Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

19 lutego 2020 r.
11:35

Najbardziej poszukiwani są pracownicy z branży budowlanej i samochodowej. Zbyt wielu jest prawników

5 29 A A
Przedsiębiorcy poszukują najczęściej pracowników branży budowlanej
Przedsiębiorcy poszukują najczęściej pracowników branży budowlanej (fot. Maciej Kaczanowski)

Największe szanse na znalezienie pracy dają zawody z branży budowlanej lub samochodowej. Wzięcie mają też lekarze i programiści, złe czasy idą dla prawników. Tak wynika z opublikowanego właśnie „Barometru zawodów 2020” przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Barometr...” wskazuje, że w Lublinie mamy za dużo agentów ubezpieczeniowych, archiwistów i muzealników, bibliotekoznawców i bibliotekarzy, filologów i tłumaczy.

Kłopot ze znalezieniem zatrudnienia, i to w całym województwie, mają też architekci krajobrazu (za dużo jest ich zwłaszcza w powiatach krasnostawskim i zamojskim). Za dużo mamy dziennikarzy i redaktorów.

Tylko w sześciu powiatach województwa lubelskiego pracuje odpowiednia liczba ekonomistów. W pozostałych jest ich zdecydowanie zbyt wielu. Podobnie jak pedagogów.

Zdecydowanie za dużo mamy też filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców. W powiatach hrubieszowskim i kraśnickim za dużo jest już nawet prawników.

Opłacają się studia medyczne, bo niemal wszędzie potrzebni są lekarze. W kilku powiatach brakuje też magistrów farmacji i fizjoterapeutów z wykształceniem wyższym. Niemal wszędzie poszukiwane są pielęgniarki – jedynie w powiatach ryckim i puławskim mieszka i pracuje wystarczająca liczba pielęgniarek i położnych. Chętnych brak, bo od zawodu odstrasza zmianowa praca i niskie zarobki. Z tych powodów osoby po studiach wolą wyjechać do pracy na Zachód.

Po studiach większych problemów ze znalezieniem pracy nie będą mieć też projektanci i administratorzy baz danych oraz programiści.

W tym roku przedsiębiorcy będą mieć poważne kłopoty ze znalezieniem odpowiednich pracowników z wykształceniem średnim i zawodowym. Na liście prac deficytowych znajduje się ponad 30 zawodów, w tym m.in. kucharze, piekarze, fryzjerzy i – przede wszystkim – pracownicy branży budowlanej.

W powiatach lubelskim, tomaszowskim, świdnickim i kraśnickim brakuje betoniarzy i zbrojarzy. Ten zawód wykonują w większości starsze osoby. Dla młodych to ciężka praca, która nie daje satysfakcjonującego wynagrodzenia. Z kolei niskie zarobki i zatrudnienie „na czarno” to główne powody, dla których brakuje brukarzy oraz cieśli i stolarzy budowlanych. Młodzi ludzie nie są też zainteresowani wykonywaniem zawodu dekarza lub blacharza budowlanego – te prace wiążą się z częstymi wyjazdami „w Polskę”.
Niemal w całym województwie brakuje blacharzy i lakierników samochodowych, są kłopoty z zatrudnieniem diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów.

W połowie województwa brakuje też piekarzy i cukierników. Młodzi nie chcą podejmować pracy w wyuczonym zawodzie, bo wiąże się ona z niskimi zarobkami i nocnymi zmianami. Praca w weekendy plus nienormowany czas pracy odstrasza też absolwentów szkół gastronomicznych. To właśnie większość młodych kucharzy przyznaje, że wybór szkoły był w ich przypadku nietrafiony.

Z „Barometru zawodów” wynika też, że często warto szukać pracy tuż „za miedzą”. Bo np. kosmetyczki, dla których nie ma ofert w powiecie bialskim, są poszukiwane w parczewskim.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 29

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 13:53
+19
W Lublinie są tak naprawdę trzy zawody - kasjer/sprzedawca, konsultant telefoniczny, kolega polityka.
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 11:51
+14
W tej chwili zapanowała jakaś pomroczność i owczy pęd na kupowanie mieszkań w blokach albo pokolenie mileniasów jest zbyt leniwe i nieporadne aby samemu zorganizować sobie budowę domu i mieszkać na swoim. Cena m2 w bloku na peryferiach to już 6-6,5 zł , koszt domu to 3-3,5 tys zł ( generalne wykonawstwo) . A przecież koszt domu zawiera fundamenty, sciany , stropy, dach , przyłacza itp. W bloku masz to wszystko wspólnie z sąsiadem, technologia jest szybsza , wiec cena m2 w bloku powinna być dużo niższa niż m2 domu. To pokazuje jaką mamy patologię na rynku. Komfort mieszkania we własnym nowoczesnym domu jest nieporównywalny z mieszkaniem w bloku gdzie po kilku latach można oszaleć z powodu zagęszczenia betonu i ludzi o różnych charakterach i różnych oczekiwaniach. Mieszkanie w bloku to więzienie.
W tej chwili zapanowała jakaś pomroczność i owczy pęd na kupowanie mieszkań w blokach albo pokolenie mileniasów jest zbyt leniwe i nieporadne aby samemu zorganizować sobie budowę domu i mieszkać na swoim. Cena m2 w bloku na peryferiach to już 6-6,5 zł , koszt domu to 3-3,5 tys zł ( generalne wykonawstwo) . A przecież koszt domu zawiera fundamenty, sciany , stropy, dach , przyłacza itp. W bloku masz to wszystko wspólnie z sąsiadem, technologia jest szybsza , wiec cena m2 w bloku powinna być dużo niższa niż m2 domu. To pokazuje jaką mamy pat... rozwiń
Avatar
zmywak / 19 lutego 2020 r. o 14:06
+13
dzien dobry pracodawco zatrudni mnie pan? tak, tam jest miotła, bierz i zamiataj ALE JA JESTEM po UW,,,,A TO CO INNEGO, daj pokażę ci jak to się robi hahahha
Avatar
promocja dewelo-kołchozów / 19 lutego 2020 r. o 14:02
+10
W tej chwili zapanowała jakaś pomroczność i owczy pęd na kupowanie mieszkań w blokach albo pokolenie mileniasów jest  zbyt leniwe i nieporadne aby samemu zorganizować sobie budowę domu i mieszkać na swoim.  Cena m2 w bloku na peryferiach to już 6-6,5 zł , koszt domu to 3-3,5 tys zł ( generalne wykonawstwo) . A przecież koszt domu zawiera fundamenty, sciany , stropy, dach , przyłacza itp. W bloku masz to wszystko wspólnie z sąsiadem, technologia jest szybsza , wiec cena m2 w bloku powinna być dużo niższa niż m2 domu. To pokazuje jaką mamy patologię na rynku. Komfort mieszkania we własnym nowoczesnym domu jest nieporównywalny z mieszkaniem w bloku gdzie po kilku latach można oszaleć z powodu zagęszczenia betonu i ludzi o różnych charakterach i różnych oczekiwaniach. Mieszkanie w bloku to więzienie.
Mieszkałam 25 lat w we własnym domu i never again! Ogrzewanie, odśnieżanie, remonty, inwestycje, to studnia bez dna dla kasy....
 Tia... a w dewelo-slamsie odśnieżaniem i remontami zajmują się charytatywnie uczynne dewelo-krasnoludki. A ich zarządca organizuje to wszystko za friko. A LPEC nie kroi miesiąc w miesiąc 300 zł, co w skali roku wystarczy na ogrzanie gazem dwóch energo-oszczędnych domków. 
 Tia... a w dewelo-slamsie odśnieżaniem i remontami zajmują się charytatywnie uczynne dewelo-krasnoludki. A ich zarządca organizuje to wszystko za friko. A LPEC nie kroi miesiąc w miesiąc 300 zł, co w skali roku wystarczy na ogrzanie gazem dwóch energo-oszczędnych domków.  rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 13:50
+9
Co z tego że roboty jest dużo,niech napiszą jakie stawki,zazwyczaj 18-20brutto,to ukraincom dają po dwie dyszki plus kwatera.
Avatar
obserwator / 19 lutego 2020 r. o 13:27
+9
Brak fachowców a czyja to wina kto likwidował szkoły zawodowe, pielęgniarki kiedyś wystarczyło liceum medyczne i mogły wykonywać świadczenia medyczne a dziś studia i obowiązki pielęgniarki i salowej w jednym za marne grosze zwłaszcza w małych ośrodkach. Brukarz dlaczego młodzi nie chcą odpowiedz jest jedna po 5- 6 latach wysiadają stawy i kręgosłup i te zarobki dla singla mieszkającego z rodzicami.
Avatar
MEDIATEKA / 19 lutego 2020 r. o 14:00
+6
"[...] że w Lublinie mamy za dużo agentów ubezpieczeniowych, archiwistów i muzealników, bibliotekoznawców i bibliotekarzy, filologów i tłumaczy..." Powinno być, w Lublinie za mało mamy archiwów, muzeów, bibliotek, szkół językowych, oraz obcokrajowców i centrów usług wspólnych SSC, którym przydadzą się tłumacze czy agenci ubezpieczeniowi. Inna kwestia, większość instytucji państwowych (a jest ich wyjątkowo mało w Lublinie, szczególnie porównując do innych większych miast) ma braki kadrowe, nie mówię, żeby ściągać specjalistów z Ciechocinka, ale Lublin nie naśladuje dobrych przykładów, we Wrocławiu przy samym rynku jest biblioteka językowa, gdzie na każdym piętrze są działy specjalizujące się w rożnych językach obcych, a nieopodal Pl. Teatralnego jest "Mediateka" z dobrami cyfrowymi, do tego można zadać polityce Pana Żuka cios ostateczny: Biblioteka Mangi i Komiksów. We Wrocławiu w siedzibie Dworca Głównego PKP. Czemu miasto zarządzane przez Żuka nie nadąża za najlepszymi praktykami w tej dziedzinie?
"[...] że w Lublinie mamy za dużo agentów ubezpieczeniowych, archiwistów i muzealników, bibliotekoznawców i bibliotekarzy, filologów i tłumaczy..." Powinno być, w Lublinie za mało mamy archiwów, muzeów, bibliotek, szkół językowych, oraz obcokrajowców i centrów usług wspólnych SSC, którym przydadzą się tłumacze czy agenci ubezpieczeniowi. Inna kwestia, większość instytucji państwowych (a jest ich wyjątkowo mało w Lublinie, szczególnie porównując do innych większych miast) ma braki kadrowe, nie mówię, żeby ściągać specjalistów z Cie... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 12:43
+5
Kulturoznawcy to zazwyczaj leserzy i idioci jak większość absolwentów kierunków typu: pogadamy sobie i niczego konkretnego cie nie nauczymy. Taka przechowalnia dla ludzi którzy lubią sobie pooglądać filmiki i nie spieszy im się do dorosłego życia.
Avatar
emigrant magister / 19 lutego 2020 r. o 19:11
+4
Łaski bez cebulowe Janusze biznesu, nie chcieliście mi dać szansy, to wyjechałem na zachód i zarabiam polską średnią krajową x2...mimo waszej złośliwości.... I nie płacę podatków na patusy 500 plusy.
Avatar
astral0123 / 19 lutego 2020 r. o 19:08
+4
ludzie ja wam powiem jedną rzecz do budownictwa potrzeba konkretnego chłopa lub chłopów o budowie H. Czyli silnych muskularnych męszczyzn. A tacy to przeważnie w biurach siedzą lub inne zawody wybierają.
Avatar
MILAN SOPHIE / 22 lutego 2020 r. o 01:08
-2
Cześć wszystkim, LIGHTSTREAM jest najlepszą firmą oferującą pożyczki online, aby udzielić ci pożyczki, której szukałeś bez stresu i dużej ilości papierkowej roboty. Czy niepokoiło Cię, gdzie uzyskać pożyczkę? odrzucony przez banki z powodu niskiej oceny zdolności kredytowej? lub martwisz się o pożyczanie online. Nie martw się, ponieważ LIGHTSTREAM KREDYTY zapewni ci pożyczkę na oprocentowanie tak niskie, jak 3%. Skontaktuj się z nami już dziś (lightstreamloansinc@gmail.com). Nasze usługi obejmują. Pożyczki biznesowe. Pożyczki samochodowe. Pożyczki mieszkaniowe. Pożyczki studenckie . prawdziwe finansowanie. inwestor nieruchomości. kredyty budowlane. kredyty mieszkaniowe. Pożyczki konsumenckie. Pożyczki FHA. pożyczki osobiste. kredyty samochodowe andetc. LIGHTSTREAM offers loans without hidden payments from 1,000 to 20,000,000 EUR / USD / POUNDS for a period of 1 to 20 years. We are available around the clock. Our methods are simple and short, which means you can apply and get a loan within 24 hours. Don't hesitate, don't let the financial burden drown you out. Don't let finance stop this business, deprive you of a machine, a new car or a new home. Contact us today (lightstreamloansinc@gmail.com)
Cześć wszystkim, LIGHTSTREAM jest najlepszą firmą oferującą pożyczki online, aby udzielić ci pożyczki, której szukałeś bez stresu i dużej ilości papierkowej roboty. Czy niepokoiło Cię, gdzie uzyskać pożyczkę? odrzucony przez banki z powodu niskiej oceny zdolności kredytowej? lub martwisz się o pożyczanie online. Nie martw się, ponieważ LIGHTSTREAM KREDYTY zapewni ci pożyczkę na oprocentowanie tak niskie, jak 3%. Skontaktuj się z nami już dziś (lightstreamloansinc@gmail.com). Nasze usługi obejmują. Pożyczki biznesowe. Pożyczki samoc... rozwiń
Avatar
astral0123 / 19 lutego 2020 r. o 19:47
0
emigrant magister rozwaliłeś mnie tym nikiem Wiesz co to ja bede emigrantem profesorem hehehe
Avatar
astral0123 / 19 lutego 2020 r. o 19:43
+2
Cytuje: Młodzież nie wybiera nauki w szkołach budowlanych. Do szkół uczęszcza niewielka grupa,a to dlatego ponieważ nauka w szkole budowlanej to tzw "obciach" .Więc wybierają LO bo będzie "lepszy start". Jak to się w wielu przypadkach kończy to widać. emigrant magister Łaski bez cebulowe Janusze biznesu, nie chcieliście mi dać szansy, to wyjechałem na zachód i zarabiam polską średnią krajową x2...mimo waszej złośliwości.... I nie płacę podatków na patusy 500 plusy. Ja musiałem wyjechać 13 lat temu , bo niebyło roboty w zawodzie lub trzeba było mieć tzw znajomości, skończyłem technikum 5 letnie w zawodzie technik ekonomista i studia wf (wiecie troche łopatologia i to już wyleciało z głowy bo już napewno uczą inaczej) i pracowałem w budownictwie, gdzie tej sztuki budowlanej mnie nauczyli starzy majstrzy. rozumiecie? Nie rozumiem młodzieży dlaczego to obciach pracować w budownictwie.Pewnie chodzi o kariere lepiej pchać się do biura he bez kurzu itd ... Mój brat skończył szkołe budowlaną i pracuje w zawodzie ma dużo pracy i jest zadowolony.
Cytuje: Młodzież nie wybiera nauki w szkołach budowlanych. Do szkół uczęszcza niewielka grupa,a to dlatego ponieważ nauka w szkole budowlanej to tzw "obciach" .Więc wybierają LO bo będzie "lepszy start". Jak to się w wielu przypadkach kończy to widać. emigrant magister Łaski bez cebulowe Janusze biznesu, nie chcieliście mi dać szansy, to wyjechałem na zachód i zarabiam polską średnią krajową x2...mimo waszej złośliwości.... I nie płacę podatków na patusy 500 plusy. Ja musiałem wyjechać 13 lat temu , bo niebyło roboty... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 19:21
0
Młodzież nie wybiera nauki w szkołach budowlanych. Do szkół uczęszcza niewielka grupa,a to dlatego ponieważ nauka w szkole budowlanej to tzw "obciach" .Więc wybierają LO bo będzie "lepszy start". Jak to się w wielu przypadkach kończy to widać
Avatar
Gość / 19 lutego 2020 r. o 19:17
+2
ludzie uciekaja zagranice . sam osobiscie pracuje zagranica lepsze zarobki mam tam
Avatar
emigrant magister / 19 lutego 2020 r. o 19:11
+4
Łaski bez cebulowe Janusze biznesu, nie chcieliście mi dać szansy, to wyjechałem na zachód i zarabiam polską średnią krajową x2...mimo waszej złośliwości.... I nie płacę podatków na patusy 500 plusy.
Avatar
astral0123 / 19 lutego 2020 r. o 19:08
+4
ludzie ja wam powiem jedną rzecz do budownictwa potrzeba konkretnego chłopa lub chłopów o budowie H. Czyli silnych muskularnych męszczyzn. A tacy to przeważnie w biurach siedzą lub inne zawody wybierają.
Avatar
astral0123 / 19 lutego 2020 r. o 19:02
+1
mało ludzi chce pracować na budowie ciekawe dlaczego? hmm bo ciężko i za dużo kurzu? wiecie co może z chin lub japoni przyjadą emigranci i będą budować w co wątpie. Jak nikt niebędzie budował to co się stanie? Wyciągnijcie wnioski. Podobnie jest we francji. Może amerykanie przyjadą i będa budawać co wy o tym myślicie? Ja lubię sztukę budowlaną.
Avatar
blokers / 19 lutego 2020 r. o 15:09
-8
W tej chwili zapanowała jakaś pomroczność i owczy pęd na kupowanie mieszkań w blokach albo pokolenie mileniasów jest  zbyt leniwe i nieporadne aby samemu zorganizować sobie budowę domu i mieszkać na swoim.  Cena m2 w bloku na peryferiach to już 6-6,5 zł , koszt domu to 3-3,5 tys zł ( generalne wykonawstwo) . A przecież koszt domu zawiera fundamenty, sciany , stropy, dach , przyłacza itp. W bloku masz to wszystko wspólnie z sąsiadem, technologia jest szybsza , wiec cena m2 w bloku powinna być dużo niższa niż m2 domu. To pokazuje jaką mamy patologię na rynku. Komfort mieszkania we własnym nowoczesnym domu jest nieporównywalny z mieszkaniem w bloku gdzie po kilku latach można oszaleć z powodu zagęszczenia betonu i ludzi o różnych charakterach i różnych oczekiwaniach. Mieszkanie w bloku to więzienie.
Mieszkałam 25 lat w we własnym domu i never again! Ogrzewanie, odśnieżanie, remonty, inwestycje, to studnia bez dna dla kasy....
Tia... a w dewelo-slamsie odśnieżaniem i remontami zajmują się charytatywnie uczynne dewelo-krasnoludki. A ich zarządca organizuje to wszystko za friko. A LPEC nie kroi miesiąc w miesiąc 300 zł, co w skali roku wystarczy na ogrzanie gazem dwóch energo-oszczędnych domków.
 Nie wiem co ćpasz, że widzisz miesięczne rachunki za sam LPEC w wysokości 300zł, ale odstaw to gówno. Ja tyle płacę całego czynszu miesięcznie włącznie z zaliczkami za wodę, wywóz śmieci, zarządzanie, sprzątanie, fundusz remontowy, bieżące naprawy itp. Dom pod kątem finansowym się nie kalkuluje kompletnie, domy to większy komfort ale w zamian skarbonka. Poza tym większość nowych mieszkań to nie LPEC tylko ma własne kotłownie. Jak masz nerwicę na punkcie deweloperki to ją lecz, a nie wciskasz innym swoje psychozy.
 Nie wiem co ćpasz, że widzisz miesięczne rachunki za sam LPEC w wysokości 300zł, ale odstaw to gówno. Ja tyle płacę całego czynszu miesięcznie włącznie z zaliczkami za wodę, wywóz śmieci, zarządzanie, sprzątanie, fundusz remontowy, bieżące naprawy itp. Dom pod kątem finansowym się nie kalkuluje kompletnie, domy to większy komfort ale w zamian skarbonka. Poza tym większość nowych mieszkań to nie LPEC tylko ma własne kotłownie. Jak masz nerwicę na punkcie deweloperki to ją lecz, a nie wciskasz innym swoje psychozy. rozwiń
Avatar
NN / 19 lutego 2020 r. o 14:33
-4
W Lublinie są tak naprawdę trzy zawody - kasjer/sprzedawca, konsultant telefoniczny, kolega polityka.
 Taa i ci sprzedawcy i konsultanci kupują w Lublinie tysiące mieszkań po kilkaset tys zł ? Wbrew pozorom jest w Lublinie bardzo dużo osób które zarabiają bardzo dobrze , zdecydowanie powyżej średniej krajowej. To widac na każdym kroku.