Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 stycznia 2023 r.
12:52

Kazimierz Dolny: Pół tony pamiątek po Kuncewiczach. Przyleciały wojskowym transportem z USA

Dokumenty, zdjęcia, książki oraz inne pamiątki po Marii i Jerzym Kuncewiczach, pisarzy związanych z Kazimierzem Dolnym, dotarły ze Stanów Zjednoczonych do Muzeum Nadwiślańskiego. Zbiory należały do zmarłego wnuka Kuncewiczów. W ich transporcie do Polski pomogło wojsko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W poniedziałek, 19 grudnia, pracownicy Muzeum Nadwiślańskiego otrzymali sygnał, na który czekali ponad cztery lata. Informację o tym, że mówiąc potocznie "orzeł wylądował" - na jednym z wojskowych lotnisk usiadł samolot transportowy polskich Sił Powietrznych z nietypowym ładunkiem. Z Front Royal w stanie Wirginia (USA) maszyna przywiozła do Polski 30 różnej wielkości pudeł o łącznej wadze blisko 500 kilogramów. To wszystko pamiątki po Kuncewiczach, znanych literatach związanych z Kazimierzem Dolnym.

Rzeczy należały wnuka Marii i Jerzego - zmarłego bezdzietnie w 2018 roku Aleksandra. Potomek Kuncewiczów w swojej posiadłości w Wirginii posiadał liczne zbiory zarówno po swoich dziadkach, jak i ojcu Witoldzie, który walczył w II wojnie światowej pływając na polskich okrętach wojennych, m.in. ORP "Orzeł". O prawo do rodzinnych ruchomości przed amerykańskim sądem zabiegała polska strona - Muzeum Nadwiślańskie. Proces zakończył się powodzeniem w 2021 roku. Zgodnie z postanowieniem wymiaru sprawiedliwości w Wirginii, spadek po Aleksandrze przypadł kazimierskiej placówce.

Cała procedura trwała latami. W pomoc muzealnikom włączyło się wiele osób na czele z Robertem Joskowiakiem - konsulem honorowym RP w Wirginii, Moniką Kuhnke z polskiego MSZ-u, Danutą Sękalską z Fundacji Kuncewiczów oraz pracownikami polskiej ambasady w USA. Jedną z ostatnich cegiełek dołożyło wojsko, które przed świętami zgodziło się przywieźć muzealia zza ocenu.

- To niezwykły prezent, na który długo czekaliśmy. Większości tych paczek nie zdążyliśmy jeszcze otworzyć. Na razie przejrzeliśmy zawartość pięciu z trzydziestu paczek. Znaleźliśmy w nich m.in. odznaczenia wojskowe po Witoldzie, oryginalne fotografie Domu Kuncewiczów z 1928 roku, obrazy, grafiki, rzeźby, a nawet frak do jazdy konnej i kotyliony - wymienia Monika Januszek-Surdacka, kierownik "Domu Kuncewiczów" - oddziału MN w Kazimierzu Dolnym. - Dla nas jest to skarbnica wiedzy o tej rodzinie. Ciągle odkrywamy coś nowego i zaskakującego. Tych rzeczy jest bardzo dużo. Sama inwentaryzacja potrwa jeszcze co najmniej kilka miesięcy - dodaje nasza rozmówczyni.

Nie wiemy jeszcze kiedy w Domu Kuncewiczów zorganizowana zostanie nowa wystawa, która pokaże amerykańskie zdobycze kazimierskiej placówki. Jeśli MN zdobędzie fundusze na konserwację dzieł, oprawienie obrazów itp. być może będzie to możliwe jeszcze w tym roku. Zainteresowani tym, co przyleciało z USA wcześniej będą mogli obejrzeć część z nich na stronie internetowej muzeum. Zdjęcia eksponatów mają pojawić się także na muzealnym blogu - usiascnarynkuwkazimierzu.pl.

Maria i Jerzy Kuncewiczowie, dziadkowie Aleksandra, to znani literaci, którzy przed II wojną światową w Kazimierzu Dolnym mieli swoją letnią rezydencję - Dom pod Wiewiórką. We wrześniu 1939 roku oboje udali się na emigrację, najpierw do krajów Europy Zachodniej, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Po śmierci Jerzego, jego żona wróciła na stałe do Kazimierza, gdzie zmarła. Ich dzieci i wnuki zostały za oceanem. Domem po Kuncewiczach początkowo zarządzała ich rodzinna fundacja. W 2004 roku, zabytkową nieruchomość przy Małachowskiego kupiło województwo lubelskie przekazując ją Muzeum Nadwiślańskiemu, które otworzyło w nim swój oddział.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium