Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

6 maja 2021 r.
16:49

Dostać się do lekarza? Trzeba mieć zdrowie

Pacjenci stoją przed drzwiami przychodni. Wielu starszych ludzi nie może ustać na nogach, nie mogą wejść do środka i usiąść – zaalarmował nas Czytelnik
Pacjenci stoją przed drzwiami przychodni. Wielu starszych ludzi nie może ustać na nogach, nie mogą wejść do środka i usiąść – zaalarmował nas Czytelnik (fot. Radosław Szczęch)

Puławskie przychodnie przeżywają oblężenie. Żeby umówić wizytę pacjenci muszą uzbroić się w cierpliwość czekając nawet kilkadziesiąt minut na telefonie. Mimo zapisów na godziny, wielu przyjeżdża już o świcie. Skarżą się, że nie są wpuszczani do środka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Problem dotyczy wszystkich przychodni. Do Puław przyjeżdżają chorzy z całego regionu, nie tylko miasta i powiatu puławskiego, ale także z Radomia, czy Kozienic. Ich celem jest wizyta u lekarza specjalisty. Niestety lekarzy jest za mało, nie pomagają również krótkie godziny przyjęć, zwykle od godz. 8 do 15. W efekcie, czas oczekiwania np. na wizytę u specjalisty w przychodni SP ZOZ przy ul. Centralnej, nie licząc nagłych przypadków, wynosi nawet około miesiąca.

Żeby dostać się do lekarza, najpierw trzeba się dodzwonić i zarejestrować. Nie jest to łatwe, bo w tym samym czasie dzwonią setki osób. Trochę szybciej rejestracja przebiega do przychodni publicznych, ale w przypadku prywatnych czas oczekiwania na słuchawce może dochodzić nawet do 40 minut.

Nasz czytelnik zwraca uwagę na chaos, jaki panuje codziennie rano przed przychodnią specjalistyczną na Centralnej. – Pacjenci stoją tłumnie przed drzwiami. Wielu starszych ludzi nie może ustać na nogach, nie mogą wejść do środka i usiąść. Do środka wpuszczani są bez ładu i składu – pisze puławianin.

Dlaczego tak się dzieje? – Pacjentów umawiamy na konkretną godzinę. Niestety, zwłaszcza ci starsi potrafią przyjechać już wczesnym rankiem, jeszcze przed otwarciem przychodni. Robią tak nawet te osoby, których wizyta jest zaplanowana na godzinę 13. Nie wiemy dlaczego tak się dzieje. Być może to kwestia dawnych przyzwyczajeń i braku wiary w to, że zostaną przyjęci o czasie. My niestety nie możemy wpuścić ich wcześniej, bo nie bylibyśmy w stanie utrzymać wymaganego, półtorametrowego dystansu. Nie możemy ryzykować zdrowiem pacjentów i personelu – tłumaczy Anna Pietrasiak, pielęgniarka koordynująca puławskiego SP ZOZ.

Warto dodać, że zanim pacjent zostanie wpuszczony dalej, musi wypełnić krótką ankietę covidową oraz mieć zbadaną temperaturę. W tym procesie pomagają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Co jednak zrobić z grupą seniorów, którzy od rana stoją przed przychodnią?

– Staramy się z nimi rozmawiać, przekonujemy do tego, by wrócili do domu, jeśli mieszkają blisko i przyjechali ponownie, na swoją godzinę. Ale to często nie przynosi żadnego skutku. Ludzie się denerwują, a potem potrafią zwyzywać personel. My przecież naprawdę robimy wszystko, żeby ten proces przebiegał sprawnie – zapewnia Anna Pietrasiak.

Cierpliwość potrzebna jest także pacjentom Internusa i Medicalu. Tam czekający w kolejce są wpuszczani do budynków, ale kłopotem jest telefoniczna rejestracja, która nie jest w stanie szybko obsłużyć wszystkich oczekujących. Przybywa także samych pacjentów, którzy przez dłuższy czas byli skazani jedynie na teleporady.

– Sytuacja faktycznie jest trudna, bo ilość pacjentów jest bardzo wysoka, a nasze możliwości ograniczone. Obecnie wielu z nich to pacjenci z powikłaniami pocovidowymi, problemami sercowymi oraz pulmonologicznymi. To nowa grupa osób oczekujących na pomoc, której kiedyś nie było. Obecnie średnio co trzeci pacjent poradni kardiologicznej uskarża się na tego rodzaju dolegliwości. Staramy się pomóc wszystkim, robić co w naszej mocy – zapewnia Jolanta Flasińska z zarządu puławskiego Internusa.

Problemy dotyczą nie tylko trudności w dostaniu się do lekarza specjalisty, ale także do lekarza rodzinnego. Przekonali się o tym także pacjenci Medicala, gdzie, jak ocenia nasz czytelnik, otrzymanie numerka „graniczy z cudem”. Najdłuższe kolejki są nad ranem, ale nawet po południu należy przygotować się na co najmniej kilkunastominutowe oczekiwanie na połączenie.

Pozytywna informacja jest taka, że puławski szpital przygotowuje się do zakończenia swojej „jednoimienności”, czyli otwarcia opieki medycznej także dla pacjentów niecovidowych. Zgodnie z planem, jeszcze w tym miesiącu może zostać otwarty pawilon A, czyli główna część gmachu przy ul. Bema.

Jak działa Twoja przychodnia lekarza rodzinnego? Czekamy na sygnały: 691-770-010 lub alarm24@dziennikwschodni.pl

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla lubelskich seniorów

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla lubelskich seniorów

Z darmowej szczepionki skorzysta 1000 seniorów, którzy dotąd nie byli zaszczepieni. Zgłoszenia można już składać w wybranych przychodniach.

Pełnomocnik przedsiębiorców ds. deregulacji Rafał Brzoska i premier Donald Tusk
Dla obywateli i podatników

Milczące załatwienie sprawy i koniec karania podatnika za przypadkowe błędy

Jeśli urząd nie odpowie na wniosek obywatela w terminie, sprawa zostanie rozstrzygnięta automatycznie na korzyść obywatela – zapowiedział w poniedziałek premier Donald Tusk w trakcie spotkania poświęconego deregulacji. – Odstąpimy od karania podatnika za niecelowe, przypadkowe błędy.

Piłkarze z Trawnik rozegrali w Gołębiu niezłe zawody

Trawena wygrała w Gołębiu. Wyniki lubelskiej klasy okręgowej

Trawena Trawniki rozpoczęła rundę wiosenną od zwycięstwa

1,5 promila, 80 lat i jedno rondo

1,5 promila, 80 lat i jedno rondo

80-letni kierowca po alkoholu zignorował koncepcję ronda i pojechał prosto. Stracił prawo jazdy.

Domy całoroczne modułowe – panelowe

Domy całoroczne modułowe – panelowe

W ostatnich latach domy całoroczne modułowe panelowe stały się jedną z najszybciej rozwijających się technologii w budownictwie mieszkaniowym. Łączą one zalety prefabrykacji z wysokimi standardami energooszczędności i komfortu użytkowania, umożliwiając realizację pełnowartościowego domu mieszkalnego w czasie liczonym w tygodniach, a nie miesiącach. W tym artykule szczegółowo omówimy specyfikę domów panelowych, proces ich projektowania i produkcji, koszty, możliwości aranżacyjne oraz perspektywy rozwoju na polskim rynku w 2025 roku.

Kapitan statku i piraci. Kobieta wzięła 2 kredyty i straciła 41 tysięcy złotych

Kapitan statku i piraci. Kobieta wzięła 2 kredyty i straciła 41 tysięcy złotych

Nowo poznany mężczyzna chciał uchronić paczkę przed atakiem piratów. Skończyło się tak, że pomagająca mu kobieta zaciągnęła kredyt.

Brak oświetlenia i chodnika. Niebezpieczne sytuacje to tutaj codzienność
galeria

Brak oświetlenia i chodnika. Niebezpieczne sytuacje to tutaj codzienność

Infrastruktura miejska często nie nadąża za szybkim rozwojem miast. Podobnie jest w niektórych miejscach Lublina. Uwagę na to zwróciła naszej redakcji Czytelniczka mieszkająca na Węglinie. Jej zdaniem, na jednej z tutejszych ulic często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji.

Wpadł poszukiwany 2 listami gończymi

Wpadł poszukiwany 2 listami gończymi

20-latek przez kilka miesięcy ukrywał się przed policją. Ma do odsiadki wyrok.

BKS Bodaczów (żółte koszulki) w dwóch meczach rundy wiosennej wzbogacił się o cztery punkty

Zamojska klasa okręgowa. Cztery gole i obustronny niedosyt w Bodaczowie

Na inaugurację 17. kolejki zamojskiej klasy okręgowej BKS Bodaczów zremisował na swoim boisku z Olimpiakosem Tarnogród. Choć patrząc w tabelę wydaje się, że miejscowi powinni być zadowoleni z urwania punktów trzeciej drużynie w tabeli, tak z przebiegu meczu z pewnością żałują, że nie wygrali drugiego spotkania z rzędu

Kraśniccy policjanci już z nową siedzibą. Od dziś obsługa w nowym miejscu

Kraśniccy policjanci już z nową siedzibą. Od dziś obsługa w nowym miejscu

Od dzisiaj kraśniccy policjanci rozpoczęli służbę w zupełnie nowej rzeczywistości. Stary budynek przy Kwiatkowskiego 8 przeszedł do historii, a jego miejsce zajęła nowoczesna siedziba przy ulicy Garażowej 12. Ta długo wyczekiwana inwestycja całkowicie zmienia standardy zarówno pracy funkcjonariuszy, jak i obsługi mieszkańców.

Górnik Łęczna świętuje zdobycie trzech punktów w Tczewie

Dobra passa trwa. GKS Górnik Łęczna wygrał w Tczewie

Piłkarki Górnika nadal w formie. Tym razem drużyna z Łęcznej pokonała na wyjeździe Pogoń Dekpol Tczew. Dla ekipy zielono-czarnych to już piąta wygrana z rzędu.

Przystanek w centrum miasta tymczasowo zmienia lokalizację

Przystanek w centrum miasta tymczasowo zmienia lokalizację

To ważna informacja dla osób przemieszczających się autobusami w okolicach Ogrodu Saskiego. Zmiana będzie obowiązywać przez trzy dni.

Planujesz budowę własnego ujęcia wody? Sprawdź, do czego przyda Ci się zestaw hydroforowy

Planujesz budowę własnego ujęcia wody? Sprawdź, do czego przyda Ci się zestaw hydroforowy

Stworzenie własnego ujęcia wody pozwala uniezależnić się od sieci wodociągowej i pozyskiwać wodę do picia, podlewania ogrodu lub pojenia zwierząt bez dodatkowych kosztów. W celu pobierania wody ze studni głębinowej nie trzeba już jednak korzystać z ciężkich wiader. Zamiast niego w studni może być zamontowana pompa wody pitnej. Dzięki niej woda ze studni dociera nawet do instalacji wodnej w budynku.

Alergie wiosenne – jak się przygotować i wzmocnić odporność?

Alergie wiosenne – jak się przygotować i wzmocnić odporność?

Wiosna to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Niestety, dla wielu osób to również okres, w którym nasilają się objawy alergii. Unoszące się w powietrzu pyłki potrafią skutecznie zepsuć radość z cieplejszych dni, powodując uciążliwe dolegliwości, takie jak katar sienny, łzawienie oczu, kichanie czy trudności z oddychaniem. Jak przygotować się na sezon alergiczny?

15-latek odebrał sobie życie. Prokuratura sprawdza internetowe wpisy

15-latek odebrał sobie życie. Prokuratura sprawdza internetowe wpisy

15-letni uczeń z Radzynia Podlaskiego na początku tego roku odebrał sobie życie. Prokuratura wciąż wyjaśnia okoliczności tej tragedii.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium