Nowe budynki dla przedsiębiorców, kaskadowe zejścia do rzeki Grodarz i mini amfiteatr. To główne założenia koncepcji funkcjonalno-przestrzennej Małego Rynku, która właśnie została publicznie zaprezentowana
Koncepcja ma przede wszystkim służyć uporządkowaniu kwestii związanych z handlem na Małym Rynku. – Chcemy wprowadzić tam niską zabudowę o charakterze usługowo-handlowym, z której mogliby korzystać przedsiębiorcy. Charakter tej części miasteczka będzie zachowany przy jednoczesnym uporządkowaniu jej pod względem wizualnym i przestrzennym – tłumaczy Małgorzata Kuś, sekretarz Urzędu Miasta w Kazimierzu Dolnym. – Chodzi także o udostępnienie Grodarza mieszkańcom i turystom. W planach są m.in. kaskadowe zejścia do rzeki i stworzenie tam mini amfiteatru. Mogłyby się tam odbywać różne wydarzenia artystyczne m.in. wystawy, koncerty. Dzięki temu rzeka zaczęłaby pełnić zupełnie nową funkcję.
Chodzi też o połączenie Małego Rynku z innymi częściami miasteczka. – W tym momencie komunikacja odbywa się tylko przez Duży Rynek, a chcemy go wyłączyć z ruchu. Pojawił się pomysł, żeby przejazd na Mały Rynek odbywał się przez ul. Nadrzeczną – mówi Kuś. – W ramach rewitalizacji chcemy też zadbać o elementy małej architektury, m.in. chodniki.
Koncepcję funkcjonalno-przestrzenną dla Małego Rynku przygotowała Pracownia Architektoniczna Jarosława Kraski z Siedlec, która wygrała przetarg ogłoszony przez Urząd Miasta. – Na razie nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy koncepcja zostanie wprowadzona w całości czy wykorzystamy tylko niektóre propozycje – mówi Kuś.
Jednocześnie trwają prace nad gminnym programem rewitalizacji. – Koncepcja dla Małego Rynku nie jest jego elementem, ale jest z nim związana. Rozwiązania, jakie tam wprowadzimy, będą też mogły być wykorzystane w gminnym programie – tłumaczy Kuś. – Do 5 maja trwają konsultacje społeczne. Uwagi do programu można składać osobiście w urzędzie miasta albo elektronicznie.
W Kazimierskim Ośrodku Kultury Promocji i Turystyki odbyło się pierwsze spotkanie poświęcone programowi rewitalizacji. Kolejne zaplanowano na 27 kwietnia.
Pod koniec lutego kazimierscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą rewitalizacji. Przewiduje ona kilka obszarów: Parchatkę, Bochotnicę, Rzeczycę, Rzeczycę-Kolonię, Witoszyn, Mięćmierz i centrum Kazimierza. Chodzi o zlikwidowanie problemów społecznych na tym terenie i stworzenie miejsc dla nowych inwestycji. Obszar rewitalizacji jest bazą do gminnego programu rewitalizacji. Znajdą się w nim konkretne działania, na których realizację gmina dostanie ze środków unijnych w ramach RPO ok. 120 tys. zł.