Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

13 stycznia 2020 r.
8:02

Poseł PiS chce odbić zamek z rąk PO. Polityczna awantura o Muzeum Lubelskie

149 176 A A
Katarzyna Mieczkowska przypomina, że gdy marszałek ogłaszał konkurs na nowego dyrektora, pod listem w sprawie pozostawienia jej na stanowisku podpisało się ok. 90 proc. muzealnej załogi. Jej dalsze zatrudnienie na stanowisku dyrektora krytykuje poseł Przemysław Czarnek
Katarzyna Mieczkowska przypomina, że gdy marszałek ogłaszał konkurs na nowego dyrektora, pod listem w sprawie pozostawienia jej na stanowisku podpisało się ok. 90 proc. muzealnej załogi. Jej dalsze zatrudnienie na stanowisku dyrektora krytykuje poseł Przemysław Czarnek (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Poseł Przemysław Czarnek krytykuje, że w regionie rządzonym przez PiS Muzeum Lubelskim, jedną z największych instytucji kultury, kieruje „osoba powiązana bezpośrednio z władzami PO”. Chodzi o Katarzynę Mieczkowską, prywatnie żonę prezydenta Lublina, szefa lubelskiej PO.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mieczkowska Muzeum Lubelskim kieruje od początku 2015 roku. Wygrała konkurs ogłoszony jeszcze przez poprzednie władze województwa z koalicji PO-PSL. Jej kontrakt wygasał z końcem ubiegłego roku. Dlatego obecny zarząd województwa z PiS w październiku ogłosił konkurs na nowego dyrektora placówki. Stanęły do niego trzy osoby, w tym obecna szefowa. Postępowanie jednak unieważniono, bo nie dochowano terminów. Ostatecznie pod koniec ubiegłego roku zapadła decyzja, że do czasu ogłoszenia nowego konkursu Mieczkowska będzie pełniącą obowiązki dyrektora.

Identyczna sytuacja miała miejsce w przypadku Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Tam również pełnienie dyrektorskich obowiązków powierzono dotychczasowej szefowej Annie Fic-Lazor. Ale to obsada stanowiska w Muzeum Lubelskim spotkała się z krytyką ze strony parlamentarzystów PiS. Jednym z powodów jest fakt, że Katarzyna Mieczkowska prywatnie jest żoną prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, który jest szefem lubelskiej PO. W niedawnym programie „Tydzień między nami” na antenie publicznej TVP3 Lublin mówił o tym poseł PiS Przemysław Czarnek.

– Moje zdanie, podobne do większości mieszkańców, jest takie, że mieliśmy długi okres, w którym instytucjami kultury zarządzali ludzie związani z Platformą Obywatelską. Dewastacja lubelskiej kultury była tak daleko posunięta, że społeczeństwo zdecydowało, że większość w sejmiku województwa ma PiS, również po to, żeby dokonać zmiany. Teraz dalej na czele mamy osobę bezpośrednio związaną z władzami PO. To jest dla ludzi niezrozumiałe – mówił w telewizyjnym studiu. Wspomniał też o pewnych „wątpliwościach merytorycznych”. – Te zarzuty były pisemnie formułowane posłom PiS – zaznaczył.

Zapytaliśmy byłego wojewodę o to, czego dotyczyły wspomniane uwagi. – Niektórzy posłowie, w tym i ja, otrzymaliśmy materiały przeróżnej treści. Ale ja nie jestem od ich merytorycznej oceny i nie chcę się odnosić do uwag, które są niesprawdzone. Poprosiliśmy o ich sprawdzenie organy prowadzące muzeum. Natomiast wiem, że mieszkańcy Lubelszczyzny, głosujący na PiS, denerwują się, że najważniejszą placówką muzealną kieruje nadal osoba powiązana bezpośrednio z władzami PO i rozumiem to oburzenie – mówi Czarnek i dodaje, że tymi wątpliwościami podzielił się z marszałkiem Stawiarskim i wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego Jarosławem Sellinem.

Informację o tym, że takie materiały wpłynęły do biur poselskich, potwierdzają nam inni parlamentarzyści partii rządzącej. Ale żadna z osób, do których zwróciliśmy się w tej sprawie, nie przekazała nam treści listów. – Ja skasowałem tego maila – słyszymy od jednego z naszych rozmówców. Nieco więcej dowiadujemy się od poseł Gabrieli Masłowskiej.

– Dotyczyły one przede wszystkim pracy merytorycznej. Są zastrzeżenia, że to, co dzieje się na Zamku, nie współgra z jego misją. Zgłaszano też prawdopodobieństwo nieuzasadnionych wydatków – mówi Masłowska. Ale gdy prosimy o pokazanie pisma, jakiej do niej wpłynęło, słyszymy: – Nie ma takiej możliwości. Nie jestem do tego upoważniona.

Marszałek Jarosław Stawiarski potwierdza, że o tych wątpliwościach był przez partyjnych kolegów informowany ustnie. Ale na razie nie podjął w tej sprawie żadnych działań. – Pod koniec roku w muzeum została przeprowadzona standardowa kontrola i czekamy na jej wyniki – mówi. A pytany o przytaczane związki dyrektor Mieczkowskiej z PO zaznacza: – Mnie poglądy polityczne nie obchodzą. Interesuje mnie praca merytoryczna. Jak oceniam panią dyrektor? Głosy są raczej pozytywne, ale poczekajmy na wyniki kontroli.

– Ja o żadnych nieprawidłowościach nie wiem. Chętnie zapoznam się z takim pismem. Ale według mojej wiedzy, od pracowników nic takiego nie wyszło – mówi Dziennikowi Katarzyna Mieczkowska. I przypomina, że gdy marszałek ogłaszał konkurs na nowego dyrektora, pod listem w sprawie pozostawienia jej na stanowisku podpisało się ok. 90 proc. muzealnej załogi. Dziwią ją też zarzuty dotyczące działalności placówki. – O jakich niewłaściwych wydarzeniach możemy mówić w sytuacji, w której muzeum jest drugi rok zamknięte z uwagi na trwający remont? – zastanawia się. Podkreśla też, że nigdy nie należała do żadnej partii politycznej.

Zarząd województwa zapewnia, że wkrótce ma zostać ogłoszony kolejny konkurs na dyrektora instytucji. Pełnienie obowiązków na tym stanowisku może trwać najwyżej dwanaście miesięcy.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

Politechnika Lubelska na krajowym podium. A jak wypadła w skali świata?

553 uczelni technicznych z 50 krajów. W III edycji rankingu Research.com, Politechnika Lubelska zajęła 3. miejsce w Polsce i 262. na świecie w dziedzinie inżynierii mechanicznej i lotniczej.

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Motor gra dzisiaj z Chrobrym Głogów. „Musimy pokazać, że w Legnicy to był wypadek przy pracy”

Na finiszu sezonu każdy punkt może się okazać bezcenny. Dlatego w czwartek wszyscy liczą na zwycięstwo z niżej notowanym rywalem. Motor zmierzy się na Arenie Lublin z Chrobrym Głogów. Goście też mają jednak o co grać, bo ich przewaga nad strefą spadkową jest niewielka. Początek spotkania zaplanowano na godz. 18. Transmisja na kanale Polsat Sport Premium 1.

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

Przez lata miała piekło w domu. Kobieta w końcu pękła

33-latek był w domu tyranem. Znęcał się nad żoną, groził nożem. Kobieta w końcu pękła.

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Kapral Robert i sierżant Mateusz zginęli na poligonie. Prokuratura ma wyniki sekcji zwłok

Prokuratura wojskowa ma już wyniki sekcji zwłok żołnierzy, którzy w marcu zginęli na poligonie w Drawsku Pomorskim. Robert i Mateusz pochodzili z województwa lubelskiego.

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium