Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

11 października 2021 r.
18:52

Prezes wielkiej firmy z Puław jasno o tym kogo szuka: ślusarzy, spawaczy, monterów

101 2 A A
Tadeusz Rybak, prezes Mostostalu Puławy.
Tadeusz Rybak, prezes Mostostalu Puławy. (fot. Archiwum)

Tworzymy dobra luksusowe w budownictwie przemysłowym, infrastrukturalnym czy sportowym – tak mówi Tadeusz Rybak, prezes Mostostalu Puławy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W obecnej sytuacji spowodowanej pandemią Covid-19, nasuwa się pytanie, jaki wpływ na działalność firmy ma trwająca pandemia?

– Oczywiście firma odczuła zmianę okoliczności funkcjonowania, jednak specyfika naszej działalności pozwoliła na odpowiednią organizację pracy z zastosowaniem reżimu sanitarnego. Niestety koszty absencji chorobowej związane m.in. z kwarantanną były wysokie. Nasza firma funkcjonuje w całej Europie, dlatego po przyjeździe z zagranicznych kontraktów, musieliśmy ponosić koszty związane z wprowadzonymi obostrzeniami. Mimo tego udało się nam przejść przez okres dotychczasowej pandemii bez większych problemów.

Rozmowa ukazała się w dodatku Złotwa Setka 2021. Ranking Najlepszych Firm Lubelszczyzny. Do pobrania w tym miejscu.

Cała branża boryka się z problemem braku pracowników. W jaki sposób staracie się przekonać ludzi do swojej firmy?

– Od lat budujemy konsekwentnie kulturę organizacyjną, w której troska o pracownika stanowi fundament działalności przedsiębiorstwa. Oferujemy wysokie zarobki na zagranicznych kontraktach, ponieważ 50 do 70 proc. działalności prowadzimy właśnie za granicą, a tam są płace dużo wyższe niż w kraju. Gwarantujemy korzystne ubezpieczenia, dopłaty do wczasów, wspieramy koła zainteresowań pracowników m.in. grupy kolarskie i załogi żeglarskie. Mamy własny jacht na Adriatyku, gdzie nasi pracownicy mogą spędzać urlop. Organizujemy liczne wyjazdy narciarskie, integracyjne. Zależy nam, aby rówież poza pracą, ludzie miło spędzali ze sobą czas. Podobnie jednak jak inne firmy w branży, odczuwamy brak pracowników. Uważam, że poważnym problemem była likwidacja szkół zawodowych. Kiedyś do pracy w firmie przychodził dobrze wykształcony absolwent szkoły zawodowej lub technikum. Dzisiaj swoje CV składają do naszej firmy ludzie z wykształceniem ogólnym lub absolwenci studiów licencjackich, mało przydatnych kierunków. Musimy takie osoby uczyć pracy i inwestować w podnoszenie ich kwalifikacji. Dość krytycznie podchodzę do pewnych rozwiązań socjalnych, jak chociażby program 500 plus. Jestem za tym, żeby młode rodziny dofinansowywać, ale poprzez zwolnienia z podatku, czy dofinansowanie przedszkoli i żłobków, a nie dawanie pieniędzy do ręki. Jestem za inteligentniejszym rozdziałem publicznych pieniędzy, ponieważ to również ma wpływ na brak chętnych
do pracy.

Jakich pracowników teraz potrzebujecie?

– Ślusarzy, spawaczy, monterów. Szukamy osób, które podejmując pracę, chcą się rozwijać.

To potwierdza, że warto inwestować w szkolnictwo zawodowe. Bo jest branża, która na tych ludzi czeka.

– Uważam, że to konieczność. Tworzymy dobra luksusowe w budownictwie przemysłowym, infrastrukturalnym czy sportowym. Specjaliści w naszej firmie pilnują jakości. Często spawacz, który położy spoinę taką, że aż miło na nią popatrzeć, to prawdziwy artysta. Nasze inwestycje są ozdobą wielu miejsc w Polsce i Europie m.in. mosty, wiadukty, hale sportowe. To ogromna satysfakcja, że budujemy piękne rzeczy. Można być z siebie dumnym jako spawacz, monter, inżynier.

A jak pan zaczynał swoją karierę zawodową?

– Po maturze w 1970 r. z powodów materialnych nie poszedłem od razu na studia. Zacząłem pracę w wieku 19 lat od stanowiska montera. Kręciłem śruby, a z ciekawości uczyłem się spawalnictwa. Dopiero kilka lat później ukończyłem Politechnikę Lubelską, budowę i eksploatację pojazdów samochodowych. W Stanach Zjednoczonych często bywa tak, że jeżeli tatuś ma sieć hoteli, a syn ma je potem dostać, to karierę zaczyna od sprzątania pokoi, żeby poznał pracę od podstaw i docenił potem tych ludzi, którzy dla niego będą pracować. Jestem przykładem, że można zostać prezesem firmy, przechodząc kolejne stopnie awansu zawodowego.

Ile lat pracuje pan już w Mostostalu?

– W przyszłym roku będę miał okrągłą pięćdziesiątkę, łącznie z dwuletnim stażem w Zakładach Azotowych. Wiekowo mógłbym być na emeryturze, ale dopóki zdrowie dopisuje i mam satysfakcję z pracy, to nie rezygnuję. Spotykam się czasami z kolegami w moim wieku i wszyscy opowiadają o przeszłości. A ja mówię, że mnie to nudzi, ja jeszcze tworzę przyszłość.

Z dotychczasowych realizacji Mostostalu, które jest takim Pańskim oczkiem w głowie?

– Wszystkie instalacje w Zakładach Azotowych, to są potężne wyzwania. Zbudowaliśmy wiele, ciekawych mostów m.in. most Świętokrzyski i Siekierkowski w Warszawie, most Jana Pawła II w Puławach. Zbudowaliśmy wielofunkcyjną halę sportową w Łodzi na 13 000 miejsc i halę sportową dla KUL-u w Lublinie. Jako generalny wykonawca wykonaliśmy tor kolarski w Pruszkowie. Ostatnie nasze dziecko, którym się chwalimy, a które niedawno zostało oddane do eksploatacji, to hala w Puławach.

Jaka to jest najbliższa przyszłość dla Mostostalu Puławy?

– Będziemy rozwijać nasze usługi w budownictwie przemysłowym, chemii, petrochemii, energetyce. Jesteśmy obecni na realizacjach w Puławach, Tarnowie, pracujemy dla Orlenu czy AnwiluW tej chwili z czekamy na większą dynamikę budowy spalarni śmieci. Niemcy, Francja czy Austria mają już w zasadzie ten program budowy spalarni zakończony. U nas, to ciągle jest temat w fazie początkowej. To ważne nie tylko z punktu widzenia naszej firmy, ale także zwykłego obywatela. Polska produkuje dziś około 15 milionów ton śmieci, z czego 1/3 nie nadaje się ani do składowania, ani recyklingu. Instalacje typu spalarnie tworzą ciepło i energię elektryczną w zgodzie z normami ochrony środowiska. Mostostal Puławy cały czas inwestuje w budowę nowych hal produkcyjnych, w nowoczesne maszyny czy dźwigi.

Odwiedzając waszą nową siedzibę w Puławach, zwróciłem uwagę na jej nowoczesny wygląd.

– Chcemy tworzyć dobre warunki do pracy. Zależy nam na tym, aby być wizytówką regionu. Poza tym, człowiek lubi się otaczać pięknymi rzeczami. Niektórzy inwestorzy zarzucają nam: „Świetnie robicie, ale drodzy jesteście”. Wówczas odpowiadam: „My produkujemy dobra luksusowe”.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium