Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

22 stycznia 2016 r.
16:39

Wąwolnica. Szkoła idzie z gminy do stowarzyszenia

0 31 A A
Osiem głosów wystarczyło, by przyjąć uchwałę intencyjną o likwidacji szkoły w Karmanowicach (fot. Radosław Szczęch)
Osiem głosów wystarczyło, by przyjąć uchwałę intencyjną o likwidacji szkoły w Karmanowicach (fot. Radosław Szczęch)

Gmina będzie reformować oświatę, mimo protestów nauczycieli i rodziców. Podstawówka w Karmanowicach zostanie zlikwidowana i przygotowana do przejęcia przez stowarzyszenie. W środę radni podjęli uchwałę intencyjną.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obrady obserwowała rekordowa ilość mieszkańców i dziennikarzy. Takie zainteresowanie wzbudziła sprawa szkoły w Karmanowicach.

- Mówimy o eksperymencie na żywych organizmach. Nie powinniśmy robić takich doświadczeń. W moich oczach wójt wiele stracił i do końca wójtowi nie ufam - mówił Robert Kałdonek, zastępca przewodniczącego rady gminy, przeciwnik przekazania.

Przeciwko przekazaniu szkoły opowiadał się także radny Michał Chmielnicki, który przekonywał, że szkoła podstawowa jest rentowna, a jej przekształcenie będzie wiązało się z różnego rodzaju kosztami, jak np. odprawami dla zwolnionych nauczycieli. Głos przeciwko proponowanym zmianom zabrała także Teresa Janczarek, była przewodnicząca rady gminy, nauczycielka w Karmanowicach, która całe zamieszanie nazwała „żenadą”.

Wójt starał się uspokajać emocje i kolejny raz zapewnił, że likwidacja szkoły nie oznacza jej zamknięcia. 

- Szkoła była, jest i będzie. Rozmawiam już ze stowarzyszeniami, które mogłyby ją przejąć. Mogę potwierdzić, że wszyscy nauczyciele i pracownicy obsługi otrzymają propozycje pracy, a rodzice nadal będą mogli zapisywać swoje dzieci do Karmanowic - mówił Marcin Łaguna.

Ostatecznie przy ośmiu głosach „za” i jednym wstrzymującym się uchwała intencyjna dotycząca likwidacji Szkoły Podstawowej w Karmanowicach została przyjęta.

Radni zdecydowali także o przekształceniu placówki w Wąwolnicy, gdzie utworzony zostanie zespół szkolno-przedszkolny (chodzi m.in. o redukcję ilości etatów dyrektorskich).

Zmiany mają sprawić, że wydatki na oświatę zmniejsza się o kilkaset tysięcy złotych rocznie.
Taka argumentacja nie przekonuje jednak wszystkich. Część mieszkańców z budynku Urzędu Gminy wychodziła niezadowolona. Ich obawy budzi przede wszystkim zapis mówiący o likwidacji szkoły. Władze gminy tłumaczą, że to tylko formalność, bez której nie można przekształcić placówki i oddać jej stowarzyszeniu.

- Do tej szkoły chodził mój tata, a teraz chodzą moje dzieci. Zawsze byłam z niej bardzo zadowolona, dzieci przyzwyczaiły się do nauczycieli, a teraz pewnie wszystkich ich zwolnią, a potem zamkną całą szkołę - przewiduje pani Małgorzata Ścibior z Karmanowic.

- To jest chamstwo. Tę szkołę stawiali nasi dziadkowie, była przez tyle lat. Co teraz z naszymi dziećmi? Kto o nich pomyślał? Wójt zrobił nam chodnik, ale nie wiem kto będzie teraz po nim chodził, jak dzieci nie będzie. Ta szkoła powinna pozostać – dodaje pani Barbara z tej samej miejscowości.

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 08:16
0

A może czas już zmienić tytuł tego artykułu? Chyba mamy nową sytuację...

Nowa sytuacja to REFERENDUM!!!

Avatar
Gość / 1 marca 2016 o 20:49
0
A może czas już zmienić tytuł tego artykułu? Chyba mamy nową sytuację...
Avatar
Gość / 1 marca 2016 o 10:54
0
Te panie reprezentują środowisko błaznów (brak na zdjęciu przewodniczącej)
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 20:33
0
Czy to w imię "wspierania" i czystego sumienia władze gminy chcą skłócić środowisko szkolne w gminie i poróżnić uczniów i ich rodziców? Czy Panie na zdjęciu, już wiedzą za czym głosowały? Te Panie chyba też reprezentują środowisko wiejskie. I faktycznie godzą się na takie poniżanie mieszkańców wsi? Naprawdę uważają, że słusznie jest : zabrać wsi - dać miastu.
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 21:30
0
Tak sobie myślę, o których nauczycielach ten komentarz, w jakiej szkole tacy pracują? A pan piszący "Nauczyciel" to zna UoSO i jej nowelizację? - tego przecież dotyczy cała sprawa. Proszę doczytać i wsłuchać się w głos środowiska, które nie chce być zepchnięte w nicość.
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 07:56
0

Bardzo dobrze! Nauczyciele to pijawki, chodzi im tylko o kasę , niech się pochwalą publicznie ile zarabiają i co im teraz przysługuje i dlaczego tak się boją stowarzyszeń. Sam jestem nauczycielem i wiem o co tyle szumu. Ludzie tu najważniejsze są dzieci, stowarzyszenie im krzywdy nie zrobi, ale nauczyciel który martwi się tylko o własny portfel juz tak. Szkoda tylko że jest tak wielu nauczycieli których pensja NIE jest wprost proporcjonalna do umiejętności nauczania.

Ty chyba uczysz barany w Łąkach....

Ty chyba uczysz barany w Łąkach....

rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 22:12
0
Przepraszam ludzkość za wypowiedź poprzednika.....
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 21:15
0
"Bardzo dobrze! Nauczyciele to pijawki, chodzi im tylko o kasę , niech się pochwalą publicznie ile zarabiają i co im teraz przysługuje i dlaczego tak się boją stowarzyszeń. Sam jestem nauczycielem i wiem o co tyle szumu. Ludzie tu najważniejsze są dzieci, stowarzyszenie im krzywdy nie zrobi, ale nauczyciel który martwi się tylko o własny portfel juz tak. Szkoda tylko że jest tak wielu nauczycieli których pensja NIE jest wprost proporcjonalna do umiejętności nauczania." Jeśli martwi Cię to, że za dużo zarabiasz, to zawsze możesz połowę pensji oddać na jakąś fundację, pomoc chorym itp. Możesz też zmienić zawód na inny, mniej popłatny. A tak naprawdę to taki z Ciebie nauczyciel jak z koziego penisa punktak.
"Bardzo dobrze! Nauczyciele to pijawki, chodzi im tylko o kasę , niech się pochwalą publicznie ile zarabiają i co im teraz przysługuje i dlaczego tak się boją stowarzyszeń. Sam jestem nauczycielem i wiem o co tyle szumu. Ludzie tu najważniejsze są dzieci, stowarzyszenie im krzywdy nie zrobi, ale nauczyciel który martwi się tylko o własny portfel juz tak. Szkoda tylko że jest tak wielu nauczycieli których pensja NIE jest wprost proporcjonalna do umiejętności nauczania." Jeśli martwi Cię to, że za dużo zarabiasz, to zawsze możesz poł... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 02:39
0
Bardzo dobrze! Nauczyciele to pijawki, chodzi im tylko o kasę , niech się pochwalą publicznie ile zarabiają i co im teraz przysługuje i dlaczego tak się boją stowarzyszeń. Sam jestem nauczycielem i wiem o co tyle szumu. Ludzie tu najważniejsze są dzieci, stowarzyszenie im krzywdy nie zrobi, ale nauczyciel który martwi się tylko o własny portfel juz tak. Szkoda tylko że jest tak wielu nauczycieli których pensja NIE jest wprost proporcjonalna do umiejętności nauczania.
Avatar
kolezanka / 17 lutego 2016 o 21:48
0

Zaapamiętajcie to zdjęcie.

panie na tym zdjeciu przeurocze co jedna to piekniejsza jak dlugo one beda pierdziec w stolki gminne

Avatar
Gość / 2 marca 2016 o 08:16
0

A może czas już zmienić tytuł tego artykułu? Chyba mamy nową sytuację...

Nowa sytuacja to REFERENDUM!!!

Avatar
Gość / 1 marca 2016 o 20:49
0
A może czas już zmienić tytuł tego artykułu? Chyba mamy nową sytuację...
Avatar
Gość / 1 marca 2016 o 10:54
0
Te panie reprezentują środowisko błaznów (brak na zdjęciu przewodniczącej)
Avatar
Gość / 22 lutego 2016 o 20:33
0
Czy to w imię "wspierania" i czystego sumienia władze gminy chcą skłócić środowisko szkolne w gminie i poróżnić uczniów i ich rodziców? Czy Panie na zdjęciu, już wiedzą za czym głosowały? Te Panie chyba też reprezentują środowisko wiejskie. I faktycznie godzą się na takie poniżanie mieszkańców wsi? Naprawdę uważają, że słusznie jest : zabrać wsi - dać miastu.
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 21:30
0
Tak sobie myślę, o których nauczycielach ten komentarz, w jakiej szkole tacy pracują? A pan piszący "Nauczyciel" to zna UoSO i jej nowelizację? - tego przecież dotyczy cała sprawa. Proszę doczytać i wsłuchać się w głos środowiska, które nie chce być zepchnięte w nicość.
Avatar
Gość / 20 lutego 2016 o 07:56
0

Bardzo dobrze! Nauczyciele to pijawki, chodzi im tylko o kasę , niech się pochwalą publicznie ile zarabiają i co im teraz przysługuje i dlaczego tak się boją stowarzyszeń. Sam jestem nauczycielem i wiem o co tyle szumu. Ludzie tu najważniejsze są dzieci, stowarzyszenie im krzywdy nie zrobi, ale nauczyciel który martwi się tylko o własny portfel juz tak. Szkoda tylko że jest tak wielu nauczycieli których pensja NIE jest wprost proporcjonalna do umiejętności nauczania.

Ty chyba uczysz barany w Łąkach....

Ty chyba uczysz barany w Łąkach....

rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 22:12
0
Przepraszam ludzkość za wypowiedź poprzednika.....
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 21:15
0
"Bardzo dobrze! Nauczyciele to pijawki, chodzi im tylko o kasę , niech się pochwalą publicznie ile zarabiają i co im teraz przysługuje i dlaczego tak się boją stowarzyszeń. Sam jestem nauczycielem i wiem o co tyle szumu. Ludzie tu najważniejsze są dzieci, stowarzyszenie im krzywdy nie zrobi, ale nauczyciel który martwi się tylko o własny portfel juz tak. Szkoda tylko że jest tak wielu nauczycieli których pensja NIE jest wprost proporcjonalna do umiejętności nauczania." Jeśli martwi Cię to, że za dużo zarabiasz, to zawsze możesz połowę pensji oddać na jakąś fundację, pomoc chorym itp. Możesz też zmienić zawód na inny, mniej popłatny. A tak naprawdę to taki z Ciebie nauczyciel jak z koziego penisa punktak.
"Bardzo dobrze! Nauczyciele to pijawki, chodzi im tylko o kasę , niech się pochwalą publicznie ile zarabiają i co im teraz przysługuje i dlaczego tak się boją stowarzyszeń. Sam jestem nauczycielem i wiem o co tyle szumu. Ludzie tu najważniejsze są dzieci, stowarzyszenie im krzywdy nie zrobi, ale nauczyciel który martwi się tylko o własny portfel juz tak. Szkoda tylko że jest tak wielu nauczycieli których pensja NIE jest wprost proporcjonalna do umiejętności nauczania." Jeśli martwi Cię to, że za dużo zarabiasz, to zawsze możesz poł... rozwiń
Avatar
Gość / 19 lutego 2016 o 02:39
0
Bardzo dobrze! Nauczyciele to pijawki, chodzi im tylko o kasę , niech się pochwalą publicznie ile zarabiają i co im teraz przysługuje i dlaczego tak się boją stowarzyszeń. Sam jestem nauczycielem i wiem o co tyle szumu. Ludzie tu najważniejsze są dzieci, stowarzyszenie im krzywdy nie zrobi, ale nauczyciel który martwi się tylko o własny portfel juz tak. Szkoda tylko że jest tak wielu nauczycieli których pensja NIE jest wprost proporcjonalna do umiejętności nauczania.
Avatar
kolezanka / 17 lutego 2016 o 21:48
0

Zaapamiętajcie to zdjęcie.

panie na tym zdjeciu przeurocze co jedna to piekniejsza jak dlugo one beda pierdziec w stolki gminne

Zobacz wszystkie komentarze 31

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lipca 2018 r. 0 0

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku
Alarm 24

Hipermarket z Lublina obiecuje zwrot towarów w ciągu 30 dni. Ale nie w tym przypadku 4 10

Kupiony w hipermarkecie notebook okazał się wadliwy, ale sklep nie chce go przyjąć z powrotem, mimo że obiecuje klientom możliwość zwrotu towarów w ciągu 30 dni od zakupu. Hipermarket tłumaczy, że sprzęt jest już używany. Klient jest oburzony, ale zgodnie z prawem to sklep ma rację.

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program]
28 lipca 2018, 11:00

Festiwal Dwa Brzegi 2018: Najlepsze filmy zagraniczne i najciekawsze polskie [program] 27 3

Pokaz filmu „Złodziejaszki” Hirokazu Koreedy nagrodzonego Złotą Palmą w Cannes, a potem wspólny koncert Nosowskiej i Zamilskiej na kazimierskim zamku. Tak będzie wyglądało otwarcie 12. Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, który zaczyna się już w następną sobotę 28 lipca.

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo
21 lipca 2018, 18:00

Muzyka na lubelskim Zamku. Koncert Gabryś & Quinn Piano Duo 2 0

Co Gdzie Kiedy. Duet Gabryś & Quinn wystąpi 21 lipca o godz. 18 w Muzeum Lubelskim w ramach cyklu Muzyka na lubelskim Zamku.

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych

Rozbita karuzela VAT. Były wiceprezes Lotosu wśród zatrzymanych 2 2

Cztery osoby, w tym prezes i dyrektorzy jednej ze spółek, zostali zatrzymani przez prokuratorów z Zamościa. Śledczy podejrzewają ich o wyłudzenia podatku VAT.

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie

Bezpowrotny koniec marzeń o nowym „oknie czasu” przed Bramą Krakowską w Lublinie 133 53

W czwartek zalano betonem studnię odkrytą przed Bramą Krakowską podczas przebudowy nawierzchni. Ratusz planował stworzenie w tym miejscu „okna czasu”, przez które można by zajrzeć do wnętrza. Ale takiej atrakcji jednak tu nie będzie. – Udostępnienie studni okazało się niemożliwe – oznajmił Urząd Miasta.

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
21 lipca 2018, 12:00

Spacery na 100-lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 3 1

Co Gdzie Kiedy. Inna Fundacja - IFKA zaprasza do udziału w projekcje NIE WYMIGASZ SIĘ OD HISTORII/HERSTORII, w ramach którego organizowane będą spacery prowadzone w języku polskim oraz migowym. Na początek spacery z okazji 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków

Kto kradł na basenie w Puławach? Mają dwóch nastolatków 22 1

Zarzuty kradzieży i kradzieży z włamaniem usłyszeli dwaj 16-latkowie, którzy od początku lipca na basenie miejskim w Puławach kradli przedmioty pozostawione w szafkach.

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu
galeria

Pamiętają o kolegach, którzy zginęli na służbie. Wśród nich policjantka z Krasnegostawu 59 0

Członkowie rodzin policjantów, którzy stracili życie na służbie odsłonili dziś tabliczki epitafijne. Jedna z nich poświęcona jest st. sierż. Magdalenie Dolebskiej z Komendy Powiatowej Policji w Krasnymstawie.

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie
20 lipca 2018, 12:00

Poznaj Kazimierz Dolny od filmowej strony. Wycieczka i oprowadzanie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 12 w Kazimierzu Dolnym odbędzie się wycieczka z przewodnikiem, podczas której poznamy filmowe losy nadwiślańskiego miasta.

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti

Sposób na dewastację przystanków? Graffiti 2 5

Miejski Zakład Komunikacyjny w Białej Podlaskiej w nietypowy sposób walczy z wandalami. Na kilku najczęściej dewastowanych wiatach przystankowych pojawi się graffiti. Pierwsze już jest – na przystanku przy ulicy Warszawskiej

Azoty Puławy wróciły do treningów

Azoty Puławy wróciły do treningów 2 0

PIŁKA RĘCZNA Brązowi medaliści rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Drużynę prowadzi były reprezentacyjny obrotowy Bartosz Jurecki

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy

Prawie trzy kilometry jazdy po równym. Fragment "Nadwiślanki" już gotowy 0 11

Prawie 7 miesięcy drogowcy remontowali niespełna trzykilometrowy odcinek drogi 801, od Dęblina do Stężycy.

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia]
galeria

Miasto w budowie. Inwestycje w Zamościu nabierają tempa [zdjęcia] 7 0

Nowe ulice i mosty, a w planach m.in. budowa placu zabaw – inwestycje w Zamościu nabierają tempa.

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca

Wydarzenia sportowe w Lubelskiem: 20-22 lipca 0 0

Tej imprezy nie można przegapić. Od piątku do niedzieli Lublin będzie gospodarzem 94. PZLA Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce. Tylu gwiazd nie mieliśmy u siebie od... 34 lat.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!