Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 listopada 2018 r.
9:07

Co się wydarzyło w Muzeum Regionalnym w Puławach? Część zbiorów zniszczona, część zniknęła

0 28 A A

Część zbiorów Muzeum Regionalnego należącego do puławskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego została zniszczona. Ponadto zaginęły stare ryciny, obrazy, numizmaty i zabytki archeologiczne o tzw. szczególnym znaczeniu dla kultury. Sprawę badała prokuratura.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że ze zbiorami puławskiego muzeum PTTK jest coś nie tak, zarząd generalny tej organizacji dowiedział się po zakończeniu ubiegłorocznej inwentaryzacji. Przez miesiąc przeprowadzały ją osoby z zewnątrz. Analizując stan faktyczny zgromadzonych dóbr z listą tego, co powinno znajdować się w zasobie muzeum, odkryto pewne braki. Ustalono, że zginęło m.in. 55 rycin, część zbiorów archeologicznych, a także fotografie, odznaczenia i numizmaty. Ponadto, zgromadzone, przechowywane w nieodpowiednich warunkach stare mundury, z powodu wilgoci, zwyczajnie zgniły.

Prokuratura umarza

Pod koniec kwietnia tego roku, zarząd główny PTTK w Warszawie poinformował o tej sprawie Prokuraturę Rejonową w Puławach, a ta wszczęła śledztwo. Przesłuchano szereg świadków, m.in. członków komisji likwidacyjnej puławskiego oddziału PTTK, jej przewodniczącego oraz byłych prezesów tej organizacji. Niestety, na niewiele się to zdało.

– Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone z powodu niewykrycia sprawców. Decyzja ta nie jest prawomocna. Stronie skarżącej przysługuje od niej odwołanie – informuje Grzegorz Kwit, szef puławskiej prokuratury.

O tym, że puławscy śledczy zbyt wcześnie zakończyli badanie tej sprawy jest przekonany Adam Jędras, p.o. sekretarz generalny PTTK w Warszawie. – Złożyliśmy zażalenie na postanowienie prokuratury, uważamy, że sprawę należy dalej wyjaśniać. Ja nie mogę nikogo obwiniać, za to, co się stało. Nie mam do tego żadnych przesłanek. Sam również nie czuję się winny. Zrobiłem wszystko, co mogłem, zleciłem inwentaryzację i zawiadomiłem prokuraturę – tłumaczy.

Eksponaty w internecie

Okazuje się, że eksponaty nie były nie tylko zabezpieczone przed warunkami zewnętrznymi, ale szwankowała również ich ochrona. Zbiory nie były także ubezpieczone. Nikt nigdy nie oszacował również ich wartości.

Panujące w puławskim oddziale luźne zasady zarządzania majątkiem sprawiły, że obecnie część eksponatów można znaleźć na internetowych aukcjach. Według byłych pracowników PTTK, nie jest również wykluczone, że niektóre brakujące zbiory pozostają w prywatnych kolekcjach - wyniesione z muzeum w bliżej nieokreślonym czasie.

Inwentaryzacja po łebkach?

Śledczym nie udało się ustalić tego, kiedy doszło do kradzieży. Teoretycznie powinno do niej dojść pomiędzy inwentaryzacją, w której stwierdzono obecność danego przedmiotu, a kolejną, w której już go nie było. Wyjaśnienie tego nie jest jednak takie proste, bo spisy również nie były wykonywane z należytą starannością.

– Dochodziło do tego, że po zakończeniu tego ostatniego, znajdowaliśmy jeszcze przedmioty, które uznano za brakujące. Ten spis przeprowadzały osoby spoza Puław, które nie miały odpowiedniej wiedzy. Nie znając historii miasta, miały problemy z rozpoznaniem eksponatów, a nawet z ich znalezieniem. Dlatego czasami prosili mnie o pomoc - przyznaje Sebastian Wardak, członek komisji likwidacyjnej puławskiego oddziału PTTK, archeolog.

Muzealnicy-amatorzy

O ile ustalenie sprawców kradzieży części zbiorów może być trudne, to wskazanie na osoby odpowiedzialne za sposób ich przechowywania już nie. Szkopuł w tym, że poszczególni, kolejni prezesi puławskiego oddziału towarzystwa nie byli specjalistami w dziedzinie muzealnictwa. O tym, że nie mają przygotowania i wiedzy w zakresie zabezpieczania zbiorów, nie było tajemnicą. W efekcie, w trakcie ostatniego remontu siedziby oddziału, część z nich została narażona na pył i kurz. Muzeum nie ustrzegło się również pecha, gdy w 2011 roku jego budynek, w wyniku awarii, został zalany.

Co dalej ze zbiorami puławskiego PTTK? Toczą się rozmowy o przekazaniu ich do Muzeum Czartoryskich w Puławach. Zainteresowana ich przejęciem jest dyrektor instytucji, Honorata Mielniczenko. Takiej możliwości nie wyklucza także Adam Jędras, sekretarz generalny towarzystwa.

– Jesteśmy otwarci na wszelkie rozwiązania, łącznie z przekazaniem zbiorów w depozyt, ale musimy uzgodnić kilka ważnych spraw, m.in. tego, co się stanie z budynkiem – przyznaje szef PTTK w Warszawie. Jak zaznacza, zarząd główny będzie mógł dysponować eksponatami dopiero wtedy, gdy puławski oddział tej organizacji straci osobowość prawną i zostanie wykreślony z KRS-u. Kiedy do tego dojdzie, nie wiadomo.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 28

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 09:45
+35
Przecież ten kto ich powołał na to stanowisko powinien ponieść konsekwencje. Jak przedsiębiorca zatrudni pracownika bez kwalifikacji to za niego odpowiada- materialnie i karnie. Widać są jeszcze święte krowy, ale należy to ujawnić kto takich zatrudnił i przedstawić mu zarzuty. Prokuratorzy w Puławach nie rozumieją podstawowych pojęć gospodarczych to o czym tu mowa.
Avatar
naprzyklad / 29 listopada 2018 r. o 11:38
+26
ludzie!!!!!!!! mamy 21 wiek, a tu tłumaczenie jak przedszkolaka, czeski film nikt nic nie wie???????? co za bałagan, co za nonszalanckie podejscie do sprawy; byc może " zginęły" cenne wartosciowe eksponaty; chyba wiadomo kto pracował w owym czasie;
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 11:12
+23
To jest obraz puławskiej społeczności, która nie potrafi zadbać o swoje dziedzictwo ponieważ nie rozumie czemu to dziedzictwo miałoby służyć. Brak w Puławach ludzi kompetentnych, mądrych, odważnych i odpowiedzialnych. To jest niepojęte, że nikomu nie zależało na tych zbiorach, ważnych dla lokalnej kultury, pochodzących jak sądzę, m.in. z unikalnego stanowiska archeologicznego w Górze Puławskiej. Kto Wam puławianie użyczy obraz Rembrandta czy inne cenne zbiory - jak to niektórzy buńczucznie zapowiadali w swoich programach wyborczych, że będą się domagać wielkich dzieł sztuki ponieważ Puławy na to zasługują, by były tu eksponowane - skoro sami nie potraficie zadbać o swoje dziedzictwo??? Próbujecie kąsać po kostkach tych, którzy usiłują coś zmienić na lepsze, a poklepujecie po ramieniu, tych którzy od lat utrzymują obecny stan rzeczy. Tych zniszczonych lub rozkradzionych zbiorów już się nie odzyska. To jest żenujące szczycić się z historii pierwszego muzeum w Polsce i jednocześnie tak dyletancko zachowywać się w przypadku własnego dziedzictwa kulturowego. Żeby kultura rozwijała się należy dbać o swoje dziedzictwo i pamiątki z przeszłości, ale żeby dbać trzeba się tym interesować, a żeby się tym interesować trzeba to kochać. Niestety, ci którzy kochali umarli wraz z pamiątkami, które przekazali Puławom, a społeczność puławska pokazała, że wszystko to jest jej dalece obojętne i obce.
To jest obraz puławskiej społeczności, która nie potrafi zadbać o swoje dziedzictwo ponieważ nie rozumie czemu to dziedzictwo miałoby służyć. Brak w Puławach ludzi kompetentnych, mądrych, odważnych i odpowiedzialnych. To jest niepojęte, że nikomu nie zależało na tych zbiorach, ważnych dla lokalnej kultury, pochodzących jak sądzę, m.in. z unikalnego stanowiska archeologicznego w Górze Puławskiej. Kto Wam puławianie użyczy obraz Rembrandta czy inne cenne zbiory - jak to niektórzy buńczucznie zapowiadali w swoich programach wyborczych, że będą ... rozwiń
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 11:07
+23
To jest najlepsza zachęta do tego, aby oddawać cenne stare rzeczy do muzeum. Ciekawe ile zarząd miasta puławy przeznaczał pieniędzy na utrzymanie tego muzeum. Żeby zabezpieczyć eksponaty przed wilgocią, kradzieżą, nie trzeba być wielki specjalistą. Widzę tutaj próbę "rozwodnienia" kradzieży.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 11:22
+20
Gdy budynek wraz z Muzeum zostały przejęte przez Zarząd Główny PTTK, który zobowiązał się co wyremontowania obiektu i dalszego prowadzenia Muzeum zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Spytajcie kto remontował i nadal remontuje od pięciu z góra lat, jak w tym czasie były zabezpieczone zbiory i ile milionów zostało wydanych na coś co dalej nie funkcjonuje. Gdy placówką założoną w połowie lat 30-tych XX wieku kierowali zarówno muzealnicy jak i społecznicy, wernisaże nowych wystaw odbywały się kilka razy w roku, a stałe wystawy odwiedzały tłumy z Polski i ze Świata. Muzeum pod egidą ZG PTTK nie działa, a zbiory częściowo uległy zniszczeniu i jak wynika z artykułu częściowo zaginęły.
Gdy budynek wraz z Muzeum zostały przejęte przez Zarząd Główny PTTK, który zobowiązał się co wyremontowania obiektu i dalszego prowadzenia Muzeum zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Spytajcie kto remontował i nadal remontuje od pięciu z góra lat, jak w tym czasie były zabezpieczone zbiory i ile milionów zostało wydanych na coś co dalej nie funkcjonuje. Gdy placówką założoną w połowie lat 30-tych XX wieku kierowali zarówno muzealnicy jak i społecznicy, wernisaże nowych wystaw odbywały się kilka razy w roku, a stałe wystawy odwiedzały tłumy z Pol... rozwiń
Avatar
J70 / 29 listopada 2018 r. o 12:18
+19
Ciekaw jestem jak wygląda ewidencja w Muzeum Czartoryskich, kiedy była ostatnia kontrola organizatora? Bo te partyjne mianowania na dyrektorów instytucji kultury (MCZ i DCH) w Puławach i obsadzania "swoimi", budzą moje obawy.
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 10:03
+15
UMOŻYĆ najbardziej lubiane, najczęściej praktykowane w Puławach
Avatar
Szpieg / 29 listopada 2018 r. o 10:26
+14
V-CE PREZES ZARZĄDU, KOORDYNATOR DS. MUZEALNYCH PTTK O/PUŁAWY zagadka: o kim to?
Avatar
Gość / 29 listopada 2018 r. o 10:21
+12
To muzeum to w ogóle ciekawa instytucja. Kto tym rządzi? Centrala PTTK w Warszawie? Bo na pewno nie miasto.
Avatar
Beta / 29 listopada 2018 r. o 12:09
+11
Nie pierwsza I nie ostatnia puławska instytucja która jest regularnie niszczone przez zarządcę. A kontrolujący to z reguły znajomi kontrolowanych i jak to się mówi "wszystko zostaje w rodzinie".
Avatar
Firma sprzatajaca / 1 grudnia 2018 r. o 10:32
+1
Myślę że grasowali tam szczególnie teraz niebezpieczni detektoryści z wykrywaczami metalu,bo jak przecież wiadomo archeolodzy i muzealnicy nie kombinują i nie kradną. Ale nasza Policja jest skuteczna w porozumieniu z S.A.P pewnie za niedługo rozwikłają zagadkę i aresztują groźnych detektorystów.
Avatar
mecenas / 30 listopada 2018 r. o 12:22
+1
Podjął się tego to sam dał świadectwo że się na tym zna. I tak nalezy go traktować. A że był po ochronie środowiska a nie historii nieistotne.
Avatar
Gość / 30 listopada 2018 r. o 09:13
+3
To co zostało ze zbiorów powinni natychmiast przekazać do muzeum z prawdziwego zdarzenia z odpowiednimi magazynami i zabezpieczeniami, a przede wszystkim z odpowiedzialnymi i kompetentnymi pracownikami.
Avatar
olo / 30 listopada 2018 r. o 07:05
+2
Ja pierdzielę, ale dyrekcja, ale pracownicy.... dzieła bokiem wychodzą z muzeum.... i tak nikt się nie doliczy co?!....... co za naród....
Avatar
Marjan / 29 listopada 2018 r. o 21:04
+1
W kazdym muzeum w Polsce jakby taka zewnetrzna inwentaryzacje zrobił to by za łby sie złapali, to nie od dzisiaj wiadomo ze ludzie z muzeów handluja oddawanymi rzeczami i nic sie z tym nie robi... kozłów ofiarnych z detektorystów tylko :(
Avatar
Peter / 29 listopada 2018 r. o 20:45
+1
A co na to WKZ Mazowiecki? Taki troskliwy o skarby jeszcze nie odkryte, leżące w ziemi (eksploratorzy).......
Avatar
Wkurzony / 29 listopada 2018 r. o 17:19
+3
To jest najlepsza zachęta do tego, aby oddawać cenne stare rzeczy do muzeum. Ciekawe ile zarząd miasta puławy przeznaczał pieniędzy na utrzymanie tego muzeum. Żeby zabezpieczyć eksponaty przed wilgocią, kradzieżą, nie trzeba być wielki specjalistą. Widzę tutaj próbę "rozwodnienia" kradzieży.
 Racja! Każdy głupi wie, że istnieje coś takiego jak pojemnik plastikowy. Szczelnie zamknięty najlepiej w worku. I kurz ani wilgoć nie straszne! Ale jak szkoda pieniędzy i jest się leniwym oraz niechlujnym to rzeczy są zniszczone. Do tego złodziejstwo... Co to za idioci tam pracowali?! Wstyd niech ich wyłapią! To jest hańba! 
 Racja! Każdy głupi wie, że istnieje coś takiego jak pojemnik plastikowy. Szczelnie zamknięty najlepiej w worku. I kurz ani wilgoć nie straszne! Ale jak szkoda pieniędzy i jest się leniwym oraz niechlujnym to rzeczy są zniszczone. Do tego złodziejstwo... Co to za idioci tam pracowali?! Wstyd niech ich wyłapią! To jest hańba!  rozwiń
Avatar
Puławy / 29 listopada 2018 r. o 17:14
+1
Ktoś w mieście za kulturę odpowiada. Wydział Kultury UM? Po działalności DCH i MCZ powinno się "to" zlikwidować, najlepiej pogonić tych "specjalistów"od prowincionalnej kultury.
Avatar
pulawianka / 29 listopada 2018 r. o 17:13
+6
skoro niekture rzeczy sa wystawione w internecie to wystarczy chciec i juz ich maja tylko trzeba sprawdzic kto wystawil a dla prokuratora topestka tylka wygodniej nic nie robic i tak wyplata jest
Avatar
zgred / 29 listopada 2018 r. o 13:35
+3
Własnie tak jak inni napisali - jak pracownik prywatnego przedsiebiorcy coś zepsuje to firma odpowiada. Zresztą po to sa ubezpieczenia - nikt nie ma nad wszystkim kontroli. Ale placówki, którymi zarządza państwo, samorząd, spółki państwowe, itp. hulają bez najmniejszej odpowiedzialności.
Zobacz wszystkie komentarze 28

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieszkaniec pow. chełmskiego odpowie za zmiany w licznikach samochodowych. Wcale ich nie cofał!

Mieszkaniec pow. chełmskiego odpowie za zmiany w licznikach samochodowych. Wcale ich nie cofał!

44-latek z pow. chełmskiego ponad 200 razy zmienił wskazanie samochodowych drogomierzy – ustaliła policja. Robił to przede wszystkim na zlecenie obywateli Ukrainy.

Znikną utrudnienia na al. Warszawskiej

Znikną utrudnienia na al. Warszawskiej

Jeszcze dzisiaj wieczorem powinien zostać otwarty zjazd z al. Warszawskiej do al. Solidarności w kierunku centrum Lublina

Weekend na Centralnym Placu Zabaw: Marek Dyjak, Baasch i Ale Kwintet
7 sierpnia 2020, 20:00

Weekend na Centralnym Placu Zabaw: Marek Dyjak, Baasch i Ale Kwintet

Przed nami drugi weekend emocji na Centralnym Placu Zabaw przed Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) Tym razem w Wirydarzu CK wystąpią Marek Dyjak, Baasch i Ale Kwintet.

W Zamościu rozlosowano pary 1/8 finału tamtejszego Pucharu Polski

W Zamościu rozlosowano pary 1/8 finału tamtejszego Pucharu Polski

Mecze zaplanowano na 26 sierpnia

Hetman Zamość kontra Stal Kraśnik, czyli kto się zrehabilituje?

Hetman Zamość kontra Stal Kraśnik, czyli kto się zrehabilituje?

Przed naszymi trzecioligowcami druga kolejka spotkań. Kibice z województwa lubelskiego tym razem będą mogli obejrzeć jeden mecz derbowy. W Zamościu Hetman zagra ze Stalą Kraśnik (sobota, godz. 17).

W Polsce żyje 6 mln kotów. Kanapowce są w mniejszości

W Polsce żyje 6 mln kotów. Kanapowce są w mniejszości

Wałęsające się koty potrafią narobić w środowisku niezłego spustoszenia. To armia zabójców o niegasnącym instynkcie łowieckim

Zalew Zemborzycki ma się zmienić. W okolicy zapory powstanie centrum edukacyjne
galeria

Zalew Zemborzycki ma się zmienić. W okolicy zapory powstanie centrum edukacyjne

Na początku 2022 roku mogą ruszyć prace związane z rewitalizacją Zalewu Zembrzyckiego. Zarządzająca akwenem państwowa spółka Wody Polskie podpisała umowę na przygotowanie projektu inwestycji. Wciąż jednak nie wiadomo, czy prace będą wiązały się z całkowitym spuszczeniem wody z zalewu.

Tomaszów Lubelski murem za Kubą. Przyjdź na piknik i pomóż w zbiórce pieniędzy

Tomaszów Lubelski murem za Kubą. Przyjdź na piknik i pomóż w zbiórce pieniędzy

Będzie rodzinny piknik w Parku Miejskim w Tomaszowie Lubelskim, ale zupełnie specjalny. Podczas wydarzenia będą zbierane pieniądze na zakup wózka dla bardzo aktywnego młodego człowieka. Wózek to przez większą część dnia „nogi” Kuby, dlatego musi być wytrzymały i w miarę możliwości bezawaryjny

45-latek z Chełma odpowie za postrzelenie psa

45-latek z Chełma odpowie za postrzelenie psa

45-latek z Chełma został zatrzymany za postrzelenie psa. Może trafić do więzienia na trzy lata.

Policjanci zabezpieczyli części samochodowe. Wiele z nich pochodzi z kradzieży

Policjanci zabezpieczyli części samochodowe. Wiele z nich pochodzi z kradzieży

Policjanci z Łukowa zabezpieczyli części do samochodów warte kilkadziesiąt tys. zł. Jak ustalili, wiele z nich pochodzi z kradzieży. Zatrzymano dwóch mężczyzn.

Lublin: Przez tydzień nie wyjedziesz tędy do al. Smorawińskiego

Lublin: Przez tydzień nie wyjedziesz tędy do al. Smorawińskiego