kuriozalna, że uchwalają je osoby które afiszują się swoim katolicyzmem którego przecież istotą jest miłość do bliźniego a grzechem ciężkim pogarda do drugiego człowieka. Odnoszę wrażenie, że radni PiS są takimi katolikami ale tylko Starego Testamentu.
Avatar
Gutek / 27 września 2021 r. o 11:29
Sekta nami rządzi ? Panie Stawarski co jest warzniejsze dla MARSZAŁKA konstytucją czy biblia ?
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 września 2021 r. o 15:39
A ja mam pytanie związane ze zdjęciem tytułowym. W jakim kraju my żyjemy, skoro godło państwa wisi pod krzyżem? Czy to radni wojewódzcy, czy rada parafialna? Skoro taka jest hierarchia, to czy radni kierują się dobrem państwa, czy Kościoła?
 Tylko pod krzyża znakiem, Polak w swym kraju będzie biedakiem !!
Avatar
___K___ / 27 września 2021 r. o 18:35
A może radni reprezentują tylko chrześcijan, a niewierzący i innowiercy zostali wykluczeni? Strefa bez niewierzących i innowierców?
Avatar
___K___ / 27 września 2021 r. o 18:35
A może radni reprezentują tylko chrześcijan, a niewierzący i innowiercy zostali wykluczeni? Strefa bez niewierzących i innowierców?
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 września 2021 r. o 15:39
A ja mam pytanie związane ze zdjęciem tytułowym. W jakim kraju my żyjemy, skoro godło państwa wisi pod krzyżem? Czy to radni wojewódzcy, czy rada parafialna? Skoro taka jest hierarchia, to czy radni kierują się dobrem państwa, czy Kościoła?
 Tylko pod krzyża znakiem, Polak w swym kraju będzie biedakiem !!
Avatar
Gutek / 27 września 2021 r. o 11:29
Sekta nami rządzi ? Panie Stawarski co jest warzniejsze dla MARSZAŁKA konstytucją czy biblia ?
Avatar
Adam_z_Lublina / 27 września 2021 r. o 10:32
Uchwały wykluczające mniejszości są same z siebie obrzydliwe ! A sprawa jest tym bardziej kuriozalna, że uchwalają je osoby które afiszują się swoim katolicyzmem którego przecież istotą jest miłość do bliźniego a grzechem ciężkim pogarda do drugiego człowieka. Odnoszę wrażenie, że radni PiS są takimi katolikami ale tylko Starego Testamentu.
Avatar
Max... / 27 września 2021 r. o 09:52
A ja mam pytanie związane ze zdjęciem tytułowym. W jakim kraju my żyjemy, skoro godło państwa wisi pod krzyżem? Czy to radni wojewódzcy, czy rada parafialna? Skoro taka jest hierarchia, to czy radni kierują się dobrem państwa, czy Kościoła?
 Oni kierują się dobrem swoich najbliższych tudzież bliskich znajomych obsadzanych w rożnego rodzaju spółkach! Te religijne symbole mają dla nich wartość szacowaną w konkretnych kwotach! Taki fetysz......
Avatar
Berretto / 27 września 2021 r. o 09:13
Zdjęcie tytułowe z krzyżem górującym nad Godłem RP potwierdza, że w prześladowania katolików w tym kraju trwają.
Avatar
Max... / 27 września 2021 r. o 09:08
Typki są sprzedajne i zwyczajem godnym Czarnej Mańki z agencji towarzyskiej za pieniądze zweryfikują swoje przekonania!
Avatar
___K___ / 27 września 2021 r. o 09:07
A ja mam pytanie związane ze zdjęciem tytułowym. W jakim kraju my żyjemy, skoro godło państwa wisi pod krzyżem? Czy to radni wojewódzcy, czy rada parafialna? Skoro taka jest hierarchia, to czy radni kierują się dobrem państwa, czy Kościoła?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Willa plus. Przemysław Czarnek tłumaczy się z milionowych dotacji i zapowiada akcję odwetową

Willa plus. Przemysław Czarnek tłumaczy się z milionowych dotacji i zapowiada akcję odwetową

40 mln zł publicznych pieniędzy trafiło do organizacji pozarządowych na zakup nieruchomości m.in. w Warszawie, Katowicach i Lublinie. Decyzje podejmował osobiście Przemysław Czarnek, mimo opinii ekspertów, którzy negatywnie ocenili złożone wnioski. Minister uważa, że miał do tego pełne prawo i zapowiada ogólnopolską akcję radnych PiS.

Jak czyścić ekspres do kawy?

Jak czyścić ekspres do kawy?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez wypicia aromatycznej, pobudzającej kawy. Niezależnie od tego, czy wolisz mocne espresso, czy może delikatne cappuccino, ekspres automatyczny jest urządzeniem must have. Prawdziwi koneserzy kaw stawiają nie tylko na najwyższą jakość ziaren, ale także na profesjonalny sprzęt. Jednak jego zakup to nie wszystko. Jeżeli chcemy cieszyć się prawdziwym smakiem kawy, o ekspres należy odpowiednio zadbać. Systematyczne czyszczenie, konserwacja i odkamienianie pozwolą utrzymać intensywny aromat i głęboki smak kawy. Jak należy dbać o ekspres do kawy, aby urządzenie pracowało dla nas bezawaryjnie?

Zjeżdżalnie za 800 tysięcy złotych. Takie rzeczy tylko w Opolu Lubelskim

Zjeżdżalnie za 800 tysięcy złotych. Takie rzeczy tylko w Opolu Lubelskim

Dobra passa najmłodszych mieszkańców. Nie tylko budżet obywatelski zostanie wydany na place zabaw, ale także gmina inwestuje w miejsca dla dzieci. Wczoraj wykonawca symbolicznie odebrał plac budowy na którym postawi huśtawki i bujaki.

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [03-05.02]
3 lutego 2023, 8:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [03-05.02]

Na ekrany lubelskich kin trafi w piątek kilka premier. Wśród nich polski tytuł - "Masz ci los!". Będzie można zobaczyć także kryminał "Podejrzana" oraz przedpremierowo - nową odsłonę Asteriksa i Obeliksa.

Politycy zapraszają na spotkania. Pierwsze już dziś

Politycy zapraszają na spotkania. Pierwsze już dziś

W piątek i sobotę puławianie będą mieli okazję porozmawiać z politykami, a jednocześnie pomóc Ukrainie. Na warsztaty z robienia świec zaprasza Polska 2050. A Lewica chce rozmawiać o bieżących problemach mieszkańców.

Polski Cukier Start w sobotę zmierzy się u siebie z Arką Gdynia

Polski Cukier Start w sobotę zmierzy się u siebie z Arką Gdynia

To spotkanie można śmiało nazwać rywalizacją sąsiadów w ligowej tabeli. Chociaż obie ekipy dzielą aż trzy pozycje, to jednak należy pamiętać, że czerwono-czarni mają jeden mecz rozegrany mniej. Jeżeli więc ich w sobotę pokonają to zrównają się bilansem zwycięstw i porażek z zespołem znad Bałtyku. Początek zawodów o godz. 15.30

Niezwykła akcja policyjnego Black Hawka. Lot na wagę życia
galeria
film

Niezwykła akcja policyjnego Black Hawka. Lot na wagę życia

Płuca dla 60-letniego pacjenta oraz nerka i trzustka dla 30-letniej kobiety – to organy jakie przewieziono ze Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie do szpitala Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Lot policyjnym Black Hawkiem zajął 50 minut i to mimo silnych porywów wiatru, dużych turbulencji oraz chmur burzowych z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem.

Wirtualny adres dla firmy w Warszawie - dlaczego warto?

Wirtualny adres dla firmy w Warszawie - dlaczego warto?

Czym jest wirtualne biuro? Co obejmują usługi wirtualnego biura? Kto może sobie pozwolić na lokalizację swojej firmy w centrum Warszawy? W czym może wesprzeć przedsiębiorcę posiadanie wirtualnego biura? Poniżej prezentujemy garść informacji na temat usług dotyczących wirtualnych biur.

W jaki sposób skutecznie wypromujesz swoją firmę?

W jaki sposób skutecznie wypromujesz swoją firmę?

Samodzielnie podejmowane działania reklamowe zawsze wiążą się z dużym ryzykiem. Niewłaściwie określone cele oraz niedostosowanie formy do oczekiwań grupy docelowej skutkuje tym, że firma pomimo dużych nakładów finansowych nie osiąga oczekiwanych wyników. Dużo skuteczniejszym sposobem na wypromowanie swojej firmy może być zatrudnienie profesjonalnej agencji reklamowej. Z pomocą przychodzi tu agencja You’re Welcome.

Dotacja nie przepadnie. Obiecali miastu 12 milionów

Dotacja nie przepadnie. Obiecali miastu 12 milionów

Do puławskiego Ratusza dotarła promesa na rządową dotację z „Polskiego Ładu”. Pieniądze pozwolą zbudować wyczekiwane boiska dla Szkoły Podstawowej nr 3, wyremontować cztery inne obiekty oraz wymienić ogrodzenia wokół trzech przedszkoli. Sali sportowej nie będzie.

Program TV 3-5 lutego 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
3 lutego 2023, 20:00

Program TV 3-5 lutego 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W najbliższy weekend w telewizji będzie można zobaczyć m.in. widowiskowego "Bliźniaka", biografię słynnego malarza "Van Gogh. U bram wieczności" czy propozycję dla młodszych widzów - "Kung Fu Panda 2". Poniżej wybrane filmowe pozycje na weekend:

Lubelskie szkoły przeprowadzają się. Znowu

Lubelskie szkoły przeprowadzają się. Znowu

Radni dali zielone światło dla zamiany siedzib VII Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Przenosinom sprzeciwia się część rodziców uczniów podstawówki.

Już siedem lat walczą z rakiem. Pacjentów jest coraz więcej

Już siedem lat walczą z rakiem. Pacjentów jest coraz więcej

Ruszyli wiosną 2016 . Z roku na rok pacjentów przybywało. Po siedmiu latach Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Zamościu funkcjonujące tuż przy szpitalu „papieskim” i ściśle z nim współpracujące jest w stanie zapewnić leczenie aż 1500 pacjentom rocznie. Co ważne, dla chorych terapia w tym prywatnym ośrodku jest bezpłatna, bo finansuje ją NFZ.

Wojsko zniszczyło drogi. Nie ma pieniędzy na ich naprawę

Wojsko zniszczyło drogi. Nie ma pieniędzy na ich naprawę

Wojsko zniszczyło drogi i pola w przygranicznych miejscowościach. Samorządy już od roku oczekują od strony rządowej rozwiązania tego problemu. Ale chętnych do podjęcia działań brakuje.

MKS FunFloor kontra Zagłębie Lubin. Ostatnia szansa lublinianek?

MKS FunFloor kontra Zagłębie Lubin. Ostatnia szansa lublinianek?

MKS FunFloor zagra dzisiaj o godz. 18 w świętej wojnie z MKS Zagłębie Lubin. Dla podopiecznych Piotra Dropka to praktycznie ostatnia szansa na włączenie się do walki o mistrzostwo Polski. Zawody pokaże TVP Sport.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!