Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Powiat lubelski

13 grudnia 2018 r.
8:28

Lubelskie: Mieszkańcy nie wiedzieli o planach budowy cmentarza. "Dlaczego nikt nas wcześniej nie informował?"

0 62 A A
Proboszcz parafii p.w. Jezusa Miłosiernego w Turce k. Lublina chce zbudować cmentarz tu gdzie dziś kończy się asfalt. Po prawej – droga krajowa S12. Po lewej osiedle Borek
Proboszcz parafii p.w. Jezusa Miłosiernego w Turce k. Lublina chce zbudować cmentarz tu gdzie dziś kończy się asfalt. Po prawej – droga krajowa S12. Po lewej osiedle Borek (fot. Krzysztof Mazur)

Część mieszkańców osiedla Borek protestuje przeciwko budowie cmentarza parafialnego. – Dlaczego nikt nas wcześniej o tym nie informował? – pytają. Wójt gminy Wólka uspokaja, że to dopiero plany, a nekropolia będzie oddalona od zabudowań o 250 metrów. Głosowanie w tej sprawie już na dzisiejszej sesji Rady Gminy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dopiero we wtorek i to zupełnie przez przypadek dowiedziałem się, że jest jakieś niezadowolenie z tego powodu. Do mnie nikt się nigdy w tej sprawie nie zgłosił – zapewnia ks. dr Waldemar Fac, proboszcz parafii p.w. Jezusa Miłosiernego w Turce k. Lublina. To on już w 2015 r. złożył wniosek w urzędzie gminy dotyczący budowy cmentarza parafialnego w sąsiedztwie drogi S12. – Nasza parafia istnieje 10 lat i parafianie chcieliby mieć cmentarz. Teraz pochówki mieszkańców osiedla są na cmentarzu na Majdanku – tłumaczy duchowny.

Nikt nie wiedział

– O planach parafii wiem od koleżanki – przyznaje pani Renata, jedna z mieszkanek osiedla Borek. – Niespecjalnie mi się to podoba. Dopiero miesiąc temu kupiłam na tym osiedlu dom. Gdybym wcześniej wiedziała o planowanym cmentarzu to szukałabym nieruchomości w zupełnie innej lokalizacji.

– To chyba jakaś nowość, bo nic o tym nie wiem – dziwi się pan Jakub, kolejny z mieszkańców. – Ale cmentarze są wszędzie, więc nie ma co negatywnie się nastawiać – komentuje.

– To jest dopiero na etapie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (to strategiczny dokument określający w jaki sposób będzie zagospodarowania przestrzeń na terenie gminy-red.) – mówi Edwin Gortat, wójt gminy Wólka. – Na podstawie tego dokumentu może dopiero powstać plan zagospodarowania. I to najwcześniej za 3 lata. Mówimy o cmentarzu parafialnym, który byłby oddalony od najbliższych zabudowań o ćwierć kilometra.

Albo zieleń albo cmentarz

– To nie będzie ani pod oknami domów, ani w środku osiedla, ani przy ul. Grabowej. Żadne korowody żałobne na pewno nie będą przez osiedle przechodzić, bo nikt już tak pogrzebów nie organizuje. Cmentarz ma być zlokalizowany tuż przy drodze ekspresowej – tłumaczy proboszcz parafii.

– Nie ma tam szans na powstanie jakichkolwiek terenów inwestycyjnych ze względu na zagęszczenie linii energetycznych, bliskość drogi krajowej i serwisówki – dodaje wójt gminy Wólka. – W zasadzie nie ma możliwości na cokolwiek innego poza cmentarzem czy zielenią.

O lampach głośno, o tym cicho

Mieszkańcy osiedla twierdzą, że o planach związanych z budową nekropoli nikt ich nie informował. – W sprawie lamp czy śmietników są w gminie organizowane spotkania, a o tak istotnym przedsięwzięciu jak to, ani słowa – oburza się pan Krzysztof.

– Wszystko, co robimy w gminie jest jasne, czytelne i przejrzyste – zapewnia wójt Gortat. – Procedura planowania przestrzennego i studium sama w sobie zawiera konsultacje społeczne. Dwa razy w roku spotykam się z mieszkańcami i za każdym razem proszę ich o śledzenie tego, co się w gminie dzieje, a już szczególnie uczulam na sprawdzanie procedur związanych z planowaniem przestrzennym. By nie dochodziło do tego typu nieporozumień.

Projektem nowego studium radni zajmą się dziś. Na sesji, która rozpoczyna się o godz. 16, zamierzają się też pojawić mieszkańcy osiedla.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 62

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 08:51
+100
A jaki to problem cmentarz? Cisza, spokój, lepszych sąsiadów nie można mieć
Avatar
Niesmiertelny / 13 grudnia 2018 r. o 09:04
+72
Przestańcie umierać i będzie po problemie. Ze tez Wam wszystko trzeba mówić..
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 08:44
+57
zawsze w ogłoszeniu będą mogli uczciwie napisać - ciche i spokojne sąsiedztwo.
Avatar
J / 13 grudnia 2018 r. o 08:54
+47
Cmentarz tak, ale u sąsiada. Tam będziemy jeździć i palić śmierdzące znicze, składać plastikowe kwiaty, ktore trują ten świat. Ale to pod ich oknami. W sasiedniej miejscowości. Nie u nas.
 PRZYJEDŹ NA LIPOWĄ. TERAZ CMENTARZ JEST PRAKTYCZNIE W ŚROKU MIASTA. NIKOMU Z MIESZKAŃCÓW TO NIE PRZESZKADZA. SZCZEGÓLNIE TYM ŻYWYM.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 08:39
+40
A ja mieszkam na Brzozowej, obok planowanego cmentarza i jestem za. Nie będzie przecież to olbrzymie cmentarzysko tylko dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Nawet procesja pod moim domem z kościoła po drugiej stronie osiedla nie będzie mi przeszkadzać (choć jestem antyklerykalem).
Avatar
J. / 13 grudnia 2018 r. o 09:30
+31
Oby żyli wiecznie! Wówczas dla nich cmentarz będzie zbędny. No i jeszcze niech odpuszczą sobie jedzenie, tak by nie produkowali śmieci i innych zanieczyszczeń.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 08:48
+21
Cmentarz tak, ale u sąsiada. Tam będziemy jeździć i palić śmierdzące znicze, składać plastikowe kwiaty, ktore trują ten świat. Ale to pod ich oknami. W sasiedniej miejscowości. Nie u nas.
Avatar
gość / 13 grudnia 2018 r. o 12:13
+18
Ludzie, bylo 5 kadydatow na wójta. Wybraliście Gortata i jego Radnych. Nie interesujecie się, nie czytacie, nie przychodzicie na zebrania. Szajewski mówił przed wyborami, że cmentarz trzeba uzgodnić z mieszkańcami osiedla, nawet Gortat był na tym zebraniu. Było 20 osób. A wójt robi co chce i zrobi co zechce. Było kilku radnych, w tym jedna z osiedla, którzy mieli swoje zdanie i pytali, ale przepadli w wyborach i tyle w temacie. Za 5 lat wybory, jest czas zmądrzeć.
Avatar
Rzelazna Dama / 13 grudnia 2018 r. o 12:45
+16
WÓLKA NEWS 1.10.2018, 17.10.2018 - 2tygodnik przedwyborczy. a dziś już 13.12.2018 i gdzie kolejne wydanie, a w nim najnowszy NEWS- cmentarz. Polityka tej gminy to parodia, mentalnie jestem juz z tamtąd wyprowadzona, jeszcze tylko fizycznie zostało. Dziękujemy władzy za szkołę, przedszkole, komisariat,baner rondo,dom kultury i oczywiście targowisko! 8 lat ROZWOJU GMINY. Wesołych Świąt Rozwojowa Gmino Wólka 
Avatar
Gość / 13 grudnia 2018 r. o 09:26
+16
A po co wam rondo szybciej na cmentarzu wyladujesz
Avatar
Sąsiadka / 18 grudnia 2018 r. o 16:26
+4
Na tym padole, wszyscy mieszkańcy Borek ,jesteście przez chwilę, natomiast na cmentarzu pozostaniecie na wieki wieków, więc o co Wam chodzi?
Avatar
Turka Borek / 15 grudnia 2018 r. o 19:18
+2
Cmentarz w Turce już mamy. Będziemy jedyna tak mała miejscowością z dwoma cmentarzamu. Co do głosowania, przed wyborami ani wójt Ani ksiądz nie wspominali o cmentarzu. Dlaczego ksiądz nie poruszył tej sprawy w kościele. Na politykę jest miejsce, na wszystkie wiadomości i informacje też. Tak ważna sprawa przemilczana? Czy to jest fair wobec mieszkańców i parafian. Ludzie których znam mają zamiar zrezygnować z chodzenia do TEGO kościoła, czują się oszukani przez księdza. Takim to oto sposobem znajomi, znajomi znajomych zaniosa na tacę innej parafii, nie dadzą na budowę kościoła, bo to coś wolno idzie, odkłada ksiądz na cmentarz....zresztą szkoda gadać jak tak ludzi traktuje.  Faktycznie na naszym osiedlu cmentarz jest priorytetem....
Cmentarz w Turce już mamy. Będziemy jedyna tak mała miejscowością z dwoma cmentarzamu. Co do głosowania, przed wyborami ani wójt Ani ksiądz nie wspominali o cmentarzu. Dlaczego ksiądz nie poruszył tej sprawy w kościele. Na politykę jest miejsce, na wszystkie wiadomości i informacje też. Tak ważna sprawa przemilczana? Czy to jest fair wobec mieszkańców i parafian. Ludzie których znam mają zamiar zrezygnować z chodzenia do TEGO kościoła, czują się oszukani przez księdza. Takim to oto sposobem znajomi, znajomi znajomych zaniosa na tacę innej pa... rozwiń
Avatar
ja / 15 grudnia 2018 r. o 17:24
0
 umieranie wyniesliście z domu do szpitala dzieci  na pogrzeb babci trauma  po  co dziecko stresować  rodziców do domu starców  cmentarze  po co  grzebać sie nieustannie w tej przeszłości  pewien myśliciel w dawnych czasach chodził w dzien z lampą pytali dla czego SZUKAM CZŁOWIEKA odparł dziś technika daje nam lepsze możliwości oświetlenia a człowieka coraz trudniej znaleść
Avatar
Gość / 15 grudnia 2018 r. o 00:37
0
Wysłuchałem wczoraj dyskusji na sesji Rady Gminy w Wölce. Ręce opadają, gdy słyszy się "argumenty" przeciwników cmentarza. Trochę to śmieszne i straszne zarazem. Zwłaszcza gdy gardłowała pani w czerwonym. Bardzo pewna siebie i bojowo nastawiona. Przykro mi, ale zepsuję pani humor.  1. "Nikt nas nie powiadomił". Bo nie było takiego obowiązku. Poza tym z tego co wiem, była o tym mowa jeszcze przed wyborami, ale na zebraniu było może  że dwadzieścia osób. 2. Gmina musi zapłacić odszkodowanie, gdy powstanie cmentarz. Na podstawie jakiego paragrafu? I z jakiej przyczyny, skoro, jak podnosił ktoś rozsądny, cmentarz będzie  już poza granicą osiedla. W dodatku, jak wyliczyć  wysokość odszkodowania, skoro obrót nieruchomościami podlega prawom wolnego rynku i to on kształtuje ceny? 3. Na tym cmentarzu nie będzie parkingu,  śmietnika itd. Skąd protestujący o tym wiedzą, skoro nie ma jeszcze żadnego planu? Ponadto nikt nie wyda obecnie zgody na budowę, gdy ta kwestia nie będzie uwzględniona . Ale lepiej udawać, że się o tym nie wie, prawda? Straciłoby się argument. 4. Po co cmentarz, skoro osiedle zamieszkują młodzi ludzie? Czyżbyście byli nieśmiertelni? Czy młodzi nie umierają? Jaką macie pewność, że  was to nie dotyczy?  5. Do radnych: będziecie za, za 5 lat was nie wybierzemy. To jest zwykły szantaż, państwo przeciwnicy. Radny nie jest od spełniania wszelkich, nawet tak głupich żądań, Parysów czy zachcianek wyborców. Musi patrzeć szerzej i dalej. Na sesjē przyszła grupka krzykaczy. Czy to reprezentacja wszystkich mieszkańcöw osiedla Borek? Osiedle liczy ponad 4 tyś. mieszkańców,  więc nie chrzańcie, ze6wy w imieniu reszty.     I na koniec refleksja. Radni - w większości wystraszeni, niepotrafiący w sensowny sposób przeciwstawić  sie głupocie i pieniactwu, potulnie wysłuc***ący dyrdymałów. Czyżby myśleli już o przyszłej kampanii i o groźnych protestujących?
Wysłuchałem wczoraj dyskusji na sesji Rady Gminy w Wölce. Ręce opadają, gdy słyszy się "argumenty" przeciwników cmentarza. Trochę to śmieszne i straszne zarazem. Zwłaszcza gdy gardłowała pani w czerwonym. Bardzo pewna siebie i bojowo nastawiona. Przykro mi, ale zepsuję pani humor.  1. "Nikt nas nie powiadomił". Bo nie było takiego obowiązku. Poza tym z tego co wiem, była o tym mowa jeszcze przed wyborami, ale na zebraniu było może  że dwadzieścia osób. 2. Gmina musi zapłacić odszkodowanie, gdy powstanie cmentarz. Na pod... rozwiń
Avatar
Borek / 14 grudnia 2018 r. o 23:36
+3
O wyrzuceniu pieniędzy w błoto na nikomu niepotrzebne i nie działające targowisko  nikt nie mówi i nie rozlicza nikogo...kiedy skończy się  arogancja władz? 
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 18:23
+3
Może zlokalizować w trochę większej odległości od osiedla to mniej będzie przeszkadzało. Mieszkam tu już ponad 10 lat i brakuje wielu bardziej potrzebnych inwestycji, jak już ktoś wcześniej wspominał ronda, bezpiecznego przejścia dla pieszych przez DK82 , patroli policji ktore coś będą robic a nie zwiedzać. Bo parkowanie na chodnikach i przejściach dla pieszych to norma na osiedlu a mundurowi nic z tym nie robią. A targowisko ktore powstało to parodia i pieniądze wyrzucone w błoto i nikt nikogo za to nie rozliczy.
Avatar
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 14 grudnia 2018 r. o 16:08
0
przy takim napieciu to umarli się obudzą
Avatar
aaa / 14 grudnia 2018 r. o 09:16
+5
może w końcu osiedle śpiochów się obudzi i weźmie sprawy w swoje ręce? a wójta i świtę pogonić!
Avatar
gapa / 14 grudnia 2018 r. o 08:21
+2
A ja z rodziną głosowałam na wójta , plany miał dobre -rondo i inne ,przyznaję na zebrania nie chodzę i mam  za swoje -za oknem cmentarz i spalarnia na następnym głosowaniu .Proboszcz z wójtem uzgodnili tylko zapomnieli podać do wiadomości .gapcio
Avatar
Gość / 14 grudnia 2018 r. o 08:07
0
Zdziwie, jestem mieszkanka Bronowic i z Turką nie mam nic wspólnego a o planowanej budowie cmentarza słyszałam już rok temu.. na cmentarzach w Lublinie już nie długo będzie brakować miejsca i będą musiały gdzieś one powstać..
Zobacz wszystkie komentarze 62

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola [NA ŻYWO]

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola [NA ŻYWO]

O godzinie 17.40 Górnik Łęczna w ramach 24. kolejki drugiej ligi zmierzy się u siebie ze Stalą Stalowa Wola. Czy "zielono-czarnym uda się przerwać serię trzech meczów bez wygranej?

Truskawki były tylko pretekstem. Złodziej zabrał utarg i zaczął uciekać

Truskawki były tylko pretekstem. Złodziej zabrał utarg i zaczął uciekać

33-latek nie chciał kupować truskawek – dla niepoznaki poprosił o zważenie łubianki. Gdy sprzedawczyni się tym zajęła, ukradł pudełko z utargiem i zaczął uciekać. Daleko nie odbiegł, bo krzyki sprzedawczyni zaalarmowały sąsiada, który złodzieja dogonił i złapał.

Lubelskie. Pociął psa nożem. Sąd skazał 21-latka na więzienie

Lubelskie. Pociął psa nożem. Sąd skazał 21-latka na więzienie

Jest wyrok w sprawie brutalnego zranienia psa w Chełmie. 21-latek został skazany na 10 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności. Sąd zasądził także 6-letni zakaz posiadania jakichkolwiek zwierząt. Mężczyzna poniesie także koszta procesu i zapłaci 5 tys. zł nawiązki na rzecz Stowarzyszenia Chełmska Straż Ochrony Zwierząt.

Wisła Puławy – Polonia Warszawa 2:0. Skuteczne stałe fragmenty

Wisła Puławy – Polonia Warszawa 2:0. Skuteczne stałe fragmenty

W sobotę na boisko wrócił kolejny z naszych trzecioligowców. Tym razem Wisła Puławy. Duma Powiśla ograła na swoim stadionie Polonię Warszawa 2:0.

Kina w Lublinie. Jakie filmy można obejrzeć? Repertuar na weekend i kolejne dni
Magazyn

Kina w Lublinie. Jakie filmy można obejrzeć? Repertuar na weekend i kolejne dni

W wyniku czwartego etapu znoszenia obostrzeń od 6 czerwca będą mogły działać kina, opery czy teatry. Mimo poluzowania restrykcji w najbliższy weekend w Lublinie nie obejrzymy jednak spektakli na żywo, a miejscowe kina w większości wciąż pozostaną zamknięte

Bieg Solidarności w nietypowej formule. "Jako jedyny w kraju" [zdjęcia]
galeria

Bieg Solidarności w nietypowej formule. "Jako jedyny w kraju" [zdjęcia]

Na Stadionie lekkoatletycznym w Lublinie pobiegli uczestnicy Biegu Solidarności. Wydarzenie odbyło się w nietypowej formule.

Raport o stanie Lublina. Wydatki, kary, wypadki i pogryzienia przez nietoperze [statystyki]
Magazyn

Raport o stanie Lublina. Wydatki, kary, wypadki i pogryzienia przez nietoperze [statystyki]

Znamy najnowszy „Raport o stanie miasta”, którego spisanie jest corocznym obowiązkiem prezydenta. Po raz pierwszy od dawna przybyło nam mieszkańców, znowu ubyło studentów, a lubelskie kina zorganizowały 47 tys. seansów. Sporo jest też o pieniądzach, o których więcej mówi prezydenckie sprawozdanie z miejskich dochodów i wydatków, skąd dowiadujemy się nawet tego, ile kosztowały miasto zgubione piloty do głosowania.

Lubartów: Od ponad roku brakuje części oświetlenia. Nikt nie przyznaje się do latarni

Lubartów: Od ponad roku brakuje części oświetlenia. Nikt nie przyznaje się do latarni

Prawie 1,5 roku temu, 6 lutego 2019 r. doszło do wypadku na rondzie u zbiegu drogi krajowej nr 19 z ul. Lubelską w Lubartowie. Pijany kierowca przejechał wówczas przez środek ronda, po czym uderzył w słup oświetleniowy. Od tamtej pory latarnia ta nie została naprawiona, a dodatkowo w rejonie tego skrzyżowania nie świeci kilka kolejnych słupów.

Szpital w Puławach zaczyna leczyć wszystkich pacjentów. Jest kilka ważnych zmian

Szpital w Puławach zaczyna leczyć wszystkich pacjentów. Jest kilka ważnych zmian

Wypełnianie ankiety epidemiologicznej, ocena ryzyka możliwości zakażenia koronawirusem, badanie temperatury ciała - do tego wszystkiego muszą przywyknąć chorzy oczekujący na możliwość przyjęcia na oddział puławskiego szpitala specjalistycznego. Nowe zasady obowiązują od poniedziałku.

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola. Czas przerwać złą passę

Górnik Łęczna – Stal Stalowa Wola. Czas przerwać złą passę

Trzy porażki z rzędu i wystarczy. W sobotę Górnik Łęczna zagra u siebie ze Stalą Stalowa Wola. Początek meczu zaplanowano na godz. 17.40. Bezpośrednią transmisję z tego spotkania przeprowadzi TVP 3 Regionalna.

Finał Pucharu Polski Motor – Avia jeszcze w lipcu?

Finał Pucharu Polski Motor – Avia jeszcze w lipcu?

Wszystko wskazuje na to, że uda się rozegrać zaległe mecze Regionalnego Pucharu Polski za sezon 2019/2020. Lubelski Związek Piłki Nożnej wstępnie zaplanował, że finałowe spotkanie w okręgu lubelskim pomiędzy Motorem Lublin, a Avią Świdnik odbędzie się 29 lipca.

Lubelskie. Nieudane zakupy przez internet. Kupujący nie dostali ani kosiarki ani telefonu

Lubelskie. Nieudane zakupy przez internet. Kupujący nie dostali ani kosiarki ani telefonu

Kilka zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych otrzymali w ostatnim czasie policjanci z Puław. Mieszkańcy powiatu, którzy za pośrednictwem popularnego portalu ogłoszeniowego chcieli zakupić minitraktor – kosiarkę i telefon stracili łącznie 3,5 tys. zł.

Lublin. Potrącenie na przejściu dla pieszych. Ranne są dwie osoby

Lublin. Potrącenie na przejściu dla pieszych. Ranne są dwie osoby

Lubelscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku, do którego doszło w nocy z piątku na sobotę w okolicy dworca autobusowego. Na przejściu dla pieszych samochód potrącił dwie osoby.

Nowe przypadki SARS-CoV-2 w Lubelskiem. W trzech różnych powiatach

Nowe przypadki SARS-CoV-2 w Lubelskiem. W trzech różnych powiatach

U trzech mieszkanek województwa lubelskiego wyniki badań potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Dwie z kobiet wróciły z zagranicy.

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia i zgony. Zmarło sześć osób

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki zakażenia i zgony. Zmarło sześć osób

259 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, z czego aż 190 w Kopalni Węgla Kamiennego Zofiówka na Śląsku. Ministerstwo Zdrowia podało w sobotę, po godz. 10 nowy raport dotyczący sytuacji epidemicznej w kraju.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.