Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

31 października 2022 r.
18:14

Komitet Obrony Puław na sesji rady miasta. Związkowcy ostrzegają

0 8 A A

Zakłady Azotowe czwartek wznowiły produkcję kaprolaktamu oraz uruchomiły jedną linię do produkcji melaminy. Włączenia instalacji domagali się związkowcy, którzy tego samego dnia spotkali się z radnymi przestrzegając ich przed marginalizacją spółki i miasta.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po kilkumiesięcznej przerwie, puławski kombinat chemiczny, jedyny polski producent melaminy, wznowił jej wytwarzanie. Biały proszek wykorzystywany jest do produkcji laminatów, żywic, czy lakierów. Grupa Azoty „Puławy” może dostarczać około 270 ton tego produktu na dobę. W lipcu i sierpniu władze spółki zdecydowały o całkowitym wstrzymaniu produkcji melaminy, tłumacząc ten ruch spadkiem popytu, ceną gazu, a także zaplanowanymi remontami.

Najpierw Tarnów, potem Puławy

Taki sam los w drugiej połowie sierpnia spotkał kaprolaktam oraz nawozy azotowe. Przestój wykorzystano na przeprowadzenie wspomnianych remontów. W tym czasie cena gazu była rekordowo wysoka. Gdy spadła do akceptowalnego poziomu, cała Grupa Azoty wznowiła produkcję nawozów. Instalacje uruchomiono 12 października, przy czym – nie wszystkie. O ile w Tarnowie równolegle z nawozami wznowiono wytwarzanie kaprolaktamu, to już w Puławach decyzja o uruchomieniu takiej linii zapadła dopiero w ostatni czwartek. W tym samym dniu wznowiono także produkcję melaminy, na razie na jedną trzecią mocy wytwórczych.

Tuż po ukazaniu się giełdowego komunikatu o wznowieniu produkcji kaprolaktamu i melaminy o potrzebie podjęcia takiej decyzji na forum rady miasta wypowiedzieli się związkowcy z „Komitetu Obrony Puław”. Sławomir Wręga i Renata Wyskwar mówili o swoich obawach związanych z przedłużającym się przestojem, najpewniej nie wiedząc o tym, że decyzja w tym zakresie została już podjęta i ogłoszona.

Podmiotowość zagrożona

Związkowcy przestrzegali przed zagospodarowaniem rynku przez inne spółki oraz ryzyku uszkodzenia drogich instalacji w przypadku ich nie uruchomienia w ciągu najbliższych miesięcy. – Jesteśmy tym bardzo zaniepokojeni i czujemy się w obowiązku o tym poinformować – mówili przewodniczący KOP.

Przedstawiciele związków zawodowych podczas spotkania z miejskimi radnymi skrytykowali także sposób przeprowadzenia konsolidacji firm tzw. wielkiej syntezy chemicznej, a także kontrowersyjne zapisy strategii rozwoju Grupy Azoty wskazujące na to, że na pewnym etapie rozważano rozwiązanie puławskiej grupy kapitałowej, jako osobnej spółki akcyjnej.

– Jeśli staniemy się zwyczajnym zakładem produkcyjnym to Tarnów będzie dyktował, która instalacja u nas pracuje, a która nie – ocenili, przestrzegając samorządowców przed negatywnymi skutkami marginalizacji „Puław” dla miasta.

Na pomoc do posłów

Do słów związkowców odniósł się m.in. Ignacy Czeżyk. Radny informacje o rzekomej chęci rozwiązania puławskiej spółki nazwał fake newsem. Przypomniał również o tym, że konsolidacji chemicznych przedsiębiorstw zapobiegła przejęciu zakładów w Tarnowie przez rosyjski Acron. – Uspokójmy się, rozmawiajmy i nie bądźmy niecierpliwi – zalecał samorządowiec.

– Powinniśmy rozmawiać o realnych problemach i stanąć ponad polityką. Zakłady w Puławach nie powinny być podporządkowane innym – ocenił Sławomir Seredyn, radny Polski 2050.

Z kolei radny Andrzej Kuszyk (Niezależni) oraz Janusz Grobel (Samorządowcy) uznali, że pracownicy Azotów powinni szukać wsparcia u posłów ziemi puławskiej. – Należy dotrzeć do premiera Sasina, zarządu spółki i rady nadzorczej oraz działać w tej sprawie wspólnie ze starostwem – zasugerował były prezydent Puław.

Z kolei radna Ewa Wójcik (Samorządowcy) o zorganizowanie „platformy współpracy” w sprawie umocnienia pozycji puławskich Azotów zaapelowała do prezydenta miasta, Pawła Maja. – Należy szukać wsparcia i pomocy, bo stajemy wobec powolnego marginalizowania Zakładów Azotowych. To najważniejszy zakład, który współistnieje z miastem w głębokiej symbiozie – mówiła.

Samorząd przejmie kontrolę?

Paweł Maj stwierdził, że do rozmów w sprawie roli ZA należy zaprosić wspomnianego Jacka Sasina, a także poszukać poparcia zarówno w starostwie, jak i wśród włodarzy ościennych gmin. Na pytanie prezydenta o konkretne oczekiwania ze strony komitetu, jego przewodniczący zaproponował możliwość uzyskania przez samorządy swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej puławskiej spółki.

– W cywilizowanych krajach to przedstawiciele samorządów i pracowników posiadają większość. To nie są herezje. Należy w ten sposób pilnować interesu lokalnej społeczności – zaproponował Sławomir Wręga.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

Polski Cukier Start Lublin chce uniknąć wyższej matematyki

W sobotę o godz. 17.30 Polski Cukier Start Lublin podejmie w hali Globus Legię Warszawa. Ten mecz zadecyduje o tym, czy podopieczni Artura Gronka awansują do fazy play-off

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Koniec ewakuacji w Białej Podlaskiej. Bomby usunięte

Ewakuowani rano mieszkańcy mogą bezpiecznie wrócić do domu. Saperzy pracujący na miejscu sprawnie usunęli zagrożenie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!