Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

16 lutego 2016 r.
16:47

Gmina będzie oszczędzać. Na szkołach

0 30 A A

Marcin Łaguna, wójt gminy Wąwolnica proponuje zmiany w gminnej oświacie, które mają przynieść około 400 tys. zł oszczędności. Nauczyciele są przeciwko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Gmina Wąwolnica to jeden z najbiedniejszych samorządów w regionie, który z powodu wysokiego zadłużenia i niewielkich przychodów stracił swoją zdolność kredytową. Władze gminy stanęły przed dylematem, komu zabrać, żeby wystarczyło na bieżącą działalność, spłatę zadłużenia i pensje. Padło na pracowników oświaty. Zdaniem wójta, gminy nie stać na utrzymanie wszystkich szkół.

Jedna z propozycji dotyczy Szkoły Podstawowej w Karmanowicach. Miałaby zostać zlikwidowana, a następnie reaktywowana jako placówka prowadzona przez stowarzyszenie.

Druga planowana zmiana to połączenie gminnego przedszkola i szkoły podstawowej w Wąwolnicy. Powstałby zespół szkolno-przedszkolny zarządzany przez jednego dyrektora (zamiast dwóch jak to ma miejsce obecnie).

Na przekształceniu szkoły w Karmanowicach gmina chce zaoszczędzić ok. 300 tys. zł rocznie, a na połączeniu podstawówki z przedszkolem –100 tys. zł.

– Dla naszej gminy takie pieniądze oznaczałyby stabilizację. Jesteśmy w tak sytuacji, że bez nich sobie nie poradzimy. Przez lata zaciągano kolejne kredyty nie myśląc o tym, że w przyszłości trzeba będzie je spłacić. Dzisiaj trzeba wziąć odpowiedz-alność za gminę i ja mam zamiar to zrobić – mówi wójt Marcin Łaguna.

Zgodnie z prawem, na temat zmian w oświacie muszą wypowiedzieć się lokalne społeczności, rady rodziców, a także kurator oświaty. Ten swoją opinię na temat nowej formy organizacji obu szkół ma wydać w poniedziałek.

– Zdanie kuratora w tej sprawie z pewnością weźmiemy pod uwagę – zapewnia wójt.
Jeśli wszystkie wymagane ustawowo opinie zostaną zebrane, rozpocznie się przygotowywanie projektu uchwały. Dokument trafi do komisji rady gminy, a następnie na sesję. Jej termin nie został jeszcze ustalony.

Największym problemem jest znalezienie porozumienia w sprawie karmanowickiej podstawówki. Wójt chciałby, żeby nauczyciele utworzyli stowarzyszenie, które przejęłoby szkołę. Rozmowy na ten temat utknęły jednak w martwym punkcie.

Pracownicy szkoły ciągle liczą na to, że do zmian nie dojdzie, nie przejawiają więc zainteresowania współpracą z wójtem. Nie jest jednak tajemnicą, że jeśli nauczyciele z Karmanowic nie zgodzą się na prowadzenie swojej szkoły, chętnie zrobią to za nich inni. Na liście zainteresowanych jest m.in. działające po sąsiedzku stowarzyszenie z Klementowic.

Czytaj więcej o:

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 09:14
0
Cytat z 20 lutego godz 18.08 "Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje." Gratuluję mądrości wypowiedzi, pewnie w swoim domu też się cieszysz ze swoich złych decyzji i że je podjęłaś/podjąłeś. BRAWO!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 20:50
0
Jak widać wójt z rana się zerwał na zwolnieniu i pisze posta chyba biedaczek uderzył się w głowę przy porannym myciu i majaczy .O jakim układzie pan pisze chyba że swoim ,Duni i Kazimierskiej bandy bo to największy układ widoczny jak na razie w gminie , tryskacie arogancją która was zgubi .Natomiast historia na pewno oceni wójta działania i zapisze go jako jedynego wokół którego toczy się sprawa o referendum odwoławcze .Co chodzi o radnych to po nich nic nie widać chyba że chcą iść jak najszybciej do domu .Na filmach z sesji najlepiej widać ich bierność zero pytań zero refleksji tylko ślepa wiara w słowo wójta ,a ci którzy mają odwagę faktycznie podnieść głos i przeciwstawić się układowi wójta to słyszymy ich wyraźnie i głośno .Za to ich my obywatele cenimy właśnie za odwagę że mogą powiedzieć dość chamstwa, zaglądania ludziom do kieszeni a sobie rozdawania bez umiaru zabawy, imprezy, igrzyska .Panie wójcie kończ pan wstydu oszczędź bo za chwilę to i najlepsza terapia panu nie pomoże .ZERO POKORY DO SYTUACJI widać że wójt sobie nie radzi z porażką to nie po męsku
Jak widać wójt z rana się zerwał na zwolnieniu i pisze posta chyba biedaczek uderzył się w głowę przy porannym myciu i majaczy .O jakim układzie pan pisze chyba że swoim ,Duni i Kazimierskiej bandy bo to największy układ widoczny jak na razie w gminie , tryskacie arogancją która was zgubi .Natomiast historia na pewno oceni wójta działania i zapisze go jako jedynego wokół którego toczy się sprawa o referendum odwoławcze .Co chodzi o radnych to po nich nic nie widać chyba że chcą iść jak najszybciej do domu .Na filmach z sesji najlepiej widać... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 18:20
0

Gratulacje panie wójcie za komentarz poniżej, w końcu na zwolnieniu trzeba czymś się zająć.

Pan wójt na zwolnieniu? Znowu chory? Kolejne decyzje to potwierdzają, może troskliwa rada powinna wójta wysłać na skuteczniejszą terapię?

Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 18:08
0

Przykro czytać jak oczerniacie i hejtujecie i wójta i radnych Ale jestem pewien ze historia dobrze oceni działania tych ludzi a wiecie dlaczego? Bo widać ze chcą!!! Nie sa bierni!!! Żaden z was nie miałby odwagi aby przeciwstawić sie układowi a ja to doceniam ponad wszystko Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje

Panu wójtowi jest przykro. Niewdzięczni wyborcy, przecież CHCE dobrze... a niepokorni mieszkańcy nie chcą się z tym pogodzić.

 
 

Panu wójtowi jest przykro. Niewdzięczni wyborcy, przecież CHCE dobrze... a niepokorni mieszkańcy nie chcą się z tym pogodzić.

 
  rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 17:58
0

Przykro czytać jak oczerniacie i hejtujecie i wójta i radnych Ale jestem pewien ze historia dobrze oceni działania tych ludzi a wiecie dlaczego? Bo widać ze chcą!!! Nie sa bierni!!! Żaden z was nie miałby odwagi aby przeciwstawić sie układowi a ja to doceniam ponad wszystko Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje

Co za chora logika. Zła decyzja jest lepsza od braku decyzji? Raczej brak decyzji jest lepszy, niż jakakolwiek ZŁA.

Jak się nie masz z czego cieszyć, ciesz się z czegokolwiek, ale o tym nie pisz, bo to jest śmieszne.

Wójcie i rado, róbcie swoje - depczcie i plujcie, ale już, na miły Bóg, nie decydujcie... i nie głosujcie... I niczego już nie psujcie...

Co za chora logika. Zła decyzja jest lepsza od braku decyzji? Raczej brak decyzji jest lepszy, niż jakakolwiek ZŁA.

Jak się nie masz z czego cieszyć, ciesz się z czegokolwiek, ale o tym nie pisz, bo to jest śmieszne.

Wójcie i rado, róbcie swoje - depczcie i plujcie, ale już, na miły Bóg, nie decydujcie... i nie głosujcie... I niczego już nie psujcie...

rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 10:38
0
Gratulacje panie wójcie za komentarz poniżej, w końcu na zwolnieniu trzeba czymś się zająć.
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 08:01
0
Przykro czytać jak oczerniacie i hejtujecie i wójta i radnych Ale jestem pewien ze historia dobrze oceni działania tych ludzi a wiecie dlaczego? Bo widać ze chcą!!! Nie sa bierni!!! Żaden z was nie miałby odwagi aby przeciwstawić sie układowi a ja to doceniam ponad wszystko Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje
Avatar
gość / 18 lutego 2016 o 22:21
0
Mamy rzeczywisty obraz jak działają media jakie są rzetelne No cóż wszędzie kolesiostwo . Jak znajdę trochę czasu może w weekend napisze do naczelnego tej gazety mejla ciekawe czy odpowie i czy będzie sprostowanie A tak swoją drogą to ten dziennikarz jak nasi radni Nic nie chce się dowiedzieć i pisze totalne bzdury Ciekawe czy jak ta sytuacja stanie się głośna czy pismo nie straci na wiarygodności ? WKURZAJĄ MNIE TAKIE TEMPAKI
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 20:08
0
Panie Radosławie-dziennikarz powinien być obiektywnym(człowiekiem).Zanim napisze artykuł pełen bzdur należałoby wysłuchać drugiej strony w celu weryfikacji kłamstw płynących z ust naszego wójta...
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 09:38
0

Pani skarbnik to wójtowi była przez chwilę bardzo potrzebna, bo córcia jest radną z Zawady i jak by pan wójt ruszył skarbniczkę, to miałby kolejny głos przeciwko likwidacji szkoły w Karmanowicach, a tak to z tej strony miał spokój. Teraz nie wiadomo, jak to będzie wyglądać...

Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 09:14
0
Cytat z 20 lutego godz 18.08 "Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje." Gratuluję mądrości wypowiedzi, pewnie w swoim domu też się cieszysz ze swoich złych decyzji i że je podjęłaś/podjąłeś. BRAWO!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 20:50
0
Jak widać wójt z rana się zerwał na zwolnieniu i pisze posta chyba biedaczek uderzył się w głowę przy porannym myciu i majaczy .O jakim układzie pan pisze chyba że swoim ,Duni i Kazimierskiej bandy bo to największy układ widoczny jak na razie w gminie , tryskacie arogancją która was zgubi .Natomiast historia na pewno oceni wójta działania i zapisze go jako jedynego wokół którego toczy się sprawa o referendum odwoławcze .Co chodzi o radnych to po nich nic nie widać chyba że chcą iść jak najszybciej do domu .Na filmach z sesji najlepiej widać ich bierność zero pytań zero refleksji tylko ślepa wiara w słowo wójta ,a ci którzy mają odwagę faktycznie podnieść głos i przeciwstawić się układowi wójta to słyszymy ich wyraźnie i głośno .Za to ich my obywatele cenimy właśnie za odwagę że mogą powiedzieć dość chamstwa, zaglądania ludziom do kieszeni a sobie rozdawania bez umiaru zabawy, imprezy, igrzyska .Panie wójcie kończ pan wstydu oszczędź bo za chwilę to i najlepsza terapia panu nie pomoże .ZERO POKORY DO SYTUACJI widać że wójt sobie nie radzi z porażką to nie po męsku
Jak widać wójt z rana się zerwał na zwolnieniu i pisze posta chyba biedaczek uderzył się w głowę przy porannym myciu i majaczy .O jakim układzie pan pisze chyba że swoim ,Duni i Kazimierskiej bandy bo to największy układ widoczny jak na razie w gminie , tryskacie arogancją która was zgubi .Natomiast historia na pewno oceni wójta działania i zapisze go jako jedynego wokół którego toczy się sprawa o referendum odwoławcze .Co chodzi o radnych to po nich nic nie widać chyba że chcą iść jak najszybciej do domu .Na filmach z sesji najlepiej widać... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 18:20
0

Gratulacje panie wójcie za komentarz poniżej, w końcu na zwolnieniu trzeba czymś się zająć.

Pan wójt na zwolnieniu? Znowu chory? Kolejne decyzje to potwierdzają, może troskliwa rada powinna wójta wysłać na skuteczniejszą terapię?

Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 18:08
0

Przykro czytać jak oczerniacie i hejtujecie i wójta i radnych Ale jestem pewien ze historia dobrze oceni działania tych ludzi a wiecie dlaczego? Bo widać ze chcą!!! Nie sa bierni!!! Żaden z was nie miałby odwagi aby przeciwstawić sie układowi a ja to doceniam ponad wszystko Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje

Panu wójtowi jest przykro. Niewdzięczni wyborcy, przecież CHCE dobrze... a niepokorni mieszkańcy nie chcą się z tym pogodzić.

 
 

Panu wójtowi jest przykro. Niewdzięczni wyborcy, przecież CHCE dobrze... a niepokorni mieszkańcy nie chcą się z tym pogodzić.

 
  rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 17:58
0

Przykro czytać jak oczerniacie i hejtujecie i wójta i radnych Ale jestem pewien ze historia dobrze oceni działania tych ludzi a wiecie dlaczego? Bo widać ze chcą!!! Nie sa bierni!!! Żaden z was nie miałby odwagi aby przeciwstawić sie układowi a ja to doceniam ponad wszystko Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje

Co za chora logika. Zła decyzja jest lepsza od braku decyzji? Raczej brak decyzji jest lepszy, niż jakakolwiek ZŁA.

Jak się nie masz z czego cieszyć, ciesz się z czegokolwiek, ale o tym nie pisz, bo to jest śmieszne.

Wójcie i rado, róbcie swoje - depczcie i plujcie, ale już, na miły Bóg, nie decydujcie... i nie głosujcie... I niczego już nie psujcie...

Co za chora logika. Zła decyzja jest lepsza od braku decyzji? Raczej brak decyzji jest lepszy, niż jakakolwiek ZŁA.

Jak się nie masz z czego cieszyć, ciesz się z czegokolwiek, ale o tym nie pisz, bo to jest śmieszne.

Wójcie i rado, róbcie swoje - depczcie i plujcie, ale już, na miły Bóg, nie decydujcie... i nie głosujcie... I niczego już nie psujcie...

rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 10:38
0
Gratulacje panie wójcie za komentarz poniżej, w końcu na zwolnieniu trzeba czymś się zająć.
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 08:01
0
Przykro czytać jak oczerniacie i hejtujecie i wójta i radnych Ale jestem pewien ze historia dobrze oceni działania tych ludzi a wiecie dlaczego? Bo widać ze chcą!!! Nie sa bierni!!! Żaden z was nie miałby odwagi aby przeciwstawić sie układowi a ja to doceniam ponad wszystko Nawet jeżeli decyzja jest zla jest LEPSZA od braku decyzji!!! Brawo cieszmy sie ze mamy takich ludzi a nie depczmy i plujmy Wójcie i Rado róbcie swoje
Avatar
gość / 18 lutego 2016 o 22:21
0
Mamy rzeczywisty obraz jak działają media jakie są rzetelne No cóż wszędzie kolesiostwo . Jak znajdę trochę czasu może w weekend napisze do naczelnego tej gazety mejla ciekawe czy odpowie i czy będzie sprostowanie A tak swoją drogą to ten dziennikarz jak nasi radni Nic nie chce się dowiedzieć i pisze totalne bzdury Ciekawe czy jak ta sytuacja stanie się głośna czy pismo nie straci na wiarygodności ? WKURZAJĄ MNIE TAKIE TEMPAKI
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 20:08
0
Panie Radosławie-dziennikarz powinien być obiektywnym(człowiekiem).Zanim napisze artykuł pełen bzdur należałoby wysłuchać drugiej strony w celu weryfikacji kłamstw płynących z ust naszego wójta...
Avatar
Gość / 18 lutego 2016 o 09:38
0

Pani skarbnik to wójtowi była przez chwilę bardzo potrzebna, bo córcia jest radną z Zawady i jak by pan wójt ruszył skarbniczkę, to miałby kolejny głos przeciwko likwidacji szkoły w Karmanowicach, a tak to z tej strony miał spokój. Teraz nie wiadomo, jak to będzie wyglądać...

Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 0 0

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 0

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 3

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 8 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 45 18

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 6

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!