Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 października 2017 r.
16:03

Kupił działkę, chce budować fermę drobiu. Jest ostry protest mieszkańców

0 19 A A

Mieszkańcy Śniadówki (pow. puławski) głośno sprzeciwiają się planom budowy dużej fermy drobiu w ich miejscowości. Obawiają się znacznego spadku wartości działek, brzydkiego zapachu oraz zahamowania rozwoju wsi. W ostatnią niedzielę wzięli udział w rozprawie administracyjnej poświęconej temu kontrowersyjnemu przedsięwzięciu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Plany budowy fermy w niewielkiej odległości od zabudowań to obecnie najważniejszy problem mieszkańców Śniadówki położonej w gminie Baranów. Młody przedsiębiorca, Patryk Karaś, kupił już ziemię pod inwestycję i rozpoczął starania o pozwolenie na budowę kurników, studni głębinowych, zbiorników na gaz i mieszalni pasz. Zdobył pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, a teraz potrzebuje decyzji środowiskowej od wójta Roberta Gagosia. W niedzielę 15 października, wziął udział w zarządzonej przez lokalne władze rozprawie administracyjnej, która była okazją do spotkania się z mieszkańcami wioski.

Ci ostatni wywiesili transparenty z hasłami przeciwko fermie, takimi jak "ich zysk - nasz smród", czy "precz z kurnikami", pytali m.in. o normy emisji zanieczyszczeń, wpływ na środowisko, badania poprzedzające przedłożone dokumenty, czy wątpliwości dotyczące użytych przez inwestora sformułowań. Do tego, że duża ferma nie wpłynie na rozwój wsi, nie dali się przekonać.

– Jesteśmy przeciwni tej fermie. Nasza wieś chce żyć. Młodzież teraz do niej wraca, wiele osób kupuje tutaj działki i budują się, a teraz wszyscy obawiamy się fetoru i spadku wartości ziemi – mówi radna Małgorzata Jankowska, która proponuje, żeby przedsiębiorca swoje kurniki zbudował w znacznie większej odległości od domów, szkoły, czy miejscego stawu. – Najgorzej mają ci, którzy kupili już działki, bo nie wiedzą co dalej robić. Nikt nie chce budować domu koło takiego smrodu – dodaje Anna Gołąbek, sołtys Śniadówki.

Jedną z osób, które marzyły o mieszkaniu w tej wiosce jest Beata Jaruga. – Kupilśmy tutaj działkę, dziewiczy teren, świeże powietrze, byłoby nam tutaj dobrze, a teraz naprawdę nie wiemy co robić. Ta ferma przekreśla wszystkie nasze plany – przyznaje kobieta.

Murem za mieszkańcami stoi rada gminy w Baranowie. Jej przewodniczący Jan Nowak, już zapowiada, że poparcia dla tej budowy nie będzie. – Rada na pewno będzie kwestionować tę budowę, przyjmiemy takie stanowisko, żeby nie zezwolić na wybudowanie tej fermy – zapowiada samorządowiec, zwracając uwagę na zagrożenie epidemiologiczne. – Mamy tutaj hodowle krów i świń, a to bardzo łatwo zapowietrzyć jakąś chorobą – dodaje.

Z obawami mieszkańców nie zgadza się pomysłodawca budowy fermy, inwestor, Patryk Karaś. – Ta inwestycja jest tak zaplanowana, żeby nie była uciążliwa dla nikogo. Wszystko będzie prowadzone według planów i przyjętych norm. Być może mieszkańców przekonałaby wizyta w tego rodzaju nowoczesnej fermie – mówił tuż przed rozprawą.

Zapytany o to, dlaczego wybrał Śniadówkę, Karaś nie kryje, że zaważyły na tym dwie sprawy. – Ta lokalizaja nie jest objęta żadnym chronionym obszarem i jest ona blisko zakładów ubojowych, czyli zbytu – tłumaczy.

To, czy kurniki oraz inne budynki powstaną na działce w odległości około 230-400 metrów od zabudowań mieszkalnych, nie jest jeszcze pewne. – Będzie to zależało także od przychylności mieszkańców, ja liczę na to, że się dogadamy – mówi inwestor.

Na razie przyszłość tego przedsięwzięcia leży jednak w rękach wójta, który może, ale nie musi wydawać decyzji środowiskowej. Jeśli to zrobi - droga do budowy kurniów będzie otwarta. Jeśli nie - inwestorowi zostanie Samorządowe Kolegium Odwoławcze, a następnie droga sądowa.

Pozostałe informacje

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami
Foto/wideo
galeria
film

Wyrazili solidarność z osobami z niepełnosprawnościami

Lublin włącza się w obchody dnia, w którym szczególnie przypomina się o godności i walce z dyskryminacją osób z niepełnosprawnościami. Z tej okazji, ulicami miasta przeszedł uroczysty korowód.

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa
Foto
galeria

Wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W Lublinie przed Pomnikiem Nieznanego Żołnierza, odbyły się wojewódzkie obchody 79. rocznicy zakończenia II wojny światowej oraz Narodowego Dnia Zwycięstwa. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz rządowych, samorządowych oraz delegacje.

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

W powiecie ryckim PiS rozdaje karty. Radni złożyli ślubowanie

Podczas pierwszej sesji nowej kadencji rady powiatu ryckiego niespodzianek nie było. Starostą po raz kolejny został wybrany Dariusz Szczygielski. Na czele rady stanął natomiast Piotr Łysoń. Władza zostaje w rękach Prawa i Sprawiedliwości.

Zmarł na ławce przed galerią handlową

Zmarł na ławce przed galerią handlową

W poniedziałek na skwerze pomiędzy Galerią Zieloną, a Urzędem Skarbowym w Puławach zmarł 43-letni mężyczna. Przyczyny zgonu wyjaśni sekcja.

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki
foto

Matura 2024. Sprawdźcie arkusze i odpowiedzi z matematyki

Za maturzystami egzamin z wiedzy matematycznej. W finałowym, ostatnim zadaniu, młodzież musiała „wykonać” ogrodzenie z siatki w schronisku dla zwierząt.

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Wybrali zarząd powiatu. "Starosta nowy, ale problemy te same"

Podczas pierwszej sesji rady powiatu lubartowskiego nowej kadencji radni wybrali swoje prezydium, a następnie starostę i jego zastępcę. Wszystkie kierownicze funkcje objęli samorządowcy Prawa i Sprawiedliwości, którzy po wyborach mogą liczyć na samodzielną większość.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium