Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

22 grudnia 2020 r.
9:06

Lubelskie. Urzędnicy narobili się przy spisie rolnym, ale pieniędzy nie zobaczyli. "To jest draństwo"

(fot. Maciej Kaczanowski/Archiwum)

Co z wypłatą nagród spisowych dla Gminnych Biur Spisowych, w skład których wchodzą m.in. wójtowie, burmistrzowie ale też i sekretarze gmin oraz urzędnicy? Informację z propozycją „wstrzymania się z przyznawaniem nagród spisowych” samorządowcy otrzymali w połowie grudnia

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To jest draństwo – oburza się jedna z osób, która pracowała w GBS na terenie województwa lubelskiego.

– Uważam te działania za niesłuszne i skandaliczne. Ludzie wykonali pracę, pomagając przy spisie. Nagrody spisowe miały być wypłacane w grudniu – dodaje inny z urzędników z województwa lubelskiego, który również chce pozostać anonimowy. – Na przyszły rok został zaplanowany Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Ciekawe co będzie wtedy?

W tym roku został przeprowadzony Powszechny Spis Rolny (jest realizowany w całej Unii Europejskiej raz na 10 lat). Był obowiązkowy dla użytkowników gospodarstw rolnych, który mieli przekazać dane dotyczące np. liczby hodowanych zwierząt gospodarskich, powierzchni poszczególnych rodzajów gruntów, budynków gospodarskich a także urządzeń i maszyn rolniczych. Spisać można było się na trzy różne sposoby – poprzez samospis internetowy, rolnicy mogli też skorzystać z pomocy teleankieterów i rachmistrzów spisowych.

Spis trwał od września do końca listopada. Po jego zakończeniu Główny Urząd Statystyczny podał, że zostało spisanych 98 proc. gospodarstw rolnych z całego kraju. „Tak spektakularny sukces statystyczny osiągnęliśmy dzięki zaangażowaniu wielu ludzi i instytucji wspierających nasze działania – rolników, rachmistrzów, Gminnych Biur Spisowych, pracowników służb statystyki publicznej oraz osób zaangażowanych w realizację prac spisowych. Pomogli nam też lokalni dziennikarze, nauczyciele, samorządowcy i duchowni.” – podsumowuje GUS na stronie internetowej PSR.

Co z nagrodami spisowymi, o których mówi ustawa? – W połowie grudnia otrzymaliśmy pismo w Urzędu Statystycznego w Lublinie byśmy wstrzymali się z przyznawaniem nagród spisowych dla członków GBS, pracowników urzędów – przyznaje jeden z członków GBS w Lubelskiem.

Ponieważ wcześniej samorządy otrzymały dotacje na realizację zadań na rzecz spisu (w tym na wynagrodzenia członków GBS – pracowników urzędu gminy wykonujących prace spisowe w formie dodatków spisowych a także na nagrody za realizację spisu oraz na tzw. wydatki rzeczowe np. zakup materiałów biurowych).

– W województwie lubelskim w ramach dotacji dla gmin za wykonywanie zadań na rzecz PSR 2020, na wydatki na nagrody spisowe, wypłacane jednorazowo po zakończeniu spisu tj. w grudniu 2020 roku, przeznaczono kwotę 3 565 500 zł – podlicza w odpowiedzi na nasze pytania Sławomir Dziaduch z Urzędu Statystycznego w Lublinie. – Podziału dotacji między gminy dokonało Centralne Biuro Spisowe w Głównym Urzędzie Statystycznym, biorąc po uwagę liczbę gospodarstw rolnych do spisania w poszczególnych gminach. W związku z tym kwoty dotacji przyznanych poszczególnym gminom, w tym w części przeznaczonej na nagrody, są różne.

Dopytywaliśmy też o to czy rzeczywiście wypłata nagród dla członków GBS została wstrzymana, a jeśli tak to czy samorządy będą musiały zwrócić dotacje przeznaczone na nagrody? Chcieliby też się dowiedzieć czy są przewidziane nagrody dla pracowników urzędu statystycznego?

 – Główny Urząd Statystyczny przygotowuje jednolite rozwiązania obowiązujące we wszystkich województwach. W związku z tym odpowiedź prześlemy niezwłocznie po otrzymaniu tych informacji – odpisał nam Sławomir Dziaduch.

O informację poprosiliśmy też Lubelski Urząd Wojewódzki. – W odpowiedzi na Pana pytania informuje, że nie została wstrzymana wypłata dotacji dla gmin w związku z przeprowadzeniem spisu rolnego – zaznacza Agnieszka Strzępka, rzecznik prasowa wojewody lubelskiego. – Natomiast z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną, która spowodowała znaczące wydatki budżetu państwa, wojewoda lubelski (czyli wojewódzki komisarz spisowy-red.) negatywnie zaopiniował wniosek o wypłatę nagród dla gminnych komisarzy spisowych, którymi są wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast – pisze Strzępka.

O nagrodach dla pozostałych członków GBS nic nie wiadomo.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium