Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

2 grudnia 2020 r.
12:48

Plany na duże zmiany. Rynek w Wąwolnicy przejdzie metamorfozę

0 0 A A
W pobliżu ul. Lubelskiej ma powstać duża, kilkumetrowej wielkości instalacja przypominająca o spaleniu Wąwolnicy w 1946 r.
W pobliżu ul. Lubelskiej ma powstać duża, kilkumetrowej wielkości instalacja przypominająca o spaleniu Wąwolnicy w 1946 r. (fot. Radosław Szczęch / archiwum)

W ciągu najbliższej dekady rynek w Wąwolnicy może ulec metamorfozie. Władze gminy marzą o utworzeniu m.in. pieszego traktu z ogródkami kawiarnianymi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Rynek w Wąwolnicy ma swój urok, ale od dziesiątek lat w jego wyglądzie niewiele się zmieniło. Władze gminy mają na to pomysł. Zmian ma być sporo, ale bez druzgocącego wpływu na krajobraz.

– Rewitalizacja rynku w wielu miejscowościach zakończyła się wycięciem drzew i budową zabetonowanych placów. My nie chcemy popełniać takiego błędu. Zależy nam na tym, żeby rynek pozostał zielonym miejscem z dużą ilością cienia. Dlatego koncepcja, którą przygotowujemy zakłada usunięcie minimalnej ilości drzew oraz znaczną ilość nowych nasadzeń – mówi tłumaczy Grzegorz Dunia, sekretarz gminy Wąwolnica.

Nieznaczna redukcja starej zieleni ma pozwolić na powstanie utwardzonego kostką granitową placu od strony ul. Lubelskiej. To miejsce, na którym mogłyby się odbywać gminne uroczystości. Jego fragment zająć miałaby kilkumetrowej wielkości instalacja przypominająca o wydarzeniach z 1946 roku, kiedy oddziały UB i Milicji Obywatelskiej spaliły Wąwolnicę.

Najważniejszą zmianą dotyczącą organizacji ruchu ma być wyłączenie z niego ulicy biegnącej po wschodniej stronie rynku (od Bełżyckiej do Lubelskiej). Tam ma powstać trakt pieszy z miejscem pod kawiarniane ogródki. Ruch pomiędzy wymienionymi ulicami przejęłaby istniejąca w pobliżu ul. Sienkiewicza.

– Chcielibyśmy, żeby centrum Wąwolnicy było miejscem, w którym mieszkańcy lubią przebywać, posiedzieć na ławce, odpocząć. Dużą uwagę przykładamy również do miejsc historycznych, jak istniejąca studnia, czy mury dawnego ratusza. Te fragmenty rynku powinny zostać wyeksponowane i uczytelnione – opowiada sekretarz Dunia.

Rynek zyskałby także nowe oświetlenie, ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, a także krzewy ozdobne, drzewka itp. Ile będzie kosztować przebudowa? Tego jeszcze nie wiemy. Władze gminy przyznają jednak, że samodzielnie takiego zadania w całości nie wykonają. – Sami na pewno nie będziemy w stanie tej inwestycji sfinansować. Konieczne będzie zatem pozyskanie środków zewnętrznych, na co bardzo liczymy. Od czegoś trzeba jednak zacząć, stąd decyzja o koncepcji i konsultacjach z mieszkańcami. Cieszę się, że nasze propozycje spotkały się z pozytywnym przyjęciem z ich strony – dodaje Grzegorz Dunia.

Efektem konsultacji z mieszkańcami był wniosek o rozważenie budowy na rynku publicznej toalety. Czy ta znajdzie się w planach, tego jeszcze nie wiadomo. Obecnie trwają uzgodnienia wstępnej koncepcji zmian w centrum z konserwatorem zabytków. Dopiero po ich zakończeniu władze gminy mają opublikować wizualizację odnowionego rynku. Jego budowa to plan na najbliższą dekadę.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przed rugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed rugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Dziura na dziurze, jednak już niedługo się to zmieni

Miasto zabiera się za remont ulicy Pliszczyńskiej. Niedługo otwarty zostanie przetarg, w ramach którego wykonawca będzie miał za zadanie stworzyć projekt ulicy z chodnikami i zrealizować przebudowę.

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK
21 kwietnia 2024, 16:00

Koncert z muzyką do filmu „Chłopi” w CSK

W niedzielę (21 kwietnia) odbędzie się wyjątkowy koncert z muzyką do filmu „Chłopi”, którą skomponował Łukasz „L.U.C.” Rostkowski.

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!
20 kwietnia 2024, 10:00

3k6 Festiwal Gier: Skok w Świat Rozrywki!

Już niebawem, 20-21 kwietnia, Lubelski Park Naukowo-Technologiczny stanie się epicentrum najnowszego wydarzenia na mapie polskiej rozrywki – 3k6 Festiwal Gier! To zupełnie nowe doświadczenie dla wszystkich pasjonatów planszówek, RPG i szeroko pojętej kultury gier.

 Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Skarby Kultury Przestrzeni: Zielona restauracja w centrum Lublina

Prezentujemy Skarby Kultury Przestrzeni: restauracja Chisza na Świętoduskiej. O lokalu opowiada Aramais Grigoryan, właściciel Chiszy.

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Wrotki nie ma, Czart wysiaduje jaja. Co z sokołami na kominie elektrociepłowni?

Teoretycznie jutro ma się wykluć pierwsze jajo z lęgu Wrotki i Czarta mieszkających na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Jednak obserwatorzy niepokoją się nieobecnością Wrotki. Gdzie jest sokolica?

American Corner UMCS oficjalnie otwarte
ZDJĘCIA
galeria

American Corner UMCS oficjalnie otwarte

W poniedziałek w hali widowiskowej ACK ,, Chatka Żaka” odbyła się uroczysta gala otwarcia Amerykańskiego Centrum Edukacji i Biznesu UMCS, w której wziął udział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Razer BlackShark V2 Pro: Słuchawki dla PlayStation i Xbox

Wersja na PC jest już całkiem dobrze znana. Teraz Razer przygotował słuchawki Razer BlackShark V2 Pro dla graczy konsolowych z profilami dźwiękowymi dostosowanymi do takich gier jak Apex Legends, Call of Duty i Fortnite.

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Jak Polacy dbają o higienę po COVID-19?

Ludzie myli i dezynfekowali ręce tak często podczas pandemii COVID-19, że powszechnym problemem w 2021 roku były niedobory żelów dezynfekujących, czy ręczników papierowych. Cały ten nacisk wywierany na mycie rąk nie był jednak wyssany z palca. Nauka jednoznacznie dowodzi, że częste mycie rąk zmniejsza ryzyko różnych chorób. Jest to łatwy w praktykowaniu i skuteczny nawyk, który pozwala zadbać o higienę osobistą. Jednak czy obecnie Polacy dbają o higienę rąk w równie skrupulatny sposób? Możemy z pewnością stwierdzić, że jednym z pozytywnych następstw pandemii jest wzrost świadomości społeczeństwa w tej kwestii. Oto więcej informacji i danych statystycznych w tym temacie.

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Budynek urzędu miasta do rozbiórki

Stojące przy ulicy Leszczyńskiego 20 i 22 stare budynki należące do miasta zostały przeznaczone do rozbiórki. Kiedyś mieścił się tam wydział administracji lubelskiego urzędu miasta.

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Dlaczego w te wakacje warto postawić na Mazury?

Marzysz o wymarzonym wypoczynku, który połączy relaksujący pobyt w otoczeniu przyrody z niezapomnianymi wrażeniami dla całej rodziny? Odpowiedzią na Twoje pragnienia jest niezwykłe miasto Giżycko na Mazurach. Aby przeżyć niepowtarzalne chwile w tym malowniczym regionie, zarezerwuj nocleg w jednym z najlepiej ocenianych hoteli - St. Bruno.

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

O włos od tragedii. Policjanci uratowali życie niedoszłemu samobójcy

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło wczoraj na jednej z dzielnic Lublina. Mężczyzna spacerował po dachu budynku i groził że targnie się na własne życie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium