Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Praca

13 października 2017 r.
7:50

Praca dla studenta. Ile można zarobić?

0 12 A A
Dziś statystyczny student może liczyć na średnią miesięczną pensję w wysokości 1784 złotych
Dziś statystyczny student może liczyć na średnią miesięczną pensję w wysokości 1784 złotych

Wcześnie rozpoczynają pierwszą pracę, pracują dużo. Zarabiają znacznie poniżej oczekiwań, narzekają na brak atrakcyjnych ofert i boją się konkurencji ze strony pracowników z Ukrainy. Chcieliby zarabiać 3,5 tys. złotych na rękę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według ostatniego badania „Student w pracy 2017” przeprowadzonego przez pracownię SW Research na zlecenie aplikacji rekrutacyjnej Jobsquare*, polscy studenci są pracowici. Coraz częściej rozpoczynają aktywność zawodową na pierwszym roku studiów. Są niezależni finansowo – dla znakomitej większości praca jest podstawowym źródłem dochodu.

Studia i etat

W Polsce studiuje około 1,4 mln osób. Jak ustalił w badaniu Jobsquare, aż 61 proc. wszystkich polskich studentów pracuje. To o dwa punkty procentowe więcej niż w roku ubiegłym. 65 proc. spośród pracujących ma stałą pracę. O ile jeszcze kilka lat temu wśród żaków dominowała praca wakacyjna, to dziś łączą ją z nauką, pracując niezależnie od pory roku i akademickiego kalendarza.

Wśród badanych przeszło 70 proc. zadeklarowało studia w trybie stacjonarnym. Mimo wykładów i ćwiczeń są w stanie poświęcić na pracę ponad 31 godzin tygodniowo, a to oznacza, że mimo nauki pracują na trzy czwarte etatu. Najbardziej pracowici okazali się studenci ze stolicy i Wrocławia – 66 procent. Najmniej studentów pracuje w Krakowie – 52 proc.

Obserwując trendy związane z pracą studentów rok do roku łatwo zauważyć, że studenci podejmują aktywność zawodową na coraz wcześniejszych latach studiów. Ponad 42 proc. z tych, którzy pracują w czasie studiów, zadeklarowało podjęcie pracy już w pierwszym roku nauki.

Spada także liczba osób, które nie poszukują zajęcia zarobkowego. Według badania odsetek studentów niezainteresowanych pracą spadł do 25 proc.

Pracują dla pieniędzy, rzadziej dla doświadczenia

Główna motywacja do pracy to chęć zarobienia pieniędzy. Taką odpowiedź wskazało ponad 72 proc. badanych. Czynnik finansowy okazał się również najważniejszym kryterium podczas szukania pracy i wyboru pracodawcy. Z odsetkiem odpowiedzi na poziomie 55 proc. był ponad dwuipółkrotnie ważniejszym kryterium niż prestiż firmy.

Kwestie finansowe są kluczowym czynnikiem przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu i wyborze pracy przez studentów. Kwestie związane z doświadczeniem czy rozwojem zawodowym zajmują dalsze pozycje. Rozpoczęcie aktywności zawodowej z uwagi na zdobycie doświadczenia deklaruje zaledwie połowa respondentów, a możliwość rozwoju zawodowego jako kryterium wyboru pracy jest ważne dla 35 proc. badanych. Praca w pierwszej kolejności służy im do zaspokojenia podstawowych potrzeb i znacznie rzadziej jest traktowana, jako sposób na rozwój osobisty i zawodowy.

Student na szarym końcu listy płac

Średnia stawka godzinowa, jaką uzyskują studenci w pracy jednak odbiega od 13 złotych brutto płacy minimalnej zapisanych w przepisach prawa pracy i oscyluje w okolicach 14,2 złotego za godzinę na rękę. Najlepiej zarabiają ci studiujący w Warszawie - około 15,9 złotego na godzinę. W stolicy student może liczyć na średnie miesięczne wynagrodzenie w wysokości 2041 złotych.

Najniższe stawki godzinowe oferowane są w Trójmieście – 13,2 złotego na godzinę. Nad morzem student może średnio zarobić około 1754 złotych miesięcznie. Podobnie jest we Wrocławiu i Krakowie. W tym ostatnim zanotowano najniższą średnią wartość miesięcznego wynagrodzenia na poziomie 1665 złotych.
Studenci z Katowic i Poznania mogą liczyć na 14,6 złotego na godzinę i miesięczne wynagrodzenie rzędu 1735 złotych. Wśród najbardziej poszukiwanych przez żaków branż znalazły się te związane z handlem, sprzedażą oraz zdrowiem i urodą.

Student chce 3,5 tys. na rękę

Według badania Jobsquare, 45 proc. studentów ma poczucie, że ofert pracy do nich adresowanych jest mniej niż potencjalnych pracowników, a nieco ponad połowa uważa, że wymagania na rynku pracy są za wysokie w stosunku do kompetencji faktycznie przez studentów posiadanych.

I chociaż zdecydowana większość studentów uważa stawkę minimalną za ważne rozwiązanie prawne, to aż dwie trzecie badanych nie byłoby skłonnych pracować za ustawowe minimum 13 złotych za godzinę. Chociaż zarabiają kilkanaście do kilkudziesięciu procent więcej od krajowego minimum, to są to stawki dalekie od ich oczekiwań.

Dziś statystyczny student może liczyć na średnią miesięczną pensję w wysokości 1784 złotych. To niespełna połowa oczekiwanych przez niego zarobków, które zamykają się na poziomie 3569 złotych.
Mimo znacznych oczekiwań płacowych 53 proc. badanych uważa, że wymagania stawiane w pracy studentów są za wysokie. Frustracji i obaw dopełniają lęki związane z obecnością na polskim rynku pracowników z Ukrainy. 54 proc. studentów czuje się zagrożenie związane z obecnością naszych wschodnich sąsiadów na rynku pracy.

• Badanie zostało zrealizowane na próbie 1002 studentów metodą wywiadów CAWI.

Czytaj więcej o:

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lola / 22 października 2019 o 23:03
0
Ja pomimo tego, że pracuję zawowodo postanowiłam wrócić na studia i zrobić magisterkę, postawiłam na WSB. Z tego co się orientuję zjazdy są średnio co dwa tygodnie. Wiecie może, jak wygląda u nich kwestia stypendium?
Avatar
Martha / 9 października 2019 o 15:29
0
Zerknij sobie na ich stronę, tam masz zakładkę "dołącz do nas", ale jeśli masz możliwość, to polecam Ci wziąć udział w spotkaniu kosmetycznym organizowanym przez którąś z konsultantek z okolicy, na którym też możesz się zapisać. A przy okazji poznać fajnych ludzi i przetesować świetne kosmetyki :)
Avatar
Bert / 29 lipca 2019 o 13:08
0
Ja chciałabym się dowiedzieć, gdzie można zapisać się do Mary Kay, bo jeśli chodzi o same kosmetyki, to wiem, że są dobrej jakości. Przydałoby mi się trochę dodatkowych pieniędzy, a tutaj mam pracę połączoną z przyjemnością:)
Avatar
Martha / 8 maja 2019 o 19:52
0
Słuchaj, a jaki jest problem, żeby spróbować i na własnej skórze stwierdzić, czy warto, czy nie warto. Ja nie znam konkretów, ale wiem, że jedna z dziewczyn u mnie w pracy zajmuje się tym dodatkowo już dość długo, więc chyba jest zadowolona - sama kilkukrotnie zamawiałam u niej, fajne kosmetyki. Mogę o coś konkretnie dopytać, jeśli chcesz. 
Avatar
Pestka / 19 kwietnia 2019 o 17:09
0
Odświeżę trochę wątek, bo sama jestem ciekawa jak to jest z tym zarabianiem na studiach. Póki co czasem pracuję w barze znajomych rodziców jako kelnerka, ale to jest naprawdę raz na jakiś czas, a wolałabym coś bardziej "stałego", jednocześnie nie obciążającego bardzo czasowo. Zastanawiam się, czy może któraś z Was jest konsultantką w Mary Kay? Może jest w stanie powiedzieć w kilku słowach, czy warto iść w tę stronę?
Avatar
Student / 25 października 2018 o 12:55
0
Nie wiem czy to że student chce mieć pensji 3000 brutto to jest tak dużo. Na rękę wychodzi mniej więcej 2100 i to nie jest jakaś wygórowana kwota tym bardziej jeżeli mówimy o studentach zaocznych. Jeżeli student wynajmuje mieszkanie to koszt takiego lokum wynosi około 1200 zł a trzeba jeszcze doliczyć pieniądze za czesne, które czasami są w granicy 500 zł lub nawet więcej. Jak tak podliczyć to te 2 tys to bym powiedziała może być troche za mało. Trzeba patrzeć też z perspektywy studenta  
Avatar
Kinia / 22 stycznia 2018 o 13:51
0
A ja zaczęłam od rocznej przerwy po pierwszym roku i z aupair.aifs.pl pojechałam pracować do USA jako opiekunka dla dzieci, spodobało mi się na tyle, że zostałam na kolejny rok, a to jak sobie tam CV doświadczeniem zbudowałam sprawia, że studia skończyłam na spokojnie i z pracą tu na niejscu też nie miałam problemów
Avatar
Gość / 14 grudnia 2017 o 08:57
0
no niestety… zarobki studentów do najlepszych nie należą ;) no ale od czegoś trzeba zaczynać. Ja zaczynałam od zwykłego wypełniania ankiet i jakoś nie narzekam! :D W sumie nawet do dzisiaj się czasem tym zajmuję. Portal epanel.pl daje takie możliwości, że trzeba się tylko zarejestrować i od razu można zacząc wypełniać ankiety!
Avatar
Gość / 13 października 2017 o 10:58
0
Student chce 3,5 tys miesięcznie a pracownik po 2 kierunkach studiów zatrudniony w budżetówce i z 15 letnim doświadczeniem w pracy ma mieć 2 tys zł na rękę!!!. Czy to student ma za wysokie wymagania czy też ten pracownik ma urągające godności człowieka uposażenie. Protestują zawsze górnicy, pracownicy służby zdrowia, lekarze, teraz nawet stażyści. Nigdy nie protestują pracownicy budżetówki, urzędów, uczelni...gdzie ich związki zawodowe, gdzie solidarność....skoro rząd ma na 500 plus dlaczego nie znalazł tych 500 na dopłatę do głodowych zarobków ludzi wykształconych, uczciwie płacących podatki przez lata w kraju. O nich się nie wspomina nigdy.
Student chce 3,5 tys miesięcznie a pracownik po 2 kierunkach studiów zatrudniony w budżetówce i z 15 letnim doświadczeniem w pracy ma mieć 2 tys zł na rękę!!!. Czy to student ma za wysokie wymagania czy też ten pracownik ma urągające godności człowieka uposażenie. Protestują zawsze górnicy, pracownicy służby zdrowia, lekarze, teraz nawet stażyści. Nigdy nie protestują pracownicy budżetówki, urzędów, uczelni...gdzie ich związki zawodowe, gdzie solidarność....skoro rząd ma na 500 plus dlaczego nie znalazł tych 500 na dopłatę do głodowych zaro... rozwiń
Avatar
Gość / 13 października 2017 o 10:43
0
"54 proc. studentów czuje się zagrożenie związane z obecnością naszych wschodnich sąsiadów na rynku pracy." :) przecież wykonują preacę której nikt nie chce
Avatar
Lola / 22 października 2019 o 23:03
0
Ja pomimo tego, że pracuję zawowodo postanowiłam wrócić na studia i zrobić magisterkę, postawiłam na WSB. Z tego co się orientuję zjazdy są średnio co dwa tygodnie. Wiecie może, jak wygląda u nich kwestia stypendium?
Avatar
Martha / 9 października 2019 o 15:29
0
Zerknij sobie na ich stronę, tam masz zakładkę "dołącz do nas", ale jeśli masz możliwość, to polecam Ci wziąć udział w spotkaniu kosmetycznym organizowanym przez którąś z konsultantek z okolicy, na którym też możesz się zapisać. A przy okazji poznać fajnych ludzi i przetesować świetne kosmetyki :)
Avatar
Bert / 29 lipca 2019 o 13:08
0
Ja chciałabym się dowiedzieć, gdzie można zapisać się do Mary Kay, bo jeśli chodzi o same kosmetyki, to wiem, że są dobrej jakości. Przydałoby mi się trochę dodatkowych pieniędzy, a tutaj mam pracę połączoną z przyjemnością:)
Avatar
Martha / 8 maja 2019 o 19:52
0
Słuchaj, a jaki jest problem, żeby spróbować i na własnej skórze stwierdzić, czy warto, czy nie warto. Ja nie znam konkretów, ale wiem, że jedna z dziewczyn u mnie w pracy zajmuje się tym dodatkowo już dość długo, więc chyba jest zadowolona - sama kilkukrotnie zamawiałam u niej, fajne kosmetyki. Mogę o coś konkretnie dopytać, jeśli chcesz. 
Avatar
Pestka / 19 kwietnia 2019 o 17:09
0
Odświeżę trochę wątek, bo sama jestem ciekawa jak to jest z tym zarabianiem na studiach. Póki co czasem pracuję w barze znajomych rodziców jako kelnerka, ale to jest naprawdę raz na jakiś czas, a wolałabym coś bardziej "stałego", jednocześnie nie obciążającego bardzo czasowo. Zastanawiam się, czy może któraś z Was jest konsultantką w Mary Kay? Może jest w stanie powiedzieć w kilku słowach, czy warto iść w tę stronę?
Avatar
Student / 25 października 2018 o 12:55
0
Nie wiem czy to że student chce mieć pensji 3000 brutto to jest tak dużo. Na rękę wychodzi mniej więcej 2100 i to nie jest jakaś wygórowana kwota tym bardziej jeżeli mówimy o studentach zaocznych. Jeżeli student wynajmuje mieszkanie to koszt takiego lokum wynosi około 1200 zł a trzeba jeszcze doliczyć pieniądze za czesne, które czasami są w granicy 500 zł lub nawet więcej. Jak tak podliczyć to te 2 tys to bym powiedziała może być troche za mało. Trzeba patrzeć też z perspektywy studenta  
Avatar
Kinia / 22 stycznia 2018 o 13:51
0
A ja zaczęłam od rocznej przerwy po pierwszym roku i z aupair.aifs.pl pojechałam pracować do USA jako opiekunka dla dzieci, spodobało mi się na tyle, że zostałam na kolejny rok, a to jak sobie tam CV doświadczeniem zbudowałam sprawia, że studia skończyłam na spokojnie i z pracą tu na niejscu też nie miałam problemów
Avatar
Gość / 14 grudnia 2017 o 08:57
0
no niestety… zarobki studentów do najlepszych nie należą ;) no ale od czegoś trzeba zaczynać. Ja zaczynałam od zwykłego wypełniania ankiet i jakoś nie narzekam! :D W sumie nawet do dzisiaj się czasem tym zajmuję. Portal epanel.pl daje takie możliwości, że trzeba się tylko zarejestrować i od razu można zacząc wypełniać ankiety!
Avatar
Gość / 13 października 2017 o 10:58
0
Student chce 3,5 tys miesięcznie a pracownik po 2 kierunkach studiów zatrudniony w budżetówce i z 15 letnim doświadczeniem w pracy ma mieć 2 tys zł na rękę!!!. Czy to student ma za wysokie wymagania czy też ten pracownik ma urągające godności człowieka uposażenie. Protestują zawsze górnicy, pracownicy służby zdrowia, lekarze, teraz nawet stażyści. Nigdy nie protestują pracownicy budżetówki, urzędów, uczelni...gdzie ich związki zawodowe, gdzie solidarność....skoro rząd ma na 500 plus dlaczego nie znalazł tych 500 na dopłatę do głodowych zarobków ludzi wykształconych, uczciwie płacących podatki przez lata w kraju. O nich się nie wspomina nigdy.
Student chce 3,5 tys miesięcznie a pracownik po 2 kierunkach studiów zatrudniony w budżetówce i z 15 letnim doświadczeniem w pracy ma mieć 2 tys zł na rękę!!!. Czy to student ma za wysokie wymagania czy też ten pracownik ma urągające godności człowieka uposażenie. Protestują zawsze górnicy, pracownicy służby zdrowia, lekarze, teraz nawet stażyści. Nigdy nie protestują pracownicy budżetówki, urzędów, uczelni...gdzie ich związki zawodowe, gdzie solidarność....skoro rząd ma na 500 plus dlaczego nie znalazł tych 500 na dopłatę do głodowych zaro... rozwiń
Avatar
Gość / 13 października 2017 o 10:43
0
"54 proc. studentów czuje się zagrożenie związane z obecnością naszych wschodnich sąsiadów na rynku pracy." :) przecież wykonują preacę której nikt nie chce
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Policja zatrzymała 43-letniego przedsiębiorcę. Grozi mu 10 lat więzienia
galeria
film

Lublin: Policja zatrzymała 43-letniego przedsiębiorcę. Grozi mu 10 lat więzienia 2 1

Policjanci z Lublina zatrzymali przedsiębiorcę, podejrzanego o wyłudzenie 2,5 mln zł unijnej dotacji. Firma Rafała M. działa w branży recyklingu odpadów. Dotacja miała być przeznaczona na zakup nowoczesnych maszyn.

8-latek wybiegł za pieskiem i zaginął. Szukali go wszyscy policjanci w mieście

8-latek wybiegł za pieskiem i zaginął. Szukali go wszyscy policjanci w mieście 11 5

Ponad 70 policjantów, strażacy, funkcjonariusze Straży Leśnej i Straży Ochrony Kolei poszukiwali w sobotę po południu 8-latka z Łukowa

Ponad 140 filmów do zobaczenia na Lubelskim Festiwalu Filmowym (program)
22 listopada 2019, 17:00

Ponad 140 filmów do zobaczenia na Lubelskim Festiwalu Filmowym (program) 0 0

Przed nami 13. edycja Lubelskiego Festiwalu Filmowego, który w tym roku zostanie zorganizowany w dniach 22-30 listopada. W programie pokazy ponad 140 filmów, warsztaty, koncerty, spotkania i wiele więcej.

Znęcała się nad mężem. Grozi jej 5 lat więzienia

Znęcała się nad mężem. Grozi jej 5 lat więzienia 4 3

49-letnia mieszkanka gminy Spiczyn usłyszała zarzuty znęcania się fizycznego i psychicznego nad swoim mężem

Unia Białopole, czyli mistrzowie defensywy

Unia Białopole, czyli mistrzowie defensywy 0 0

Zespół z Białopola będzie do rundy rewanżowej liderem rozgrywek. Mistrz jesieni może pochwalić się imponującym wynikiem: w 13 spotkaniach dał sobie strzeli zaledwie trzy gole

Lubelskie: Tragiczny wypadek w lesie. Znaleziono zwłoki 71-latka

Lubelskie: Tragiczny wypadek w lesie. Znaleziono zwłoki 71-latka 0 0

71-latek został przygnieciony przez ciągnik i zmarł wskutek odniesionych obrażeń. Policjanci z biłgorajskiej komendy, pod nadzorem prokuratury, wyjaśniają okoliczności tego tragicznego wypadku.

Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia): Cały czas mam w głowie wspinanie

Aleksandra Mirosław (KW Kotłownia): Cały czas mam w głowie wspinanie 0 0

ROZMOWA z Aleksandrą Mirosław z KW Kotłownia Lublin, mistrzynią świata we wspinaczce sportowej na czas

Nowa droga jest, chodnika nie zbudowano. Mieszkańcy: Czujemy się oszukani
film

Nowa droga jest, chodnika nie zbudowano. Mieszkańcy: Czujemy się oszukani 4 13

Na wybudowanie chodnika mieszkańcy czekają od lat. Myśleli, że powstanie on teraz, przy okazji przebudowy drogi. Ale przeliczyli się. Remont się kończy, a oni muszą chodzić niebezpiecznym poboczem przy ruchliwej szosie.

Łęczna: Nowe progi zwalniające już są, a burmistrz zapowiada kolejne

Łęczna: Nowe progi zwalniające już są, a burmistrz zapowiada kolejne 0 3

Na ulicy Bogdanowicza w Łęcznej zamontowano dwa progi zwalniające. Burmistrz zapowiada montaż kolejnych. Ma to poprawić bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej w liczbach

Podsumowanie zamojskiej klasy okręgowej w liczbach 0 0

Gryf Gmina Zamość mistrzem jesieni! Drużyna trenera Romana Blonki przez pierwszą część sezonu przeszła jak burza notując serię 13 meczów bez porażki

Wojewoda unieważnił mandat radnego. Odbędzie się losowanie

Wojewoda unieważnił mandat radnego. Odbędzie się losowanie 0 5

Wojewoda lubelski unieważnił mandat jednego z radnych powiatu opolskiego. Decyzja to efekt pomyłki tamtejszej komisji wyborczej, która nie przeprowadziła wymaganego przepisami losowania. Odbędzie się ono w najbliższą niedzielę