W sobotę (8 grudnia) o godzinie 18.45 w kościele parafialnym pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Św. i św. Andrzeja Apostoła w Końskowoli odbędzie się wydarzenie, na które czekało wielu mieszkańców i osób interesujących się przeszłością fary i historią Końskowoli. Zostaną oficjalnie zaprezentowane zabytki odnalezione w kryptach podczas prac archeologicznych.
W ubiegłym roku zakończył się projekt renowacji kościoła farnego w Końskowoli. Jednak nie przewidywał on środków finansowych na nadzory archeologiczne. Badania takie jednak podjęto dzięki darowiźnie Zakładów Azotowych "Puławy” S.A na rzecz stowarzyszenia "Fara Końskowolska”. I jak się okazało, przyniosły one rezultat niespodziewany i ważny.
– Badania takie były potrzebne nie tylko dla pełniejszego poznania historii kościoła w Końskowoli, ale także w celu uratowania zabytków, odnajdywanych w trakcie prac – wyjaśnia Przemysław Pytlak, prezes stowarzyszenia "Fara Końskowolska”. – Kiedyś archeolog Rafał Niedźwiadek, kierujący pracami badawczymi w farze powiedział, że w kryptach najpierw byli żałobnicy, później rabusie, a na samym końcu archeolodzy. Rabusie niszczyli wszystko, co nie przedstawiało doraźnej wartości. A przecież z posadzki, wysypanej piachem jeszcze udało się coś uratować – odkryto unikatowe szaty, a raczej ich szczątki z przełomu XVII i XVIII wieku – ornat, sutanny i stuły.
Przez wiele lat sarkofag księżnej Zofii Lubomirskiej, znajdujący się w krypcie południowej, był lekko uchylony. Już w 2006 r. archeolodzy dostrzegli przez szparę między wiekiem, a sarkofagiem fragmenty tkanin. Jednak dopiero w roku 2011 został opracowany kompleksowy program badań sarkofagu. W jego ramach zaplanowano konserwację szat księżnej oraz przeprowadzenie badań antropologicznych.
Bezcenne znaleziska zostały oddane do konserwacji dr Małgorzacie Grupie i dr hab. Annie Drążkowskiej w Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, które mają wieloletnie doświadczenie w zabezpieczaniu i rekonstrukcji takich tkanin.
W sobotę opowiedzą o pracy nad tymi zabytkami – o sukni ks. Zofii Lubomirskiej, jedwabnej sutannie z XVII wieku (jedynej w Polsce zachowanej z tego okresu), haftowanych ornatach, czepku jedwabnym z XVIII wieku oraz kielichu drewnianym z krypty północnej.
Zapowiedzi wydarzeń z regionu znajdziesz na strefaimprez.pl