Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 czerwca 2016 r.
18:42

Butelki niepotrzebne, drzewa wręcz przeciwnie

Autor: Zdjęcie autora rs
0 8 A A
Najlepsi zbieracze butelek otrzymali nagrody, podziękowania i gratulacje od organizatorów konkursu (fot. Marek Sieprawski)
Najlepsi zbieracze butelek otrzymali nagrody, podziękowania i gratulacje od organizatorów konkursu (fot. Marek Sieprawski)

Dokładnie 1 129 356 plastikowych butelek o łącznej wadze 40 ton zebrali w tym roku uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli, uczestnicy pro-ekologicznej akcji „Drzewko za butelkę”. Dzięki niej w powiecie puławskim przybyło już ponad 3 tysiące drzew.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plastikowe butelki od wielu lat stanowią znaczną część odpadów produkowanych przez gospodarstwa domowe, a ich utylizacją w dalszym ciągu zajmuje się niewielka ilość przedsiębiorstw. Zakłady Azotowe „Puławy”, wspólnie z Zakładem Usług Komunalnych i Starostwem Powiatowym w Puławach od 2005 roku prowadzą kampanię na rzecz ekologii, skierowaną do najmłodszych. Uczniowie szkół podstawowych i przedszkoli, którym pomagają rodzice – coraz chętniej biorą udział w akcji „Drzewko za butelkę”. Zbierają puste butelki PET, a w zamian ich klasy otrzymują sadzonki drzew. Im więcej butelek nazbierają – tym więcej drzew będą mogli posadzić w swojej okolicy.

Od 2005 roku dzieci zebrały już ponad 5,5 mln butelek, dzięki czemu posadzono 3354 drzewka. Tegoroczna edycja akcji okazała się rekordowa. Po raz pierwszy udało się zebrać ponad milion butelek, a w zabawie wzięło udział aż 26 szkół i przedszkoli z całego powiatu, łącznie ponad 2 tysiące dzieci.

We wtorek organizatorzy podali oficjalne wyniki i nagrodzili najlepszych zbieraczy. Wygrała Julia Sumorek ze Szkoły Podstawowej w Chrząchowie (zebrała prawie 21 tys. butelek), a najlepszą klasą okazała się klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Gołębiu, która dostarczyła ponad 88 tysięcy butelek. W nagrodę klasa otrzymała czek na 2 tysiące złotych, a dla Julii ufundowano tablet.
Akcja, której patronują Zakłady Azotowe organizowana jest w ramach inicjatyw firm realizujących Międzynarodowy Program Przemysłu Chemicznego „Odpowiedzialność i Troska”. Od kilku lat puławskie „Drzewko za butelkę” jest uznawane za najlepszą inicjatywę tego typu w naszym kraju.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pomysłowy dobromir / 13 czerwca 2016 o 15:55
0
ale zabłysnąłeś, gratuluję. tak to właśnie jest że jedni działają, robią akcje społeczne a inni wylewają frustracje. tyle że różnica jest taka że z tej akcji jest konkretny efekt a z narzekania żaden. prosty rachunek
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
gość napisał:
Durna akcja. Jak przychodzi termin to dzieciaki lecą do kontenerów z plastikiem i wyciągają masowo, a nie zbierają. Ale w tym roku organizatorzy nabili dzieci w butelkę bo dali jeden bon. Panie Wadas i panie prezesie Azotów - wsadźcie sobie w d...takie nagrody. Wstyd
rozwiń
Avatar
rafek / 13 czerwca 2016 o 10:26
0
No tak. Świetna akcja która buduje świadomość ekologiczną już od małego ale widze że niektórzy nadal nie rozumieją. To może prościej: butelki, nagrody i wszystko inne to tylko fragment, bo chodzi po prostu o pokazanie konieczności dbania o środowisko. Na pewno to lepiej działa, gdzie dzieciaki mogą fizycznie zobaczyć jaki jest efekt. A później to zaprocentuje w przyszłości bo będą miały w pamięci że śmieci trzeba przetwarzać, segregować a nie rzucać za siebie. I o to chodzi. Żeby za naszych czasów takie akcje były.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2016 o 18:29
0
Dokładanie. A najlepiej jak każą dzieciom zbierać butelki a po roku okazuje się że jednak szkołą nie przystępuje do tej akcji... I róbta co chceta z tymi butelkami.
Avatar
gość / 11 czerwca 2016 o 15:33
0
Durna akcja. Jak przychodzi termin to dzieciaki lecą do kontenerów z plastikiem i wyciągają masowo, a nie zbierają. Ale w tym roku organizatorzy nabili dzieci w butelkę bo dali jeden bon. Panie Wadas i panie prezesie Azotów - wsadźcie sobie w d...takie nagrody. Wstyd
Avatar
Gość / 11 czerwca 2016 o 12:13
0
... a raczej rodziców bo to my głównie wkładamy w to swoją pracę...
Avatar
Gość / 11 czerwca 2016 o 12:12
0
... że bon do Empiku zostanie tylko jedna osoba w szkole z nią wszyscy którzy przekroczą określony ilość sztuk jak w latach ubiegłych. Wiem że to może i szczytny cel dbanie o środowisko,ale wydaje mi się że od przyzłego roku akcja nie będzie już tak popularna wśród dzieci,a raczej rodziców bo to my głównie wkładamy w to swoją pracę...
Avatar
Gość / 11 czerwca 2016 o 12:11
0
A ja już nie mam zamiaru zbierać butelek na te akcję. Butelki zbieraliśmy cały rok bo rzeczą oczywistą jest że takich ilości nikt nie uzbiera w ciągu np. 2 tygodni kiedy przychodzi oficjalna informacja do szkoły o akcji. Cóż rozczarowanie dzieci w tym roku było wielkie gdy dowiedziały się że bon do Empiku dostanie tylko jedna osoba w szkole a nie wszyscy którzy przekroczą okreslona ilość sztuk jak w latach ubiegłych. Wiem że to może i szczytny cel dbanie o środowisko,ale wydaje mi się że od przyzłego roku akcja nie będzie już tak popularna wśród dzieci,a raczej rodziców bo to my głównie wkładamy w to swoją pracę...
A ja już nie mam zamiaru zbierać butelek na te akcję. Butelki zbieraliśmy cały rok bo rzeczą oczywistą jest że takich ilości nikt nie uzbiera w ciągu np. 2 tygodni kiedy przychodzi oficjalna informacja do szkoły o akcji. Cóż rozczarowanie dzieci w tym roku było wielkie gdy dowiedziały się że bon do Empiku dostanie tylko jedna osoba w szkole a nie wszyscy którzy przekroczą okreslona ilość sztuk jak w latach ubiegłych. Wiem że to może i szczytny cel dbanie o środowisko,ale wydaje mi się że od przyzłego roku akcja nie będzie już tak popularna ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 21:31
0
a co się dzieje z drzewkami zasadzonymi w poprzednich latach? czy jeszcze istnieją? ktoś to sprawdza, dba pielęgnuje!? Czy to akcja na pokaz?
Avatar
pomysłowy dobromir / 13 czerwca 2016 o 15:55
0
ale zabłysnąłeś, gratuluję. tak to właśnie jest że jedni działają, robią akcje społeczne a inni wylewają frustracje. tyle że różnica jest taka że z tej akcji jest konkretny efekt a z narzekania żaden. prosty rachunek
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
gość napisał:
Durna akcja. Jak przychodzi termin to dzieciaki lecą do kontenerów z plastikiem i wyciągają masowo, a nie zbierają. Ale w tym roku organizatorzy nabili dzieci w butelkę bo dali jeden bon. Panie Wadas i panie prezesie Azotów - wsadźcie sobie w d...takie nagrody. Wstyd
rozwiń
Avatar
rafek / 13 czerwca 2016 o 10:26
0
No tak. Świetna akcja która buduje świadomość ekologiczną już od małego ale widze że niektórzy nadal nie rozumieją. To może prościej: butelki, nagrody i wszystko inne to tylko fragment, bo chodzi po prostu o pokazanie konieczności dbania o środowisko. Na pewno to lepiej działa, gdzie dzieciaki mogą fizycznie zobaczyć jaki jest efekt. A później to zaprocentuje w przyszłości bo będą miały w pamięci że śmieci trzeba przetwarzać, segregować a nie rzucać za siebie. I o to chodzi. Żeby za naszych czasów takie akcje były.
Avatar
Gość / 11 czerwca 2016 o 18:29
0
Dokładanie. A najlepiej jak każą dzieciom zbierać butelki a po roku okazuje się że jednak szkołą nie przystępuje do tej akcji... I róbta co chceta z tymi butelkami.
Avatar
gość / 11 czerwca 2016 o 15:33
0
Durna akcja. Jak przychodzi termin to dzieciaki lecą do kontenerów z plastikiem i wyciągają masowo, a nie zbierają. Ale w tym roku organizatorzy nabili dzieci w butelkę bo dali jeden bon. Panie Wadas i panie prezesie Azotów - wsadźcie sobie w d...takie nagrody. Wstyd
Avatar
Gość / 11 czerwca 2016 o 12:13
0
... a raczej rodziców bo to my głównie wkładamy w to swoją pracę...
Avatar
Gość / 11 czerwca 2016 o 12:12
0
... że bon do Empiku zostanie tylko jedna osoba w szkole z nią wszyscy którzy przekroczą określony ilość sztuk jak w latach ubiegłych. Wiem że to może i szczytny cel dbanie o środowisko,ale wydaje mi się że od przyzłego roku akcja nie będzie już tak popularna wśród dzieci,a raczej rodziców bo to my głównie wkładamy w to swoją pracę...
Avatar
Gość / 11 czerwca 2016 o 12:11
0
A ja już nie mam zamiaru zbierać butelek na te akcję. Butelki zbieraliśmy cały rok bo rzeczą oczywistą jest że takich ilości nikt nie uzbiera w ciągu np. 2 tygodni kiedy przychodzi oficjalna informacja do szkoły o akcji. Cóż rozczarowanie dzieci w tym roku było wielkie gdy dowiedziały się że bon do Empiku dostanie tylko jedna osoba w szkole a nie wszyscy którzy przekroczą okreslona ilość sztuk jak w latach ubiegłych. Wiem że to może i szczytny cel dbanie o środowisko,ale wydaje mi się że od przyzłego roku akcja nie będzie już tak popularna wśród dzieci,a raczej rodziców bo to my głównie wkładamy w to swoją pracę...
A ja już nie mam zamiaru zbierać butelek na te akcję. Butelki zbieraliśmy cały rok bo rzeczą oczywistą jest że takich ilości nikt nie uzbiera w ciągu np. 2 tygodni kiedy przychodzi oficjalna informacja do szkoły o akcji. Cóż rozczarowanie dzieci w tym roku było wielkie gdy dowiedziały się że bon do Empiku dostanie tylko jedna osoba w szkole a nie wszyscy którzy przekroczą okreslona ilość sztuk jak w latach ubiegłych. Wiem że to może i szczytny cel dbanie o środowisko,ale wydaje mi się że od przyzłego roku akcja nie będzie już tak popularna ... rozwiń
Avatar
Gość / 10 czerwca 2016 o 21:31
0
a co się dzieje z drzewkami zasadzonymi w poprzednich latach? czy jeszcze istnieją? ktoś to sprawdza, dba pielęgnuje!? Czy to akcja na pokaz?
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia
galeria

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 82 17

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 5 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 25 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 3

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 4 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!