Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

7 stycznia 2021 r.
14:22

Płaca minimalna 2021. Pensje w górę, pracodawcy mają problem

69 10 A A
(fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

W tym roku płaca minimalna wzrosła o 200 zł. Wyższe jest też minimalne wynagrodzenie godzinowe. Ale to, co cieszy pracowników, dla wielu przedsiębiorców jest w czasach pandemii gwoździem do trumny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2800 zł brutto (2062 zł na rękę), czyli o 200 zł brutto więcej niż w ubiegłym roku (do grudnia było to ok. 1920 zł netto). Zmieniły się też stawki godzinowe dla pracujących na umowach zleceniach i umowach o dzieło. Pracujący na umowie o dzieło w 2021 roku zarabiać będą nie mniej niż 2419 zł netto, a na umowie zleceniu nie mniej niż 2318 zł netto. Stawka godzinowa wzrosła z 17 na 18,30 zł, co w przeliczeniu na rękę daje ok. 15 zł (przy pracy na umowie o dzieło) i 12 zł (przy umowie zleceniu).

Podwyżki cieszą pracowników. Oznaczają jednak też duże kłopoty dla pracodawców. – Większość firm odczuwa dziś bardzo negatywne konsekwencje epidemii. Dotyczą one nie tylko najbardziej widocznych branż, takich jak hotelarstwo lub gastronomia, ale także działalności eventowa, dostaw, transportu, czy usług takich jak pralnie – wylicza Dariusz Jodłowski, prezes Pracodawców Lubelszczyzny „Lewiatan”. – Duża część z nich stoi teraz na granicy bankructwa. Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad podjęciem decyzji o upadłości. Przyspieszyć może to wymuszone podniesienie płac. Zwłaszcza że ściśle powiązane z nimi są inne koszty.

W oparciu o wysokość minimalnego wynagrodzenia ustalana jest wysokość m.in. premii i nagród. Wzrastają też np. dodatki za pracę w nocy. Bardzo często oznacza też podwyżkę zarobków wszystkich zatrudnionych w firmie pracowników. A od wyższych płac są wyższe m.in. składki na ZUS.

Dlatego podczas negocjacji płacowych na forum Rady Dialogu Społecznego organizacje skupiające pracodawców prosiły o nie podnoszenie, w związku z epidemią, płacy minimalnej. Związkowcy, reprezentujący interesy pracowników, apelowali zaś o jej zwiększenie. Ostateczną decyzję podjął rząd.

– To źle, bo takie decyzje powinny być nie podejmowane odgórnie, ale być rodzajem konsensusu. Nie uwzględniono też naszego postulatu dotyczącego regionalnego zróżnicowania płacy. Uważamy, że nie można stawiać takiej samej poprzeczki płacowej przedsiębiorcy z Warszawy i np. Hrubieszowa lub Chełma – uważa Jodłowski. – Ostrzegaliśmy też, że podwyżka płacy minimalnej może w tym roku skutkować dużą falą zwolnień. Spodziewamy się jej w styczniu i lutym. Powiększyć może się też szara strefa, bo zatrudnienie na pełny etat będą zastępować jakieś jego cząstki i inne formy zatrudnienia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 stycznia 2021 r. o 14:58
+23
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
 Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Avatar
Jowita99 / 7 stycznia 2021 r. o 14:29
+20
Pensja w górę, ceny w górę, wszystko by się zgadzało.. prawie :)
Avatar
Kolorowanka / 7 stycznia 2021 r. o 15:55
+10
To pora wziąć żonę i dzieci do pracy, zmniejszyć zakres działalności. Więcej zostanie w rodzinie. Nie trzeba nikogo zatrudniać, jeśli się nie opłaca. Mamy jedne z najniższych wynagrodzeń w UE
Avatar
kapi / 7 stycznia 2021 r. o 17:27
+7
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrzewam że 80% przejadło tę kasę zamiast odłożyć, a na emeryturze będą krzyczeć że niskie emerytury. A jakie mają być emerytury jak przez 10 lat taki człowiek na pensji minimalnej odłoży raptem 60 tys w zusie.
Emerytury i tak nie dożyje, a pieniadze w ZUS działającym na zasadzie piramidy fiannsowej i tak są wirtualne. Renty i tak nie dostanie, bo lekarze orzcznicy ZUS twierdzą że noga za rok, dwa może odrosnąć więc dają orzeczenia czasowe takim osobom o niezdolności do pracy.  Te 217zł za porady telefoniczne to trochę drogo... google + recepta od weterynarza wychodzi taniej. I o jakim PPK mówisz ?? Juz było OFE i najpierw Tusk przeniósł część kapitału do ZUS, a teraz resztę przenoszą pissowcy, ale za to pobierają opłatę która ma wynieść 15 proc. wartości środków zgromadzonych w OFE i być pobierana w dwóch ratach po 7,5 proc.
Serio? Skoro tak to proponuję Ci zatrudnić się gdzieś na umowie o dzieło i nie będziesz miał ani składek emerytalnych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Cała kasa dla Ciebie. W czym problem? Tylko ciekawe czy będziesz tak śpiewał o ubezpieczeniu zdrowotnym jak ci przyjdzie z własnej kieszeni zapłacić za jakąś poważniejszą operację bańkę czy dwie. Każdy taki hojrak że nie potrzebuje odkładać na emeryturę lub opłacać ubezpieczenie zdrowotnego a przychodzi co do czego to strach w oczach bo jak tu iść do szpitala na w miarę prostą operację bo trzeba będzie zapłacić kilkadziesiąt tysięcy. Albo narzeka jedna z drugą aktorka jaką to ma niską emeryturę. A ma niską bo nie opłacała składek emerytalnych. To co piszesz o PPK tylko świadczy o tym że nie umiesz liczyć... Mi żadnej opłaty za OFE nie pobiorą bo wybiorę ZUS. Ale jak nie umiesz liczyć to wybierz OFE.
Serio? Skoro tak to proponuję Ci zatrudnić się gdzieś na umowie o dzieło i nie będziesz miał ani składek emerytalnych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Cała kasa dla Ciebie. W czym problem? Tylko ciekawe czy będziesz tak śpiewał o ubezpieczeniu zdrowotnym jak ci przyjdzie z własnej kieszeni zapłacić za jakąś poważniejszą operację bańkę czy dwie. Każdy taki hojrak że nie potrzebuje odkładać na emeryturę lub opłacać ubezpieczenie zdrowotnego a przychodzi co do czego to strach w oczach bo jak tu iść do szpitala na w miarę prostą ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 stycznia 2021 r. o 15:59
+7
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrzewam że 80% przejadło tę kasę zamiast odłożyć, a na emeryturze będą krzyczeć że niskie emerytury. A jakie mają być emerytury jak przez 10 lat taki człowiek na pensji minimalnej odłoży raptem 60 tys w zusie.
 Emerytury i tak nie dożyje, a pieniadze w ZUS działającym na zasadzie piramidy fiannsowej i tak są wirtualne. Renty i tak nie dostanie, bo lekarze orzcznicy ZUS twierdzą że noga za rok, dwa może odrosnąć więc dają orzeczenia czasowe takim osobom o niezdolności do pracy.  Te 217zł za porady telefoniczne to trochę drogo... google + recepta od weterynarza wychodzi taniej. I o jakim PPK mówisz ?? Juz było OFE i najpierw Tusk przeniósł część kapitału do ZUS, a teraz resztę przenoszą pissowcy, ale za to pobierają opłatę która ma wynieść 15 proc. wartości środków zgromadzonych w OFE i być pobierana w dwóch ratach po 7,5 proc.
 Emerytury i tak nie dożyje, a pieniadze w ZUS działającym na zasadzie piramidy fiannsowej i tak są wirtualne. Renty i tak nie dostanie, bo lekarze orzcznicy ZUS twierdzą że noga za rok, dwa może odrosnąć więc dają orzeczenia czasowe takim osobom o niezdolności do pracy.  Te 217zł za porady telefoniczne to trochę drogo... google + recepta od weterynarza wychodzi taniej. I o jakim PPK mówisz ?? Juz było OFE i najpierw Tusk przeniósł część kapitału do ZUS, a teraz resztę przenoszą pissowcy, ale za to pobierają opłatę która ma wy... rozwiń
Avatar
___K___ / 8 stycznia 2021 r. o 08:25
+5
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrzewam że 80% przejadło tę kasę zamiast odłożyć, a na emeryturze będą krzyczeć że niskie emerytury. A jakie mają być emerytury jak przez 10 lat taki człowiek na pensji minimalnej odłoży raptem 60 tys w zusie.
Matematycznie masz rację, ale niestety z roku na rok tzw. kwota zastąpienia jest coraz niższa, co oznacza, że emerytury realnie stają się coraz mizerniejsze. ZUS przeżera masę naszych pieniędzy, a i tak jeszcze co jakiś czas pompuje się w niego budżetową kasę.
Matematycznie masz rację, ale niestety z roku na rok tzw. kwota zastąpienia jest coraz niższa, co oznacza, że emerytury realnie stają się coraz mizerniejsze. ZUS przeżera masę naszych pieniędzy, a i tak jeszcze co jakiś czas pompuje się w niego budżetową kasę. rozwiń
Avatar
___K___ / 8 stycznia 2021 r. o 08:23
+5
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Nie, to państwo zabiera połowę.
Avatar
___K___ / 8 stycznia 2021 r. o 08:28
+4
Emerytury i tak nie dożyje, a pieniadze w ZUS działającym na zasadzie piramidy fiannsowej i tak są wirtualne. Renty i tak nie dostanie, bo lekarze orzcznicy ZUS twierdzą że noga za rok, dwa może odrosnąć więc dają orzeczenia czasowe takim osobom o niezdolności do pracy.  Te 217zł za porady telefoniczne to trochę drogo... google + recepta od weterynarza wychodzi taniej. I o jakim PPK mówisz ?? Juz było OFE i najpierw Tusk przeniósł część kapitału do ZUS, a teraz resztę przenoszą pissowcy, ale za to pobierają opłatę która ma wynieść 15 proc. wartości środków zgromadzonych w OFE i być pobierana w dwóch ratach po 7,5 proc.
  Innymi słowy państwo, a w zasadzie PiSowski rząd, zabiera nam naszą kasę na emerytury. PO, tak jak piszesz, też przeniosła kasę z OFE do ZUS, ale prowizji za to nie wzięło - zrobiła to tylko po to, by utrzymać w ryzach wskaźniki długu publicznego. PiS przy okazji musi coś nam zabrać.
  Innymi słowy państwo, a w zasadzie PiSowski rząd, zabiera nam naszą kasę na emerytury. PO, tak jak piszesz, też przeniosła kasę z OFE do ZUS, ale prowizji za to nie wzięło - zrobiła to tylko po to, by utrzymać w ryzach wskaźniki długu publicznego. PiS przy okazji musi coś nam zabrać. rozwiń
Avatar
kapi / 7 stycznia 2021 r. o 15:45
+2
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrzewam że 80% przejadło tę kasę zamiast odłożyć, a na emeryturze będą krzyczeć że niskie emerytury. A jakie mają być emerytury jak przez 10 lat taki człowiek na pensji minimalnej odłoży raptem 60 tys w zusie.
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrze... rozwiń
Avatar
DOgp / 7 stycznia 2021 r. o 14:51
-14
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Avatar
___K___ / 8 stycznia 2021 r. o 08:28
+4
Emerytury i tak nie dożyje, a pieniadze w ZUS działającym na zasadzie piramidy fiannsowej i tak są wirtualne. Renty i tak nie dostanie, bo lekarze orzcznicy ZUS twierdzą że noga za rok, dwa może odrosnąć więc dają orzeczenia czasowe takim osobom o niezdolności do pracy.  Te 217zł za porady telefoniczne to trochę drogo... google + recepta od weterynarza wychodzi taniej. I o jakim PPK mówisz ?? Juz było OFE i najpierw Tusk przeniósł część kapitału do ZUS, a teraz resztę przenoszą pissowcy, ale za to pobierają opłatę która ma wynieść 15 proc. wartości środków zgromadzonych w OFE i być pobierana w dwóch ratach po 7,5 proc.
  Innymi słowy państwo, a w zasadzie PiSowski rząd, zabiera nam naszą kasę na emerytury. PO, tak jak piszesz, też przeniosła kasę z OFE do ZUS, ale prowizji za to nie wzięło - zrobiła to tylko po to, by utrzymać w ryzach wskaźniki długu publicznego. PiS przy okazji musi coś nam zabrać.
  Innymi słowy państwo, a w zasadzie PiSowski rząd, zabiera nam naszą kasę na emerytury. PO, tak jak piszesz, też przeniosła kasę z OFE do ZUS, ale prowizji za to nie wzięło - zrobiła to tylko po to, by utrzymać w ryzach wskaźniki długu publicznego. PiS przy okazji musi coś nam zabrać. rozwiń
Avatar
___K___ / 8 stycznia 2021 r. o 08:25
+5
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrzewam że 80% przejadło tę kasę zamiast odłożyć, a na emeryturze będą krzyczeć że niskie emerytury. A jakie mają być emerytury jak przez 10 lat taki człowiek na pensji minimalnej odłoży raptem 60 tys w zusie.
Matematycznie masz rację, ale niestety z roku na rok tzw. kwota zastąpienia jest coraz niższa, co oznacza, że emerytury realnie stają się coraz mizerniejsze. ZUS przeżera masę naszych pieniędzy, a i tak jeszcze co jakiś czas pompuje się w niego budżetową kasę.
Matematycznie masz rację, ale niestety z roku na rok tzw. kwota zastąpienia jest coraz niższa, co oznacza, że emerytury realnie stają się coraz mizerniejsze. ZUS przeżera masę naszych pieniędzy, a i tak jeszcze co jakiś czas pompuje się w niego budżetową kasę. rozwiń
Avatar
___K___ / 8 stycznia 2021 r. o 08:23
+5
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Nie, to państwo zabiera połowę.
Avatar
kapi / 7 stycznia 2021 r. o 17:27
+7
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrzewam że 80% przejadło tę kasę zamiast odłożyć, a na emeryturze będą krzyczeć że niskie emerytury. A jakie mają być emerytury jak przez 10 lat taki człowiek na pensji minimalnej odłoży raptem 60 tys w zusie.
Emerytury i tak nie dożyje, a pieniadze w ZUS działającym na zasadzie piramidy fiannsowej i tak są wirtualne. Renty i tak nie dostanie, bo lekarze orzcznicy ZUS twierdzą że noga za rok, dwa może odrosnąć więc dają orzeczenia czasowe takim osobom o niezdolności do pracy.  Te 217zł za porady telefoniczne to trochę drogo... google + recepta od weterynarza wychodzi taniej. I o jakim PPK mówisz ?? Juz było OFE i najpierw Tusk przeniósł część kapitału do ZUS, a teraz resztę przenoszą pissowcy, ale za to pobierają opłatę która ma wynieść 15 proc. wartości środków zgromadzonych w OFE i być pobierana w dwóch ratach po 7,5 proc.
Serio? Skoro tak to proponuję Ci zatrudnić się gdzieś na umowie o dzieło i nie będziesz miał ani składek emerytalnych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Cała kasa dla Ciebie. W czym problem? Tylko ciekawe czy będziesz tak śpiewał o ubezpieczeniu zdrowotnym jak ci przyjdzie z własnej kieszeni zapłacić za jakąś poważniejszą operację bańkę czy dwie. Każdy taki hojrak że nie potrzebuje odkładać na emeryturę lub opłacać ubezpieczenie zdrowotnego a przychodzi co do czego to strach w oczach bo jak tu iść do szpitala na w miarę prostą operację bo trzeba będzie zapłacić kilkadziesiąt tysięcy. Albo narzeka jedna z drugą aktorka jaką to ma niską emeryturę. A ma niską bo nie opłacała składek emerytalnych. To co piszesz o PPK tylko świadczy o tym że nie umiesz liczyć... Mi żadnej opłaty za OFE nie pobiorą bo wybiorę ZUS. Ale jak nie umiesz liczyć to wybierz OFE.
Serio? Skoro tak to proponuję Ci zatrudnić się gdzieś na umowie o dzieło i nie będziesz miał ani składek emerytalnych ani ubezpieczenia zdrowotnego. Cała kasa dla Ciebie. W czym problem? Tylko ciekawe czy będziesz tak śpiewał o ubezpieczeniu zdrowotnym jak ci przyjdzie z własnej kieszeni zapłacić za jakąś poważniejszą operację bańkę czy dwie. Każdy taki hojrak że nie potrzebuje odkładać na emeryturę lub opłacać ubezpieczenie zdrowotnego a przychodzi co do czego to strach w oczach bo jak tu iść do szpitala na w miarę prostą ... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 stycznia 2021 r. o 15:59
+7
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrzewam że 80% przejadło tę kasę zamiast odłożyć, a na emeryturze będą krzyczeć że niskie emerytury. A jakie mają być emerytury jak przez 10 lat taki człowiek na pensji minimalnej odłoży raptem 60 tys w zusie.
 Emerytury i tak nie dożyje, a pieniadze w ZUS działającym na zasadzie piramidy fiannsowej i tak są wirtualne. Renty i tak nie dostanie, bo lekarze orzcznicy ZUS twierdzą że noga za rok, dwa może odrosnąć więc dają orzeczenia czasowe takim osobom o niezdolności do pracy.  Te 217zł za porady telefoniczne to trochę drogo... google + recepta od weterynarza wychodzi taniej. I o jakim PPK mówisz ?? Juz było OFE i najpierw Tusk przeniósł część kapitału do ZUS, a teraz resztę przenoszą pissowcy, ale za to pobierają opłatę która ma wynieść 15 proc. wartości środków zgromadzonych w OFE i być pobierana w dwóch ratach po 7,5 proc.
 Emerytury i tak nie dożyje, a pieniadze w ZUS działającym na zasadzie piramidy fiannsowej i tak są wirtualne. Renty i tak nie dostanie, bo lekarze orzcznicy ZUS twierdzą że noga za rok, dwa może odrosnąć więc dają orzeczenia czasowe takim osobom o niezdolności do pracy.  Te 217zł za porady telefoniczne to trochę drogo... google + recepta od weterynarza wychodzi taniej. I o jakim PPK mówisz ?? Juz było OFE i najpierw Tusk przeniósł część kapitału do ZUS, a teraz resztę przenoszą pissowcy, ale za to pobierają opłatę która ma wy... rozwiń
Avatar
Kolorowanka / 7 stycznia 2021 r. o 15:55
+10
To pora wziąć żonę i dzieci do pracy, zmniejszyć zakres działalności. Więcej zostanie w rodzinie. Nie trzeba nikogo zatrudniać, jeśli się nie opłaca. Mamy jedne z najniższych wynagrodzeń w UE
Avatar
kapi / 7 stycznia 2021 r. o 15:45
+2
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrzewam że 80% przejadło tę kasę zamiast odłożyć, a na emeryturze będą krzyczeć że niskie emerytury. A jakie mają być emerytury jak przez 10 lat taki człowiek na pensji minimalnej odłoży raptem 60 tys w zusie.
Z czego 546,56zł pracownik ma odkładane na emeryturę, 217,45zł składki zdrowotnej, 68,60zł chorobowe, a 224zł to składka. rentowa. Podatek PIT to raptem 137zł. Rozumiem że chciałbyś pozbawić pracowników przyszłej emerytury czy ubezpieczenia zdrowotnego? Sam jestem pracodawcą ale wkurza mnie takie gadanie że "państwo zabiera". Gdyby państwo nie zabierało to ludzie nie mieliby z czego żyć na starość czy gdy zachorują. Zapytaj tych co się powypisywali z PPK ile sami odłozyli tej składki która mogła na to iść. Podejrze... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 stycznia 2021 r. o 14:58
+23
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
 Pensja minimalna to dziś 2800zł Brutto. Całkowity koszt płacy pracodawcy to: 3 373,44 PLN, pracownik dostaje do ,,ręki'' 2 061,67 PLN. Różnica to zus, zaliczka na podatek... przypominam iż jak później kupujesz coś za te swoje srebniki to jeszcze od każdej złotówki płącisz VAT, najczęsciej 23%... Już wiesz skąd bierze się 500+ ??
Avatar
DOgp / 7 stycznia 2021 r. o 14:51
-14
I tak pracodawcy zabiorą połowę wypłaty.
Avatar
Jowita99 / 7 stycznia 2021 r. o 14:29
+20
Pensja w górę, ceny w górę, wszystko by się zgadzało.. prawie :)