Miasto zamawia opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej. Z takim dokumentem będzie mogło starać się o środki unijne na swoje inwestycje związane z ekologią.
Projekt Planu Gospodarki Niskoemisyjnej będzie zawierał także pomysły inwestycji w mieście, które mogą pomóc w ochronie środowiska. Co to może być? Jedną z propozycji jest stworzenie tzw. smart city. Chodzi o system do sterowania różnymi instalacjami. - Może to być np. oświetlenie uliczne. Dzięki wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania system może generować oszczędności - przekonuje Grzegorz Nakonieczny, wiceprezydent Puław.
System smart city pozwala także np. na sterowanie ruchem ulicznym i światłami na skrzyżowaniach. To także obsługiwane centralnie sterowniki ogrzewania w budynkach użyteczności publicznej.
Równolegle miasto czeka na efekty pracy doradcy, który opracuje studium wykonalności budowy instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Miasto może zbudować własną spalarnię śmieci, zrobić to wspólnie z Lublinem, albo z Zakładami Azotowymi "Puławy”. Dokument ma być gotowy do końca roku, a jego przygotowanie będzie kosztować miasto 254 tys. zł. Opracuje go tarnowska firma Savona Project.