Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 września 2020 r.
15:40

Otwarta wojna radnych PiS z prezydentem. "Czy mam się tutaj oblać benzyną i podpalić?"

46 10 A A
Stara sala gimnastyczna SP nr 3 przy ul. Jaworowej pamięta lata 60-te ubiegłego wieku.
Stara sala gimnastyczna SP nr 3 przy ul. Jaworowej pamięta lata 60-te ubiegłego wieku. (fot. UM Puławy)

Budowa sali gimnastycznej i boisk dla SP nr 3 im. Jana Brzechwy to jedno z ważniejszych zadań miejskich zaplanowanych w Puławach. Z impetem wystartowała za to polityczna wojenka o to, czyją zasługą ma być powstanie tej inwestycji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 

Ostatnia sesja RM dowiodła, że koalicja pomiędzy prezydentem Pawłem Majem, a klubem PiS to zamierzchła przeszłość. Tym razem poszło o sprawę, której początkowo miało nie być w porządku obrad. O budowę nowych obiektów sportowych dla "Trójki".

Przypominamy, że to szkoła, która jako jedyna została ze starymi boiskami i halą pamiętającą lata 60-te XX wieku. O nowych obiektach dla tej placówki w Puławach mówi się od lat.

Czas ma znaczenie także z innego powodu - kończącej się ważności projektu nowej hali sportowej przy ul. Jaworowej. Dlatego, zgodnie z aktualnym planem, jak zapewnia prezydent Paweł Maj, a także szef Wydziału Rozwoju Miasta, Robert Domański, jej budowa ma ruszyć w przyszłym roku. Szacowany koszt hali i boisk to kilkanaście milionów złotych.

To dużo, dlatego miasto stara się o dotację z ministerstwa sportu. Wniosek o blisko 2,5 mln zł wysłano już do Warszawy. 

Podpalanie benzyną

Radni klubu PiS nie chcieli jednak spokojnie czekać na możliwość wpisania budowy obiektów do budżetu na przyszły rok. Postanowili upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zaakcentować swoją determinację w dążeniu do powstania sali gimnastycznej i wykorzystać promesę od premiera Mateusza Morawieckiego (mimo tego, że te środki miały trafić na budowę dużej hali sportowej przy Lubelskiej). W tym celu zaprosili na sesję przedstawicieli środowiska szkolnego, by na ich oczach odrzucić uchwałę o zmianach w budżecie miasta na rok 2020 oraz idące za nimi korekty planu finansowego Skasowali tym samym szereg wydatków, m.in. Erasmusa, podręczniki dla dzieci, podwyżki dla nauczycieli, program "Maluch+", a nawet 11 mln zł z promesy.

- To jest świadome lub nieświadome, wynikające z głupoty, niszczenie miasta. Co wy państwo robicie? W imię czego to robicie? Dostaliście moje zapewnienie, że hala będzie robiona zgodnie z prognozami. Czego jeszcze chcecie - dopytywał prezydent Paweł Maj. - Czy mam się tutaj oblać benzyną i podpalić, żebyście przyjęli tę uchwałę - mówił zirytowany, ale jego argumenty na niewiele się zdały.

Legislacyjny falstart

Po zakończeniu wywracania pomysłów prezydenta oraz pracowników Ratusza na lewą stronę, przewodnicząca rady miasta, Bożena Krygier (PiS) wyciągnęła asa z rękawa, jakim miał być projekt autorskiej uchwały o zabezpieczeniu na salę gimnastyczną środków z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Szybko wyszło jednak na jaw, że dokument zawiera liczne błędy, na które uwagę zwrócił m.in. radca prawny Ratusza, Ernest Stolar. Z kolei radna Marzanna Pakuła (Niezależni) dokument oceniła, jako pisany na kolanie bubel, a potajemne zaproszenie na sesję osób z "Trójki" nazwała "socjomanipulacją". W podobnym tonie wypowiedział się radny Waldemar Kowalczyk (Koalicja Samorządowa), który całe zamieszanie wywołane przez klub PiS nazwał "politycznym marketingiem".

W obliczu narastających wątpliwości o jakość przedłożonego radnym (ustnie) w ostatniej chwili projektu, przewodnicząca rady, Bożena Krygier (PiS), zrezygnowała z jego dalszego procedowania. Wrócić należało zatem do pierwotnych uchwał przygotowanych przez Urząd Miasta. Pomocną dłoń w kierunku wyraźnie zmieszanych radnych z PiS pomogła propozycja byłego prezydenta, Janusza Grobla. Ten zasugerował możliwość zabezpieczenia pewnej sumy na budowę hali jeszcze w obecnym roku. - Potrzeba tutaj dobrej woli - podkreślał radny.

Odrzucone uchwały wracają

Czasu na wprowadzanie szczegółowych zmian było niewiele, ale urzędnikom udało się opracować kompromisowe rozwiązanie. W jego ramach nowe uchwały miały przywrócić wszystkie odrzucone uprzednio przez opozycję zmiany w budżecie, łącznie z wykorzystaniem promesy na halę przy ul. Lubelskiej. Z jedną różnicą. Dla "Trójki" przewidziano symboliczne 100 tys. zł jako przesunięcie z rezerwy budżetowej. Pomysł zaakceptowano. Za przyjęciem uchwał w tym kształcie opowiedziała się cała rada miasta.

Szansa na to, że pieniądze te zostaną w tym roku wydane są niewielkie. Przydać mogą się one jedynie to planowanej aktualizacji projektu hali (na jej dachu mogłyby znaleźć się panele fotowoltaiczne). Sama budowa nowej hali dla SP nr 3 ma natomiast rozpocząć się w połowie przyszłego roku i potrwać do jesieni roku 2022.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Filemona / 26 września 2020 r. o 17:51
+71
Poziom przewodniczącej Bozeny Krygierowej powoduje wiele wątpliwości wobec właściwego kształcenia naszych dzieci. Nawołuje do strefy wolnych szkół od pulawskich miernych i szkodliwych działaczy PiS! 
Avatar
roger / 26 września 2020 r. o 20:28
+49
Radni PIS razem radnymi Grobla w punkcie sesji skasowali  szereg wydatków, m.in. Erasmusa, podręczniki dla dzieci, podwyżki dla nauczycieli, program "Maluch+"? Nawet 11 mln zł z promesy od Morawieckiego!!!!!???????? Brak słów. Horror
Avatar
Janusz_Paliwas / 26 września 2020 r. o 16:15
+43
Jeszcze nic nie ma a już chcą być zasłużonymi...
Avatar
OPUSDEI / 26 września 2020 r. o 17:23
+39
Jak widać Puławy to nie tylko strefa wolna od LGBT, ale też strefa wolna od inteligencji. Gratuluję, robi się coraz ciekawiej. Miasta partnerskie z Puław zrezygnowały, zapowiadani inwestorzy wycofali się, bezrobocie już w Puławach rośnie, młodzi uciekają, ale wojenki partyjne i ideologiczne Radni PiS prowadzą pierwszorzędnie. W Puławach zaczęli od dyskryminacji mniejszości romskiej, później LGBT, co następne? Może zaczniecie dyskryminować kolejną mniejszość, tych którzy skończyli coś więcej jak podstawówkę... zaorać was i waszą strefę
Avatar
SwitaJacek / 27 września 2020 r. o 08:49
+21
Kasa na poprawę bublu Grobla i Wojvikowej była w projekcie, ale oczywiście radni wiedzą lepiej.
Avatar
SwitaJacek / 27 września 2020 r. o 08:30
+20
Dlaczego oskarżenia idą tylko w stosunku do radnych PIS i Grobla ? Jak zagłosowali Mariusz Cytryński i Waldemar Kowalczyk (Koalicja Samorządowa)? Czy obydwaj Panowie nie ulegli  "politycznemu marketingowi" o który  radny Kowalczyk tak oskarża klub PiS?
 Oni tylko się wstrzymują... Bezradni. 
Avatar
elaric / 27 września 2020 r. o 08:24
+9
Dlaczego oskarżenia idą tylko w stosunku do radnych PIS i Grobla ? Jak zagłosowali Mariusz Cytryński i Waldemar Kowalczyk (Koalicja Samorządowa)? Czy obydwaj Panowie nie ulegli "politycznemu marketingowi" o który radny Kowalczyk tak oskarża klub PiS?
Avatar
pulawiak00 / 26 września 2020 r. o 18:22
+8
Jak widać Puławy to nie tylko strefa wolna od LGBT, ale też strefa wolna od inteligencji. Gratuluję, robi się coraz ciekawiej. Miasta partnerskie z Puław zrezygnowały, zapowiadani inwestorzy wycofali się, bezrobocie już w Puławach rośnie, młodzi uciekają, ale wojenki partyjne i ideologiczne Radni PiS prowadzą pierwszorzędnie. W Puławach zaczęli od dyskryminacji mniejszości romskiej, później LGBT, co następne? Może zaczniecie dyskryminować kolejną mniejszość, tych którzy skończyli coś więcej jak podstawówkę... zaorać was i waszą strefę
 Czyli mam rozumieć, że jeśli człowiek narodowości romskiej łamie nagminnie prawo drogowe i Policja, która jest od pilnowania porządku oraz wyłapywania piratów drogowych, nic z nimi nie robi to jest w porządku? Gdzie tu Prawa Człowieka? Mieszkańcy miasta Puławy mają prawo czuć się bezpieczni w mieście. Ale jak widzę, co wyprawiają Romowie, to strach wyjść na przejście w nocy. Mam tu również na myśli ostatni wypadek z udziałem osobnika mniejszości romskiej. Dzięki Bogu nikomu nic się nie stało.
 Czyli mam rozumieć, że jeśli człowiek narodowości romskiej łamie nagminnie prawo drogowe i Policja, która jest od pilnowania porządku oraz wyłapywania piratów drogowych, nic z nimi nie robi to jest w porządku? Gdzie tu Prawa Człowieka? Mieszkańcy miasta Puławy mają prawo czuć się bezpieczni w mieście. Ale jak widzę, co wyprawiają Romowie, to strach wyjść na przejście w nocy. Mam tu również na myśli ostatni wypadek z udziałem osobnika mniejszości romskiej. Dzięki Bogu nikomu nic się nie stało. rozwiń
Avatar
aromek7 / 27 września 2020 r. o 08:39
-8
Kiedy zostanie dokonany porządek z alejkami na Skwerze Niepodległości, nadal po deszczu nie sposób przejść, tonie się w błocie. Prezydent Maj jako radny podnosił ten temat. Kiedy realizacja? Od wyborów w '18 mijają 2 lata już. Dalej, dlaczego dworzec PKS stoi zupełnie pusty, a jest własnością miasta Puławy, nie jest wykorzystany, przecież powinno się tam uruchomić przynajmniej ubikacje, może bar, poczekalnie, podróżni nie mogą skorzystać z toalety, stoją na ulicy Wojska Polskiego, na przystanku, w śniegu, deszczu, skwarze, itp, itd Kiedy działania i jakieś pomysły prezydenta Maja?
Kiedy zostanie dokonany porządek z alejkami na Skwerze Niepodległości, nadal po deszczu nie sposób przejść, tonie się w błocie. Prezydent Maj jako radny podnosił ten temat. Kiedy realizacja? Od wyborów w '18 mijają 2 lata już. Dalej, dlaczego dworzec PKS stoi zupełnie pusty, a jest własnością miasta Puławy, nie jest wykorzystany, przecież powinno się tam uruchomić przynajmniej ubikacje, może bar, poczekalnie, podróżni nie mogą skorzystać z toalety, stoją na ulicy Wojska Polskiego, na przystanku, w śniegu, deszczu, skwarze, itp, itd Kiedy d... rozwiń
Avatar
aromek7 / 27 września 2020 r. o 08:23
-27
Prezydent Grobel to, prezydent Grobel tamto... Już prawie dwa lata kadencji prezydenta Maja, czas na rozliczanie następcy, radny Maj zapewniał o świetlanej przyszłości, nieustannie wszystkich krytykował - a jakie są efekty? Referendum w sprawie odwołania prezydenta Maja jest konieczne.
Avatar
SwitaJacek / 27 września 2020 r. o 08:49
+21
Kasa na poprawę bublu Grobla i Wojvikowej była w projekcie, ale oczywiście radni wiedzą lepiej.
Avatar
aromek7 / 27 września 2020 r. o 08:39
-8
Kiedy zostanie dokonany porządek z alejkami na Skwerze Niepodległości, nadal po deszczu nie sposób przejść, tonie się w błocie. Prezydent Maj jako radny podnosił ten temat. Kiedy realizacja? Od wyborów w '18 mijają 2 lata już. Dalej, dlaczego dworzec PKS stoi zupełnie pusty, a jest własnością miasta Puławy, nie jest wykorzystany, przecież powinno się tam uruchomić przynajmniej ubikacje, może bar, poczekalnie, podróżni nie mogą skorzystać z toalety, stoją na ulicy Wojska Polskiego, na przystanku, w śniegu, deszczu, skwarze, itp, itd Kiedy działania i jakieś pomysły prezydenta Maja?
Kiedy zostanie dokonany porządek z alejkami na Skwerze Niepodległości, nadal po deszczu nie sposób przejść, tonie się w błocie. Prezydent Maj jako radny podnosił ten temat. Kiedy realizacja? Od wyborów w '18 mijają 2 lata już. Dalej, dlaczego dworzec PKS stoi zupełnie pusty, a jest własnością miasta Puławy, nie jest wykorzystany, przecież powinno się tam uruchomić przynajmniej ubikacje, może bar, poczekalnie, podróżni nie mogą skorzystać z toalety, stoją na ulicy Wojska Polskiego, na przystanku, w śniegu, deszczu, skwarze, itp, itd Kiedy d... rozwiń
Avatar
SwitaJacek / 27 września 2020 r. o 08:30
+20
Dlaczego oskarżenia idą tylko w stosunku do radnych PIS i Grobla ? Jak zagłosowali Mariusz Cytryński i Waldemar Kowalczyk (Koalicja Samorządowa)? Czy obydwaj Panowie nie ulegli  "politycznemu marketingowi" o który  radny Kowalczyk tak oskarża klub PiS?
 Oni tylko się wstrzymują... Bezradni. 
Avatar
elaric / 27 września 2020 r. o 08:24
+9
Dlaczego oskarżenia idą tylko w stosunku do radnych PIS i Grobla ? Jak zagłosowali Mariusz Cytryński i Waldemar Kowalczyk (Koalicja Samorządowa)? Czy obydwaj Panowie nie ulegli "politycznemu marketingowi" o który radny Kowalczyk tak oskarża klub PiS?
Avatar
aromek7 / 27 września 2020 r. o 08:23
-27
Prezydent Grobel to, prezydent Grobel tamto... Już prawie dwa lata kadencji prezydenta Maja, czas na rozliczanie następcy, radny Maj zapewniał o świetlanej przyszłości, nieustannie wszystkich krytykował - a jakie są efekty? Referendum w sprawie odwołania prezydenta Maja jest konieczne.
Avatar
roger / 26 września 2020 r. o 20:28
+49
Radni PIS razem radnymi Grobla w punkcie sesji skasowali  szereg wydatków, m.in. Erasmusa, podręczniki dla dzieci, podwyżki dla nauczycieli, program "Maluch+"? Nawet 11 mln zł z promesy od Morawieckiego!!!!!???????? Brak słów. Horror
Avatar
pulawiak00 / 26 września 2020 r. o 18:22
+8
Jak widać Puławy to nie tylko strefa wolna od LGBT, ale też strefa wolna od inteligencji. Gratuluję, robi się coraz ciekawiej. Miasta partnerskie z Puław zrezygnowały, zapowiadani inwestorzy wycofali się, bezrobocie już w Puławach rośnie, młodzi uciekają, ale wojenki partyjne i ideologiczne Radni PiS prowadzą pierwszorzędnie. W Puławach zaczęli od dyskryminacji mniejszości romskiej, później LGBT, co następne? Może zaczniecie dyskryminować kolejną mniejszość, tych którzy skończyli coś więcej jak podstawówkę... zaorać was i waszą strefę
 Czyli mam rozumieć, że jeśli człowiek narodowości romskiej łamie nagminnie prawo drogowe i Policja, która jest od pilnowania porządku oraz wyłapywania piratów drogowych, nic z nimi nie robi to jest w porządku? Gdzie tu Prawa Człowieka? Mieszkańcy miasta Puławy mają prawo czuć się bezpieczni w mieście. Ale jak widzę, co wyprawiają Romowie, to strach wyjść na przejście w nocy. Mam tu również na myśli ostatni wypadek z udziałem osobnika mniejszości romskiej. Dzięki Bogu nikomu nic się nie stało.
 Czyli mam rozumieć, że jeśli człowiek narodowości romskiej łamie nagminnie prawo drogowe i Policja, która jest od pilnowania porządku oraz wyłapywania piratów drogowych, nic z nimi nie robi to jest w porządku? Gdzie tu Prawa Człowieka? Mieszkańcy miasta Puławy mają prawo czuć się bezpieczni w mieście. Ale jak widzę, co wyprawiają Romowie, to strach wyjść na przejście w nocy. Mam tu również na myśli ostatni wypadek z udziałem osobnika mniejszości romskiej. Dzięki Bogu nikomu nic się nie stało. rozwiń
Avatar
Filemona / 26 września 2020 r. o 17:51
+71
Poziom przewodniczącej Bozeny Krygierowej powoduje wiele wątpliwości wobec właściwego kształcenia naszych dzieci. Nawołuje do strefy wolnych szkół od pulawskich miernych i szkodliwych działaczy PiS! 
Avatar
OPUSDEI / 26 września 2020 r. o 17:23
+39
Jak widać Puławy to nie tylko strefa wolna od LGBT, ale też strefa wolna od inteligencji. Gratuluję, robi się coraz ciekawiej. Miasta partnerskie z Puław zrezygnowały, zapowiadani inwestorzy wycofali się, bezrobocie już w Puławach rośnie, młodzi uciekają, ale wojenki partyjne i ideologiczne Radni PiS prowadzą pierwszorzędnie. W Puławach zaczęli od dyskryminacji mniejszości romskiej, później LGBT, co następne? Może zaczniecie dyskryminować kolejną mniejszość, tych którzy skończyli coś więcej jak podstawówkę... zaorać was i waszą strefę
Avatar