Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

18 listopada 2021 r.
18:22

Zapytaliśmy KE, co z milionami dla Lubelskiego?

Autor: Zdjęcie autora toma
4 7 A A
Marsz Równości 2021 w Lublinie
Marsz Równości 2021 w Lublinie (fot. Jacek Szydłowski)

Komisja Europejska analizuje odpowiedź województwa lubelskiego w związku z wątpliwościami dotyczącymi przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE. Od tego zależy wznowienie rozmów w sprawie przyznania naszemu regionowi 26 mln euro z unijnego programu REACT EU.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Chodzi o przyjętą 2 listopada uchwałę w sprawie ochrony przed przejawami dyskryminacji ze względu na m.in. płeć, rasę, kolor skóry, pochodzenie, religię czy orientację seksualną. Była ona efektem wrześniowej decyzji radnych sejmiku, którzy zmienili treść stanowiska sprzeciwu wobec „wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” z kwietnia 2019 roku, zwanego przez opinię publiczną „uchwałą anty-LGBT”. W nowej deklaracji opowiedzieli się za „ochroną podstawowych praw i wolności”.

– W uchwale chcemy wyraźnie doprecyzować, że Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej jest dla nas podstawowym dokumentem, który wymaga od wszystkich stron przestrzegania wszelkich praw i wolności związanych z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Czy mówimy o wolności religijnej, słowa, zgromadzeń czy płci. Wszystko, co jest związane z tym pojęciem, jest dla nas obowiązującym prawem – mówił w poniedziałek marszałek Jarosław Stawiarski (PiS). Zaznaczył przy tym, że przyjęcie uchwały nie było warunkiem narzuconym przez unijnych urzędników, a wynikiem dobrej woli władz województwa. Wyraził też nadzieję, że Bruksela jak najszybciej wznowi rozmowy w sprawie programu REACT EU, jednak nie powiedział, kiedy może to nastąpić.

Takiej daty wciąż nie podaje także Komisja Europejska, którą zapytaliśmy o to, czy uchwała z początku listopada rzeczywiście zamyka sprawę. W odpowiedzi czytamy, że dokumentacja przesłana przez samorząd województwa lubelskiego jest obecnie analizowana. Z komentarza KE wynika też, że sugerowała ona przyjęcie dokumentu.

– Pod koniec października wysłaliśmy pisma do zainteresowanych regionów, w tym do województwa lubelskiego. W pismach Komisja zwróciła się o wyraźne zobowiązanie do niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną. W przypadku województwa lubelskiego, ze względu na niejednoznaczność tekstu, poprosiliśmy również o potwierdzenie, że deklaracja została uchylona – informuje Vivian Loonela, rzecznik Komisji Europejskiej w Polsce.

Za przyjęcie uchwały z 2 listopada władzom województwa podziękował opozycyjny radny sejmiku Krzysztof Komorski (Koalicja Obywatelska). – Cieszę się, że treść ostatecznie precyzuje uchylenie stanowiska z 19 kwietnia 2019 r. wbrew zapowiedziom radnych PiS, że nie ma takiej potrzeby – pisze Komorski w liście otwartym. I dodaje: – Przekonanie Komisji Europejskiej ws. przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE leży w interesie Województwa Lubelskiego oraz jego mieszkańców. Mam nadzieję, że uchwalony dokument ostatecznie zażegna niebezpieczeństwo utraty środków europejskich przez naszą „Małą Ojczyznę” i ostatecznie zakończy sprawę niepotrzebnej i niefortunnej inicjatywy radnych Prawa i Sprawiedliwości. 

Zobacz także: Trzeci Marsz Równości w Lublinie

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 listopada 2021 r. o 06:21
+2
Dziwne. W spawie Turowa odprawiają jakieś gusła i zabobony a tu to nie wystarczy ?
Avatar
Max... / 18 listopada 2021 r. o 22:38
+2
Pozostaje mieć nadzieję, że środowiska LGBT będą konsultowane przez unijnych decydentow! Nikt tak dobrze nie zna wszystkich ohydztw, na które PiS-kanalie narażają osoby heteroseksualnie nienormatywne, jak sami poszkodowani! Należy również wziąć pod uwagę kilka niedawnych deklaracji padających z ust polityków administrujących nasz kraj o niewielkim znaczeniu środków z EU dla kondycji fantastycznych wyników finansowych budżetu państwa! Być może miliony zarezerwowane dla naszego regionu byłyby zdecydowanie lepiej zagospodarowane np. przez "Fundację Batorego"! Innymi słowy, nie spieszcie się , Szanowni urzędnicy unijni i rozważcie inne alternatywne ośrodki warte wsparcia. Wszak nie pieniądze, ale wspólne wartości powinny budować wspólnotę!
Pozostaje mieć nadzieję, że środowiska LGBT będą konsultowane przez unijnych decydentow! Nikt tak dobrze nie zna wszystkich ohydztw, na które PiS-kanalie narażają osoby heteroseksualnie nienormatywne, jak sami poszkodowani! Należy również wziąć pod uwagę kilka niedawnych deklaracji padających z ust polityków administrujących nasz kraj o niewielkim znaczeniu środków z EU dla kondycji fantastycznych wyników finansowych budżetu państwa! Być może miliony zarezerwowane dla naszego regionu byłyby zdecydowanie lepiej zagospodarowane np. przez &quo... rozwiń
Avatar
Max... / 18 listopada 2021 r. o 22:44
+1
Hm.... być może warto byłoby, Panie Staszewski, zebrać kilka tysięcy podpisów i mocą tych głosów zaapelować o roztropność i wstrzemięźliwość w rozpatrywaniu wypocin wysmażonych przez samorządowców pokroju wspomnianego w artykule marszałka Stawiarskiego!
Avatar
poker / 18 listopada 2021 r. o 20:26
+1
Warto przypomnieć fakty: niejaki Bartosz Staszewski wyśledził, że wśród ministrów rządu PiS są ludzie homoseksualni i nawoływał w sieci, żeby z nich szydzić i wyśmiewać ich. Sam bywa, jak większość Polaków, w różnych środowiskach, w różnych miejscowościach, chodzi, spaceruje wśród innych ludzi i żaden włos ani z głowy, ani prześlicznej bródki mu nie spadł. Więc o jakich prześladowaniach mówimy? Czy nie jest to tak, że zamiast wziąć się do uczciwej, ciężkiej pracy, aktywiści LGBT+ chcą żyć i robić karierę (pieniądze) na promowaniu się tylko i wyłącznie jako tych, co uprawiają seks w sposób trochę inny niż większość ludzkości?
Warto przypomnieć fakty: niejaki Bartosz Staszewski wyśledził, że wśród ministrów rządu PiS są ludzie homoseksualni i nawoływał w sieci, żeby z nich szydzić i wyśmiewać ich. Sam bywa, jak większość Polaków, w różnych środowiskach, w różnych miejscowościach, chodzi, spaceruje wśród innych ludzi i żaden włos ani z głowy, ani prześlicznej bródki mu nie spadł. Więc o jakich prześladowaniach mówimy? Czy nie jest to tak, że zamiast wziąć się do uczciwej, ciężkiej pracy, aktywiści LGBT+ chcą żyć i robić karierę (pieniądze) na promowaniu się tylko ... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 22 listopada 2021 r. o 15:43
0
Lubelskie zamiast kebabów nadal będzie jeść cebularz . Kalosz znowu coś pier...li . W stolicy 40 % kadry managerów to homo. Nie mają dzieci często samotni dla nich kariera to sens życia. Jak dla pewnego niegrzecznego Jarka, tyle że oni do czegoś doszli a nie jadą na darach od rodziców i śmierci brata
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 listopada 2021 r. o 08:37
0
KOGO PROMUJE UNIA i W JAKIM CELU ? "Homoseksualiści żyją średnio 20 lat krócej. To oni stanowią większość osób chorych na HIV/AIDS i inne choroby weneryczne. Wśród homoseksualistów jest także zdecydowana nadreprezentacja pedofilów...." -- stronazycia.pl/infografiki-sp/
Avatar
poker / 20 listopada 2021 r. o 20:25
-1
Osoby szerzące ideologię LGBT+ posługują się kłamstwem i przemocą w stosunku do heteronormatywnej większości społeczeństw demokratycznych. Autorka Harrego Pottera nie może wziąć udziału w uroczystościach związanych z jej dziełem, bo została ukarana za pogląd o tradycyjnym pojmowaniu płci. W USA zawieszono w prawach ucznia chłopca, który przyznał się, że zna dwie płcie: żeńską i męską. Ludzie zaczynają cierpieć za poglądy i przekonania. Tak wygląda TOLERANCJA wg. tego środowiska. A przypominam: w Polsce nikt nikomu nie zagląda do łóżka i jakiekolwiek ustępstwa wobec przemocy i kłamstwa osób promujących się na mniejszościowych upodobaniach seksualnych zachęca ich do następnych agresywnych kroków.
Osoby szerzące ideologię LGBT+ posługują się kłamstwem i przemocą w stosunku do heteronormatywnej większości społeczeństw demokratycznych. Autorka Harrego Pottera nie może wziąć udziału w uroczystościach związanych z jej dziełem, bo została ukarana za pogląd o tradycyjnym pojmowaniu płci. W USA zawieszono w prawach ucznia chłopca, który przyznał się, że zna dwie płcie: żeńską i męską. Ludzie zaczynają cierpieć za poglądy i przekonania. Tak wygląda TOLERANCJA wg. tego środowiska. A przypominam: w Polsce nikt nikomu nie zagląda do łóżka i jaki... rozwiń
Avatar
LLUbelak / 22 listopada 2021 r. o 15:43
0
Lubelskie zamiast kebabów nadal będzie jeść cebularz . Kalosz znowu coś pier...li . W stolicy 40 % kadry managerów to homo. Nie mają dzieci często samotni dla nich kariera to sens życia. Jak dla pewnego niegrzecznego Jarka, tyle że oni do czegoś doszli a nie jadą na darach od rodziców i śmierci brata
Avatar
poker / 20 listopada 2021 r. o 20:25
-1
Osoby szerzące ideologię LGBT+ posługują się kłamstwem i przemocą w stosunku do heteronormatywnej większości społeczeństw demokratycznych. Autorka Harrego Pottera nie może wziąć udziału w uroczystościach związanych z jej dziełem, bo została ukarana za pogląd o tradycyjnym pojmowaniu płci. W USA zawieszono w prawach ucznia chłopca, który przyznał się, że zna dwie płcie: żeńską i męską. Ludzie zaczynają cierpieć za poglądy i przekonania. Tak wygląda TOLERANCJA wg. tego środowiska. A przypominam: w Polsce nikt nikomu nie zagląda do łóżka i jakiekolwiek ustępstwa wobec przemocy i kłamstwa osób promujących się na mniejszościowych upodobaniach seksualnych zachęca ich do następnych agresywnych kroków.
Osoby szerzące ideologię LGBT+ posługują się kłamstwem i przemocą w stosunku do heteronormatywnej większości społeczeństw demokratycznych. Autorka Harrego Pottera nie może wziąć udziału w uroczystościach związanych z jej dziełem, bo została ukarana za pogląd o tradycyjnym pojmowaniu płci. W USA zawieszono w prawach ucznia chłopca, który przyznał się, że zna dwie płcie: żeńską i męską. Ludzie zaczynają cierpieć za poglądy i przekonania. Tak wygląda TOLERANCJA wg. tego środowiska. A przypominam: w Polsce nikt nikomu nie zagląda do łóżka i jaki... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 19 listopada 2021 r. o 08:37
0
KOGO PROMUJE UNIA i W JAKIM CELU ? "Homoseksualiści żyją średnio 20 lat krócej. To oni stanowią większość osób chorych na HIV/AIDS i inne choroby weneryczne. Wśród homoseksualistów jest także zdecydowana nadreprezentacja pedofilów...." -- stronazycia.pl/infografiki-sp/
Avatar
Janusz_Paliwas / 19 listopada 2021 r. o 06:21
+2
Dziwne. W spawie Turowa odprawiają jakieś gusła i zabobony a tu to nie wystarczy ?
Avatar
Max... / 18 listopada 2021 r. o 22:44
+1
Hm.... być może warto byłoby, Panie Staszewski, zebrać kilka tysięcy podpisów i mocą tych głosów zaapelować o roztropność i wstrzemięźliwość w rozpatrywaniu wypocin wysmażonych przez samorządowców pokroju wspomnianego w artykule marszałka Stawiarskiego!
Avatar
Max... / 18 listopada 2021 r. o 22:38
+2
Pozostaje mieć nadzieję, że środowiska LGBT będą konsultowane przez unijnych decydentow! Nikt tak dobrze nie zna wszystkich ohydztw, na które PiS-kanalie narażają osoby heteroseksualnie nienormatywne, jak sami poszkodowani! Należy również wziąć pod uwagę kilka niedawnych deklaracji padających z ust polityków administrujących nasz kraj o niewielkim znaczeniu środków z EU dla kondycji fantastycznych wyników finansowych budżetu państwa! Być może miliony zarezerwowane dla naszego regionu byłyby zdecydowanie lepiej zagospodarowane np. przez "Fundację Batorego"! Innymi słowy, nie spieszcie się , Szanowni urzędnicy unijni i rozważcie inne alternatywne ośrodki warte wsparcia. Wszak nie pieniądze, ale wspólne wartości powinny budować wspólnotę!
Pozostaje mieć nadzieję, że środowiska LGBT będą konsultowane przez unijnych decydentow! Nikt tak dobrze nie zna wszystkich ohydztw, na które PiS-kanalie narażają osoby heteroseksualnie nienormatywne, jak sami poszkodowani! Należy również wziąć pod uwagę kilka niedawnych deklaracji padających z ust polityków administrujących nasz kraj o niewielkim znaczeniu środków z EU dla kondycji fantastycznych wyników finansowych budżetu państwa! Być może miliony zarezerwowane dla naszego regionu byłyby zdecydowanie lepiej zagospodarowane np. przez &quo... rozwiń
Avatar
poker / 18 listopada 2021 r. o 20:26
+1
Warto przypomnieć fakty: niejaki Bartosz Staszewski wyśledził, że wśród ministrów rządu PiS są ludzie homoseksualni i nawoływał w sieci, żeby z nich szydzić i wyśmiewać ich. Sam bywa, jak większość Polaków, w różnych środowiskach, w różnych miejscowościach, chodzi, spaceruje wśród innych ludzi i żaden włos ani z głowy, ani prześlicznej bródki mu nie spadł. Więc o jakich prześladowaniach mówimy? Czy nie jest to tak, że zamiast wziąć się do uczciwej, ciężkiej pracy, aktywiści LGBT+ chcą żyć i robić karierę (pieniądze) na promowaniu się tylko i wyłącznie jako tych, co uprawiają seks w sposób trochę inny niż większość ludzkości?
Warto przypomnieć fakty: niejaki Bartosz Staszewski wyśledził, że wśród ministrów rządu PiS są ludzie homoseksualni i nawoływał w sieci, żeby z nich szydzić i wyśmiewać ich. Sam bywa, jak większość Polaków, w różnych środowiskach, w różnych miejscowościach, chodzi, spaceruje wśród innych ludzi i żaden włos ani z głowy, ani prześlicznej bródki mu nie spadł. Więc o jakich prześladowaniach mówimy? Czy nie jest to tak, że zamiast wziąć się do uczciwej, ciężkiej pracy, aktywiści LGBT+ chcą żyć i robić karierę (pieniądze) na promowaniu się tylko ... rozwiń