Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

3 czerwca 2019 r.
7:49

Komisje nie wybrały dyrektorów szkół w Puławach. Zdecyduje prezydent

34 31 A A
Szkoła Podstawowa nr 4 w Puławach
Szkoła Podstawowa nr 4 w Puławach (fot. Radosław Szczęch)

Takiej sytuacji jeszcze nie było. W czterech szkołach nie zostały rozstrzygnięte konkursy na dyrektorów. Kandydaci nie uzyskali bezwzględnej większości głosów. O tym, kto pokieruje placówkami zdecydują władze miasta,w porozumieniu z kuratorium.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Komisjom oceniającym kandydatów na dyrektorów puławskich podstawówek zabrakło w tym roku jednomyślności. Tworzyło je 12 osób - przedstawiciele Ratusza, kuratorium, związków zawodowych, grona pedagogicznego i rodziców. Kandydaci potrzebowali bezwzględnej większości, czyli przynajmniej 7 głosów poparcia. Taki wynik osiągnięto jedynie w trzech placówkach.

W ZSO nr 1 im. KEN na nową kadencję wybrana została jedyna kandydatka, dotychczasowa dyrektor, Marta Gładysz. W SP nr 11 ze stanowiskiem żegna się dyrektor Mirosław Kamola, którego zastąpi nauczycielka plastyki i etyki, Monika Mocarska. W SP nr 2 Halina Daniel, zgodnie z zapowiedziami, do konkursu nie przystąpiła i wybiera się na emeryturę. Zastąpi ją Edyta Białota-Chaber, nauczycielka historii ze Szkoły Podstawowej w Leokadiowie.

W pozostałych przypadkach - w podstawówka nr 1, 3, 4 i 10 - rozstrzygnięcia nie było. Kandydaci nie uzyskali wystarczającej ilości głosów ze strony członków komisji. Zaskoczeni takim obrotem sprawy są niektórzy radni.

– Nigdy nie było takiej sytuacji, jaka się zdarzyła obecnie – przyznała podczas ostatniej sesji Anna Kędziora z klubu byłego prezydenta, Janusza Grobla. Radna zapytała władze, dlaczego nie doszło do rozstrzygnięć.

– Obowiązujące przepisy nakładają obowiązek uzyskania przez kandydatów bezwzględnej większości głosów. Uważam, że kandydaci po prostu nie zdołali przekonać większości członków komisji. To nie jest żadna zmowa, czy ingerencja. Przypominam, że głosowania były tajne – wyjaśnia Paweł Szabłowski, wiceprezydent, a jednocześnie przewodniczący komisji konkursowych. I dodaje, że nowych konkursów nie będzie. – Obowiązujące przepisy nie pozostawiają nam wyboru. W tym momencie organ prowadzący musi wskazać kandydatów na dyrektorów szkół, po zasięgnięciu opinii nadzoru pedagogicznego i rady pedagogicznej. Jednak opinie te nie będą wiążące- zaznacza.

Władze miasta decyzji o wyborze kandydatów nie będą jednak mogły podjąć autorytarnie. Zgodnie z przepisami, wybór dyrektorów musi odbyć się w porozumieniu z kuratorium oświaty. - Będziemy dyskutować tak długo, aż dojdziemy do porozumienia - zapowiada Szabłowski. 

Nazwiska nowych dyrektorów, którzy rozpoczną swoje 5-letnie kadencje, powinniśmy poznać jeszcze przed wakacjami.

e-Wydanie

Komentarze 31

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Andrzej / 3 czerwca 2019 o 10:31
+15
Gratulacje dla pani dyrektor Marty Gładysz. Sprawdziła się i jest świetnym dyrektorem. Życzę jej wiele kadencji w tej szkole. Będzie legendą jak Dyrektor Sowa A może nawet jeszcze większą.
Avatar
Rodzic / 3 czerwca 2019 o 08:59
+12
Dyrektor Gładysz zostaje. ŚWIETNA wiadomość !!!!
Avatar
Hcfgjnb / 3 czerwca 2019 o 11:49
+11
Wybierze zastepca prezydenta jest przewodniczacym. W historii Pulaw takiej sytuacji nie bylo. Zawsze byli dyrektorzy wylaniani. Startuja prawie te same osoby z duzym doswiadvzeniem n a dyrektorskim stolku. Tym razem jednak zabraklo im kompetencji To dziwna sytuacja.
Dla mnie to dziwne że zawsze wszyscy, jak jeden mąż,  byli wyłaniani już za pierwszym razem. To nikogo nie dziwiło ?
 Zawsze w historii Puław  za pierwszym razem wybierano na dyrektorki stołek  te same osoby? To nie dziwiło Anny Kędziory z klubu Grobla? Teraz zdziwiona że komisja nie głosuje tak samo jak roboty ?!??????!!!
 Zawsze w historii Puław  za pierwszym razem wybierano na dyrektorki stołek  te same osoby? To nie dziwiło Anny Kędziory z klubu Grobla? Teraz zdziwiona że komisja nie głosuje tak samo jak roboty ?!??????!!! rozwiń
Avatar
edek / 3 czerwca 2019 o 08:42
+11
Chcą udupić Prezydenta obarczając go odpowiedzialnością za wszystko. To taki stary jeszcze komuszy sposób na doprowadzenie przełożonego by zamiast rządzić zajmował się ***relami. Albo pogoni to towarzystwo, albo utknie.
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 09:33
+8
Przecież niewybrani przez liczną komisje konkursową przyszli dyrektorzy, będą właśnie wskazani spośród tych kandydatów którzy przystąpili do konkursu w danej szkole. To nie będą osoby z zewnątrz. Szkoda że tej istotnej wiadomości zabrakło w artykule.
Avatar
Stop mowie nienawiści / 3 czerwca 2019 o 09:17
+8
WSTYD , TERAZ MAJ I PISI0RY OBSADZĄ SZKOŁY SWOIMI .I TO MA BYĆ DOBRA ZMIANA W PUŁAWACH!!!!!!
 W komisji było zaledwie TRZECH przedstawicieli urzędu! Na DWANAŚCIE osób! Reszta to związki zawodowe, kuratorium, grono pedagogiczne, rada rodziców. Komentarz powinien zostać zgłoszony do prokuratury za zniesławienie i kłamstwa.
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 09:07
+8
Komisje tworzyło 12 osób - przedstawiciele Ratusza, kuratorium, związków zawodowych, grona pedagogicznego i rodziców. Barwne towarzystwo. Ile z tego grona było przedstawicieli ratusza?
Avatar
Vrhnbc / 3 czerwca 2019 o 10:26
+7
Wybierze zastepca prezydenta jest przewodniczacym. W historii Pulaw takiej sytuacji nie bylo. Zawsze byli dyrektorzy wylaniani. Startuja prawie te same osoby z duzym doswiadvzeniem n a dyrektorskim stolku. Tym razem jednak zabraklo im kompetencji To dziwna sytuacja.
 Dla mnie to dziwne że zawsze wszyscy, jak jeden mąż,  byli wyłaniani już za pierwszym razem. To nikogo nie dziwiło ?
Avatar
Vb / 3 czerwca 2019 o 09:40
+7
Wybierze zastepca prezydenta jest przewodniczacym. W historii Pulaw takiej sytuacji nie bylo. Zawsze byli dyrektorzy wylaniani. Startuja prawie te same osoby z duzym doswiadvzeniem n a dyrektorskim stolku. Tym razem jednak zabraklo im kompetencji To dziwna sytuacja.
[ol]  Jesteś pewnien kto i w jakiej ilości startował w  SP 1, 3, 4 i 10?Słyszałem ze całkiem nowe osoby. W jakimś przypadku jedna i nawet nie złożyła poprawnie papierów więc jak mogła wygrać konkurs?[/ol]
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 11:58
+6
...jak zaprogramowane roboty....
Avatar
trener / 12 czerwca 2019 o 17:57
0
"Wychodzi na to Aga, że wszyscy kandydaci są żądni władzy. A nie przyszło Ci do głowy, że są ambitni i chcą się rozwijać. Oczywiście można siedzieć latami na etacie nauczyciela nawet bez awansu (no bo po co się wysilać, przecież inni za mnie zrobią a ja pokrzyczę, że taaak sie napracowałam) ale wtedy nie ma co narzekać, że się mało zarabia albo że trzeba jeździć po kilku szkołach żeby dopełnić etat. ".......... Czy awans na dyrektora jest rozwojem osobowym?rozwój to specjalizacja, doktorat,drugi fakultet(tylko po co?) ale to jest rozwój.Funkcja dyrektora to zmniejszenie kontaktu z dziećmi(uczniami),zaprzątnięcie głowy organizacją placówki,przetargami,kadrami,san.-epid.em,kontrolami...Od tego traci się kontakt z przedmiotem.
"Wychodzi na to Aga, że wszyscy kandydaci są żądni władzy. A nie przyszło Ci do głowy, że są ambitni i chcą się rozwijać. Oczywiście można siedzieć latami na etacie nauczyciela nawet bez awansu (no bo po co się wysilać, przecież inni za mnie zrobią a ja pokrzyczę, że taaak sie napracowałam) ale wtedy nie ma co narzekać, że się mało zarabia albo że trzeba jeździć po kilku szkołach żeby dopełnić etat. ".......... Czy awans na dyrektora jest rozwojem osobowym?rozwój to specjalizacja, doktorat,drugi fakultet(tylko po co?) ale to jest r... rozwiń
Avatar
Karolina / 7 czerwca 2019 o 10:54
+1
Wybierze zastepca prezydenta jest przewodniczacym. W historii Pulaw takiej sytuacji nie bylo. Zawsze byli dyrektorzy wylaniani. Startuja prawie te same osoby z duzym doswiadvzeniem n a dyrektorskim stolku. Tym razem jednak zabraklo im kompetencji To dziwna sytuacja.
[ol] Jesteś pewnien kto i w jakiej ilości startował w  SP 1, 3, 4 i 10?Słyszałem ze całkiem nowe osoby. W jakimś przypadku jedna i nawet nie złożyła poprawnie papierów więc jak mogła wygrać konkurs?[/ol]
 jakie nowe? np. w SP4 staruje nasza Renatka, która razem z koleżanką narobiła syfu w ogólniaku i teraz szuka nowego miejsca, bo tam już jej nie chcą. To teraz przyjdzie tu zajmować się tym jednym na czym się zna. oby prezydent Maj dobrsz popytal zanim posłucha delegacji Solidarności która go odwiedziła w tej sprawie, lobbując za swoją pofopieczna. Tylko że tej szkole potrzebny jest fachowiec a nie pani, ktora specjalizuje się w zupełnie czym innym
 jakie nowe? np. w SP4 staruje nasza Renatka, która razem z koleżanką narobiła syfu w ogólniaku i teraz szuka nowego miejsca, bo tam już jej nie chcą. To teraz przyjdzie tu zajmować się tym jednym na czym się zna. oby prezydent Maj dobrsz popytal zanim posłucha delegacji Solidarności która go odwiedziła w tej sprawie, lobbując za swoją pofopieczna. Tylko że tej szkole potrzebny jest fachowiec a nie pani, ktora specjalizuje się w zupełnie czym innym rozwiń
Avatar
Puławianka / 7 czerwca 2019 o 07:12
+5
Takie to słabe. Dyrektorów trzeba wybrać. Czystki prezydent powinien zrobić w Urzędzie Miasta. Były wycieki informacji, teraz znowu chowanie głowy w piasek. Co to za ludzie!
Avatar
gość / 4 czerwca 2019 o 21:46
-1
Panie Prezydencie Maj, albo się pan opamiętasz, albo następne wybory wygra partia interesów syjonistycznych![/quote]   [quote]A co ma Maj do członków komisji z kuratorium, związków zawodowych,  rad pedagogicznych czy rad rodziców???? Co a to wspólnego z syjonistami?
 A czyje interesy reprezentuje partia pis? Zapłacisz 300 miliardów dolarów to zapamiętasz do końca życia.
Avatar
Marek / 4 czerwca 2019 o 11:43
+2
Pani Edytka, żądna władzy - w zeszłym roku startowała w konkursie w gm. Żyrzyn, pewnie po drodze jeszcze gdzieś, aż w końcu się udało
Wychodzi na to Aga, że wszyscy kandydaci są żądni władzy. A nie przyszło Ci do głowy, że są ambitni i chcą się rozwijać. Oczywiście można siedzieć latami na etacie nauczyciela nawet bez awansu (no bo po co się wysilać, przecież inni za mnie zrobią a ja pokrzyczę, że taaak sie napracowałam) ale wtedy nie ma co narzekać, że się mało zarabia albo że trzeba jeździć po kilku szkołach żeby dopełnić etat. 
Wychodzi na to Aga, że wszyscy kandydaci są żądni władzy. A nie przyszło Ci do głowy, że są ambitni i chcą się rozwijać. Oczywiście można siedzieć latami na etacie nauczyciela nawet bez awansu (no bo po co się wysilać, przecież inni za mnie zrobią a ja pokrzyczę, że taaak sie napracowałam) ale wtedy nie ma co narzekać, że się mało zarabia albo że trzeba jeździć po kilku szkołach żeby dopełnić etat.  rozwiń
Avatar
! / 4 czerwca 2019 o 11:26
+3
Brawa dla obu panow prezydentow,że starają się odspawać dyrektórow od fotela, pora na nowe spojrzenie, a wiadomo że tym dyrektorom nie bedzie sie to podobać, więc nie ma ci liczyć, że pochwalą
Avatar
Aga / 3 czerwca 2019 o 20:50
-4
Pani Edytka, żądna władzy - w zeszłym roku startowała w konkursie w gm. Żyrzyn, pewnie po drodze jeszcze gdzieś, aż w końcu się udało 
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 18:11
+5
PiS ma paru działaczy do usadzenia na stołki. Po cichu z Majem załatwią interesik. Szkoda szkół i naszych dzieci.
Avatar
Vfjmhgvb / 3 czerwca 2019 o 17:33
+1
Panie Prezydencie Maj, albo się pan opamiętasz, albo następne wybory wygra partia interesów syjonistycznych![/quote]   [quote]A co ma Maj do członków komisji z kuratorium, związków zawodowych,  rad pedagogicznych czy rad rodziców???? Co a to wspólnego z syjonistami?
 W jednych anonimach prezydent Maj jest mocarny i może wszystko. W innych nie może nic. Pato trolle manipulują zgodnie z przyjętą kryminalną tezą kłamstw. Byle kłamstwem zaszczuć człowieka.
Avatar
Gość / 3 czerwca 2019 o 17:13
+5
A co ma Maj do członków komisji z kuratorium, związków zawodowych, rad pedagogicznych czy rad rodziców???? Co a to wspólnego z syjonistami?