Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

4 grudnia 2017 r.
13:53

Konserwator zdecydował czy Dom Chemika to zabytek

0 24 A A
Konswerwator zabytków przyznał, że puławski Dom Chemika posiada pewną historyczną wartość, ale w niewielkiej, lokalnej skali. To za mało, żeby objąć go ochroną i wpisać do rejestru<br />
<br />
Konswerwator zabytków przyznał, że puławski Dom Chemika posiada pewną historyczną wartość, ale w niewielkiej, lokalnej skali. To za mało, żeby objąć go ochroną i wpisać do rejestru

Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków podjął długo oczekiwaną decyzję dotyczącą ochrony siedziby Puławskiego Ośrodka Kultury.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dariusz Kopciowski odmówił wpisania jej do rejestru zabytków, o co zabiegało stowarzyszenie "Puławianie". – To dobra informacja – ocenił prezydent.

Puławski "Dom Chemika" przy ul. Wojska Polskiego, którego przebudowa właśnie się rozpoczyna, nie zostanie objęty ochroną. Decyzję w tej sprawie podjął Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków. Urzędnicy z Lublina doszli do wniosku, że opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa o wysokiej wartości "DCH", którą uzyskało stowarzyszenie "Puławianianie", posiada pewne wady. Wytknęli ich argumentacji m.in. błędy logiczne, jak ten dotyczący oceny wieku budynku. Datę jego powstania w jednym akapicie wnioskodawcy nazywają "odległą", a w innym już "niezbyt odległą". – W opinii LWKZ autorzy zaprzeczają sami sobie (...) – uważa konserwator.

Dobra forma to za mało

Urzędnicy krytycznie podchodzą również do oceny wartości architektonicznej Domu Chemika. Zgadzają przy tym z opinią NID, która mówi, że budynek nie jest innowacyjny, ani unikatowy. Pracownicy LWKZ zwracają uwagę również na brak nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych.

– Podczas, gdy to właśnie postęp w inżynierii i przemyśle należały do czynników konstytuujących nurt modernizmu – zauważają.

Z kolei wysoko oceniona przez narodowy instytut "zgodność formy z funkcją", została uznana przez służby konserwatorskie za oczywistą, uniwersalna cechę architektury bez podziału na epoki. – Nie może być ona więc czynnikiem rozstrzygającym o kwalifikacji obiektu do rejestru – podkreślają urzędnicy.

Wątpliwa ponadprzeciętność

Powodem nie wpisania siedziby POK do rejestru jest również ocena wartości historycznej budynku z 1984 roku. – Dom Chemika posiada wartość historyczną, jako autentyczny dokument epoki PRL. Rzecz w tym, aby była to wartość ponadprzeciętna, ze względu na którą, zachowanie obiektu "leży w interesie społecznym" – przypomina, powołując się na ustawę, konserwator.

Zwraca uwagę również na to, że obiekt ten nie jest działem wybitnego autora, nie zdobył żadnych istotnych nagród, a jego projekt był wielokrotnie zmieniany na wniosek inwestora, czyli Zakładów Azotowych. Zdaniem konserwatora, DCH nie sprostał również próbie czasu.

LWKZ przyznaje co prawda, że budynek jest wartościowy w lokalnej skali, stanowi symbol nowej epoki rozwoju Puław i może być atrakcyjny dla osób, które "odkrywają urok odmienności form architektury i detali okresu PRL", ale to za mało, żeby wpisać go do rejestru. Według Dariusza Kopciowskiego Domowi Chemika brakuje przede wszystkim ponadprzeciętnych i wyróżniających go cech.

Akceptacja autorki ważnym argumentem

Na odmowną decyzję konserwatora wpłynąła jeszcze jedna okoliczność, którą to nazywa on "fundamentalną". Chodzi o to, że projekt przebudowy siedziby POK w Puławach powstał w porozumieniu z autorką pierwotnej koncepcji Domu Chemika, Jadwigą Szymanowską-Biedrzycką. – I uzyskał jej pisemną akceptację – przypomina konserwator, który dodaje, że przebudowa będzie uwzględniała pierwotne założenia artystyczne, takie jak ryzalitowanie pionowe elewacji, przeszklenia, zachowanie metalowej płaskorzeźby z pawilonu, czy też wartościowych mozaik.

Urząd odnosi się również do podnoszonego przez stowarzyszenie "Puławianie" interesu społecznego rozumianego przez wnioskodawców jako wszczęcie postępowania. LWKZ jest innego zdania. 

– Za interes społeczny należy uznać umożliwienie funkcjonowania obiektu jako współczesnej placówki kultury poprzez dokonanie jej modernizacji – tłumaczy, przytaczając nazwy około trzydziestu stowarzyszeń, klubów sportowych, fundacji, szkół i innych organizacji, które potwierdziły zasadność przebudowy Domu Chemika. Wśród znalazły się m.in. Stowarzyszenie "Dwa Brzegi", POK, TIW "Inspiracje", KSPR "Azoty-Puławy", KS "Wisła Puławy", "Jazz Jamboree Foundation", PTKKF, "Przyjazne Włostowice", "Rodzina", "Barwy Tęczy", "Grześ", a nawet Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. 

Dyrektor POK: ośrodek potrzebuje tej modernizacji

Z kolei Zbigniew Śliwiński, dyrektor POK, zapewnia, że przebudowa DCH jest nie tylko uzasadniona, ale także oczekiwana. – I nie tylko przez pracowników ośrodka, ale także wszystkich odbiorców kultury. Sam bardzo się cieszę, że teren budynku został już ogrodzony i oddany wykonawcy. Wychodzę z założenia, że im wcześniej rozpoczną prace, tym wcześniej je zakończą. Osobiście uważam, że ośrodek potrzebuje gruntownej modernizacji, a nie nieuzasadnionych działań na rzecz jej zatrzymania – powiedział.

Zaskoczone opinią konserwatora nie są również władze Puław. – LWKZ podzielił naszą opinię o braku podstaw uzasadniających wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków. Jest to dobra informacja dla mieszkańców naszego miasta i wszystkich, którzy będą w przyszłości korzystać z wyremontowanego, bezpiecznego i funkcjonalnego Puławskiego Ośrodka Kultury – ocenił prezydent Janusz Grobel.

Stowarzyszenie złoży zażalenie

Daniel Zagulski prowadzący profil "Ocalmy POK Dom Chemika" przyznał, że decyzja konserwatora jest dla niego zaskoczeniem. Jak zaznaczył, niektóre argumenty NID przytoczone przez Dariusza Kopciowskiego, były potraktowane wybiórczo. Zapowiedział ponadto, że stowarzyszenie "Puławianie" będzie się odwoływać.

Informację tę potwierdza Szymon Karczewski. - Złożymy zależalenie, które będzie bardzo obszerne i bogate w materiał dowodowy. Z pewnością zakwestionujemy analizę interesu społecznego przedstawioną przez konserwatora. Uważamy ponadto, że LWKZ naruszył kodeks administracyjny, ale na tym etapie nie chciałbym zdradzać całości naszej argumentacji - mówi członek stowarzyszenia.

Odwołanie zostanie złożone za pośrednictwem LWKZ do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stowarzyszenie zapowiada, że zostanie ono wysłane jeszcze w tym tygodniu. 

Zobacz także: Puławy dostaną pieniądze na przebudowę Domu Chemika. Podpisanie umowy

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wtajemniczony / 6 grudnia 2017 o 21:17
0
Wszystkie modernistyczne budynki puławskie będą wyburzone lub przebudowane. Hotel Izabela, Hermes, Modus, Kubuś, Okrąglak i Sybilla będą wyburzone a na ich miejscu będzie postawiona ogroman galeria handlowa (nie przejmujcie się, będzie zawierała w sobie kino 4D). Hala Sportowa będzie poddana totalnemu remontowi i rozbudowie i będzie obiektem nowocześniejszym. A Tasiemiec będzie rozbudowany w górę, aby można było wynająć większą powierzchnię handlową i aby było więcej sklepów. Tego nie da się zatrzymać. Nie da się zrobić z Puław skansenu.
Avatar
olo / 6 grudnia 2017 o 12:05
0
undefined napisał:
Wstyd dla Puław. Posiadacie naprawdę wyjątkowy obiekt, który chcecie zniszczyć. Nie zgadzam się z argumentami typu "to za mało". Zachowanych w tak dobrym stanie budynków modernistycznych w Polsce jest dosłownie garstka, a będzie ich coraz mniej. Za lat dwadzieścia wszyscy będą śmiali się z Puław lub wręcz będą was hejtować za to, co zrobiliście.
 Znowu mamy chwytliwe hasełko "budynki modernistyczne". A co mi po tym "moderniźmie" sugerującycm nazwą "nowoczesność" skoro gdy patrzę na ten blaszak to mi się kojarzą budy z bazaru. Skoro już tak nawiązujeta do nowoczesności natarczywie używając słowa "modernizm" - dziwi tym bardziej niechęć do NOWOCZESNEGO budynku który by mógł zastąpić to kanciaste blaszane g....
 Znowu mamy chwytliwe hasełko "budynki modernistyczne". A co mi po tym "moderniźmie" sugerującycm nazwą "nowoczesność" skoro gdy patrzę na ten blaszak to mi się kojarzą budy z bazaru. Skoro już tak nawiązujeta do nowoczesności natarczywie używając słowa "modernizm" - dziwi tym bardziej niechęć do NOWOCZESNEGO budynku który by mógł zastąpić to kanciaste blaszane g.... rozwiń
Avatar
olo / 6 grudnia 2017 o 12:03
0
undefined napisał:
co to za konserwator, który nie widzi wartości godnej zachowania w tym obiekcie, ponadto projekt nie przewiduje zachowania mozaik! żenada!
 Mozaiki to są warte zachowania gdy pochodzą z I w. Ale te pochodzą z XXw. Wielki mi "zabytek"... Chceta blaszak trzymac dla jednej mozaiki, albo bazgrołów na suficie sali widowiskowej? Weźcie ludzie.... nie osłabiajcie mnie. Mozaiki godne Michała Anioła.... taaa.....
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 17:06
0
Co to za autorytety: śliwiński (katecheta), Grobel (zawodowy działacz) przyszłe wybory wymiotą i rozliczą takie "indywidualności".
Avatar
gość / 5 grudnia 2017 o 11:20
0
za 45 lat to bedziecie sobie mogli wpisac do rejestru zabytków co najwyzej tych decydentów miejskich ktorzy dożyją tej chwili. Bedą warci objecia ochroną jako zabytki w których w stanie niemal niezmienionym przechował się "duch PRL"
Avatar
xyz / 5 grudnia 2017 o 11:16
0
undefined napisał:
Niech Puławianie z Warszawy zabiorą sobie ten zabytek i postawią obok "prezentu od stalina". Będą mogli go oglądać 3 albo 4 razy na dzień. A my wybudujemy nowy "zabytek" który za 45 lat wpiszemy na listę obiektów objętych patronatem konserwatora.
 Uważaj, bo ktoś te paskudne wymiociony z Pracowni Marka z kartonu, gipsu i blachy będzie chciał wpisać na listę zabytków. Poza tym, nie trzeba będzie, projekt jest tak tani, że ten szajs za 20 lat sam z siebie się rozpadnie i będzie wymagał remontu.
 Uważaj, bo ktoś te paskudne wymiociony z Pracowni Marka z kartonu, gipsu i blachy będzie chciał wpisać na listę zabytków. Poza tym, nie trzeba będzie, projekt jest tak tani, że ten szajs za 20 lat sam z siebie się rozpadnie i będzie wymagał remontu. rozwiń
Avatar
jędrek / 5 grudnia 2017 o 08:28
0
Brawo! Mądra decyzja!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 01:47
0
Wstyd dla Puław. Posiadacie naprawdę wyjątkowy obiekt, który chcecie zniszczyć. Nie zgadzam się z argumentami typu "to za mało". Zachowanych w tak dobrym stanie budynków modernistycznych w Polsce jest dosłownie garstka, a będzie ich coraz mniej. Za lat dwadzieścia wszyscy będą śmiali się z Puław lub wręcz będą was hejtować za to, co zrobiliście.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 22:23
0
Niech Puławianie z Warszawy zabiorą sobie ten zabytek i postawią obok "prezentu od stalina". Będą mogli go oglądać 3 albo 4 razy na dzień. A my wybudujemy nowy "zabytek" który za 45 lat wpiszemy na listę obiektów objętych patronatem konserwatora.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 18:58
0
Remont jest potrzebny. Kiedy ostatnio ktoś widział tam basenik wypełniony wodą?
Avatar
Wtajemniczony / 6 grudnia 2017 o 21:17
0
Wszystkie modernistyczne budynki puławskie będą wyburzone lub przebudowane. Hotel Izabela, Hermes, Modus, Kubuś, Okrąglak i Sybilla będą wyburzone a na ich miejscu będzie postawiona ogroman galeria handlowa (nie przejmujcie się, będzie zawierała w sobie kino 4D). Hala Sportowa będzie poddana totalnemu remontowi i rozbudowie i będzie obiektem nowocześniejszym. A Tasiemiec będzie rozbudowany w górę, aby można było wynająć większą powierzchnię handlową i aby było więcej sklepów. Tego nie da się zatrzymać. Nie da się zrobić z Puław skansenu.
Avatar
olo / 6 grudnia 2017 o 12:05
0
undefined napisał:
Wstyd dla Puław. Posiadacie naprawdę wyjątkowy obiekt, który chcecie zniszczyć. Nie zgadzam się z argumentami typu "to za mało". Zachowanych w tak dobrym stanie budynków modernistycznych w Polsce jest dosłownie garstka, a będzie ich coraz mniej. Za lat dwadzieścia wszyscy będą śmiali się z Puław lub wręcz będą was hejtować za to, co zrobiliście.
 Znowu mamy chwytliwe hasełko "budynki modernistyczne". A co mi po tym "moderniźmie" sugerującycm nazwą "nowoczesność" skoro gdy patrzę na ten blaszak to mi się kojarzą budy z bazaru. Skoro już tak nawiązujeta do nowoczesności natarczywie używając słowa "modernizm" - dziwi tym bardziej niechęć do NOWOCZESNEGO budynku który by mógł zastąpić to kanciaste blaszane g....
 Znowu mamy chwytliwe hasełko "budynki modernistyczne". A co mi po tym "moderniźmie" sugerującycm nazwą "nowoczesność" skoro gdy patrzę na ten blaszak to mi się kojarzą budy z bazaru. Skoro już tak nawiązujeta do nowoczesności natarczywie używając słowa "modernizm" - dziwi tym bardziej niechęć do NOWOCZESNEGO budynku który by mógł zastąpić to kanciaste blaszane g.... rozwiń
Avatar
olo / 6 grudnia 2017 o 12:03
0
undefined napisał:
co to za konserwator, który nie widzi wartości godnej zachowania w tym obiekcie, ponadto projekt nie przewiduje zachowania mozaik! żenada!
 Mozaiki to są warte zachowania gdy pochodzą z I w. Ale te pochodzą z XXw. Wielki mi "zabytek"... Chceta blaszak trzymac dla jednej mozaiki, albo bazgrołów na suficie sali widowiskowej? Weźcie ludzie.... nie osłabiajcie mnie. Mozaiki godne Michała Anioła.... taaa.....
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 17:06
0
Co to za autorytety: śliwiński (katecheta), Grobel (zawodowy działacz) przyszłe wybory wymiotą i rozliczą takie "indywidualności".
Avatar
gość / 5 grudnia 2017 o 11:20
0
za 45 lat to bedziecie sobie mogli wpisac do rejestru zabytków co najwyzej tych decydentów miejskich ktorzy dożyją tej chwili. Bedą warci objecia ochroną jako zabytki w których w stanie niemal niezmienionym przechował się "duch PRL"
Avatar
xyz / 5 grudnia 2017 o 11:16
0
undefined napisał:
Niech Puławianie z Warszawy zabiorą sobie ten zabytek i postawią obok "prezentu od stalina". Będą mogli go oglądać 3 albo 4 razy na dzień. A my wybudujemy nowy "zabytek" który za 45 lat wpiszemy na listę obiektów objętych patronatem konserwatora.
 Uważaj, bo ktoś te paskudne wymiociony z Pracowni Marka z kartonu, gipsu i blachy będzie chciał wpisać na listę zabytków. Poza tym, nie trzeba będzie, projekt jest tak tani, że ten szajs za 20 lat sam z siebie się rozpadnie i będzie wymagał remontu.
 Uważaj, bo ktoś te paskudne wymiociony z Pracowni Marka z kartonu, gipsu i blachy będzie chciał wpisać na listę zabytków. Poza tym, nie trzeba będzie, projekt jest tak tani, że ten szajs za 20 lat sam z siebie się rozpadnie i będzie wymagał remontu. rozwiń
Avatar
jędrek / 5 grudnia 2017 o 08:28
0
Brawo! Mądra decyzja!
Avatar
Gość / 5 grudnia 2017 o 01:47
0
Wstyd dla Puław. Posiadacie naprawdę wyjątkowy obiekt, który chcecie zniszczyć. Nie zgadzam się z argumentami typu "to za mało". Zachowanych w tak dobrym stanie budynków modernistycznych w Polsce jest dosłownie garstka, a będzie ich coraz mniej. Za lat dwadzieścia wszyscy będą śmiali się z Puław lub wręcz będą was hejtować za to, co zrobiliście.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 22:23
0
Niech Puławianie z Warszawy zabiorą sobie ten zabytek i postawią obok "prezentu od stalina". Będą mogli go oglądać 3 albo 4 razy na dzień. A my wybudujemy nowy "zabytek" który za 45 lat wpiszemy na listę obiektów objętych patronatem konserwatora.
Avatar
Gość / 4 grudnia 2017 o 18:58
0
Remont jest potrzebny. Kiedy ostatnio ktoś widział tam basenik wypełniony wodą?
Zobacz wszystkie komentarze 24

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego

Liga Mistrzów. Hattrick i kolejny rekord Leo Messiego 2 0

FC Barcelona w pierwszym meczu tegorocznej edycji nie dała żadnych szans PSV Eindhoven i zwyciężyła 4:0, a trzy bramki zapisał na swoim koncie Argentyńczyk. Z kolei w najciekawszym wtorkowym meczu Liverpool wygrał po świetnym widowisku z Paris Saint Germain 3:2 zdobywając decydującą bramkę w doliczonym czasie gry

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin
26 października 2018, 10:00

Militaria XX wieku. Wystawa historyczna w Targach Lublin 3 0

Co Gdzie Kiedy. Modele pojazdów militarnych z całej Polski, repliki samolotów, pokazy broni i sprzętu wojskowego - to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na odwiedzających Targi Lublin (ul. Dworcowa 11) w dniach 26-28 października podczas III edycji projektu Militaria XX wieku – Wystawa historyczna.

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie

Bułgarzy na kolanach. Polska z piątym zwycięstwem w Warnie 0 0

Polscy siatkarze zakończyli pierwszą fazę Mistrzostw Świata z kompletem zwycięstw. Podopieczni Vitala Heynena nie dali się Bułgarom, z którymi wygrali 3:1. Było to jednak niezwykle wymagające spotkanie.

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta

Wybory samorządowe 2018 - Zamość. Kandydaci do Rady Miasta 1 0

Wybory samorządowe 2018 Zamość. Oto zarejestrowane listy kandydatów do Rady Miasta.

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia]
galeria

700 badaczy przyjechało do Lublina na Ogólnopolski Kongres Politologii [zdjęcia] 0 1

Z okazji IV Ogólnopolskiego Kongresu Politologii przyjechało ponad 700 badaczy z polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych. W programie ponad setka różnorodnych spotkań panelowych. Wydarzenie potrwa do czwartku.

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary

Przekręcony licznik w samochodzie? Teraz będą za to wysokie kary 8 3

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości zmiany w prawie, które pozwolą ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych autach.

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia”

Starosta puławski nagrodzony tytułem „Samorządowca XX-lecia” 2 2

Starosta puławski, Witold Popiołek (PSL) w październiku dostanie statuetkę z tytułem „Samorządowca XX-lecia”. To nagroda przyznawana przez Zarząd Związku Powiatów Polskich, organizację tworzoną przez innych starostów z całego kraju. W jego zarządzie dominują działacze PSL-u.

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej

Wymienią tablicę na cmentarzu jeńców włoskich w Białej Podlaskiej 3 0

Mieszkaniec Białej Podlaskiej zwrócił się do władz miasta o wymianę tablicy informacyjnej na cmentarzu jeńców włoskich. Samorząd chce to naprawić, ale nie w tym roku.

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców

Jak nazwać te ulice i plac w Kraśniku? Pytają mieszkańców 1 2

Mieszkańcy Kraśnika mogą wypowiedzieć się na temat proponowanych nazw dla nienazwanych jeszcze ulic i placu miejskiego.

Świdnik: Kandydaci już znani

Świdnik: Kandydaci już znani 1 5

79 kandydatów na radnych gmin na terenie powiatu świdnickiego i do Rady Powiatu Świdnickiego zgłosił Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość. Swoich kandydatów do Rady Miasta Świdnik przedstawił też burmistrz Waldemar Jakson, który będzie walczyć o kolejną kadencję w Ratuszu.

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie
22 września 2018, 19:30

Koncert Moriah Woods w Nałęczowie 0 0

W sobotę, 22 września o godz. 19.30 w nałęczowskiej Kawiarni Lipowej odbędzie się koncert artystki z USA - Moriah Woods.

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc

"Lekarz pomylił antybiotyki" i to był początek problemów ze zdrowiem Mai. Potrzebna pomoc 111 7

Potrzeba 10 tysięcy złotych, by 8-letnia Maja Kot ze Świdnika mogła wyjechać na konsultację lekarską do Wielkiej Brytanii. Dziewczynka cierpi na szereg poważnych chorób. Jej rodzice chcą znaleźć przyczynę, by móc skutecznie leczyć swoje dziecko. W pomoc Mai włączyła się już szkoła, w której uczy się trzecioklasistka

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina

Krawczyk: Listy PiS do Rady Miasta to zwyczajna kpina 1 24

– Dzisiaj poznaliśmy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Rady Miasta Lublin. Według nas te listy to zwyczajna kpina z mieszkańców Lublina – komentuje Michał Krawczyk, kandydujący na radnego z komitetu Krzysztofa Żuka. – Dla nas to nie do zaakceptowania.

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie
5 października 2018, 19:00

"Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle" w Teatrze Starym w Lublinie 2 0

Co Gdzie Kiedy. 5 października o godz. 19 w Teatrze Starym zaprezentowany zostanie spektakl Żywi i umarli, czyli bandyci w piekle, który cieszył się w Lublinie olbrzymią popularnością... ponad 150 lat temu. Teraz zobaczymy go ponownie, w nowej interpretacji i zupełnie za darmo. W kasie teatru dostępne są bezpłatne wejściówki.

Miasto powinno odkupić górki czechowskie? Propozycja kandydatki

Miasto powinno odkupić górki czechowskie? Propozycja kandydatki 3 31

Odkupienie przez miasto górek czechowskich od obecnego właściciela proponuje komitet „Miasto dla Ludzi – Lubelski Ruch Miejski”.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.