Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

13 grudnia 2018 r.
8:28

Lubelskie: Mieszkańcy nie wiedzieli o planach budowy cmentarza. "Dlaczego nikt nas wcześniej nie informował?"

216 62 A A
Proboszcz parafii p.w. Jezusa Miłosiernego w Turce k. Lublina chce zbudować cmentarz tu gdzie dziś kończy się asfalt. Po prawej – droga krajowa S12. Po lewej osiedle Borek
Proboszcz parafii p.w. Jezusa Miłosiernego w Turce k. Lublina chce zbudować cmentarz tu gdzie dziś kończy się asfalt. Po prawej – droga krajowa S12. Po lewej osiedle Borek (fot. Krzysztof Mazur)

Część mieszkańców osiedla Borek protestuje przeciwko budowie cmentarza parafialnego. – Dlaczego nikt nas wcześniej o tym nie informował? – pytają. Wójt gminy Wólka uspokaja, że to dopiero plany, a nekropolia będzie oddalona od zabudowań o 250 metrów. Głosowanie w tej sprawie już na dzisiejszej sesji Rady Gminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dopiero we wtorek i to zupełnie przez przypadek dowiedziałem się, że jest jakieś niezadowolenie z tego powodu. Do mnie nikt się nigdy w tej sprawie nie zgłosił – zapewnia ks. dr Waldemar Fac, proboszcz parafii p.w. Jezusa Miłosiernego w Turce k. Lublina. To on już w 2015 r. złożył wniosek w urzędzie gminy dotyczący budowy cmentarza parafialnego w sąsiedztwie drogi S12. – Nasza parafia istnieje 10 lat i parafianie chcieliby mieć cmentarz. Teraz pochówki mieszkańców osiedla są na cmentarzu na Majdanku – tłumaczy duchowny.

Nikt nie wiedział

– O planach parafii wiem od koleżanki – przyznaje pani Renata, jedna z mieszkanek osiedla Borek. – Niespecjalnie mi się to podoba. Dopiero miesiąc temu kupiłam na tym osiedlu dom. Gdybym wcześniej wiedziała o planowanym cmentarzu to szukałabym nieruchomości w zupełnie innej lokalizacji.

– To chyba jakaś nowość, bo nic o tym nie wiem – dziwi się pan Jakub, kolejny z mieszkańców. – Ale cmentarze są wszędzie, więc nie ma co negatywnie się nastawiać – komentuje.

– To jest dopiero na etapie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (to strategiczny dokument określający w jaki sposób będzie zagospodarowania przestrzeń na terenie gminy-red.) – mówi Edwin Gortat, wójt gminy Wólka. – Na podstawie tego dokumentu może dopiero powstać plan zagospodarowania. I to najwcześniej za 3 lata. Mówimy o cmentarzu parafialnym, który byłby oddalony od najbliższych zabudowań o ćwierć kilometra.

Albo zieleń albo cmentarz

– To nie będzie ani pod oknami domów, ani w środku osiedla, ani przy ul. Grabowej. Żadne korowody żałobne na pewno nie będą przez osiedle przechodzić, bo nikt już tak pogrzebów nie organizuje. Cmentarz ma być zlokalizowany tuż przy drodze ekspresowej – tłumaczy proboszcz parafii.

– Nie ma tam szans na powstanie jakichkolwiek terenów inwestycyjnych ze względu na zagęszczenie linii energetycznych, bliskość drogi krajowej i serwisówki – dodaje wójt gminy Wólka. – W zasadzie nie ma możliwości na cokolwiek innego poza cmentarzem czy zielenią.

O lampach głośno, o tym cicho

Mieszkańcy osiedla twierdzą, że o planach związanych z budową nekropoli nikt ich nie informował. – W sprawie lamp czy śmietników są w gminie organizowane spotkania, a o tak istotnym przedsięwzięciu jak to, ani słowa – oburza się pan Krzysztof.

– Wszystko, co robimy w gminie jest jasne, czytelne i przejrzyste – zapewnia wójt Gortat. – Procedura planowania przestrzennego i studium sama w sobie zawiera konsultacje społeczne. Dwa razy w roku spotykam się z mieszkańcami i za każdym razem proszę ich o śledzenie tego, co się w gminie dzieje, a już szczególnie uczulam na sprawdzanie procedur związanych z planowaniem przestrzennym. By nie dochodziło do tego typu nieporozumień.

Projektem nowego studium radni zajmą się dziś. Na sesji, która rozpoczyna się o godz. 16, zamierzają się też pojawić mieszkańcy osiedla.

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 08:51
+100
A jaki to problem cmentarz? Cisza, spokój, lepszych sąsiadów nie można mieć
Avatar
Niesmiertelny / 13 grudnia 2018 o 09:04
+72
Przestańcie umierać i będzie po problemie. Ze tez Wam wszystko trzeba mówić..
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 08:44
+57
zawsze w ogłoszeniu będą mogli uczciwie napisać - ciche i spokojne sąsiedztwo.
Avatar
J / 13 grudnia 2018 o 08:54
+47
Cmentarz tak, ale u sąsiada. Tam będziemy jeździć i palić śmierdzące znicze, składać plastikowe kwiaty, ktore trują ten świat. Ale to pod ich oknami. W sasiedniej miejscowości. Nie u nas.
 PRZYJEDŹ NA LIPOWĄ. TERAZ CMENTARZ JEST PRAKTYCZNIE W ŚROKU MIASTA. NIKOMU Z MIESZKAŃCÓW TO NIE PRZESZKADZA. SZCZEGÓLNIE TYM ŻYWYM.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 08:39
+40
A ja mieszkam na Brzozowej, obok planowanego cmentarza i jestem za. Nie będzie przecież to olbrzymie cmentarzysko tylko dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Nawet procesja pod moim domem z kościoła po drugiej stronie osiedla nie będzie mi przeszkadzać (choć jestem antyklerykalem).
Avatar
J. / 13 grudnia 2018 o 09:30
+31
Oby żyli wiecznie! Wówczas dla nich cmentarz będzie zbędny. No i jeszcze niech odpuszczą sobie jedzenie, tak by nie produkowali śmieci i innych zanieczyszczeń.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 08:48
+21
Cmentarz tak, ale u sąsiada. Tam będziemy jeździć i palić śmierdzące znicze, składać plastikowe kwiaty, ktore trują ten świat. Ale to pod ich oknami. W sasiedniej miejscowości. Nie u nas.
Avatar
gość / 13 grudnia 2018 o 12:13
+18
Ludzie, bylo 5 kadydatow na wójta. Wybraliście Gortata i jego Radnych. Nie interesujecie się, nie czytacie, nie przychodzicie na zebrania. Szajewski mówił przed wyborami, że cmentarz trzeba uzgodnić z mieszkańcami osiedla, nawet Gortat był na tym zebraniu. Było 20 osób. A wójt robi co chce i zrobi co zechce. Było kilku radnych, w tym jedna z osiedla, którzy mieli swoje zdanie i pytali, ale przepadli w wyborach i tyle w temacie. Za 5 lat wybory, jest czas zmądrzeć.
Avatar
Rzelazna Dama / 13 grudnia 2018 o 12:45
+16
WÓLKA NEWS 1.10.2018, 17.10.2018 - 2tygodnik przedwyborczy. a dziś już 13.12.2018 i gdzie kolejne wydanie, a w nim najnowszy NEWS- cmentarz. Polityka tej gminy to parodia, mentalnie jestem juz z tamtąd wyprowadzona, jeszcze tylko fizycznie zostało. Dziękujemy władzy za szkołę, przedszkole, komisariat,baner rondo,dom kultury i oczywiście targowisko! 8 lat ROZWOJU GMINY. Wesołych Świąt Rozwojowa Gmino Wólka 
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 o 09:26
+16
A po co wam rondo szybciej na cmentarzu wyladujesz
Avatar
Sąsiadka / 18 grudnia 2018 o 16:26
+4
Na tym padole, wszyscy mieszkańcy Borek ,jesteście przez chwilę, natomiast na cmentarzu pozostaniecie na wieki wieków, więc o co Wam chodzi?
Avatar
Turka Borek / 15 grudnia 2018 o 19:18
+1
Cmentarz w Turce już mamy. Będziemy jedyna tak mała miejscowością z dwoma cmentarzamu. Co do głosowania, przed wyborami ani wójt Ani ksiądz nie wspominali o cmentarzu. Dlaczego ksiądz nie poruszył tej sprawy w kościele. Na politykę jest miejsce, na wszystkie wiadomości i informacje też. Tak ważna sprawa przemilczana? Czy to jest fair wobec mieszkańców i parafian. Ludzie których znam mają zamiar zrezygnować z chodzenia do TEGO kościoła, czują się oszukani przez księdza. Takim to oto sposobem znajomi, znajomi znajomych zaniosa na tacę innej parafii, nie dadzą na budowę kościoła, bo to coś wolno idzie, odkłada ksiądz na cmentarz....zresztą szkoda gadać jak tak ludzi traktuje.  Faktycznie na naszym osiedlu cmentarz jest priorytetem....
Cmentarz w Turce już mamy. Będziemy jedyna tak mała miejscowością z dwoma cmentarzamu. Co do głosowania, przed wyborami ani wójt Ani ksiądz nie wspominali o cmentarzu. Dlaczego ksiądz nie poruszył tej sprawy w kościele. Na politykę jest miejsce, na wszystkie wiadomości i informacje też. Tak ważna sprawa przemilczana? Czy to jest fair wobec mieszkańców i parafian. Ludzie których znam mają zamiar zrezygnować z chodzenia do TEGO kościoła, czują się oszukani przez księdza. Takim to oto sposobem znajomi, znajomi znajomych zaniosa na tacę innej pa... rozwiń
Avatar
ja / 15 grudnia 2018 o 17:24
+3
 umieranie wyniesliście z domu do szpitala dzieci  na pogrzeb babci trauma  po  co dziecko stresować  rodziców do domu starców  cmentarze  po co  grzebać sie nieustannie w tej przeszłości  pewien myśliciel w dawnych czasach chodził w dzien z lampą pytali dla czego SZUKAM CZŁOWIEKA odparł dziś technika daje nam lepsze możliwości oświetlenia a człowieka coraz trudniej znaleść
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 o 00:37
-1
Wysłuchałem wczoraj dyskusji na sesji Rady Gminy w Wölce. Ręce opadają, gdy słyszy się "argumenty" przeciwników cmentarza. Trochę to śmieszne i straszne zarazem. Zwłaszcza gdy gardłowała pani w czerwonym. Bardzo pewna siebie i bojowo nastawiona. Przykro mi, ale zepsuję pani humor.  1. "Nikt nas nie powiadomił". Bo nie było takiego obowiązku. Poza tym z tego co wiem, była o tym mowa jeszcze przed wyborami, ale na zebraniu było może  że dwadzieścia osób. 2. Gmina musi zapłacić odszkodowanie, gdy powstanie cmentarz. Na podstawie jakiego paragrafu? I z jakiej przyczyny, skoro, jak podnosił ktoś rozsądny, cmentarz będzie  już poza granicą osiedla. W dodatku, jak wyliczyć  wysokość odszkodowania, skoro obrót nieruchomościami podlega prawom wolnego rynku i to on kształtuje ceny? 3. Na tym cmentarzu nie będzie parkingu,  śmietnika itd. Skąd protestujący o tym wiedzą, skoro nie ma jeszcze żadnego planu? Ponadto nikt nie wyda obecnie zgody na budowę, gdy ta kwestia nie będzie uwzględniona . Ale lepiej udawać, że się o tym nie wie, prawda? Straciłoby się argument. 4. Po co cmentarz, skoro osiedle zamieszkują młodzi ludzie? Czyżbyście byli nieśmiertelni? Czy młodzi nie umierają? Jaką macie pewność, że  was to nie dotyczy?  5. Do radnych: będziecie za, za 5 lat was nie wybierzemy. To jest zwykły szantaż, państwo przeciwnicy. Radny nie jest od spełniania wszelkich, nawet tak głupich żądań, Parysów czy zachcianek wyborców. Musi patrzeć szerzej i dalej. Na sesjē przyszła grupka krzykaczy. Czy to reprezentacja wszystkich mieszkańcöw osiedla Borek? Osiedle liczy ponad 4 tyś. mieszkańców,  więc nie chrzańcie, ze6wy w imieniu reszty.     I na koniec refleksja. Radni - w większości wystraszeni, niepotrafiący w sensowny sposób przeciwstawić  sie głupocie i pieniactwu, potulnie wysłuc***ący dyrdymałów. Czyżby myśleli już o przyszłej kampanii i o groźnych protestujących?
Wysłuchałem wczoraj dyskusji na sesji Rady Gminy w Wölce. Ręce opadają, gdy słyszy się "argumenty" przeciwników cmentarza. Trochę to śmieszne i straszne zarazem. Zwłaszcza gdy gardłowała pani w czerwonym. Bardzo pewna siebie i bojowo nastawiona. Przykro mi, ale zepsuję pani humor.  1. "Nikt nas nie powiadomił". Bo nie było takiego obowiązku. Poza tym z tego co wiem, była o tym mowa jeszcze przed wyborami, ale na zebraniu było może  że dwadzieścia osób. 2. Gmina musi zapłacić odszkodowanie, gdy powstanie cmentarz. Na pod... rozwiń
Avatar
Borek / 14 grudnia 2018 o 23:36
+2
O wyrzuceniu pieniędzy w błoto na nikomu niepotrzebne i nie działające targowisko  nikt nie mówi i nie rozlicza nikogo...kiedy skończy się  arogancja władz? 
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 o 18:23
+4
Może zlokalizować w trochę większej odległości od osiedla to mniej będzie przeszkadzało. Mieszkam tu już ponad 10 lat i brakuje wielu bardziej potrzebnych inwestycji, jak już ktoś wcześniej wspominał ronda, bezpiecznego przejścia dla pieszych przez DK82 , patroli policji ktore coś będą robic a nie zwiedzać. Bo parkowanie na chodnikach i przejściach dla pieszych to norma na osiedlu a mundurowi nic z tym nie robią. A targowisko ktore powstało to parodia i pieniądze wyrzucone w błoto i nikt nikogo za to nie rozliczy.
Avatar
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 14 grudnia 2018 o 16:08
+1
przy takim napieciu to umarli się obudzą
Avatar
aaa / 14 grudnia 2018 o 09:16
+4
może w końcu osiedle śpiochów się obudzi i weźmie sprawy w swoje ręce? a wójta i świtę pogonić!
Avatar
gapa / 14 grudnia 2018 o 08:21
+4
A ja z rodziną głosowałam na wójta , plany miał dobre -rondo i inne ,przyznaję na zebrania nie chodzę i mam  za swoje -za oknem cmentarz i spalarnia na następnym głosowaniu .Proboszcz z wójtem uzgodnili tylko zapomnieli podać do wiadomości .gapcio
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 o 08:07
0
Zdziwie, jestem mieszkanka Bronowic i z Turką nie mam nic wspólnego a o planowanej budowie cmentarza słyszałam już rok temu.. na cmentarzach w Lublinie już nie długo będzie brakować miejsca i będą musiały gdzieś one powstać..
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pielęgniarki już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę?

Pielęgniarki już nie chcą wyjeżdżać do pracy za granicę? 0 1

Coraz mniej pielęgniarek wyjeżdża do pracy za granicę – wynika z danych ich samorządu. – W województwie lubelskim tego nie widać – twierdzą tymczasem związkowcy

Nowy wydział lubelskiej uczelni. Przeprowadzka na Felin

Nowy wydział lubelskiej uczelni. Przeprowadzka na Felin 0 1

Utworzenie nowego wydziału planują władze Uniwersytetu Przyrodniczego. Od nowego roku akademickiego studenci i pracownicy mają wprowadzić się do uczelnianego budynku na Felinie

Oni najlepiej wspierają ekonomię społeczną

Oni najlepiej wspierają ekonomię społeczną 0 0

Cztery samorządy i czterech samorządowców zostało wczoraj nagrodzonych podczas II Regionalnego Spotkania Ekonomii Społecznej. W każdej z kategorii przyznano też wyróżnienia.

Lubelska kuria ujawniła ile osób zgłosiło molestowanie dzieci w ciągu ostatnich 28 lat

Lubelska kuria ujawniła ile osób zgłosiło molestowanie dzieci w ciągu ostatnich 28 lat 16 10

9 zawiadomień o przypadkach dotyczących molestowania seksualnego małoletnich wpłynęło do Kurii Metropolitalnej w Lublinie w ciągu ostatnich 28 lat. Archidiecezja lubelska ujawniła wczoraj dane, które zbiorczo przedstawili w ubiegłym tygodniu hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce

Koniec z cofaniem liczników? Można pójść do więzienia. Zmiany w prawie

Koniec z cofaniem liczników? Można pójść do więzienia. Zmiany w prawie 14 11

Sejm przyjął zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder cofania liczników w używanych autach. Kara może sięgać 5 lat więzienia

Nowe samoloty szkoleniowe dla chełmskiej uczelni [zdjęcia]
galeria

Nowe samoloty szkoleniowe dla chełmskiej uczelni [zdjęcia] 4 10

Nowe miejsca pracy, terminal przeładunkowy, miasteczko medyczne i nowe szkolne samoloty – za realizację pomysłów prezydenta Chełma ręczą wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek i wicepremier Jarosław Gowin

Najdłuższe tiramisu świata. Cukiernicy pobili rekord Guinnessa
film

Najdłuższe tiramisu świata. Cukiernicy pobili rekord Guinnessa 0 0

Mediolan, Włochy. Trzydziestu cukierników przyrządziło w Mediolanie 273-metrowe tiramisu, bijąc rekord w księdze Gunnessa. Potrzebowali do tego 300 litrów kawy, 500 kilogramów kremu mascarpone i 50 tysięcy biszkoptów.

Park Jana Pawła II będzie dłuższy, ale z małą wyrwą. Wkrótce ruszą prace

Park Jana Pawła II będzie dłuższy, ale z małą wyrwą. Wkrótce ruszą prace 13 21

Na przełomie marca i kwietnia powinny się rozpocząć prace przy urządzaniu dalszej części parku Jana Pawła II. W piątek rozstrzygnięty został przetarg na wykonanie alejek wzdłuż os. Świt i os. Łęgi

Gabrijela Besen (MKS Perła): Jesteśmy lepsze od Zagłębia i to udowodnimy

Gabrijela Besen (MKS Perła): Jesteśmy lepsze od Zagłębia i to udowodnimy 0 0

Rozmowa z Gabrijelą Besen, bramkarką MKS Perła Lublin

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia]
galeria

Rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką. Poszło o kobietę [zdjęcia] 12 10

Rozpoczął się proces 29-latka z okolic Poniatowej, oskarżonego o usiłowanie zabójstwa. Mężczyzna rzucił się na znajomego z nożem i metalową rurką – dowodzi prokuratura. Panowie mieli pokłócić się o kobietę

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport

Rewolucja w przepisach. Zadecydują umiejętności, a nie paszport 0 2

Polski Związek Koszykówki postanowił wprowadzić rewolucyjne zmiany w regulaminie rozgrywek. W przyszłym sezonie nie będzie m.in. obowiązywał przepis o konieczności przebywania na parkiecie minimum dwóch zawodników wyszkolonych w Polsce

Ogromny korek na ul. Diamentowej po zamknięciu jednej jezdni [zdjęcia]
galeria

Ogromny korek na ul. Diamentowej po zamknięciu jednej jezdni [zdjęcia] 16 21

W ogromnym korku tkwią dzisiaj kierowcy jadący ul. Diamentową w kierunku Czubów. Pojazdy komunikacji miejskiej mają opóźnienia przekraczające nawet godzinę.

Będą rozdawać jabłka na placu Litewskim

Będą rozdawać jabłka na placu Litewskim 1 7

Rolnicy z Agrounii będą w środę rozdawać jabłka. Sadownicy chcą zwrócić w ten sposób uwagę na problemy, z którymi się borykają.

Maciej Kuciapa (Speed Car Motor): Pojawiła się nerwowość

Maciej Kuciapa (Speed Car Motor): Pojawiła się nerwowość 1 3

Rozmowa z Maciejem Kuciapą, trenerem Speed Car Motoru Lublin

Lubelskie Studium Teatralne - kurs UMCS i Centrum Spotkania Kultur
31 marca 2019, 10:00

Lubelskie Studium Teatralne - kurs UMCS i Centrum Spotkania Kultur 0 0

31 marca o godz. 10 w sali baletowej Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) zostanie przeprowadzona rekrutacja na Lubelskie Studium Teatralne - ponad 300-godzinny kurs dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki teatru: od aktorstwa po scenografię.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!