Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

18 listopada 2021 r.
18:22

Zapytaliśmy KE, co z milionami dla Lubelskiego?

Autor: Zdjęcie autora toma
4 7 A A
Marsz Równości 2021 w Lublinie
Marsz Równości 2021 w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Komisja Europejska analizuje odpowiedź województwa lubelskiego w związku z wątpliwościami dotyczącymi przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE. Od tego zależy wznowienie rozmów w sprawie przyznania naszemu regionowi 26 mln euro z unijnego programu REACT EU.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o przyjętą 2 listopada uchwałę w sprawie ochrony przed przejawami dyskryminacji ze względu na m.in. płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie, religię czy orientację seksualną. Była ona efektem wrześniowej decyzji radnych sejmiku, którzy zmienili treść stanowiska sprzeciwu wobec „wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” z kwietnia 2019 roku, zwanego przez opinię publiczną „uchwałą anty-LGBT”. W nowej deklaracji opowiedzieli się za „ochroną podstawowych praw i wolności”.

– W uchwale chcemy wyraźnie doprecyzować, że Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej jest dla nas podstawowym dokumentem, który wymaga od wszystkich stron przestrzegania wszelkich praw i wolności związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Czy mówimy o wolności religijnej, słowa, zgromadzeń czy płci. Wszystko, co jest związane z tym pojęciem, jest dla nas obowiązującym prawem – mówił w poniedziałek marszałek Jarosław Stawiarski (PiS). Zaznaczył przy tym, że przyjęcie uchwały nie było warunkiem narzuconym przez unijnych urzędników, a wynikiem dobrej woli władz województwa. Wyraził też nadzieję, że Bruksela jak najszybciej wznowi rozmowy w sprawie programu REACT EU, jednak nie powiedział, kiedy może to nastąpić.

Takiej daty wciąż nie podaje także Komisja Europejska, którą zapytaliśmy o to, czy uchwała z początku listopada rzeczywiście zamyka sprawę. W odpowiedzi czytamy, że dokumentacja przesłana przez samorząd województwa lubelskiego jest obecnie analizowana. Z komentarza KE wynika też, że sugerowała ona przyjęcie dokumentu.

– Pod koniec października wysłaliśmy pisma do zainteresowanych regionów, w tym do województwa lubelskiego. W pismach Komisja zwróciła się o wyraźne zobowiązanie do niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. W przypadku województwa lubelskiego, ze względu na niejednoznaczność tekstu, poprosiliśmy również o potwierdzenie, że deklaracja została uchylona – informuje Vivian Loonela, rzecznik Komisji Europejskiej w Polsce.

Za przyjęcie uchwały z 2 listopada władzom województwa podziękował opozycyjny radny sejmiku Krzysztof Komorski (Koalicja Obywatelska). – Cieszę się, że treść ostatecznie precyzuje uchylenie stanowiska z 19 kwietnia 2019 r. wbrew zapowiedziom radnych PiS, że nie ma takiej potrzeby – pisze Komorski w liście otwartym. I dodaje: – Przekonanie Komisji Europejskiej ws. przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE leży w interesie Województwa Lubelskiego oraz jego mieszkańców. Mam nadzieję, że uchwalony dokument ostatecznie zażegna niebezpieczeństwo utraty środków europejskich przez naszą „Małą Ojczyznę” i ostatecznie zakończy sprawę niepotrzebnej i niefortunnej inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości. 

Zobacz także: Trzeci Marsz Równości w Lublinie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 listopada 2021 r. o 06:21
+2
Dziwne. W spawie Turowa odprawiają jakieś gusła i zabobony a tu to nie wystarczy ?
Avatar
Max... / 18 listopada 2021 r. o 22:38
+2
Pozostaje mieć nadzieję, że środowiska LGBT będą konsultowane przez unijnych decydentow! Nikt tak dobrze nie zna wszystkich ohydztw, na które PiS-kanalie narażają osoby heteroseksualnie nienormatywne, jak sami poszkodowani! Należy również wziąć pod uwagę kilka niedawnych deklaracji padających z ust polityków administrujących nasz kraj o niewielkim znaczeniu środków z EU dla kondycji fantastycznych wyników finansowych budżetu państwa! Być może miliony zarezerwowane dla naszego regionu byłyby zdecydowanie lepiej zagospodarowane np. przez "Fundację Batorego"! Innymi słowy, nie spieszcie się , Szanowni urzędnicy unijni i rozważcie inne alternatywne ośrodki warte wsparcia. Wszak nie pieniądze, ale wspólne wartości powinny budować wspólnotę!
Pozostaje mieć nadzieję, że środowiska LGBT będą konsultowane przez unijnych decydentow! Nikt tak dobrze nie zna wszystkich ohydztw, na które PiS-kanalie narażają osoby heteroseksualnie nienormatywne, jak sami poszkodowani! Należy również wziąć pod uwagę kilka niedawnych deklaracji padających z ust polityków administrujących nasz kraj o niewielkim znaczeniu środków z EU dla kondycji fantastycznych wyników finansowych budżetu państwa! Być może miliony zarezerwowane dla naszego regionu byłyby zdecydowanie lepiej zagospodarowane np. przez &quo... rozwiń
Avatar
Max... / 18 listopada 2021 r. o 22:44
+1
Hm.... być może warto byłoby, Panie Staszewski, zebrać kilka tysięcy podpisów i mocą tych głosów zaapelować o roztropność i wstrzemięźliwość w rozpatrywaniu wypocin wysmażonych przez samorządowców pokroju wspomnianego w artykule marszałka Stawiarskiego!
Avatar
poker / 18 listopada 2021 r. o 20:26
+1
Warto przypomnieć fakty: niejaki Bartosz Staszewski wyśledził, że wśród ministrów rządu PiS są ludzie homoseksualni i nawoływał w sieci, żeby z nich szydzić i wyśmiewać ich. Sam bywa, jak większość Polaków, w różnych środowiskach, w różnych miejscowościach, chodzi, spaceruje wśród innych ludzi i żaden włos ani z głowy, ani prześlicznej bródki mu nie spadł. Więc o jakich prześladowaniach mówimy? Czy nie jest to tak, że zamiast wziąć się do uczciwej, ciężkiej pracy, aktywiści LGBT+ chcą żyć i robić karierę (pieniądze) na promowaniu się tylko i wyłącznie jako tych, co uprawiają seks w sposób trochę inny niż większość ludzkości?
Warto przypomnieć fakty: niejaki Bartosz Staszewski wyśledził, że wśród ministrów rządu PiS są ludzie homoseksualni i nawoływał w sieci, żeby z nich szydzić i wyśmiewać ich. Sam bywa, jak większość Polaków, w różnych środowiskach, w różnych miejscowościach, chodzi, spaceruje wśród innych ludzi i żaden włos ani z głowy, ani prześlicznej bródki mu nie spadł. Więc o jakich prześladowaniach mówimy? Czy nie jest to tak, że zamiast wziąć się do uczciwej, ciężkiej pracy, aktywiści LGBT+ chcą żyć i robić karierę (pieniądze) na promowaniu się tylko ... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 22 listopada 2021 r. o 15:43
0
Lubelskie zamiast kebabów nadal będzie jeść cebularz . Kalosz znowu coś pier...li . W stolicy 40 % kadry managerów to homo. Nie mają dzieci często samotni dla nich kariera to sens życia. Jak dla pewnego niegrzecznego Jarka, tyle że oni do czegoś doszli a nie jadą na darach od rodziców i śmierci brata
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 listopada 2021 r. o 08:37
0
KOGO PROMUJE UNIA i W JAKIM CELU ? "Homoseksualiści żyją średnio 20 lat krócej. To oni stanowią większość osób chorych na HIV/AIDS i inne choroby weneryczne. Wśród homoseksualistów jest także zdecydowana nadreprezentacja pedofilów...." -- stronazycia.pl/infografiki-sp/
Avatar
poker / 20 listopada 2021 r. o 20:25
-1
Osoby szerzące ideologię LGBT+ posługują się kłamstwem i przemocą w stosunku do heteronormatywnej większości społeczeństw demokratycznych. Autorka Harrego Pottera nie może wziąć udziału w uroczystościach związanych z jej dziełem, bo została ukarana za pogląd o tradycyjnym pojmowaniu płci. W USA zawieszono w prawach ucznia chłopca, który przyznał się, że zna dwie płcie: żeńską i męską. Ludzie zaczynają cierpieć za poglądy i przekonania. Tak wygląda TOLERANCJA wg. tego środowiska. A przypominam: w Polsce nikt nikomu nie zagląda do łóżka i jakiekolwiek ustępstwa wobec przemocy i kłamstwa osób promujących się na mniejszościowych upodobaniach seksualnych zachęca ich do następnych agresywnych kroków.
Osoby szerzące ideologię LGBT+ posługują się kłamstwem i przemocą w stosunku do heteronormatywnej większości społeczeństw demokratycznych. Autorka Harrego Pottera nie może wziąć udziału w uroczystościach związanych z jej dziełem, bo została ukarana za pogląd o tradycyjnym pojmowaniu płci. W USA zawieszono w prawach ucznia chłopca, który przyznał się, że zna dwie płcie: żeńską i męską. Ludzie zaczynają cierpieć za poglądy i przekonania. Tak wygląda TOLERANCJA wg. tego środowiska. A przypominam: w Polsce nikt nikomu nie zagląda do łóżka i jaki... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 22 listopada 2021 r. o 15:43
0
Lubelskie zamiast kebabów nadal będzie jeść cebularz . Kalosz znowu coś pier...li . W stolicy 40 % kadry managerów to homo. Nie mają dzieci często samotni dla nich kariera to sens życia. Jak dla pewnego niegrzecznego Jarka, tyle że oni do czegoś doszli a nie jadą na darach od rodziców i śmierci brata
Avatar
poker / 20 listopada 2021 r. o 20:25
-1
Osoby szerzące ideologię LGBT+ posługują się kłamstwem i przemocą w stosunku do heteronormatywnej większości społeczeństw demokratycznych. Autorka Harrego Pottera nie może wziąć udziału w uroczystościach związanych z jej dziełem, bo została ukarana za pogląd o tradycyjnym pojmowaniu płci. W USA zawieszono w prawach ucznia chłopca, który przyznał się, że zna dwie płcie: żeńską i męską. Ludzie zaczynają cierpieć za poglądy i przekonania. Tak wygląda TOLERANCJA wg. tego środowiska. A przypominam: w Polsce nikt nikomu nie zagląda do łóżka i jakiekolwiek ustępstwa wobec przemocy i kłamstwa osób promujących się na mniejszościowych upodobaniach seksualnych zachęca ich do następnych agresywnych kroków.
Osoby szerzące ideologię LGBT+ posługują się kłamstwem i przemocą w stosunku do heteronormatywnej większości społeczeństw demokratycznych. Autorka Harrego Pottera nie może wziąć udziału w uroczystościach związanych z jej dziełem, bo została ukarana za pogląd o tradycyjnym pojmowaniu płci. W USA zawieszono w prawach ucznia chłopca, który przyznał się, że zna dwie płcie: żeńską i męską. Ludzie zaczynają cierpieć za poglądy i przekonania. Tak wygląda TOLERANCJA wg. tego środowiska. A przypominam: w Polsce nikt nikomu nie zagląda do łóżka i jaki... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 listopada 2021 r. o 08:37
0
KOGO PROMUJE UNIA i W JAKIM CELU ? "Homoseksualiści żyją średnio 20 lat krócej. To oni stanowią większość osób chorych na HIV/AIDS i inne choroby weneryczne. Wśród homoseksualistów jest także zdecydowana nadreprezentacja pedofilów...." -- stronazycia.pl/infografiki-sp/
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 listopada 2021 r. o 06:21
+2
Dziwne. W spawie Turowa odprawiają jakieś gusła i zabobony a tu to nie wystarczy ?
Avatar
Max... / 18 listopada 2021 r. o 22:44
+1
Hm.... być może warto byłoby, Panie Staszewski, zebrać kilka tysięcy podpisów i mocą tych głosów zaapelować o roztropność i wstrzemięźliwość w rozpatrywaniu wypocin wysmażonych przez samorządowców pokroju wspomnianego w artykule marszałka Stawiarskiego!
Avatar
Max... / 18 listopada 2021 r. o 22:38
+2
Pozostaje mieć nadzieję, że środowiska LGBT będą konsultowane przez unijnych decydentow! Nikt tak dobrze nie zna wszystkich ohydztw, na które PiS-kanalie narażają osoby heteroseksualnie nienormatywne, jak sami poszkodowani! Należy również wziąć pod uwagę kilka niedawnych deklaracji padających z ust polityków administrujących nasz kraj o niewielkim znaczeniu środków z EU dla kondycji fantastycznych wyników finansowych budżetu państwa! Być może miliony zarezerwowane dla naszego regionu byłyby zdecydowanie lepiej zagospodarowane np. przez "Fundację Batorego"! Innymi słowy, nie spieszcie się , Szanowni urzędnicy unijni i rozważcie inne alternatywne ośrodki warte wsparcia. Wszak nie pieniądze, ale wspólne wartości powinny budować wspólnotę!
Pozostaje mieć nadzieję, że środowiska LGBT będą konsultowane przez unijnych decydentow! Nikt tak dobrze nie zna wszystkich ohydztw, na które PiS-kanalie narażają osoby heteroseksualnie nienormatywne, jak sami poszkodowani! Należy również wziąć pod uwagę kilka niedawnych deklaracji padających z ust polityków administrujących nasz kraj o niewielkim znaczeniu środków z EU dla kondycji fantastycznych wyników finansowych budżetu państwa! Być może miliony zarezerwowane dla naszego regionu byłyby zdecydowanie lepiej zagospodarowane np. przez &quo... rozwiń
Avatar
poker / 18 listopada 2021 r. o 20:26
+1
Warto przypomnieć fakty: niejaki Bartosz Staszewski wyśledził, że wśród ministrów rządu PiS są ludzie homoseksualni i nawoływał w sieci, żeby z nich szydzić i wyśmiewać ich. Sam bywa, jak większość Polaków, w różnych środowiskach, w różnych miejscowościach, chodzi, spaceruje wśród innych ludzi i żaden włos ani z głowy, ani prześlicznej bródki mu nie spadł. Więc o jakich prześladowaniach mówimy? Czy nie jest to tak, że zamiast wziąć się do uczciwej, ciężkiej pracy, aktywiści LGBT+ chcą żyć i robić karierę (pieniądze) na promowaniu się tylko i wyłącznie jako tych, co uprawiają seks w sposób trochę inny niż większość ludzkości?
Warto przypomnieć fakty: niejaki Bartosz Staszewski wyśledził, że wśród ministrów rządu PiS są ludzie homoseksualni i nawoływał w sieci, żeby z nich szydzić i wyśmiewać ich. Sam bywa, jak większość Polaków, w różnych środowiskach, w różnych miejscowościach, chodzi, spaceruje wśród innych ludzi i żaden włos ani z głowy, ani prześlicznej bródki mu nie spadł. Więc o jakich prześladowaniach mówimy? Czy nie jest to tak, że zamiast wziąć się do uczciwej, ciężkiej pracy, aktywiści LGBT+ chcą żyć i robić karierę (pieniądze) na promowaniu się tylko ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa
galeria

Jedna osoba zatrzymana podczas meczu Motoru Lublin z Legią Warszawa

Lubelscy policjanci wspierani przez mundurowych z innych garnizonów zabezpieczali wczoraj mecz Pucharu Polski w piłce nożnej pomiędzy drużynami Motoru Lublin i Legii Warszawa.

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Czym jest beton architektoniczny i jakie ma zastosowania?

Każdy, kto ceni sobie ciekawe koncepcje i niebanalne, odważne rozwiązania, powinien zwrócić uwagę na możliwości estetyczne betonu architektonicznego. Ten materiał cechuje się nie tylko niezwykłą wytrzymałością, lecz także niezwyczajnym środkiem wyrazu pozwalającym na plastyczność, a więc tym samym na pewnego rodzaju swobodę.

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Priorytety w lubelskim, REACT-EU – odpowiedź na kryzys po pandemii

Tradycyjnie pojmowany rozwój cywilizacji ludzkiej jest powszechnie akceptowanym i pożądanym procesem. Niesie on jednak za sobą pewne konsekwencje, z którymi musimy się mierzyć. Konsekwencje te, to przede wszystkim stale rosnące zapotrzebowanie na zasoby naturalne oraz narastający negatywny wpływ na środowisko, prowadzący między innymi do pogorszenia jakości życia. Nic więc dziwnego, że ochrona środowiska jest jednym z priorytetów dobiegającego już końca Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Z umów cywilnoprawnych korzysta się na coraz większą skalę. Czym różnią się one od dobrze znanego etatu?

Stosunek pracy nawiązywany między pracodawcą i pracownikiem zwykle kojarzy nam się z takimi terminami jak etat czy umowa o pracę. Słusznie, choć w ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku pracy pojawiły się nowe modele zatrudnienia, przez co sytuacja mocno się skomplikowała. Mowa tu oczywiście o umowach cywilnoprawnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie różnią się one od umowy o pracę, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin – Decka Pelplin 92:70

AZS UMCS Start II Lublin zwycięstwem rozpoczął 12 kolejkę Suzuki I liga koszykarzy

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Ludzie chcą się szczepić, ale system nie nadąża

Puławianie, którzy chcieliby przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 muszą uzbroić się w cierpliwość. Na jedyną infolinię dla publicznych przychodni trudno się dodzwonić, a te prywatne większość terminów grudniowych mają już zarezerwowane. Punkty szczepień ledwo nadążają z zastrzykami.

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Środki do dezynfekcji powierzchni. Dlaczego są dla nas tak istotne?

Zagrożenie związane z pandemią i kolejnymi mutacjami wirusa SARS-CoV-2 jeszcze długo nie minie. To sytuacja, która wymusza na nas dopasowanie się do tych trudnych okoliczności i zastosowanie odpowiednich środków ochrony.

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pompy membranowe – szeroki wybór, efektywne działanie

Pneumatyczne pompy membranowe są niezwykle uniwersalne dzięki czemu znajdują zastosowanie w różnorodnych obszarach przemysłu. Odpowiednia budowa pompy z wykorzystaniem solidnych i trwałych materiałów są wytrzymałe i wykorzystywane w szerokim zakresie głównie w przemyśle spożywczym oraz chemicznym. Ich szczególna konstrukcja daje możliwość przesyłania materiałów lepkich i agresywnych chemikaliów, jak również materiałów o silnych właściwościach ściernych.

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Jaka glebogryzarka będzie najlepsza dla małego i średniego ogrodu?

Czy warto kupować glebogryzarkę do swojego przydomowego ogrodu? Jak najbardziej! Może ona znacząco poprawić jakość gleby, a co za tym idzie ułatwić Ci uprawę warzyw, a także polepszyć warunki dla kwiatów czy trawnika. Sprawdź jakiego rodzaju urządzenie będzie najlepsze dla małych i średnich powierzchni.

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

Kolejny dzień i ponad 500 ofiar śmiertelnych. Koronawirus w Polsce, 2 grudnia

W całej Polsce jest 27 356 przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia w raporcie z 2 grudnia 2021 r. Zmarły 502 osoby zakażone koronawirusem.

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny Teatru Starego w Lublinie. Najciekawsze wydarzenia

200. urodziny będzie świętować w przyszłym roku Teatr Stary, chociaż działa zaledwie 10 lat. Dziś zaczyna się sprzedaż biletów na wydarzenia ujęte w repertuarze na pierwsze jubileuszowe półrocze.

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Myśliwi chcą rekompensat za stan wyjątkowy

Straty ponoszą koła łowieckie i rolnicy. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym obowiązuje zakaz polowań. Starosta bialski, Mariusz Filipiuk (PSL) apeluje do rządu o zmianę przepisów, choćby w zakresie rekompensat.

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Osłabiona Pszczółka Polski Cukier jedzie na Białoruś po awans do play-off EuroCup

Albo koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin będą kowalami swojego losu, albo będą musiały liczyć na łut szczęścia. W czwartek podopieczne Krzysztofa Szewczyka zmierzą się w ostatnim grupowym spotkaniu z BC Horizont Mińsk. Stawka tego starcia jest bardzo duża, a zespół z Lublina osłabiony

Kolejne miasto w regionie ze strefą płatnego parkowania

Kolejne miasto w regionie ze strefą płatnego parkowania

Bez dyskusji przyjęli radni pomysł by miasto brało pieniądze za zostawienie auta na niektórych ulicach. To pierwsza strefa parkowania w historii Biłgoraja, który bardzo narzeka na brak miejsc w centrum.

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin zagra dzisiaj z Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin zagra dzisiaj z Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski

Ten mecz będzie debiutem w „czerwono-czarnych” Elijaha Wilsona

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium