Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 maja 2016 r.
18:02

Inscenizacja w 70. rocznicę pacyfikacji Wąwolnicy (zdjęcia)

225 25 A A

W rocznicę pacyfikacji i spalenia Wąwolnicy, widzowie zebrani na przykościelnym placu, mieli okazję przenieść się w czasie i zobaczyć zainscenizowane wydarzenia sprzed 70 lat. Byli komunistyczni agitatorzy, strzelaniny z partyzantami i dramat ludności cywilnej, która straciła dobytek całego życia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

2 maja 2016 roku mija dokładnie 70 lat od pacyfikacji Wąwolnicy, podczas której siły Urzędu Bezpieczeństwa Publiczego podpaliły około dwieście gospodarstw. W wyniku pożaru, którego nie wolno było gasić, zniszczono niemal 350 budynków, w tym wiele domów mieszkalnych. Kilka osób zginęło. Była to kara politycznego aparatu za współpracę miejscowej ludności z żołnierzami Armii Krajowej. Ofiarom pacyfikacji nigdy nie udało się uzyskać odszkodowań, a jeszcze wiele lat później doświadczały one różnego rodzaju represji. W czasach PRL, spalenie wioski było tematem tabu, ale pamięć o tym, co stało się 70-lat temu, została zachowana.

W poniedziałek, tragedię Wąwolnicy przypomniała pierwsza na tak dużą skalę inscenizacja. Widzowie, którzy przed południem pojawili się na przykościelnym placu, obejrzeli efektowne widowisko z udziałem dziesiątek aktorów i statystów. Scenografię tworzyły trzy drewniane, kryte strzechą chaty, gdzie toczyło się codzienne życie wioski. Dzięki aktorom ubranym w stroje z epoki, widzowi mieli okazję przenieść się w czasie, zobaczyć jak w tamtych czasach wyglądało pranie, koszenie trawy, zabawy dzieci... Pokazano także komunistycznych agitatorów, represje ze strony nowych władz samorządowych oraz pomoc, jakiej cywilom udzielali żołnierze AK. Były także walki pomiędzy partyzantami, a milicją oraz finałowa scena pożaru wioski.

Mieszkańcy gminy inscenizację oglądali z zapartym tchem, a historię, którą obejrzeli, znają z opowiadań swoich rodziców i dziadków.

- Dla mnie było to ogromne przeżycie i uważam, że takie przedstawienia należy organizować częściej, żeby temu młodemu pokoleniu zaszczepić trochę patriotyzmu i pokazać, co to jest ojczyzna. Moja mama była strażaczką, zawsze, gdy opowiadała o tej pacyfikacji, bardzo to przeżywała. Dziadek zginął w tym pożarze. Mojej rodzinie było bardzo ciężko, straciliśmy wtedy wszystko, cały dobytek - mówi Halina Kołodyńska, mieszkanka Wąwolnicy.

Reżyserem i scenarzystą tego historycznego przedstawienia był Grzegorz Filipek, a producentem i organizatorem Artur Kwapiński, prezes stowarzyszenia "Przeszłość-Przyszłości". Po zakończeniu inscenizacji widzowie przeszli na rynek, gdzie mieli okazję posłuchać patriotycznych utworów w wykonaniu warszawskich zespołów oraz obejrzeć zabytkowe pojazdy wojskowe z rożnych stron świata.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
esteta / 15 czerwca 2016 r. o 08:45
0
Palili a jeszcze sporo ruder w centrum się ostało.
Avatar
fdfdff / 4 maja 2016 r. o 16:01
0

Super sprawa takie "lekcje historii"!!! Pytanie tylko do redakcji Dziennika Wschodniego - dlaczego zawsze jest opis po fakcie? Tak jak w przypadku "rajdu Zapory" w Bełżycach? Ale każde wydarzenie jest po fakcie, chyba że to jakieś wydarzenie polityczne np. Marsz, wiec czy inne? Informujcie jako gazeta, a nie tylko opis po! To samo tyczy sie wydarzeń w skansenie! Pozdrawiam

na www.konik.pl - znajdziesz wcześniej informacje o tego typu imprezach.

Avatar
Gość / 4 maja 2016 r. o 07:23
0
Ciekawe, czy prawdziwi uczestnicy tych wydarzeń, działacze KOD, ci co palili i mordowali, też byli, żeby sobie powspominać stare, dobre czasy?
Avatar
Gość / 4 maja 2016 r. o 06:21
0
Po co to? Nie wystarczy pamiętać? Zaraz podpalać i zanieczyszczać środowisko? Wszystkie teraz takie ekologiczne a palą inscenizowane chałupy....
Avatar
Wiarus / 3 maja 2016 r. o 23:46
0
Takiej lekcji historii w swoim życiu nie widziałem
Brawo dla organizatorów i władz za tak piękny i realistyczny spektakl
Pozdrawiam i... Chcemy jeszcze
Pozdrawiam Wąwolniczan
Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 18:55
0
Zdaje się, że Dziennik mający niemieckiego właściciela nie jest wcale zainteresowany krzewieniem historii Polski, a wręcz przeciwnie. Z wielkim zaangażowaniem czuwa, żeby KODziarska zadyma nie wygasła, a spokój nie zapanował w naszej Ojczyźnie.
Avatar
Irek / 3 maja 2016 r. o 10:21
0

Sam bym przyjechał na inscenizację, jak by mój ulubiony dziennik o niej napisał wcześniej. O marszach KODu piszecie ze znacznym wyprzedzeniem i co należy przynieść na marsz. Parszywcy jesteście!

Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 09:11
0
Słuszna uwaga, często gazety nie wspomną o wydarzeniach, tylko o fakcie ich wykonania
Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 01:14
0
Super sprawa takie "lekcje historii"!!! Pytanie tylko do redakcji Dziennika Wschodniego - dlaczego zawsze jest opis po fakcie? Tak jak w przypadku "rajdu Zapory" w Bełżycach? Ale każde wydarzenie jest po fakcie, chyba że to jakieś wydarzenie polityczne np. Marsz, wiec czy inne? Informujcie jako gazeta, a nie tylko opis po! To samo tyczy sie wydarzeń w skansenie! Pozdrawiam
Avatar
Gość / 2 maja 2016 r. o 23:45
0
Dobra inscenizacja
Avatar
esteta / 15 czerwca 2016 r. o 08:45
0
Palili a jeszcze sporo ruder w centrum się ostało.
Avatar
fdfdff / 4 maja 2016 r. o 16:01
0

Super sprawa takie "lekcje historii"!!! Pytanie tylko do redakcji Dziennika Wschodniego - dlaczego zawsze jest opis po fakcie? Tak jak w przypadku "rajdu Zapory" w Bełżycach? Ale każde wydarzenie jest po fakcie, chyba że to jakieś wydarzenie polityczne np. Marsz, wiec czy inne? Informujcie jako gazeta, a nie tylko opis po! To samo tyczy sie wydarzeń w skansenie! Pozdrawiam

na www.konik.pl - znajdziesz wcześniej informacje o tego typu imprezach.

Avatar
Gość / 4 maja 2016 r. o 07:23
0
Ciekawe, czy prawdziwi uczestnicy tych wydarzeń, działacze KOD, ci co palili i mordowali, też byli, żeby sobie powspominać stare, dobre czasy?
Avatar
Gość / 4 maja 2016 r. o 06:21
0
Po co to? Nie wystarczy pamiętać? Zaraz podpalać i zanieczyszczać środowisko? Wszystkie teraz takie ekologiczne a palą inscenizowane chałupy....
Avatar
Wiarus / 3 maja 2016 r. o 23:46
0
Takiej lekcji historii w swoim życiu nie widziałem
Brawo dla organizatorów i władz za tak piękny i realistyczny spektakl
Pozdrawiam i... Chcemy jeszcze
Pozdrawiam Wąwolniczan
Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 18:55
0
Zdaje się, że Dziennik mający niemieckiego właściciela nie jest wcale zainteresowany krzewieniem historii Polski, a wręcz przeciwnie. Z wielkim zaangażowaniem czuwa, żeby KODziarska zadyma nie wygasła, a spokój nie zapanował w naszej Ojczyźnie.
Avatar
Irek / 3 maja 2016 r. o 10:21
0

Sam bym przyjechał na inscenizację, jak by mój ulubiony dziennik o niej napisał wcześniej. O marszach KODu piszecie ze znacznym wyprzedzeniem i co należy przynieść na marsz. Parszywcy jesteście!

Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 09:11
0
Słuszna uwaga, często gazety nie wspomną o wydarzeniach, tylko o fakcie ich wykonania
Avatar
Gość / 3 maja 2016 r. o 01:14
0
Super sprawa takie "lekcje historii"!!! Pytanie tylko do redakcji Dziennika Wschodniego - dlaczego zawsze jest opis po fakcie? Tak jak w przypadku "rajdu Zapory" w Bełżycach? Ale każde wydarzenie jest po fakcie, chyba że to jakieś wydarzenie polityczne np. Marsz, wiec czy inne? Informujcie jako gazeta, a nie tylko opis po! To samo tyczy sie wydarzeń w skansenie! Pozdrawiam
Avatar
Gość / 2 maja 2016 r. o 23:45
0
Dobra inscenizacja
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Międzyrzec Podlaski: Zaczipuj psa za darmo

Międzyrzec Podlaski: Zaczipuj psa za darmo

Masz psa? Międzyrzeccy urzędnicy proponują wszczepienie czipa. Właściciel nic nie zapłaci.

Koncert Andrzeja Piasecznego w Świdniku
19 listopada 2021, 20:00

Koncert Andrzeja Piasecznego w Świdniku

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku (al. Lotników Polskich 24) zaprasza na kameralny koncert Andrzeja Piasecznego, który odbędzie się 19 listopada o godz. 20.

W Lublinie spirytus będzie lał się strumieniami. Za 120 mln zł powstanie nowa gorzelnia

W Lublinie spirytus będzie lał się strumieniami. Za 120 mln zł powstanie nowa gorzelnia

120 milionów złotych, 30 pracowników i ok. 100 tys. litrów spirytusu dziennie – tak w liczbach opisać można nową inwestycję Stock Polska: budowę gorzelni przy ul. Krochmalnej

Jacek Bury apeluje o wycofanie się ze zmian podatkowych. "Samorząd jest skazywany na dobrą wolę i łaskę rządu"

Jacek Bury apeluje o wycofanie się ze zmian podatkowych. "Samorząd jest skazywany na dobrą wolę i łaskę rządu"

O wycofanie się ze zmian podatkowych związanych ze sztandarowym programem Prawa i Sprawiedliwości „Polski Ład” apeluje senator Polski 2050 Jacek Bury. Na najbliższym posiedzeniu Senatu zamierza złożyć projekt uchwały w tej sprawie.

Na intensywnej terapii w Lublinie sami niezaszczepieni i młodzi. Najmłodszy ma 17 lat

Na intensywnej terapii w Lublinie sami niezaszczepieni i młodzi. Najmłodszy ma 17 lat

Na intensywnej terapii wszystkie miejsca są praktycznie cały czas zajęte. To sami niezaszczepieni, młodzi ludzie. Obecnie mamy zakażonego 17-latka. Jest to pierwszy tak młody pacjent w ciężkim stanie w naszej klinice – mówi prof. Mirosław Czuczwar.

Nie żyje ksiądz Leszek Szuba, budowniczy kościoła na LSM

Nie żyje ksiądz Leszek Szuba, budowniczy kościoła na LSM

– Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego proboszcza-seniora ks. Leszka Szuby – poinformowała dzisiaj parafia pw. bł. Piotra Jerzego Frassati w Lublinie o śmierci księdza, który był budowniczym kościoła na LSM

Lublin: Dzielnicowe tournée Żuka. Prezydent spotka się z mieszkańcami i zapyta o potrzeby

Lublin: Dzielnicowe tournée Żuka. Prezydent spotka się z mieszkańcami i zapyta o potrzeby

Ratusz zapowiada cykl spotkań z mieszkańcami dzielnic. Wyjaśnia, że chce w ten sposób zebrać informacje o ich potrzebach, aby do roku 2023 stworzyć plany rozwoju dzielnic. Czy obiecane plany będą czekać na realizację krócej niż poprzednie?

Puławy: Ludzie kultury z nagrodami starosty. Lista laureatów

Puławy: Ludzie kultury z nagrodami starosty. Lista laureatów

Za osiągnięcia w rozwijaniu kultury w powiecie puławskim, nagrody z rąk starosty puławskiej otrzymało 39 osób oraz lokalnych organizacji. Gala odbyła się w ostatni piątek w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Technicznych w Puławach. Pula nagród wyniosła 35 tys. zł.