Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 lutego 2020 r.
8:42

Być wójtem już tak bardzo się nie opłaca. Ile zarabiają samorządowcy w powiecie puławskim?

8 94 A A
Krzysztof Brzeziński, wójt gminy Puławy - 10 180 zł, Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn - 10 180 zł, Jan Gędek, wójt gminy Janowiec - 10 180 zł, Arkadiusz Małecki, wójt gminy Kurów - 9 851 zł, Paweł Maj, prezydent miasta Puławy - 9 798 zł
Krzysztof Brzeziński, wójt gminy Puławy - 10 180 zł, Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn - 10 180 zł, Jan Gędek, wójt gminy Janowiec - 10 180 zł, Arkadiusz Małecki, wójt gminy Kurów - 9 851 zł, Paweł Maj, prezydent miasta Puławy - 9 798 zł

W roku 2009, gdy średnie wynagrodzenie w Polsce wynosiło 3103 zł brutto, ówczesny prezydent Puław otrzymywał 12 362 zł. Dzisiaj średnia pensja przekracza już 5,2 tys. zł, a zarobki wójtów, burmistrzów i prezydentów są niższe, niż 11 lat temu. W powiecie puławskim jeden z wójtów dostaje zaledwie 5,5 tys. zł netto.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszyscy chyba żyjemy w pewnym błędnym przeświadczeniu, że zarobki wójtów są wysokie. To mit, w który wiele osób wierzy, ale rzeczywistość wygląda inaczej – przyznaje Leszek Łuczywek, wójt gminy Markuszów, jeden z najgorzej opłacanych włodarzy w powiecie puławskim. Jego wynagrodzenie to łącznie 7 775 zł brutto, a czyli ok. 5,5 tys. zł „na rękę”.

Mit nie wziął się jednak znikąd. Przez wiele lat wynagrodzenia samorządowców nawet najmniejszych gmin kilkukrotnie przekraczały ówczesną średnią pensję w Polsce. Przykładowo, w roku 2009, wynosiła ona niecałe 3103 zł brutto. W tym samym czasie najlepiej zarabiającym prezydentem miasta w województwie lubelskim był Janusz Grobel. Ówczesny prezydent Puław otrzymywał 12 362 zł brutto, czyli niemal czterokrotność średniej krajowej, a uposażenia innych włodarzy często przekraczały trzykrotność średniej pensji z tamtych czasów.

Przez 11 ostatnich lat zarobki Polaków odnotowały wyraźny wzrost. Średnia krajowa przekracza już 5,2 tys. zł brutto. Tymczasem uposażenie włodarzy w tym samym czasie odnotowało spadek. Obecny prezydent Puław, Paweł Maj, o czterokrotności średniej może jedynie pomarzyć. Jego uposażenie to niecałe 9,8 tys. zł brutto, a zatem zaledwie 1,8 przeciętnego wynagrodzenia (w 2019 r.). To około 7 tys. zł netto. Z kolei niegdyś jeden z lepiej zarabiających wójtów w naszym województwie, Stanisław Gołębiowski z gminy Końskowola obecnie otrzymuje ok. 5 tys. zł netto miesięcznie. Jego uposażenie wynosi 7040 zł brutto, najmniej wśród wszystkich włodarzy w powiecie puławskim.

Co dość istotne, wielkość danej gminy nie odgrywa istotnej roli. Liczy się głównie sympatia rady gminy. Najmniej zarabiają nie ci z włodarzy, których praca w tej roli jest najgorzej oceniana, ale ci, którzy nie posiadają politycznej większości w tych gremiach. A właśnie taka sytuacja jest obecnie w Końskowoli, czy Markuszowie.

Dla odmiany, tam, gdzie wójt ma za sobą radę, najczęściej może liczyć również na większe pieniądze. Przykładem jest Jan Gędek z niewielkiej gminy Janowiec, który „zarabia” więcej niż prezydent Puław. Jego wynagrodzenie łącznie z dodatkami to 10 180 zł brutto. Takie same pieniądze dostaje Krzysztof Brzeziński, wójt gminy Puławy oraz Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn. To obecnie trzech najlepiej zarabiających wójtów w powiecie.

Rok 2020 może w tym zestawieniu może przynieść jednak pewne zmiany. Wysokość wynagrodzenia samorządowców ustalono w większości tuż po ostatnich wyborach samorządowych, jesienią 2018 roku. Od tamtej pory podwyżki, w grudniu zeszłego roku, doczekał się jedynie wójt Kurowa (o 1065 zł brutto). Pozostali liczą na podobny gest ze strony swoich rad.

Tyle zarabiają w powiecie puławskim (kwoty brutto)

1. Krzysztof Brzeziński, wójt gminy Puławy - 10 180 zł

Andrzej Bujek, wójt gminy Żyrzyn - 10 180 zł

Jan Gędek, wójt gminy Janowiec - 10 180 zł

2. Arkadiusz Małecki, wójt gminy Kurów - 9 851 zł

3. Paweł Maj, prezydent miasta Puławy - 9 798 zł

4. Marcin Łaguna, wójt gminy Wąwolnica - 9 240 zł

Wiesław Pardyka, burmistrz Nałęczowa - 9 240 zł

5. Mirosław Grzelak, wójt gminy Baranów - 9 190 zł

6. Artur Pomianowski, burmistrz Kazimierza Dolnego - 8 950 zł

7. Leszek Łuczywek, wójt gminy Markuszów - 7 775 zł

8. Stanisław Gołębiowski, wójt gminy Końskowola - 7 040 zł

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 94

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 lutego 2020 r. o 10:32
+21
Wójt Gminy Końskowola - za miesiąc pracy 5.000 zł. Przewodniczący Rady Gminy Końskowola - za JEDNO posiedzenie w miesiącu 1.200 zł Chyba coś jest tu nie tak???
Avatar
Mieszkaniec Końskowoli / 6 lutego 2020 r. o 16:49
+18
Wynagrodzenie Pana Stanisława pięknie pokazuje na jakim poziomie i co warci są nasi radni. Mi jako mieszkańcowi tej gminy jest wstyd za takie osoby. Co się dzieje w gminie i ile milionów rocznie jest inwestowane to chyba każdy widzi. Kto wybrał tą radę? Co ona sobą reprezentuje? Rada ma reprezentować swój prywatny interes czy mieszkańców? Jedną z pierwszych inwestycji obecnej rady było zrobienie ulicy Słonecznej... na której kto mieszka? Pan Przewodniczący....
Avatar
Gość / 6 lutego 2020 r. o 09:30
+17
To Janusz przynajmniej zarabiał.
Avatar
Gość / 6 lutego 2020 r. o 09:13
+17
Wiceprezydenci tez zarabiali więcej od prezydentów. Za czasów Janusza Grobla, wiceprezydentem i sekretarzem miasta była Ewa Wójcik. Zarobiła ona łącznie ok. 2.5 mln. Licząc średnia pensję i siłę nabywczą pieniędzy w latach np 2005 - 2010- 2015 są to sumy gigantyczne.
Avatar
Adam / 8 lutego 2020 r. o 09:14
+16
Zielone Powiśle popiera PiS? Serio, nie wiedzie skąd są te podwyżki i, że za rok będzie jeszcze drożej? Dobra zmiana.... To może poczytajcie jak Polska wypada na tle innych. "W telewizjach pokazują, jak to w Polsce obniża się podatki tymczasem w 2020 r. Polak zarabiający 6 000 zł musi zapłacić 2 000 zł na ZUS i podatek a Anglika ZUS i podatki wyniosą 400 zł.". Wypowiadam się jako młoda osoba, która niestety aby godnie żyć musiała wyjechać... jeżeli ludzie nie przeżycie na oczy to nigdy nic się nie zmieni.
Avatar
Gość / 6 lutego 2020 r. o 10:13
+16
Szanowny Panie redaktorze niech Pan napisze ile zarabiają RADNI w poszczególnych Gminach.
Avatar
Gość / 7 lutego 2020 r. o 15:57
+15
I tak najlepiej zarabia przewodniczący rady gminy Końskowola
Avatar
Gość / 6 lutego 2020 r. o 10:11
+15
Najlepiej gdyby pracowali za darmo
Avatar
gość / 7 lutego 2020 r. o 16:28
+14
Wójt Gminy Końskowola - za miesiąc pracy 5.000 zł. Przewodniczący Rady Gminy Końskowola - za JEDNO posiedzenie w miesiącu 1.200 zł Chyba coś jest tu nie tak???
jaka praca taka płaca
 Przewodniczący Rady i praca ... jaka ??? Podpisanie uchwały, albo zawiadomienia o sesji??? To jest praca??? Dieta Przewodniczącego Rady Gminy Końskowola to nie jest zapłata za pracę, bo pracy tu nie ma, to zapłata od kolegów i koleżanek z PiS, którzy myślą, że dzięki temu Przewodniczący stanie się ich kolegą i będzie ich szanował.
Avatar
Gość / 7 lutego 2020 r. o 23:44
+13
O co chodzi, że tyle komentarzy o przewodniczącym Konskowoli... Ten Pan jest wlaścicielem Lubwity? Bardzo słabe opinie są o tej firmie....
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 14:04
0
Najbiedniejsza gmina Janowiec, a wójt zarabia najwięcej...hmmmm ciekawa koncepcja
Avatar
wróg publiczny #1 / 25 lutego 2020 r. o 13:34
0
Wiceprezydenci tez zarabiali więcej od prezydentów. Za czasów Janusza Grobla, wiceprezydentem i sekretarzem miasta była Ewa Wójcik. Zarobiła ona łącznie ok. 2.5 mln. Licząc średnia pensję i siłę nabywczą pieniędzy w latach np 2005 - 2010- 2015 są to sumy gigantyczne.
 a Wójcikowa już mieszkanie służbowe to oddała ?
Avatar
wyborca / 24 lutego 2020 r. o 17:10
+1
Zestawienie jest nierzetelne, ponieważ nie zawiera dodatków stażowych. Pozdrawiam redaktora
Avatar
prawda i pisss / 13 lutego 2020 r. o 11:37
+1
Wójt gminy Wąwolnica to raczej nie sprawuje żadnej władzy gdyż gminą trzęsie niejaki Dunia z Kazimierza były jego burmistrz. W Wąwolnicy się śmieją, że to tata z synkiem. Więc takie pieniądze za co? Drogi brudne, nie ma bezpieczeństwa wieczorem, smarkateria nocą po ulicach rajdy sobie urządza, w czasie religijnych spędów ulicą nie można normalnie przejść, bo chłopstwo bezkarnie parkuje gdzie popadnie. Brak normalnej oczyszczalni ścieków, szamba po chałupach bez dna, ci tzw prawowierni palą śmieci w piecach. Więc za co ponad 9k?
Avatar
gość / 9 lutego 2020 r. o 21:57
+6
Wójt Gminy Końskowola - za miesiąc pracy 5.000 zł. Przewodniczący Rady Gminy Końskowola - za JEDNO posiedzenie w miesiącu 1.200 zł Chyba coś jest tu nie tak???
jaka praca taka płaca
Przewodniczący Rady i praca ... jaka ??? Podpisanie uchwały, albo zawiadomienia o sesji??? To jest praca??? Dieta Przewodniczącego Rady Gminy Końskowola to nie jest zapłata za pracę, bo pracy tu nie ma, to zapłata od kolegów i koleżanek z PiS, którzy myślą, że dzięki temu Przewodniczący stanie się ich kolegą i będzie ich szanował.
napisz jeszcze co dobrze robi wójt końskowoli, to może mu koledzy jacyś zapłacą.
 Wójta od 30 lat oceniają mieszkańcy. Nie są to głupi ludzie, więcej szcunku dla mieszkańców gminy!
 Wójta od 30 lat oceniają mieszkańcy. Nie są to głupi ludzie, więcej szcunku dla mieszkańców gminy! rozwiń
Avatar
gość / 9 lutego 2020 r. o 21:54
+7
O co chodzi, że tyle komentarzy o przewodniczącym Konskowoli... Ten Pan jest wlaścicielem Lubwity? Bardzo słabe opinie są o tej firmie....
O co chodzi, że tyle komebtarzy o wójcie Końskowoli..... Ten Pan rządzi Końskowolą od 30 lat? Bardzo słabe opinie są o jego niewielu dokonaniach........
 Gdyby rządził źle i bez osiągnięć, to pewnie nie byłby wójtem przez tyle lat. Janusze - przełknijcie wreszcie tą pigułę porażki.
Avatar
hahałek / 9 lutego 2020 r. o 21:36
-3
O co chodzi, że tyle komentarzy o przewodniczącym Konskowoli... Ten Pan jest wlaścicielem Lubwity? Bardzo słabe opinie są o tej firmie....
 O co chodzi, że tyle komebtarzy o wójcie Końskowoli..... Ten Pan rządzi Końskowolą od 30 lat? Bardzo słabe opinie są o jego niewielu dokonaniach........
Avatar
słodziak / 9 lutego 2020 r. o 21:31
-2
Wójt Gminy Końskowola - za miesiąc pracy 5.000 zł. Przewodniczący Rady Gminy Końskowola - za JEDNO posiedzenie w miesiącu 1.200 zł Chyba coś jest tu nie tak???
jaka praca taka płaca
Przewodniczący Rady i praca ... jaka ??? Podpisanie uchwały, albo zawiadomienia o sesji??? To jest praca??? Dieta Przewodniczącego Rady Gminy Końskowola to nie jest zapłata za pracę, bo pracy tu nie ma, to zapłata od kolegów i koleżanek z PiS, którzy myślą, że dzięki temu Przewodniczący stanie się ich kolegą i będzie ich szanował.
 napisz jeszcze co dobrze robi wójt końskowoli, to może mu koledzy jacyś zapłacą.
 napisz jeszcze co dobrze robi wójt końskowoli, to może mu koledzy jacyś zapłacą. rozwiń
Avatar
Adam / 8 lutego 2020 r. o 09:14
+16
Zielone Powiśle popiera PiS? Serio, nie wiedzie skąd są te podwyżki i, że za rok będzie jeszcze drożej? Dobra zmiana.... To może poczytajcie jak Polska wypada na tle innych. "W telewizjach pokazują, jak to w Polsce obniża się podatki tymczasem w 2020 r. Polak zarabiający 6 000 zł musi zapłacić 2 000 zł na ZUS i podatek a Anglika ZUS i podatki wyniosą 400 zł.". Wypowiadam się jako młoda osoba, która niestety aby godnie żyć musiała wyjechać... jeżeli ludzie nie przeżycie na oczy to nigdy nic się nie zmieni.
Avatar
Gość / 7 lutego 2020 r. o 23:44
+13