Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

20 listopada 2015 r.
21:32

Budżet Puław w 2016 roku. Miasto tnie wydatki i spłaca kredyty

0 9 A A
Najdroższą przyszłoroczną inwestycją miasta będzie przebudowa ul. Norwida (fot. Radosław Szczęch)
Najdroższą przyszłoroczną inwestycją miasta będzie przebudowa ul. Norwida (fot. Radosław Szczęch)

Znamy projekt budżetu miasta na 2016 rok. Dochody o 5,5 mln złotych mają przewyższyć wydatki, które wyniosą ponad 182 mln złotych. Najdroższą inwestycją będzie przebudowa ul. Norwida.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolejny rok z rzędu dochody miasta będą wyższe od wydatków. Kwota ta jest jednak niższa, niż w zeszłym roku. Jak wyjaśniają urzędnicy z Wydziału Budżetu i Analiz, powodem tego są niższe, niż w mijającym roku wpływy z dotacji zewnętrznych. Nadwyżka w całości zostanie przeznaczona na spłatę pożyczek i kredytów. Miasto tnąc zadłużenie i wydatki wyraźnie przygotowuje się do nowej unijnej perspektywy budżetowej.

– To budżet racjonalny, podobny do tegorocznego. Jego ostateczny kształt będzie znany po grudniowej sesji, chociaż nie przewiduję większych zmian – mówi radna Bożena Krygier, przewodnicząca Rady Miasta Puławy.

Drogi, parking, kładka

Wśród zaplanowanych inwestycji najdroższą (4,5 mln zł) będzie przebudowa ulicy Norwida wraz z odcinkiem dojazdowym do ZSO nr 1. Na remont poczekają natomiast ulice Filtrowa i 6 Sierpnia. Ta druga zyskać ma natomiast dokumentację, która pozwoli zająć się nią w przyszłości. W 2016 roku odnowiony zostanie most nad tzw. Głęboką Drogą przy miejskiej bibliotece. Inwestycji tej nie udało się zrealizować w tym roku.

Miasto nie będzie już czekało z remontem stropu dwupoziomowego parkingu na terenie Mariny. Na ten cel zaplanowano pół miliona złotych. – Musimy to naprawić, by parking nie ulegał degradacji. Na razie nie wiemy, ile to będzie kosztować. Wartość remontu zostanie dokładnie określona na wiosnę – mówi Krzysztof Szczepański, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Dla szkół i przedszkoli

Niemałe środki (450 tys. zł) przeznaczono także na modernizację Miejskiego Przedszkola nr 13. W projekcie znalazł się też zapowiadany przez prezydenta remont placu zabaw przy Miejskim Przedszkolu nr 2, na którego czeka prawie 290 tys. złotych. Warto wspomnieć także o pieniądzach dla Szkoły Podstawowej nr 11 i Przedszkola nr 3. W przyszłym roku ruszy budowa nowego kompleksu boisk sportowych, które mają kosztować około 2,5 mln złotych, ale ich finansowanie zostanie podzielone na dwa lata. W przyszłym roku na ten cel trafi połowa tej kwoty – 1,2 mln.

– W pierwszym etapie tej inwestycji nie powstanie otoczenie boisk, w tym parking. Chcemy na ten cel pozyskać 700 tysięcy złotych z funduszy zewnętrznych – zaznacza Bożena Krygier.

Mało na Dom Chemika

W budżecie dość ostrożnie potraktowano na razie wydatki związane z pierwszym etapem przebudowy Domu Chemika. Na ten cel czeka tylko 500 tysięcy złotych, to niewielki ułamek kosztów całego projektu szacowanego wraz z budową mediateki na ponad 30 mln złotych.
W przyszłym roku miasto będzie kontynuowało montaż elektronicznych tablic przy przystankach autobusowych (75 tys. zł), rozbudowywało sieć ulic na nowych osiedlach domków jednorodzinnych (1,4 mln zł) i przystąpi do rozbudowy cmentarza komunalnego (280 tys. zł). Znaczna kwota (420 tys. zł) trafi na dalszą informatyzację urzędu miasta. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na nowe komputery, serwery oraz uruchomienie elektronicznego systemu obiegu dokumentów.

Ile pójdzie na szkoły, a ile na walkę z alkoholizmem

W procentowym udziale poszczególnych składowych nowego budżetu nadal najwięcej pieniędzy pochłania oświata, pomoc społeczna, transport i administracja.

Na oświatę miasto chce przeznaczyć w sumie 65,8 mln, to o milion złotych więcej, niż przed rokiem. Większość tej sumy (50 mln zł) to wynagrodzenia nauczycieli, dyrektorów i innych pracowników szkół i przedszkoli. Ucięto jednak dotację dla publicznych gimnazjów, które mogą liczyć na 2,1 mln złotych (to spadek o 400 tys. zł). Drugim największym sektorem budżetowym jest pomoc społeczna. Wygląda, że mieszkańcy Puław biednieją, bo na ten cel przeznaczono 32,7 mln zł, to o ponad 3 mln więcej, niż znalazło się w projekcie obecnego budżetu.

Dwie kolejne pozycje to transport oraz administracja. Na utrzymanie dróg w przyszłym roku trafi 17,7 mln złotych, to o 2,5 mln złotych mniej, niż obecnie. O 400 tys. zł spadają także wydatki związane z utrzymaniem urzędów. Mniej pieniędzy trafi także na promocję sportu (8,3 mln zł zamiast 8,5 mln zł) oraz na kulturę (7,3 mln zamiast 7,5 mln). Na tych zmianach nie ucierpią główne instytucje kulturalne, których budżety są niemal na tym samym poziomie. I tak Dom Chemika otrzyma 3,2 mln zł, Miejska Biblioteka 2,3 mln zł, a Muzeum Czartoryskich 550 tysięcy złotych.

Ponad 13 milionów zł trafi na cele związane z gospodarką komunalną i ochroną środowiska. Środki trafią m.in. na utrzymanie zieleni miejskiej (2,2 mln zł), schroniska dla zwierząt (300 tys. zł), oczyszczanie miasta (1,2 mln zł), czy oświetlenie ulic (2,3 mln zł).

Na obronę narodową miasto w przyszłym roku przeznaczy dokładnie 4,5 tysiąca złotych. Z pieniędzy na ochronę zdrowia najwięcej środków pochłonie przeciwdziałanie alkoholizmowi. Na ten cel zabezpieczono 781 tysięcy złotych.

W przyszłym roku na inwestycje zapisano 15,4 mln zł. Dla porównania w mijającym roku było 52,7 mln zł.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 12:59
0
no chyba ktoś powinien odpowiedzieć za tą fuszerkę na marinie, co żadnej gwarancji nie ma!
Avatar
Monique / 23 listopada 2015 o 13:22
0

A'propos 13stki mam nadzieję, że w końcu coś zrobią z tym placem zabaw przy Przedszkolu nr 13.

Centrum miasta 21 wiek, na wyciągnięcie ręki również Fundusze Unijne, a w centrum miasta obleśny, niebezpieczny plac zabaw dla dzieci żłobkowych i przedszkolnych.

400 zł za żłobek a przez cały okres dyżuru wakacyjnego dzieci nie mogły się bawić na własnym placu - "bo niebezpiecznie" - paranoja.

Wstyd!!! - co Pani Dyrektor robiła przez całą kadencję??? Ile wniosków złożyła aby pozyskać fundusze spoza budżetu miasta? Pytanie retoryczne, bo odpowiedź znam.

Nie pojmuję po co ubiegać się o stanowisko kierownicze skore nie potrafi się być dobrym gospodarzem...

I dziwicie się, że przyrost naturalny spada w Puławach...Miasto przyjazdne rodzinie...Bardzo przyjazne...

A'propos 13stki mam nadzieję, że w końcu coś zrobią z tym placem zabaw przy Przedszkolu nr 13.

Centrum miasta 21 wiek, na wyciągnięcie ręki również Fundusze Unijne, a w centrum miasta obleśny, niebezpieczny plac zabaw dla dzieci żłobkowych i przedszkolnych.

400 zł za żłobek a przez cały okres dyżuru wakacyjnego dzieci nie mogły się bawić na własnym placu - "bo niebezpiecznie" - paranoja.

Wstyd!!! - co Pani Dyrektor robiła przez całą kadencję??? Ile wniosków złożyła aby pozyskać fundusze spoza budżetu miasta? Pytanie ... rozwiń

Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 10:41
0
Ul B. Prusa, dojazdowa do nowo budowanej ścieżki rowerowej przez las się zapadła, a dopiero co położyli nową nawierzchnię i ułożyli nowe chodniki.
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 10:36
0
Boisko przy piątce też trochę kosztowało, od następnego roku po wybudowaniu stoi woda, brak odpływu i tak jest do dziś. Nie ma winnego, dzieci taplają się w kałuży na lekcjach wf-u. Ci co chodzą pieszo lepiej widzą, od tych którzy jeżdżą swoimi wypasionymi autami
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 10:30
0
Ten parking przy marinie ktoś budował i zgarnął wielką kasę, żadnej gwarancji nie dał?
Avatar
Gość / 21 listopada 2015 o 11:44
0
Co za czubly zamiast zadłużać ile się da miasto oni spłacają. Pewnie głupi pisowiec albo jakaś prawica . Nasz zuk zadłuża jak tylko można, a niech słacają mieszkańcy i ich dzieci. Zuk to jest gospodarz
Avatar
Gość / 21 listopada 2015 o 09:46
0
Ile przeznaczono na 13-tki i nagrody w UM i spółkach ?
Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 22:11
0
Nie wybielać Puławami długów Żuka w Lublinie!!!
Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 21:38
0
Problemy dopiero się zaczną, jak za kilka lat skończą się fundusze unijne, budżet miasta spadnie o kilkadziesiąt milionów złotych, a długi zostaną... Ale mamy PNT za grubo ponad 100 baniek, porcik za 50 i stadionik za kilkadziesiąt baniek. Brawo dla dożywotniego pana prezydenta.
Avatar
Gość / 27 listopada 2015 o 12:59
0
no chyba ktoś powinien odpowiedzieć za tą fuszerkę na marinie, co żadnej gwarancji nie ma!
Avatar
Monique / 23 listopada 2015 o 13:22
0

A'propos 13stki mam nadzieję, że w końcu coś zrobią z tym placem zabaw przy Przedszkolu nr 13.

Centrum miasta 21 wiek, na wyciągnięcie ręki również Fundusze Unijne, a w centrum miasta obleśny, niebezpieczny plac zabaw dla dzieci żłobkowych i przedszkolnych.

400 zł za żłobek a przez cały okres dyżuru wakacyjnego dzieci nie mogły się bawić na własnym placu - "bo niebezpiecznie" - paranoja.

Wstyd!!! - co Pani Dyrektor robiła przez całą kadencję??? Ile wniosków złożyła aby pozyskać fundusze spoza budżetu miasta? Pytanie retoryczne, bo odpowiedź znam.

Nie pojmuję po co ubiegać się o stanowisko kierownicze skore nie potrafi się być dobrym gospodarzem...

I dziwicie się, że przyrost naturalny spada w Puławach...Miasto przyjazdne rodzinie...Bardzo przyjazne...

A'propos 13stki mam nadzieję, że w końcu coś zrobią z tym placem zabaw przy Przedszkolu nr 13.

Centrum miasta 21 wiek, na wyciągnięcie ręki również Fundusze Unijne, a w centrum miasta obleśny, niebezpieczny plac zabaw dla dzieci żłobkowych i przedszkolnych.

400 zł za żłobek a przez cały okres dyżuru wakacyjnego dzieci nie mogły się bawić na własnym placu - "bo niebezpiecznie" - paranoja.

Wstyd!!! - co Pani Dyrektor robiła przez całą kadencję??? Ile wniosków złożyła aby pozyskać fundusze spoza budżetu miasta? Pytanie ... rozwiń

Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 10:41
0
Ul B. Prusa, dojazdowa do nowo budowanej ścieżki rowerowej przez las się zapadła, a dopiero co położyli nową nawierzchnię i ułożyli nowe chodniki.
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 10:36
0
Boisko przy piątce też trochę kosztowało, od następnego roku po wybudowaniu stoi woda, brak odpływu i tak jest do dziś. Nie ma winnego, dzieci taplają się w kałuży na lekcjach wf-u. Ci co chodzą pieszo lepiej widzą, od tych którzy jeżdżą swoimi wypasionymi autami
Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 10:30
0
Ten parking przy marinie ktoś budował i zgarnął wielką kasę, żadnej gwarancji nie dał?
Avatar
Gość / 21 listopada 2015 o 11:44
0
Co za czubly zamiast zadłużać ile się da miasto oni spłacają. Pewnie głupi pisowiec albo jakaś prawica . Nasz zuk zadłuża jak tylko można, a niech słacają mieszkańcy i ich dzieci. Zuk to jest gospodarz
Avatar
Gość / 21 listopada 2015 o 09:46
0
Ile przeznaczono na 13-tki i nagrody w UM i spółkach ?
Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 22:11
0
Nie wybielać Puławami długów Żuka w Lublinie!!!
Avatar
Gość / 20 listopada 2015 o 21:38
0
Problemy dopiero się zaczną, jak za kilka lat skończą się fundusze unijne, budżet miasta spadnie o kilkadziesiąt milionów złotych, a długi zostaną... Ale mamy PNT za grubo ponad 100 baniek, porcik za 50 i stadionik za kilkadziesiąt baniek. Brawo dla dożywotniego pana prezydenta.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 2 0

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 6 7

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 8 10

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Bolesław Stelmach chce by je zamalować i posadzić bluszcz 38 35

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 7

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 12 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 136 16

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 7 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 4 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!