Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

8 maja 2020 r.
11:55

Wybory 2020. W najbliższą niedzielę nie zagłosujemy. "To jest coś, na co nie wpadł nikt nawet w czasach głębokiego komunizmu"

15 33 A A
Takie billboardy pojawiły się w Lublinie przed zapowiadanymi na 10 maja wyborami
Takie billboardy pojawiły się w Lublinie przed zapowiadanymi na 10 maja wyborami (fot. Maciej Kaczanowski)

Sejm przyjął ustawę w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich w sposób korespondencyjny. Ale nie odbędą się one w najbliższą niedzielę. Na mocy porozumienia Jarosława Kaczyńskiego z Jarosławem Gowinem prezydent zostanie wybrany w innym terminie. Nieoficjalnie mówi się o 12 lipca

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, czy w czasie epidemii koronawirusa wybory mogą się odbyć w wyznaczonym na 10 maja terminie żarliwie dyskutowano od kilku tygodni. Zdecydowanie przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadała się opozycja. Jej przedstawiciele tłumaczyli, że jedynym zgodnym z Konstytucją sposobem przełożenia majowej elekcji jest ogłoszenie w Polsce stanu klęski żywiołowej. Do przeprowadzenia elekcji w maju dążyło Prawo i Sprawiedliwość, które zaproponowało wprowadzenie głosowania korespondencyjnego przy pomocy Poczty Polskiej. Na drodze do realizacji tego planu stanął Jarosław Gowin, lider wchodzącej w skład rządzącego obozu Zjednoczonej Prawicy partii Porozumienie.

Ostatecznie Gowin i prezes PiS Jarosław Kaczyński w środę wieczorem ogłosili kompromis. Wynika z niego, że w najbliższą niedzielę wyborów nie będzie. – Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie – czytamy w stanowisku podpisanym przez obu polityków.

Wyjaśniają też oni, że wybory odbędą się w sposób korespondencyjny, a przeprowadzi je Państwowa Komisja Wyborcza.

To będzie wymagało nowelizacji ustawy w tej sprawie, bo według niej organizacją głosowania miała zająć się Poczta Polska.

Wspomniana ustawa, mimo weta Senatu, została przyjęta przez Sejm wczoraj rano. Teraz trafi na biurko prezydenta. Ostatecznie projekt poparli wszyscy posłowie PiS, włącznie z przedstawicielami Porozumienia. Przeciwni byli członkowie Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz PSL-Kukiz’15. Od głosu wstrzymali się przedstawiciele Konfederacji.

– Ale to był głos przeciwko tej ustawie, która jeszcze bardziej dewastuje polskie państwo – komentuje Jakub Kulesza, lubelski poseł tej formacji.

– Wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że Jarosław Kaczyński oszuka Jarosława Gowina i nie zdziwiłabym się, gdyby się okazało, że znajdzie się inny wybieg – mówi natomiast posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Mucha. – Domagaliśmy się przełożenia wyborów, ale zgodnie z prawem, czyli po ogłoszeniu stanu klęski żywiołowej. Proponowane rozwiązania zgodne z prawem nie są – dodaje.

Zaproponowane przez Kaczyńskiego i Gowina pozytywnie ocenia senator z Chełma Józef Zając, związany z Porozumieniem.

– W wewnętrznych dyskusjach już jakiś czas temu stwierdziliśmy, że ciągłe mówienie o tym, że w najbliższą niedzielę będą wybory, jest rzeczą nierealną. Gdyby dążono do ich przeprowadzenia za wszelką cenę, wyszlibyśmy z obozu państw demokratycznych – mówi Zając i twierdzi, że zawarto kompromis.

– Dla mnie to nie jest żaden kompromis – ocenia jednak dr Paweł Sadowski, konstytucjonalista z UMCS. I wyjaśnia, że z punktu widzenia Konstytucji jedynym dopuszczalnym terminem wyborów bez ogłaszania stanu nadzwyczajnego jest ten 10 maja. – Na dzień dzisiejszy mamy ustawę, która przewiduje przeprowadzenie wyborów w najbliższą niedzielę, ale one się nie odbędą. To jest coś, na co nie wpadł nikt nawet w czasach głębokiego komunizmu. Wybory były wtedy fałszowane i wiadomo jak przeprowadzane, ale się odbywały – dodaje dr Sadowski.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium