Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

31 października 2022 r.
18:14

Komitet Obrony Puław na sesji rady miasta. Związkowcy ostrzegają

0 9 A A

Zakłady Azotowe czwartek wznowiły produkcję kaprolaktamu oraz uruchomiły jedną linię do produkcji melaminy. Włączenia instalacji domagali się związkowcy, którzy tego samego dnia spotkali się z radnymi przestrzegając ich przed marginalizacją spółki i miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po kilkumiesięcznej przerwie, puławski kombinat chemiczny, jedyny polski producent melaminy, wznowił jej wytwarzanie. Biały proszek wykorzystywany jest do produkcji laminatów, żywic, czy lakierów. Grupa Azoty „Puławy” może dostarczać około 270 ton tego produktu na dobę. W lipcu i sierpniu władze spółki zdecydowały o całkowitym wstrzymaniu produkcji melaminy, tłumacząc ten ruch spadkiem popytu, ceną gazu, a także zaplanowanymi remontami.

Najpierw Tarnów, potem Puławy

Taki sam los w drugiej połowie sierpnia spotkał kaprolaktam oraz nawozy azotowe. Przestój wykorzystano na przeprowadzenie wspomnianych remontów. W tym czasie cena gazu była rekordowo wysoka. Gdy spadła do akceptowalnego poziomu, cała Grupa Azoty wznowiła produkcję nawozów. Instalacje uruchomiono 12 października, przy czym – nie wszystkie. O ile w Tarnowie równolegle z nawozami wznowiono wytwarzanie kaprolaktamu, to już w Puławach decyzja o uruchomieniu takiej linii zapadła dopiero w ostatni czwartek. W tym samym dniu wznowiono także produkcję melaminy, na razie na jedną trzecią mocy wytwórczych.

Tuż po ukazaniu się giełdowego komunikatu o wznowieniu produkcji kaprolaktamu i melaminy o potrzebie podjęcia takiej decyzji na forum rady miasta wypowiedzieli się związkowcy z „Komitetu Obrony Puław”. Sławomir Wręga i Renata Wyskwar mówili o swoich obawach związanych z przedłużającym się przestojem, najpewniej nie wiedząc o tym, że decyzja w tym zakresie została już podjęta i ogłoszona.

Podmiotowość zagrożona

Związkowcy przestrzegali przed zagospodarowaniem rynku przez inne spółki oraz ryzyku uszkodzenia drogich instalacji w przypadku ich nie uruchomienia w ciągu najbliższych miesięcy. – Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i czujemy się w obowiązku o tym poinformować – mówili przewodniczący KOP.

Przedstawiciele związków zawodowych podczas spotkania z miejskimi radnymi skrytykowali także sposób przeprowadzenia konsolidacji firm tzw. wielkiej syntezy chemicznej, a także kontrowersyjne zapisy strategii rozwoju Grupy Azoty wskazujące na to, że na pewnym etapie rozważano rozwiązanie puławskiej grupy kapitałowej, jako osobnej spółki akcyjnej.

– Jeśli staniemy się zwyczajnym zakładem produkcyjnym to Tarnów będzie dyktował, która instalacja u nas pracuje, a która nie – ocenili, przestrzegając samorządowców przed negatywnymi skutkami marginalizacji „Puław” dla miasta.

Na pomoc do posłów

Do słów związkowców odniósł się m.in. Ignacy Czeżyk. Radny informacje o rzekomej chęci rozwiązania puławskiej spółki nazwał fake newsem. Przypomniał również o tym, że konsolidacji chemicznych przedsiębiorstw zapobiegła przejęciu zakładów w Tarnowie przez rosyjski Acron. – Uspokójmy się, rozmawiajmy i nie bądźmy niecierpliwi – zalecał samorządowiec.

– Powinniśmy rozmawiać o realnych problemach i stanąć ponad polityką. Zakłady w Puławach nie powinny być podporządkowane innym – ocenił Sławomir Seredyn, radny Polski 2050.

Z kolei radny Andrzej Kuszyk (Niezależni) oraz Janusz Grobel (Samorządowcy) uznali, że pracownicy Azotów powinni szukać wsparcia u posłów ziemi puławskiej. – Należy dotrzeć do premiera Sasina, zarządu spółki i rady nadzorczej oraz działać w tej sprawie wspólnie ze starostwem – zasugerował były prezydent Puław.

Z kolei radna Ewa Wójcik (Samorządowcy) o zorganizowanie „platformy współpracy” w sprawie umocnienia pozycji puławskich Azotów zaapelowała do prezydenta miasta, Pawła Maja. – Należy szukać wsparcia i pomocy, bo stajemy wobec powolnego marginalizowania Zakładów Azotowych. To najważniejszy zakład, który współistnieje z miastem w głębokiej symbiozie – mówiła.

Samorząd przejmie kontrolę?

Paweł Maj stwierdził, że do rozmów w sprawie roli ZA należy zaprosić wspomnianego Jacka Sasina, a także poszukać poparcia zarówno w starostwie, jak i wśród włodarzy ościennych gmin. Na pytanie prezydenta o konkretne oczekiwania ze strony komitetu, jego przewodniczący zaproponował możliwość uzyskania przez samorządy swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej puławskiej spółki.

– W cywilizowanych krajach to przedstawiciele samorządów i pracowników posiadają większość. To nie są herezje. Należy w ten sposób pilnować interesu lokalnej społeczności – zaproponował Sławomir Wręga.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
sos_filipa / 23 listopada 2022 r. o 05:30
Zauważyłam że temat wraca jak bumerang przed wyborami. Związkowcy w takim czasie potrzebują rozgłosu ścigając kto siadzie bliżej posła(nki). A gdzie byli w tym czasie i co z tym zrobili, to już temat na długie zimowe wieczory. A wy dalej wierzcie że wielkie związkowe centrale są za szarym pracownikiem. To polityka, nic więcej.
Avatar
Grigorij / 1 listopada 2022 r. o 10:19
Kłócicie się kto winny. A wszyscy macie rację. PO sprzedało zakłady przy cichym przyzwoleniu pana nowego sekretarza w Urzędzie Miasta st. Warszawa. PiS nic z tym nie zrobił. Mimo iż liczyliśmy na jakieś pozytywne działanie. Dlatego należy pamiętać o tym przy najbliższych wyborach.Również samorządowych. I ważne nie dać się nabrać na żadne KO, Polska pięćtysięcystotysięcy itp. To te same poglądy tylko w innym opakowaniu. Tylko na kogo głosować ??? Bo przecież nie na komuchów - też w nowym opakowaniu. Ani na solidarność przybudówkę PiS. Biedny ten kraj.
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 listopada 2022 r. o 10:07
Jaśko Paliwąsik, a za czyich rządów nastąpiła konsolidacja Grupy Azoty??? Nie przypadkiem za rządów Tuska???? I dlaczego mrówka (Tarnów) zjadła Słonia (Puławy)???? PiS PO jedno zło wraz ze swoimi szalupami ratunkowymi z Lewicy czy innej Hoojowni
 Tak nastąpiła. Skoro było to takie złe wg piss i ich wyborców, czemu piss nie zrobił z tym porządku? No tak 8 lat to za mało... Przez 8 lat można było to zmienić!!
Avatar
Jonek78 / 1 listopada 2022 r. o 08:41
Jaśko Paliwąsik, a za czyich rządów nastąpiła konsolidacja Grupy Azoty??? Nie przypadkiem za rządów Tuska???? I dlaczego mrówka (Tarnów) zjadła Słonia (Puławy)???? PiS PO jedno zło wraz ze swoimi szalupami ratunkowymi z Lewicy czy innej Hoojowni 
Avatar
Janusz_Paliwas / 31 października 2022 r. o 20:56
Kolejne bzdury na forum, Ja  dobrze pamiętam,kto wyprowadził zakłady azotowe Puławy do Tarnowa. Był taki minister za czasów PO, zresztą z Puław, niejaki Karpiński co powiedział c..j z ta Polską Wschodnią,obecnie u Czaskoskiego  sekretarz m,.st. Warszawa,
 A co stało na przeszkodzie aby przez 8 ostatnich lat to zmienić? 8 lat niekompetencji i obsadzania stołków swoimi, to mamy takie efekty.
Avatar
kees22 / 31 października 2022 r. o 20:35
Kolejne bzdury na forum, Ja dobrze pamiętam,kto wyprowadził zakłady azotowe Puławy do Tarnowa. Był taki minister za czasów PO, zresztą z Puław, niejaki Karpiński co powiedział c..j z ta Polską Wschodnią,obecnie u Czaskoskiego sekretarz m,.st. Warszawa,
Avatar
rybki / 31 października 2022 r. o 20:13
Daleko od Sasina bo s...li wszystko. Suski, tylko Suski spod Radomia jest najlepszy i zna się na ziołach. Do tego brat biskupa. Mówimy wam tylko Suski na truski ZA. Rado Puław posłuchaj - tylko Suski.
Avatar
Kroll / 31 października 2022 r. o 19:59
KOP? To Puławy potrzebują obrony? Przed kim? Kto broni? Dlaczego? Chyba przed pisowskimi "betonowanymi" działaczami. Nie wyszedł komitet ds. wiecznych i nieśmiertelnych prezesów to "komitet ogólnej obrony Puław przed wszystkim i wszystkimi nie naszymi" . I taki obrońca to jest ktoś.
Avatar
Janusz_Paliwas / 31 października 2022 r. o 18:34
Widziały gały na co głosowały. Macie swoją dobrą zmianę. ps. to nie wina Pana Tuska, ani putina. To efekt rządów piss przez 8 ostatnich lat.
Avatar
sos_filipa / 23 listopada 2022 r. o 05:30
Zauważyłam że temat wraca jak bumerang przed wyborami. Związkowcy w takim czasie potrzebują rozgłosu ścigając kto siadzie bliżej posła(nki). A gdzie byli w tym czasie i co z tym zrobili, to już temat na długie zimowe wieczory. A wy dalej wierzcie że wielkie związkowe centrale są za szarym pracownikiem. To polityka, nic więcej.
Avatar
Grigorij / 1 listopada 2022 r. o 10:19
Kłócicie się kto winny. A wszyscy macie rację. PO sprzedało zakłady przy cichym przyzwoleniu pana nowego sekretarza w Urzędzie Miasta st. Warszawa. PiS nic z tym nie zrobił. Mimo iż liczyliśmy na jakieś pozytywne działanie. Dlatego należy pamiętać o tym przy najbliższych wyborach.Również samorządowych. I ważne nie dać się nabrać na żadne KO, Polska pięćtysięcystotysięcy itp. To te same poglądy tylko w innym opakowaniu. Tylko na kogo głosować ??? Bo przecież nie na komuchów - też w nowym opakowaniu. Ani na solidarność przybudówkę PiS. Biedny ten kraj.
Avatar
Janusz_Paliwas / 1 listopada 2022 r. o 10:07
Jaśko Paliwąsik, a za czyich rządów nastąpiła konsolidacja Grupy Azoty??? Nie przypadkiem za rządów Tuska???? I dlaczego mrówka (Tarnów) zjadła Słonia (Puławy)???? PiS PO jedno zło wraz ze swoimi szalupami ratunkowymi z Lewicy czy innej Hoojowni
 Tak nastąpiła. Skoro było to takie złe wg piss i ich wyborców, czemu piss nie zrobił z tym porządku? No tak 8 lat to za mało... Przez 8 lat można było to zmienić!!
Avatar
Jonek78 / 1 listopada 2022 r. o 08:41
Jaśko Paliwąsik, a za czyich rządów nastąpiła konsolidacja Grupy Azoty??? Nie przypadkiem za rządów Tuska???? I dlaczego mrówka (Tarnów) zjadła Słonia (Puławy)???? PiS PO jedno zło wraz ze swoimi szalupami ratunkowymi z Lewicy czy innej Hoojowni 
Avatar
Janusz_Paliwas / 31 października 2022 r. o 20:56
Kolejne bzdury na forum, Ja  dobrze pamiętam,kto wyprowadził zakłady azotowe Puławy do Tarnowa. Był taki minister za czasów PO, zresztą z Puław, niejaki Karpiński co powiedział c..j z ta Polską Wschodnią,obecnie u Czaskoskiego  sekretarz m,.st. Warszawa,
 A co stało na przeszkodzie aby przez 8 ostatnich lat to zmienić? 8 lat niekompetencji i obsadzania stołków swoimi, to mamy takie efekty.
Avatar
kees22 / 31 października 2022 r. o 20:35
Kolejne bzdury na forum, Ja dobrze pamiętam,kto wyprowadził zakłady azotowe Puławy do Tarnowa. Był taki minister za czasów PO, zresztą z Puław, niejaki Karpiński co powiedział c..j z ta Polską Wschodnią,obecnie u Czaskoskiego sekretarz m,.st. Warszawa,
Avatar
rybki / 31 października 2022 r. o 20:13
Daleko od Sasina bo s...li wszystko. Suski, tylko Suski spod Radomia jest najlepszy i zna się na ziołach. Do tego brat biskupa. Mówimy wam tylko Suski na truski ZA. Rado Puław posłuchaj - tylko Suski.
Avatar
Kroll / 31 października 2022 r. o 19:59
KOP? To Puławy potrzebują obrony? Przed kim? Kto broni? Dlaczego? Chyba przed pisowskimi "betonowanymi" działaczami. Nie wyszedł komitet ds. wiecznych i nieśmiertelnych prezesów to "komitet ogólnej obrony Puław przed wszystkim i wszystkimi nie naszymi" . I taki obrońca to jest ktoś.
Avatar
Janusz_Paliwas / 31 października 2022 r. o 18:34
Widziały gały na co głosowały. Macie swoją dobrą zmianę. ps. to nie wina Pana Tuska, ani putina. To efekt rządów piss przez 8 ostatnich lat.
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Ojciec nawet nie widział, że przejechał swojego 2-letniego synka. Już poniósł najwyższą karę

Był 15 czerwca tego roku. Franciszek B. ze swoją partnerką i ich dwuletnim synkiem przyjechali w odwiedziny do rodziców kobiety w gminie Kock.

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

Dworzec PKP w Łukowie od kilku lat jest nieczynny. Jest ważna decyzja

To już pewne. W grudniu Łuków podpisze umowę z PKP na remont dworca. W budynku ma się znaleźć miejska sala widowiskowa.

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów
9 grudnia 2022, 19:00

WIR zagra Nalepę w DDK Czechów

W piątek, 9 grudnia o godz. 19 w Dzielnicowym Domu Kultury Czechów (ul. Kiepury 5a) odbędzie się koncert zespołu WIR.

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Rodzinne pamiątki składają się na naszą wspólną historię. Dzięki temu miejscu pamięć może przetrwać

Zdecydowali się przekazać zdjęcia wykonane przez swoich przodków, ich dyplomy i świadectwa do państwowego zbioru. Dzieląc się rodzinnymi historiami nie pozwolili by zaginęły w mrokach historii. Wczoraj był czas na podziękowania.

Wiedział jakie ma psy, nie ochronił sąsiadów. Zaatakowany Mariusz K. wykrwawił się na śmierć

Wiedział jakie ma psy, nie ochronił sąsiadów. Zaatakowany Mariusz K. wykrwawił się na śmierć

Śledczy uznali, że Jerzy B. „szedł w zaparte” wypierając się posiadania psów, bo była to jego linia obrony, do której miał prawo. Mężczyzna przyznał się dopiero, gdy przedstawiono mu twarde dowody. Teraz stanie przed sądem, gdzie grozić będą mu trzy lata więzienia.

Ambasador USA podczas spotkania na UMCS w Lublinie: Będziemy bronić Polski
galeria

Ambasador USA podczas spotkania na UMCS w Lublinie: Będziemy bronić Polski

Polska jest bezpieczna – zapewniał podczas wizyty w Lublinie ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie Mark Brzezinski. Dyplomata wczoraj był gościem Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Biała Podlaska. Dlaczego „Babski rynek” nie będzie gotowy w tym roku?
galeria

Biała Podlaska. Dlaczego „Babski rynek” nie będzie gotowy w tym roku?

Remont popularnego wśród mieszkańców targowiska „Babski rynek” przedłuży się o kilka miesięcy. Konieczne są dodatkowe prace, ale obecne warunki atmosferyczne uniemożliwiają ich realizację.

Ksiądz odprawiał niedzielną mszę. Nawet nie wiedział, co się dzieje na plebanii

Ksiądz odprawiał niedzielną mszę. Nawet nie wiedział, co się dzieje na plebanii

W trakcie niedzielnej mszy w kościele w Klementowicach w powiecie puławskim nieznani sprawcy włamali się na plebanię. Gdy wierni modlili się w świątyni, złodzieje wynieśli z budynku pieniądze. Nikt ich nie zauważył.

Moow mi Janek - koncert w Radiu Lublin
9 grudnia 2022, 19:00

Moow mi Janek - koncert w Radiu Lublin

Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert zespołu Moow mi Janek, który zaplanowano na 9 grudnia o godz. 19.

Szpital przełącza się na zasilanie awaryjne. Poważna awaria sieci ciepłowniczej w Puławach

Szpital przełącza się na zasilanie awaryjne. Poważna awaria sieci ciepłowniczej w Puławach

Mieszkańcy kilkunastu ulic dzisiaj o północy stracą dostęp do ciepłej wody i ogrzewania. Prace mają zakończyć się w piątek rano. Skutki awarii odczuje m.in. IUNG, Dom Chemika i Zespół Szkół nr 2. Szpital przełączono na zasilanie awaryjne.

Zuchwała kradzież z kościoła. Stolik był wart więcej niż zawartość kasetki z pieniędzmi

Zuchwała kradzież z kościoła. Stolik był wart więcej niż zawartość kasetki z pieniędzmi

Skarbonka była przymocowana do stolika. To ukradli też stolik.

Spotkanie autorskie z Anną Wylegałą w Bramie Grodzkiej
12 grudnia 2022, 18:00

Spotkanie autorskie z Anną Wylegałą w Bramie Grodzkiej

Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN (ul. Grodzka 21) zaprasza na spotkanie wokół książki Anny Wylegały "Był dwór, nie ma dworu. Reforma rolna w Polsce". Wydarzenie odbędzie się 12 grudnia o godz. 18.

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut pijanych kierowców. Karniści: ta nowelizacja „cofa polskie prawo karne do czasów PRL”

Bezwzględne dożywocie i konfiskata aut pijanych kierowców. Karniści: ta nowelizacja „cofa polskie prawo karne do czasów PRL”

Prezydent Andrzej Duda podpisał reformę Kodeksu karnego, zaostrzającą m.in. kary za najcięższe przestępstwa. Część zmian, jak wprowadzenie tzw. bezwzględnego dożywocia czy konfiskatę aut nietrzeźwych kierowców krytykowali przedstawiciele środowiska prawniczego.

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

To z pozoru proste: na wicedyrektora trzeba powołać osobę spełniającą wymagania. A jednak mimo upływu wielu miesięcy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach nie był w stanie tego zrobić. Jeśli nie wykorzysta ostatniej danej mu przez kuratorium szansy, sam straci stanowisko.

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i wymaga szczególnej troski. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Warto wybierać te, które mają bezpieczne i przebadane składy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!