Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 listopada 2015 r.
10:18

Coraz mniej mieszkańców Puław. Ujemny przyrost naturalny od pięciu lat

0 38 A A
W tym roku puławski Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 613 urodzin (Fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)
W tym roku puławski Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 613 urodzin (Fot. Maciej Kaczanowski / archiwum)

Od pięciu lat w Puławach więcej ludzi umiera, niż się rodzi, a obecny rok pod tym względem będzie prawdopodobnie jeszcze gorszy, niż poprzedni. Dodatkowo z miasta co roku wyprowadza się więcej osób, niż się w nim osiedla.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O ile pod względem gospodarczym Puławy to jeden z liderów naszego województwa, tak pod względem demograficznym jesteśmy daleko w tyle. Miasto wyludnia się w niepokojąco szybkim tempie, na co wskazują wyniki prezentowane tak przez Główny Urząd Statystyczny, jak i Urząd Stanu Cywilnego.

– Do końca października mieliśmy 613 urodzenia, w tym samym okresie poprzedniego roku było ich 633, a dwa lata temu 707 – mówi Dorota Lisowska, kierownik puławskiego USC.

Według danych statystycznych przyrost naturalny jest pod kreską już od pięciu lat. O ile w połowie lat 90-tych XX wieku różnica pomiędzy liczbą urodzeń i zgonów przekraczała 160, tak obecnie jest od kilkudziesięciu do niemal stu na minusie. To tak, jakby co roku znikali wszyscy mieszkańcy czteropiętrowego bloku.

Mniejszej liczby urodzeń nie uzupełniają migracje. Co roku do całego powiatu puławskiego przybywa ponad 1000 osób, ale ubywa o 200 więcej. I ten współczynnik się nie poprawia. Rośnie liczba zarówno tych, którzy emigrują do innych krajów, jak i tych, którzy wyjeżdżają do innych regionów Polski.

Specjaliści z Głównego Urzędu Statystycznego opublikowali prognozy stanu ludności do 2050 roku. Wynika z nich, że Puławy od 2020 roku będą się wyludniały w tempie około 10 procent na dekadę. To oznacza, że w 2030 roku miasto będzie liczyło mniej, niż 45 tysięcy mieszkańców, a dziesięć lat później, pierwszy raz od lat 70-tych XX wieku, spadnie poniżej 40 tysięcy.

Podobnie wyglądają prognozy dla innych miast województwa lubelskiego. Chełm i Zamość do 2040 roku mają stracić ponad jedną piątą swoich populacji. Wolniej ubywać będzie mieszkańców Białej Podlaskiej, której liczebność zmniejszy się w tym czasie o 10 procent. Lublin za 25 lat zamieszkiwać ma poniżej 300 tysięcy obywateli. To wszystko oczywiście są tylko wyniki badań, które sprawdzą się pod warunkiem utrzymania niekorzystnych tendencji.

Czytaj więcej o:

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 18:23
0
IŚĆ W ŚLADY Miasta RZESZÓW włączyć do Puław wsie !!! w następnym roku zostaną kolejne wsie przyłączone
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 15:07
0
imigranci poprawią wskaźniki, to kwestia czasu
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 15:01
0

Puławy to dziura jakich mało...obejść całe miasteczko to kwestia 20 minut i zgubić się ciężko hehe bo wszystkie drogi i tak prowadzą do dworca :)

Jaka dziura miasto skomunikowane z Lublinem ,Warszawą PKP,busy,PKS niejeden by chciał tu mieszkać.Odnowione bloki kolorowe, skwery ,przystań ,szkoły przedszkola,galerie,markety ,domy kultury abyś chciał korzystać.Sami nie wiecie czego chcecie.

Avatar
mieszkaniec / 24 listopada 2015 o 14:55
0

I kulą w płot - mieszkam tu grubo ponad 40 lat i nie żałuję. :)

Ja też mieszkam 48 lat mam możliwość zamieszkać gdzie indziej ale trzyma mnie tu klimat spokojnego miasta,dużo zieleni latem,bliskość urzędów.Dom Chemika ma dużo propozycji kulturalnych i ogólnie jest fajnie.

Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 14:50
0

A co to jest 5-cioro?Znam takich co po 9-cioro mają!!!Co kilkoro zabiorą to nowe robią!!!   Puławiaki z 1-ego maja

Jedna taka też ma 9 i z tej 9 już mają swoje i do MOPSu po kasę walą,nawet czytać dobrze nie potrafią ale niż demograficzny podreperowują.Państwo ma z nich tyle pożytku ,że hej.

Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 14:47
0

zamieszkałem tu rok temu i zaczynam tego żałować, Puławy są bardziej prowincjonalne niż 30 lat temu, wystarczy wyjść w południe na główną ulicę Piłsudskiego żeby poczuć się samotnie jak na wsi, jeszcze ci , co na azotach pracują to ich tu trzyma, ale  nawet w kwestii kultury to nawet Świdnik bije puławy na głowę z tym całym POKiem

Niby co się w tym Swidniku takiego dzieje.Cały czas walka o miejsca pracy w tym włosikm helikopterowskim koncernie.

Niby co się w tym Swidniku takiego dzieje.Cały czas walka o miejsca pracy w tym włosikm helikopterowskim koncernie.

rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 14:47
0

zamieszkałem tu rok temu i zaczynam tego żałować, Puławy są bardziej prowincjonalne niż 30 lat temu, wystarczy wyjść w południe na główną ulicę Piłsudskiego żeby poczuć się samotnie jak na wsi, jeszcze ci , co na azotach pracują to ich tu trzyma, ale  nawet w kwestii kultury to nawet Świdnik bije puławy na głowę z tym całym POKiem

Niby co się w tym Swidniku takiego dzieje.Cały czas walka o miejsca pracy w tym włosikm helikopterowskim koncernie.

Niby co się w tym Swidniku takiego dzieje.Cały czas walka o miejsca pracy w tym włosikm helikopterowskim koncernie.

rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 12:52
0

ale my mieszkamy w Puławach i one nas zajmują, trzeab coś z tym zrobić ja mam 5 dzieci- a wy?

wiem, że  praca na Azotach nie sprzyja płodności, to swoista antykoncepcja, kilku mam znajomych mających problemy z potomstwem,

A co to jest 5-cioro?Znam takich co po 9-cioro mają!!!Co kilkoro zabiorą to nowe robią!!!   Puławiaki z 1-ego maja

Avatar
kali / 23 listopada 2015 o 11:06
0

ale my mieszkamy w Puławach i one nas zajmują, trzeab coś z tym zrobić ja mam 5 dzieci- a wy?

wiem, że  praca na Azotach nie sprzyja płodności, to swoista antykoncepcja, kilku mam znajomych mających problemy z potomstwem,

Z całym szacunkiem ale jestem więcej niż pewien że jedno z drugim nie ma żadnego związku :) I nie trzeba być lekarzem żeby to stwierdzić

Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 08:02
0
Co się dziwicie? Roboty ni ma, motywacji ni ma....
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 18:23
0
IŚĆ W ŚLADY Miasta RZESZÓW włączyć do Puław wsie !!! w następnym roku zostaną kolejne wsie przyłączone
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 15:07
0
imigranci poprawią wskaźniki, to kwestia czasu
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 15:01
0

Puławy to dziura jakich mało...obejść całe miasteczko to kwestia 20 minut i zgubić się ciężko hehe bo wszystkie drogi i tak prowadzą do dworca :)

Jaka dziura miasto skomunikowane z Lublinem ,Warszawą PKP,busy,PKS niejeden by chciał tu mieszkać.Odnowione bloki kolorowe, skwery ,przystań ,szkoły przedszkola,galerie,markety ,domy kultury abyś chciał korzystać.Sami nie wiecie czego chcecie.

Avatar
mieszkaniec / 24 listopada 2015 o 14:55
0

I kulą w płot - mieszkam tu grubo ponad 40 lat i nie żałuję. :)

Ja też mieszkam 48 lat mam możliwość zamieszkać gdzie indziej ale trzyma mnie tu klimat spokojnego miasta,dużo zieleni latem,bliskość urzędów.Dom Chemika ma dużo propozycji kulturalnych i ogólnie jest fajnie.

Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 14:50
0

A co to jest 5-cioro?Znam takich co po 9-cioro mają!!!Co kilkoro zabiorą to nowe robią!!!   Puławiaki z 1-ego maja

Jedna taka też ma 9 i z tej 9 już mają swoje i do MOPSu po kasę walą,nawet czytać dobrze nie potrafią ale niż demograficzny podreperowują.Państwo ma z nich tyle pożytku ,że hej.

Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 14:47
0

zamieszkałem tu rok temu i zaczynam tego żałować, Puławy są bardziej prowincjonalne niż 30 lat temu, wystarczy wyjść w południe na główną ulicę Piłsudskiego żeby poczuć się samotnie jak na wsi, jeszcze ci , co na azotach pracują to ich tu trzyma, ale  nawet w kwestii kultury to nawet Świdnik bije puławy na głowę z tym całym POKiem

Niby co się w tym Swidniku takiego dzieje.Cały czas walka o miejsca pracy w tym włosikm helikopterowskim koncernie.

Niby co się w tym Swidniku takiego dzieje.Cały czas walka o miejsca pracy w tym włosikm helikopterowskim koncernie.

rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 14:47
0

zamieszkałem tu rok temu i zaczynam tego żałować, Puławy są bardziej prowincjonalne niż 30 lat temu, wystarczy wyjść w południe na główną ulicę Piłsudskiego żeby poczuć się samotnie jak na wsi, jeszcze ci , co na azotach pracują to ich tu trzyma, ale  nawet w kwestii kultury to nawet Świdnik bije puławy na głowę z tym całym POKiem

Niby co się w tym Swidniku takiego dzieje.Cały czas walka o miejsca pracy w tym włosikm helikopterowskim koncernie.

Niby co się w tym Swidniku takiego dzieje.Cały czas walka o miejsca pracy w tym włosikm helikopterowskim koncernie.

rozwiń
Avatar
Gość / 24 listopada 2015 o 12:52
0

ale my mieszkamy w Puławach i one nas zajmują, trzeab coś z tym zrobić ja mam 5 dzieci- a wy?

wiem, że  praca na Azotach nie sprzyja płodności, to swoista antykoncepcja, kilku mam znajomych mających problemy z potomstwem,

A co to jest 5-cioro?Znam takich co po 9-cioro mają!!!Co kilkoro zabiorą to nowe robią!!!   Puławiaki z 1-ego maja

Avatar
kali / 23 listopada 2015 o 11:06
0

ale my mieszkamy w Puławach i one nas zajmują, trzeab coś z tym zrobić ja mam 5 dzieci- a wy?

wiem, że  praca na Azotach nie sprzyja płodności, to swoista antykoncepcja, kilku mam znajomych mających problemy z potomstwem,

Z całym szacunkiem ale jestem więcej niż pewien że jedno z drugim nie ma żadnego związku :) I nie trzeba być lekarzem żeby to stwierdzić

Avatar
Gość / 23 listopada 2015 o 08:02
0
Co się dziwicie? Roboty ni ma, motywacji ni ma....
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne

Mieli o 56 zł za dużo żeby dostać mieszkanie komunalne. Teraz zbierają na własne 0 0

Niewiele ponad 34 tys. zł brakuje Ewelinie i Łukaszowi Czerwińskim do zrealizowania marzenia ich życia – kupna małego, ale własnego mieszkania. Para nie może dostać mieszkania komunalnego, bo przekracza próg dochodowy o 56 zł. Niepełnosprawny mężczyzna i jego żona wciąż mają jednak nadzieję, że dzięki pomocy internautów wszystko jest możliwe.

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze
21 lipca 2018, 20:00

Kuba Karaś wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. Gwiazda duetu The Dumplings, Kuba Karaś, wystąpi 21 lipca w Plenerze. Zamiast własnych kawałków artysta sprawdzi się w roli DJ'a i rozkręci gorącą imprezę. Start o godz. 20.

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie

Nawet 29 milionów złotych to za mało na park Ludowy w Lublinie 0 9

Wczoraj unieważniony został przetarg na odnowę parku Ludowego. Najtańsza oferta przekraczała kwotę zarezerwowaną w kasie miasta. Teraz Ratusz zastanawia się nad dalszymi losami tej inwestycji, która już drugi raz okazała się sporo droższa niż spodziewali się urzędnicy.

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach
20 lipca 2018, 18:30

Smaki Muzyki. Nowy projekt w Puławach 2 0

W Puławach startuje cykl Smaki Muzyki organizowany przez Puławski Park Naukowo-Technologiczny. W piątek, 20 lipca o godz. 18.30 w Zielonym Pomidorze (Mościckiego 1) odbędzie się koncert Artura Miedzińskiego.

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki

Lublin: Tutaj działała wytwórnia wind. Deweloper chce zbudować bloki 16 8

Siedem bloków mieszkalnych zamierza stawiać prywatna spółka na terenie wytwórni wind u zbiegu ul. Roztocze i Orkana. Ratusz uznał, że to dobre miejsce na mieszkania, a teraz będzie opracowywać nowy plan zagospodarowania terenu.

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial

Lublin rozpoczął ogólnopolskie bieganie City Trial 0 0

Nad Zalewem Zemborzyckim odbył się bieg City trail onTour, czyli wakacyjna zapowiedź największego cyklu zawodów przełajowych w kraju. Najszybszym na 5-kilometrowej trasie był miejscowy dominator – Artur Kern. Wśród kobiet zwycięstwo odniosła pochodząca z Wejherowa – Katarzyna Konkel

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci

O leśnych przedszkolach w Rezerwacie Dzikich Dzieci 0 2

Zamiast klocków i lalek – patyki i błoto. Zamiast łóżka i materaca – ciepły śpiwór i gołe niebo. Przedszkolaki brodzą w kałużach, przedzierają przez śnieżne zaspy, a ich plac zabaw to las, łąka lub ogród.

MKS Perła Lublin już trenuje
galeria

MKS Perła Lublin już trenuje 1 1

Superliga piłkarek ręcznych MKS Perła Lublin ma za sobą pierwszy trening. W poniedziałek w hali MOSiR przy Al. Zygmuntowskich ćwiczyło 14 zawodniczek. Walentyna Nieściaruk i Gabriela Besen na razie trenowały indywidualnie

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę

Wymieszał alkohol z lekami. Zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę 33 3

Recydywista z Łęcznej zmasakrował nożem poznanego w barze mężczyznę. Wpadł w szał po tym, jak wymieszał alkohol z lekami – wynika z akt sprawy. Ofiara przeżyła tylko dzięki interwencji świadka i policjantów.

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę

Cena 1g suszu dla pacjenta nie powinna przekroczyć 65 zł. Chorzy czekają na medyczną marihuanę 0 3

Jest firma, która chce sprowadzać z Kanady surowiec do wytwarzania marihuany medycznej. Złożyła już wniosek o rejestrację, ale do aptek lek szybko nie trafi.

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty

Centralny Plac Zabaw. Zapisz się na warsztaty 2 0

Co Gdzie Kiedy. Za niecałe dwa tygodnie (28 lipca) na placu przed Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) startuje Centralny Plac Zabaw. – W tym roku razem z wami chcemy otworzyć nowy rozdział naszego projektu – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.