Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

30 grudnia 2018 r.
13:23

Kolejny krok w stronę obwodnicy Nałęczowa. Kiedy może powstać droga?

0 11 A A

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie kompletuje dokumentację potrzebną do rozpoczęcia budowy obwodnicy Nałęczowa, czyli połączenia dróg nr 830 i 836. Chodzi m.in. o pozwolenia wodno-prawne. Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy ruszy ta długo wyczekiwana inwestycja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nie mamy dobrych wiadomości, dla mieszkańców województwa lubelskiego, którzy marzą o szybkim odkorkowaniu Nałęczowa. Zarządowi Dróg Wojewódzkich nie udało się w 2018 roku skompletować wszystkich niezbędnych dokumentów, które pozwoliłyby na ogłoszenie przetargu. W związku z tym, najważniejsze z nich będą musiały być przygotowane w roku 2019. Chodzi m.in. o pozwolenia wodno-prawne, które na wniosek ZDW przyznaje Zarząd Zlewni "Wód Polskich" w Radomiu. Procedura zmierzająca do ich uzyskania została wszczęta w tym tygodniu.

Optymistyczna prognoza zakłada, że uzyskanie zgód będzie możliwe nawet w pierwszym kwartale przyszłego roku. Dopiero wtedy możliwe będzie ogłoszenie przetargu na docelowy projekt techniczny drogi, na którą czekają mieszkańcy m.in. powiatu puławskiego. Na zakończenie przygotowań ZDW otrzymała w budżecie województwa na 2019 rok okrągły milion złotych.

- Ale nie wiemy, czy te środki okażą się wystarczające. W przeciwnym razie będziemy występowali o ich zwiększenie - zapowiada dyrektor Andrzej Gwozda. Kolejną niewiadomą jest finansowanie inwestycji szacowanej na blisko 90 mln zł. Przyznanie tych środków na razie uwzględnia jedynie Wieloletnia Prognoza Finansowa wskazując lata 2020 i 2021. Nie jest to jednak podstawą, na podstawie której ZDW ogłosi przetarg. - Będziemy potrzebowali montażu finansowego, który nam na to pozwoli. Na razie tych pieniędzy nie mamy - przypomina dyrektor Gwozda.

Kolejnym problemem na drodze do rozpoczęcia robót są miłośnicy dzikiej przyrody, którzy obawiają się negatywnego oddziaływania obwodnicy na środowisko. Ich aktywność sprawiła, że władze ZDW zaczynają wątpić w to, czy mieszkańcy Nałęczowa oczekują budowy połączenia dróg 830 i 836. - Podczas telewizyjnego nagrania odniosłem wrażenie, że naród jest temu przeciwny - przyznaje dyrektor.

Według RDOŚ, zaproponowana technologia będzie bezpieczna i nie spowoduje zagrożeń dla środowiska. Projektanci mają zadbać również o właściwe stosunki wodne i zachowanie naturalnych szlaków dzikiej zwierzyny.

Obwodnica (w pierwszym etapie) ma biec od Antopola przez Cynków do Kol. Strzelce. W jej ramach wykonane mają zostać m.in. estakady na rzeką Bochotniczanką, a także nowe rowy melioracyjne, zbiorniki retencyjne, przepusty, studnie chłonne itp.

Trasa ma pozwolić na odkorkowanie Nałęczowa wyprowadzając z niego znaczną część ruchu ciężkiego, co w dalszej perspektywie pozwoli miastu obniżyć zanieczyszczenie i zachować status uzdrowiska.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 11

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 15:47
Nałęczów jest strasznie zaniedbany, w ogóle nie przypomina uzdeowiska.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 18:41
Może radny wojewódzki Marek Wojciechowski coś pomoże. Droga z Lublina do Nałęczowa tragedia, brak również ścieżki rowerowej.
Avatar
Kuracjusz / 30 grudnia 2018 r. o 17:54
Torowiska  lublin-w-wa brak,jedno z głównych sanatorii w Nałęczowie zarządzane przez w-wskie bps (wstyd przed Gośćmi Nałęczowa ), .Piepszona warszawka traktuje lubelskie jak Polskę kat D.Zaorać te rządy i zarządy warszawskie. Przy takim podejściu jak w ZLUN do pacjęta ,to i obwodnica nie pomoże.
Avatar
mar / 30 grudnia 2018 r. o 17:02
Ciężki transport przez Nałęczów - Dobre !!! Ruch tam niewielki i podobnie jak most przez Wisłę w Kazimierzu to kolejna propozycja wyrzucenia ogromnych pieniędzy w błoto . Owszem jakiś pomysł zmniejszenia ruchu na tej jedynej dróżce w środku miasteczka przypominającego wieś jest potrzebny ale obwodnica to chyba zbyt wiele. Są w naszym województwie miasta z większymi problemami i potrzebami transportowymi chociażby trasa Lublin Łęczna.
 a kogo obchodzi łeczna . a tiry jezdza do cisowianki czy naleczowianki 
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 13:47
Nie chodzi przypadkiem o połączenie 830 z 826.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 21:40
A toto jeszcze nie powstało? Zatem najwyższy czas podnieść opłatę klimatyczną !
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 17:08
Lubelszczyzna to 3ci świat. Ten region to hamulec Polski. Nic nie można zbudować, zawsze protesty, drzewa najważniejsze. Afryka jest bardziej rozwinięta.
Avatar
Lb / 30 grudnia 2018 r. o 16:26
Oby tylko nie było tak ja pod Radomiem gdzie PISiory zmienili trasę 12 tki tak by wydoić kasę .Pokazane e Superwizjerze wczoraj.
Avatar
and / 30 grudnia 2018 r. o 18:50
Ciężki transport przez Nałęczów - Dobre !!! Ruch tam niewielki i podobnie jak most przez Wisłę w Kazimierzu to kolejna propozycja wyrzucenia ogromnych pieniędzy w błoto . Owszem jakiś pomysł zmniejszenia ruchu na tej jedynej dróżce w środku miasteczka przypominającego wieś jest potrzebny ale obwodnica to chyba zbyt wiele. Są w naszym województwie miasta z większymi problemami i potrzebami transportowymi chociażby trasa Lublin Łęczna.
a kogo obchodzi łeczna . a tiry jezdza do cisowianki czy naleczowianki
 Ileż to tysięcy ton dziennie fedrujecie tej kranówki ? Będzie tego chociaż ze 100 tirów na dobę tzn 4 na godzinę czy może ok 40 tys ton na dobę jak Bogdanka ? Organoleptycznie stwierdziłem o wiele mniejszy ruch w Nałęczowie niż Łęcznej, Lubartowie, Kraśniku, Biłgoraju nawet Parczewie. 
 Ileż to tysięcy ton dziennie fedrujecie tej kranówki ? Będzie tego chociaż ze 100 tirów na dobę tzn 4 na godzinę czy może ok 40 tys ton na dobę jak Bogdanka ? Organoleptycznie stwierdziłem o wiele mniejszy ruch w Nałęczowie niż Łęcznej, Lubartowie, Kraśniku, Biłgoraju nawet Parczewie.  rozwiń
Avatar
mar / 30 grudnia 2018 r. o 20:58
Ciężki transport przez Nałęczów - Dobre !!! Ruch tam niewielki i podobnie jak most przez Wisłę w Kazimierzu to kolejna propozycja wyrzucenia ogromnych pieniędzy w błoto . Owszem jakiś pomysł zmniejszenia ruchu na tej jedynej dróżce w środku miasteczka przypominającego wieś jest potrzebny ale obwodnica to chyba zbyt wiele. Są w naszym województwie miasta z większymi problemami i potrzebami transportowymi chociażby trasa Lublin Łęczna.
a kogo obchodzi łeczna . a tiry jezdza do cisowianki czy naleczowianki
Ileż to tysięcy ton dziennie fedrujecie tej kranówki ? Będzie tego chociaż ze 100 tirów na dobę tzn 4 na godzinę czy może ok 40 tys ton na dobę jak Bogdanka ? Organoleptycznie stwierdziłem o wiele mniejszy ruch w Nałęczowie niż Łęcznej, Lubartowie, Kraśniku, Biłgoraju nawet Parczewie.
 to niech bogdanka wam wybuduje obwodnice . im szybciej zrezygnujemy z wegla tym lepiej 
 to niech bogdanka wam wybuduje obwodnice . im szybciej zrezygnujemy z wegla tym lepiej  rozwiń
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 21:40
A toto jeszcze nie powstało? Zatem najwyższy czas podnieść opłatę klimatyczną !
Avatar
mar / 30 grudnia 2018 r. o 20:58
Ciężki transport przez Nałęczów - Dobre !!! Ruch tam niewielki i podobnie jak most przez Wisłę w Kazimierzu to kolejna propozycja wyrzucenia ogromnych pieniędzy w błoto . Owszem jakiś pomysł zmniejszenia ruchu na tej jedynej dróżce w środku miasteczka przypominającego wieś jest potrzebny ale obwodnica to chyba zbyt wiele. Są w naszym województwie miasta z większymi problemami i potrzebami transportowymi chociażby trasa Lublin Łęczna.
a kogo obchodzi łeczna . a tiry jezdza do cisowianki czy naleczowianki
Ileż to tysięcy ton dziennie fedrujecie tej kranówki ? Będzie tego chociaż ze 100 tirów na dobę tzn 4 na godzinę czy może ok 40 tys ton na dobę jak Bogdanka ? Organoleptycznie stwierdziłem o wiele mniejszy ruch w Nałęczowie niż Łęcznej, Lubartowie, Kraśniku, Biłgoraju nawet Parczewie.
 to niech bogdanka wam wybuduje obwodnice . im szybciej zrezygnujemy z wegla tym lepiej 
 to niech bogdanka wam wybuduje obwodnice . im szybciej zrezygnujemy z wegla tym lepiej  rozwiń
Avatar
and / 30 grudnia 2018 r. o 18:50
Ciężki transport przez Nałęczów - Dobre !!! Ruch tam niewielki i podobnie jak most przez Wisłę w Kazimierzu to kolejna propozycja wyrzucenia ogromnych pieniędzy w błoto . Owszem jakiś pomysł zmniejszenia ruchu na tej jedynej dróżce w środku miasteczka przypominającego wieś jest potrzebny ale obwodnica to chyba zbyt wiele. Są w naszym województwie miasta z większymi problemami i potrzebami transportowymi chociażby trasa Lublin Łęczna.
a kogo obchodzi łeczna . a tiry jezdza do cisowianki czy naleczowianki
 Ileż to tysięcy ton dziennie fedrujecie tej kranówki ? Będzie tego chociaż ze 100 tirów na dobę tzn 4 na godzinę czy może ok 40 tys ton na dobę jak Bogdanka ? Organoleptycznie stwierdziłem o wiele mniejszy ruch w Nałęczowie niż Łęcznej, Lubartowie, Kraśniku, Biłgoraju nawet Parczewie. 
 Ileż to tysięcy ton dziennie fedrujecie tej kranówki ? Będzie tego chociaż ze 100 tirów na dobę tzn 4 na godzinę czy może ok 40 tys ton na dobę jak Bogdanka ? Organoleptycznie stwierdziłem o wiele mniejszy ruch w Nałęczowie niż Łęcznej, Lubartowie, Kraśniku, Biłgoraju nawet Parczewie.  rozwiń
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 18:41
Może radny wojewódzki Marek Wojciechowski coś pomoże. Droga z Lublina do Nałęczowa tragedia, brak również ścieżki rowerowej.
Avatar
Kuracjusz / 30 grudnia 2018 r. o 17:54
Torowiska  lublin-w-wa brak,jedno z głównych sanatorii w Nałęczowie zarządzane przez w-wskie bps (wstyd przed Gośćmi Nałęczowa ), .Piepszona warszawka traktuje lubelskie jak Polskę kat D.Zaorać te rządy i zarządy warszawskie. Przy takim podejściu jak w ZLUN do pacjęta ,to i obwodnica nie pomoże.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 17:08
Lubelszczyzna to 3ci świat. Ten region to hamulec Polski. Nic nie można zbudować, zawsze protesty, drzewa najważniejsze. Afryka jest bardziej rozwinięta.
Avatar
mar / 30 grudnia 2018 r. o 17:02
Ciężki transport przez Nałęczów - Dobre !!! Ruch tam niewielki i podobnie jak most przez Wisłę w Kazimierzu to kolejna propozycja wyrzucenia ogromnych pieniędzy w błoto . Owszem jakiś pomysł zmniejszenia ruchu na tej jedynej dróżce w środku miasteczka przypominającego wieś jest potrzebny ale obwodnica to chyba zbyt wiele. Są w naszym województwie miasta z większymi problemami i potrzebami transportowymi chociażby trasa Lublin Łęczna.
 a kogo obchodzi łeczna . a tiry jezdza do cisowianki czy naleczowianki 
Avatar
Lb / 30 grudnia 2018 r. o 16:26
Oby tylko nie było tak ja pod Radomiem gdzie PISiory zmienili trasę 12 tki tak by wydoić kasę .Pokazane e Superwizjerze wczoraj.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 15:47
Nałęczów jest strasznie zaniedbany, w ogóle nie przypomina uzdeowiska.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 r. o 14:07
Ciężki transport przez Nałęczów - Dobre !!! Ruch tam niewielki i podobnie jak most przez Wisłę w Kazimierzu to kolejna propozycja wyrzucenia ogromnych pieniędzy w błoto . Owszem jakiś pomysł zmniejszenia ruchu na tej jedynej dróżce w środku miasteczka przypominającego wieś jest potrzebny ale obwodnica to chyba zbyt wiele. Są w naszym województwie miasta z większymi problemami i potrzebami transportowymi chociażby trasa Lublin Łęczna.