Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

9 grudnia 2018 r.
11:21

Egzekucja żołnierzy Armii Krajowej. Nasz czytelnik z Niemiec przysłał list i mapy

0 21 A A
Dąb pamięci przy cmentarzu parafialnym w Puławach<br />
Dąb pamięci przy cmentarzu parafialnym w Puławach

Do naszej redakcji trafił list byłego mieszkańca Puław, który podzielił się swoją wiedzą na temat miejsc egzekucji i pochówku żołnierzy Armii Krajowej. Narysował mapy ze wskazówkami, które mogą pomóc w badaniach Instytutu Pamięci Narodowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autorem listu jest Tomasz Onoszkiewicz-Henel, należący do jednej z najstarszych puławskich rodzin, który obecnie przebywa w Niemczech. Gdy dowiedział się o fiasku prowadzonych kilka tygodni temu poszukiwań mogił w okolicach Dębu Pamięci przy cmentarzu parafialnym w Puławach, postanowił podzielić się z nami swoją wiedzą na ten temat.

– Egzekucja żołnierzy Armii Krajowej miała miejsce w 1946 roku przy dębie, na dole piaszczystego stoku, w odległości kilkunastu metrów od obecnego płotu ogrodzenia, kilka metrów od leśnej ścieżki. Pamiętam z dzieciństwa, że w tym miejscu nie było kory na drzewie – pisze pan Tomasz, który powołuje się także na informacje przekazywane mu przez nieżyjącą już babcię i ciotkę.

Według naszego czytelnika, o tym, co działo się w okolicach cmentarza przy ul. Piaskowej dowiedział się również od naocznego świadka tamtych wydarzeń, matki jednej z ofiar egzekucji UB na żołnierzach AK, mieszkanki Niezabitowa (powiat opolski). – Panią tą spotkałem na puławskim cmentarzu. Przyjeżdżała na grób syna. Opowiedziała mi o tej zbrodni. Mówiła, że zginęło w tym miejscu wielu młodych ludzi w wieku ok. 20 lat – relacjonuje.

Jak dodaje Tomasz Onoszkiewicz-Henel, informacje otrzymane od spotkanej na cmentarzu kobiety pokrywają się z tymi, które posiadał od swojej babci i ciotki.

– Rozkaz rozstrzelania odczytała kobieta, Żydówka, a jego wykonawcami byli bandyci z UB – pisze były mieszkaniec Puław, który swój list wysłał również do lubelskiego IPN-u. Dołączył do niego narysowaną odręcznie mapę ze wskazówkami, gdzie należy szukać mogił. Jak tłumaczy, ciała żołnierzy nie były chowane w miejscach egzekucji, ale przenoszone.

Na razie nie wiadomo, czy nowe informacje przyspieszą poszukiwania. – Otrzymaliśmy te materiały i będziemy je analizować. Obecnie nie jestem w stanie określić tego, czy uznamy je za przydatne – mówi Artur Piekarz z Biura Poszukiwań i Identyfikacji w instytucie, który przyznaje, że do tej sprawy IPN ma zamiar wrócić na początku przyszłego roku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Prawda was wyzwoli / 9 grudnia 2018 r. o 13:53
To może TVN nakręciłby jakiś reportaż o żydowskich oprawcach z UB? O pułkowniku Różańskim, o szmacie Wolinskiej tej co zdechła w UK i innych garbatonosych mordercach Polaków z UB?
Avatar
Janek / 9 grudnia 2018 r. o 11:55
I wszystko jasne. Dalej będziecie chronić i wchodzić w tyłek żydom.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2018 r. o 17:20
"ROZKAZ ROZSTRZELANIA ODCZYTAŁA ŻYDÓWKA" jak większość egzekucji na Polakach, które oczytali i wykonali żydy a nie żadne UB . Młodzi, edukowani do nie tak dawna historią napisaną przez Helenę Michnik niech nie wierzą że jakiś żołnierz AK zastrzelił Żyda tylko dlatego że był Żydem. Tyle że ci przywlekli się z przyzwolenia Stalina aby nas uszczęśliwiać jego ideologią a to nie mieściło się fundamentalnych wartościach naszego Narodu. Za to nas mordowali i gdyby Żydom nadarzyła się okazja zrobiliby to jeszcze raz - wystarczy się przysłuchać Michnikowi który wyzywa nas od "skurw*synów ,
"ROZKAZ ROZSTRZELANIA ODCZYTAŁA ŻYDÓWKA" jak większość egzekucji na Polakach, które oczytali i wykonali żydy a nie żadne UB . Młodzi, edukowani do nie tak dawna historią napisaną przez Helenę Michnik niech nie wierzą że jakiś żołnierz AK zastrzelił Żyda tylko dlatego że był Żydem. Tyle że ci przywlekli się z przyzwolenia Stalina aby nas uszczęśliwiać jego ideologią a to nie mieściło się fundamentalnych wartościach naszego Narodu. Za to nas mordowali i gdyby Żydom nadarzyła się okazja zrobiliby to jeszcze raz - wystarczy się przysł... rozwiń
Avatar
Marta / 9 grudnia 2018 r. o 16:10
Platforma Obywatelska . Nowoczesna ( ostatnio przejęta przez PO)  , KOD i PSL (kierownictwo) to sami żydzi , inaczej mówiąc anty-Polacy (szkodniki Polski) . Coraz więcej Polaków o tym wie.  
Avatar
#Daro / 9 grudnia 2018 r. o 12:23
To może teraz TVN nakręci jakiś reportaż o tej pani? A może się mylę? To może ambasada żydolandu coś wspomni? Też się mylę? Ta prawda nie jest zbyt koszerna ...............
Avatar
Anka / 9 grudnia 2018 r. o 13:40
Tyle co w artykule to juz wiadomo od dawna
Avatar
pluli na nas zawsze / 10 grudnia 2018 r. o 11:59
Żydzi nienawidzą Polaków bardziej niż Polacy ich,ponieważ uważają się za nadludzi,sami określili się jako naród wybrany,sami wybierają tylko swoich pobratymców na wszystkie intratne stanowiska,zwłaszcza tam,gdzie jest władza i duże pieniądze a Polacy,chociaz biedni nie uznawali,nie uznają i nigdy nie będą uznawać ich wyższości nad nami i innymi narodami a nawet pogardzają ich podłością,chciwością i pazernością 
Avatar
Gość / 9 grudnia 2018 r. o 11:45
żydówka..
Avatar
dupa biskupa / 9 grudnia 2018 r. o 16:10
Adolf sie w grobie przewraca ze robactwa nie wyplenil
 Wiesz,że to co piszesz jest przetepstwem?
Avatar
Gość / 10 grudnia 2018 r. o 10:54
Powiem wszystkim żę pani która była kości elną w byłym garnizonie kora już nie żyje opowiadała że chowali ludzi na stadionie na Hauki isypali wapnem
Avatar
pluli na nas zawsze / 10 grudnia 2018 r. o 11:59
Żydzi nienawidzą Polaków bardziej niż Polacy ich,ponieważ uważają się za nadludzi,sami określili się jako naród wybrany,sami wybierają tylko swoich pobratymców na wszystkie intratne stanowiska,zwłaszcza tam,gdzie jest władza i duże pieniądze a Polacy,chociaz biedni nie uznawali,nie uznają i nigdy nie będą uznawać ich wyższości nad nami i innymi narodami a nawet pogardzają ich podłością,chciwością i pazernością 
Avatar
Gość / 10 grudnia 2018 r. o 10:54
Powiem wszystkim żę pani która była kości elną w byłym garnizonie kora już nie żyje opowiadała że chowali ludzi na stadionie na Hauki isypali wapnem
Avatar
Podpis / 9 grudnia 2018 r. o 22:04
Ciemny lud przed wyborami to łyknął. I o to chodziło.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2018 r. o 21:44
O kurcze znać ul. Romów nie jest już w Puławach tematem nr 1... ciekawe dlaczego?
Avatar
antek / 9 grudnia 2018 r. o 20:07
Te komentarze świadczą, że jest wśród nas więcej ciemnoty niż normalności. To są takie wypociny ludzi, którym się nie powiodło bo mają ograniczenia w mózgu podsycane obecną polityką. Tacy ludzie nigdy nie dostąpią szczęścia wewnętrznego bo karmią się nienawiścią do drugiego człowieka. Żal mi was bo jesteście żałośni i nieszczęśliwi nawet sami ze sobą.
Avatar
gekon / 9 grudnia 2018 r. o 19:55
I wszystko jasne. Dalej będziecie chronić i wchodzić w tyłek żydom.
 ... IPN teraz wyda kolejne setki tysięcy PLN bo staremy dementykowi się "przypomniało" że ktoś coś kiedyś gdzieś widział i na 100% była to ubek i żydówka w jednym... i nie wykluczone że z PO...?  No to sensacja..!!! 
Avatar
żaba / 9 grudnia 2018 r. o 19:06
Zupełnie nie rozumiem tego "napawania" się określeniem "Żydówka" i lawiną najeżonych komentarzy. Patrząc na historię Polski jestem skłonny postawić tezę, że najwięcej Polaków zabili sami Polacy .... i co z tego wynika ??? 
Avatar
do Marty / 9 grudnia 2018 r. o 18:21
Platforma Obywatelska . Nowoczesna ( ostatnio przejęta przez PO)  , KOD i PSL (kierownictwo) to sami żydzi , inaczej mówiąc anty-Polacy (szkodniki Polski) . Coraz więcej Polaków o tym wie.  
 Widocznie zagladali ... Im do ROZPORKA . A moze Marta ... to uczynila .Nieprawdaż ... ?
Avatar
Gość / 9 grudnia 2018 r. o 17:20
"ROZKAZ ROZSTRZELANIA ODCZYTAŁA ŻYDÓWKA" jak większość egzekucji na Polakach, które oczytali i wykonali żydy a nie żadne UB . Młodzi, edukowani do nie tak dawna historią napisaną przez Helenę Michnik niech nie wierzą że jakiś żołnierz AK zastrzelił Żyda tylko dlatego że był Żydem. Tyle że ci przywlekli się z przyzwolenia Stalina aby nas uszczęśliwiać jego ideologią a to nie mieściło się fundamentalnych wartościach naszego Narodu. Za to nas mordowali i gdyby Żydom nadarzyła się okazja zrobiliby to jeszcze raz - wystarczy się przysłuchać Michnikowi który wyzywa nas od "skurw*synów ,
"ROZKAZ ROZSTRZELANIA ODCZYTAŁA ŻYDÓWKA" jak większość egzekucji na Polakach, które oczytali i wykonali żydy a nie żadne UB . Młodzi, edukowani do nie tak dawna historią napisaną przez Helenę Michnik niech nie wierzą że jakiś żołnierz AK zastrzelił Żyda tylko dlatego że był Żydem. Tyle że ci przywlekli się z przyzwolenia Stalina aby nas uszczęśliwiać jego ideologią a to nie mieściło się fundamentalnych wartościach naszego Narodu. Za to nas mordowali i gdyby Żydom nadarzyła się okazja zrobiliby to jeszcze raz - wystarczy się przysł... rozwiń
Avatar
Anka / 9 grudnia 2018 r. o 16:29
może takdyskusja ograniczyłaby się do tematu artykułu?!
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm z medalami podczas młodzieżowych mistrzostw Polski

Zawodnicy Cementu-Gryfa Chełm z medalami podczas młodzieżowych mistrzostw Polski

Zawody rozegrane zostały w Poznaniu. Rywalizowały w nich zapaśnicy stylu klasycznego. Na drugim stopniu podium stanęli Michał Biskupski i Igor Shepetun.

Pogoda na 5 dni. Kiedy będzie najcieplej?
film

Pogoda na 5 dni. Kiedy będzie najcieplej?

Przez kolejne dni aura będzie spokojna, acz pochmurna. Chociaż momentami przydadzą się parasole, czekają nas również liczne rozpogodzenia. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 19 stopni Celsjusza.

Nowe stacje Państwowej Agencji Atomistyki. Jedna z ich stanie w Opolu Lubelskim
film

Nowe stacje Państwowej Agencji Atomistyki. Jedna z ich stanie w Opolu Lubelskim

Zapadła decyzja, że koło szpitala w Opolu Lubelskim będą sondy pomiarowe pracujące dla Państwowej Agencji Atomistyki. Sukcesywnie, teren całego kraju pokrywa sieć urządzeń wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych. Działa już nowa wersja mapy radiacyjnej Polski.

Mieszka na Roztoczu i "ubiera Warszawkę". Wśród jego klientów jest m.in. Doda [zdjęcia]
magazyn
galeria

Mieszka na Roztoczu i "ubiera Warszawkę". Wśród jego klientów jest m.in. Doda [zdjęcia]

Byłem, widziałem, poznałem. Wiem, że przepych i lans to nie dla mnie – mówi o "wielkim świecie" człowiek, w którego ręcznie zdobionych kurtkach chodzą gwiazdy i celebryci, o którym piszą, że "ubiera Warszawkę", a który wychował się na wsi kilkanaście kilometrów od ukraińskiej granicy i do dziś mieszka na Roztoczu, jeździ polonezem i lubi czasem sobie kupić... oranżadkę w proszku.

Zamość. Zanosi się na podwyżki opłat w przedszkolach. Nowe stawki

Zamość. Zanosi się na podwyżki opłat w przedszkolach. Nowe stawki

Pierwsze pięć godzin jest za darmo. Za każdą kolejną rozpoczętą pobytu dziecka w przedszkolu rodzice już płacą. Dotąd było to w Zamościu 1 zł. Jeśli proponowaną uchwałę o podwyżce przyjmą w poniedziałek na sesji radni, to stawka wzrośnie do 1,14 zł.

Torus Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 30:25. Znowu wpadka

Torus Wybrzeże Gdańsk – Azoty Puławy 30:25. Znowu wpadka

W 4. kolejce Azoty Puławy przegrały w Gdańsku z Torus Wybrzeżem 25:30. Była to druga z rzędu porażka brązowych medalistów.

KSZO – Podlasie 2:1. Przegrali wygrany mecz

KSZO – Podlasie 2:1. Przegrali wygrany mecz

Powiedzieć, że po meczu z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski piłkarze Podlasia mają niedosyt, to nic nie powiedzieć. Goście prowadzili po kilkudziesięciu sekundach gry. Na dodatek od 41 minuty grali w liczebnej przewadze. Mimo to jakimś cudem przegrali 1:2.

Gryf Gmina Zamość – Grom Różaniec 4:0. Wynik, którego nikt się nie spodziewał

Gryf Gmina Zamość – Grom Różaniec 4:0. Wynik, którego nikt się nie spodziewał

Konia z rzędem temu, kto w 80 minucie spodziewał się, że Gryf Gmina Zamość wygra z Gromem Różaniec aż 4:0. W tym momencie drugi z zespołów wykonywał rzut karny. Arkadiusz Kwiatkowski zmarnował jednak jedenastkę, a to zemściło się w kolejnych minutach. I ostatecznie drużyna Sebastiana Luterka wysoko pokonała rywali.

Muzyka popłynęła z dachu Izabelli. Zagrał zespół Wczasy [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Muzyka popłynęła z dachu Izabelli. Zagrał zespół Wczasy [zdjęcia, wideo]

W sobotnie popołudnie puławianie mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu. Na dachu hotelu Izabella wystąpili muzycy zespołu Wczasy. Płynąca z góry muzyka zaskakiwała przechodniów, którzy wypatrywali jej źródła kierując swój wzrok w kierunku wieżowca.

Podhale Nowy Targ – Orlęta Spomlek 0:1. Wygrana mimo problemów

Podhale Nowy Targ – Orlęta Spomlek 0:1. Wygrana mimo problemów

Andrij Bubentsov, Sebastian Kaczyński, Ernest Skrzyński, Karol Rycaj i Arkadiusz Korolczuk. Ta piątka nie mogła zagrać w sobotnim meczu Orląt Spomlek w Nowym Targu. Długo wydawało się, że trener Mikołaj Raczyński będzie musiał sobie radzić także bez Szymona Kamińskiego. „Kamyk” ostatecznie zagrał, a biało-zieloni mimo wielu osłabień pokonali Podhale 1:0.

Kazimierz zaprasza na Święto Jesieni
25 września 2022, 10:30

Kazimierz zaprasza na Święto Jesieni

Zespoły ludowe, kulinarne pokazy i konkursy czekają na odwiedzających kazimierskie Święto Jesieni. Impreza odbędzie się w niedzielę na placu przed oddziałem przyrodniczym Muzeum Nadwiślańskiego.

Avia Świdnik – Lublinianka 1:1. Przerwali kiepską passę [zdjęcia]
galeria

Avia Świdnik – Lublinianka 1:1. Przerwali kiepską passę [zdjęcia]

Po czterech porażkach z rzędu piłkarze Lublinianki wreszcie dopisali do swojego konta „oczko”. W sobotę zremisowali w Świdniku z Avią 1:1. A skoro udało się zapunktować na boisku wicelidera, to na pewno końcowy rezultat dużo bardziej cieszy drużynę z Wieniawy.

Lewart Lubartów – Powiślak Końskowola 0:0. Sporo sytuacji i ani jednego gola

Lewart Lubartów – Powiślak Końskowola 0:0. Sporo sytuacji i ani jednego gola

Do przerwy w meczu Lewartu z Powiślakiem gospodarze powinni prowadzić jedną lub dwiema bramkami, ale zmarnowali swoje sytuacje. W drugiej połowie to ekipa z Końskowoli szybko miała dwie świetne okazje, ale także nie potrafiła ich wykorzystać. I ostatecznie spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem.

Selfie z premierem. Czyli Mateusz Morawiecki jedzie do Ryk
galeria

Selfie z premierem. Czyli Mateusz Morawiecki jedzie do Ryk

Najlepszy premier - mówią mieszkańcy Ryk, którzy przyszli na spotkanie z Mateuszem Morawieckim. - Nigdy nie było mi tak dobrze, jak teraz - ocenia 84-letni pan Bolesław.

Nagrywał policjanta na służbie. Teraz musi zapłacić. Taki wyrok sądu

Nagrywał policjanta na służbie. Teraz musi zapłacić. Taki wyrok sądu

Policja informuje o wyroku za prowadzenie relacji w internecie z policyjnej interwencji. Osoba, która to zrobiła została ukarana.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!