Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

26 marca 2025 r.
10:15

Petycja nie pomogła. Fundacja KZMRZ musi oddać dworzec

Dawny dworzec dzięki fundacji KZMRZ zyskał nowe życie i był świadkiem oryginalnych inicjatyw artystycznych i społecznych. Wkrótce budynek znów zostanie zamknięty, ale podobno tylko na czas planowanej przebudowy placu przy ul. Wojska Polskiego
Dawny dworzec dzięki fundacji KZMRZ zyskał nowe życie i był świadkiem oryginalnych inicjatyw artystycznych i społecznych. Wkrótce budynek znów zostanie zamknięty, ale podobno tylko na czas planowanej przebudowy placu przy ul. Wojska Polskiego (fot. KZMRZ/FB)

Piętnaście koncertów, cztery spektakle teatralne, trzy wystawy, wiligie dla samotnych, szereg inicjatyw integrujących puławian i na tym koniec. Decyzją władz miasta, Michał Stachyra ze swoją fundacją KZMRZ, musi opuścić były dworzec autobusowy w Puławach.

Aktualizacja artykułu: 26 marca 2025 r. 18:20
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Po upadku spółki PKS Puławy teren dworca - wiaty, plac i budynek poczekalni - przejęło miasto. Mimo korzystnej lokalizacji na rogu głównych arterii - ulic Lubelskiej i Wojska Polskiego, przestrzeń długi czas nie tętniła życiem. Sam plac dzielił funkcję parkingu i szkoły nauki jazdy, a poczekalnią nie interesował się nikt.

Samorząd, mimo ogłoszenia przed laty urbanistycznego konkursu, żadnego realnego pomysłu na zagospodarowanie obiektu nie przejawiał. Ściany pustostanu szybko pokryły bohomazy udające graffiti, a do zamkniętych na kłódkę wnętrz nikt nie zaglądał. Ostatecznie Ratusz zdecydował o tym, by na terenie dawnego dworca urządzić przystanek dla komunikacji międzymiastowej przywracając mu w ten sposób dawną funkcję. Pieniędzy na ten cel jednak nie było, więc przy ul. Wojska Polskiego nadal działo się niewiele.

Pierwsza zauważalna zmiana zaszła latem 2022 roku, kiedy to szerzej nieznany wtedy jeszcze w Puławach artysta, Michał Stachyra, skrzyknął młodzież, załatwił farby i po otrzymaniu zgody prezydenta - społecznie pomalował ściany pustostanu. Już wtedy właściciel fundacji KZMRZ rozpoczynał starania o dzierżawę obiektu, w którym dostrzegał niewykorzystany, artystyczny i społeczny potencjał. Po wielu spotkaniach, wizytach, kontrolach stanu technicznego i negocjacjach z miastem, na początku zeszłego roku fundacja otrzymała klucze do poczekalni.

- Zastaliśmy brak toalet, wybite szyby, brak ogrzewania, odpadający tynk, zacieki, grzyb. Koszty napraw, które umożliwiły nam realizację wydarzeń wzięliśmy na siebie, a w prace naprawcze zaangażowali się dobrowolnie wolontariusze, mieszkańcy, bezdomni, chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego. Udowodniliśmy, że zaniedbany budynek może nadal pełnić funkcję na rzecz mieszkańców miasta Puławy, stając się ważnym miejscem na mapie kulturalnej nie tylko gminy, ale tej części Polski - wspomina Michał Stachyra.

W ciągu ostatniego roku, jak wylicza szef KZMRZ, jego fundacja na dworcu zorganizowała 15 koncertów, 4 spektakle teatralne, 3 wystawy, 8 inicjatyw oddolnych i wigilię dla bezdomnych. Przy budynku powstał również "ogród i wyrzywnik społeczny". Dodajmy, że ta ostatnia inicjatywa nie wszystkich mieszkańcom Puław przypadła do gustu. Część mieszkańców niektóre sposoby ożywiania dworcowego otoczenia nazywała jego zaśmiecaniem. Nie wszyscy puławianie zachwycili się także pomalowaną we wszystkie kolory tęczy podłogą w budynku, czy równie kolorowymi lampionami zawieszanymi na elewacji. Niemniej - biorąc pod uwagę całokształt, budynek z pewnością więcej zyskał, niż stracił.

Fundacja w związku ze swoją aktywnością, oryginalnymi inicjatywami i pomysłami na kolejne lata - liczyła na przedłużenie zawartej na rok umowy dzierżawy. W internecie ukazała się nawet petycja w tej sprawie, którą do dzisiaj podpisało ponad 270 osób. Wiemy już, że na niewiele się to zdało. KZMRZ w ciągu najbliższych dni musi oddać klucze i opuścić dworzec.

- Darmowa praca na rzecz miasta i mieszkańców jest wynagradzana chyba w innej galaktyce, po śmierci - gorzko podsumował Michał Stachyra, nie kryjąc rozczarowania tą decyzją prezydenta.

Dlaczego Ratusz nie przedłuży umowy dzierżawy z fundacją?

- Istnieją dwie główne przyczyny braku zawarcie kolejnej umowy z Fundacją KZMRZ. Brak wywiązywania się z zapisów umowy, w tym finansowych, a także zły stan techniczny budynku. Jako miasto nie zawieramy kolejnych umów dotyczących naszego mienia z podmiotami, które nie wywiązują się ze zobowiązań wynikających z umów wcześniejszych. Pamiętajmy również, że teren po byłym dworcu PKS stanie się za pewien czas placem budowy, ponieważ ruszy w tym miejscu budowa nowego punktu przesiadkowego dla środków komunikacji publicznej i prywatnej - tłumaczy Łukasz Kołodziej, kierownik Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej w puławskim magistracie. 

Dworcowa inwestycja ma otrzymać środki w ramach tzw. miejskiego obszaru funkcjonalnego. Pierwsze prace ruszą jeszcze w tym roku. W tegorocznym budżecie zaplanowano na ten cel 190 tys. zł. Gdy na miejscu pojawi się ciężki sprzęt, poczekalnia może zostać tymczasowo wyłączona ze stałego, artystycznego użytkowania.

Według informacji, które płyną z magistratu wynika, że miejska przestrzeń zamiast stale dzierżawiona jednemu podmiotowi, w przyszłości może być wynajmowana krótkoterminowo - na konkretne wydarzenia. Czy tak się stanie - przekonamy się najpewniej już w przyszłym roku. 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium