Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

13 lipca 2016 r.
10:28

Psy stały w odchodach, w miskach lód. Właściciel schroniska odpowie za znęcanie się

477 21 A A
W takich warunkach w grudniu 2014 roku żyły bezdomne psy ze schroniska w Bronicach (fot. AS / archiwum)
W takich warunkach w grudniu 2014 roku żyły bezdomne psy ze schroniska w Bronicach (fot. AS / archiwum)

Właściciel schroniska dla zwierząt w Bronicach koło Nałęczowa odpowie za znęcanie się nad czworonogami. Z oskarżeniem przeciwko Sławomirowi L. wystąpili obrońcy praw zwierząt. Wcześniej puławska prokuratura dwa razy umorzyła postępowanie w tej sprawie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wychudzone psy w przepełnionych kojcach, chodzące we własnych odchodach, bez ciepłej budy, jedzenia i wody – to obraz schroniska dla zwierząt w Bronicach niedaleko Nałęczowa, wyłaniający się z aktu oskarżenia, który wpłynął do Sądu Rejonowego w Puławach.

Sprawa dotyczy prywatnej placówki, prowadzonej przez Sławomira L. W grudniu 2014 r. pojawili się tam przedstawiciele Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami „Lubelski Animals”. Wcześniej dostali anonimowy sygnał o tragicznych warunkach panujących w schronisku. Na dokumentujących sytuację zdjęciach widać było skrajnie zaniedbane psy. Stały w swoich odchodach. Wokół leżały spleśniałe bułki i resztki chleba.

Przedstawiciele stowarzyszenia zaalarmowali policję i służby weterynaryjne. Wspólnie pojechali do Bronic i potwierdzili niepokojące doniesienia. – W miskach zamiast wody jest lód. Psy mieszkają w nieocieplanych budach, bez źdźbła słomy – relacjonowała wówczas Joanna Gerund z organizacji „Seter Adopcje”.

Obrońcy praw zwierząt, mimo oporu gospodarza, zabrali 12 psów. Właściciel placówki nie miał sobie nic do zarzucenia. Twierdził, że zwierzętom nic nie dolega i nie są zagłodzone.

Stowarzyszenie domagało się ścigania Sławomira L., zarzucając mu znęcanie się nad zwierzętami. Badający sprawę policjanci uznali jednak, że w Bronicach nie dzieje się nic złego.

– Opieramy się na opinii lekarza weterynarii, który stwierdził, że nie ma żadnego zagrożenia ani dla zdrowia, ani życia zwierząt – tłumaczył wówczas podkom. Marcin Koper, rzecznik puławskiej policji.

Podobne stanowisko zajął Urząd Miejski w Nałęczowie, który miał umowę ze schroniskiem w Bronicach. Za odłowienie i opiekę nad psem płacił Sławomirowi L. tysiąc złotych. Sprawą schroniska w Bronicach zajmowała się puławska prokuratura. Sprawę umorzono, ale decyzję tę uchylił sąd. Kolejne postępowanie również zakończyło się umorzeniem. W tej sytuacji stowarzyszenie „Animals” wystąpiło do sądu z tzw. subsydiarnym aktem oskarżenia. Sławomir L. odpowie za znęcanie się nad zwierzętami, za co grozi do 2 lat więzienia. (aa)

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 lipca 2016 o 09:58
0
Kto wkłada do bud słomę? Pani Tarasińska! co też pani? Pani psy też mają w budach słomę? Jak pani wtedy myje kojce? O 6 rano to nic dziwnego, że miały jeszcze lód!
Avatar
Marcin BaYO Wrocław / 26 lipca 2016 o 18:48
0
głupia ciota ***a jak się frajerze bierzesz za opiekę nad stworzeniem słabszym od siebie,które liczy i jest uzależnione od twojej pomocy,to ją pizdo dawaj jak ktoś się bierze za opiekę nad zwierzętami,to ta opieka powinna być zapewniona,zapewne te psiaki miałby gorzej jak żyły by na ulicy,niż jak żyją tu,ale to powinno być przytulisko dla czworonogów nie więzienie
Avatar
Gość / 25 lipca 2016 o 11:49
0
Weterynarz powinien stracic prawo wykonywania zawodu! Ponadto prowadzacy schronisko powinien miec kontrole ze US i rozliczyc piebiadze ktore bral od gminy-pokazac faktury za utrzymanie psow zgodnie z wymaganiani ustawy! A w urzedzie wiedzieli ale pewnie brali swoja dole - dla tych co nie wiedza jak to wyglada- gmina podpisuje z kolega umowe o schronisko, placi mi miesiecznie 1000 zl na psa, on na psa wydaje 50 a 950 sie dziela!!! Cala sprawa powinna byc przeswietlona a ludzie jawnie ukarani!
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 21:58
0
a co robi powiatowy lekarz weterynarii, siedzi w biurze i obrasta w tłuszcz, do niego należy nadzór, może zainteresują się jego przełożeni!!!!!!!!!!!!!!!1
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 19:09
0
Czy ktoś zwrócił uwagę na to, że psy zostały zabrane nielegalnie?- bez decyzji UM? To fundacja złamała prawo. Czy się znęcał? Nie wiem. Wiem, że jeśli chodzi o fundacje- ustanawiają swoje własne prawo i jeśli było schronienie i miska z wodą (zamarznięta, bo był mróz- to będzie dym, ale kary nie. W ustawie nie ma słowa o budzie, zwłaszcza ocieplonej. Więc sąd dla tych zarzutów musi być (niezależnie od swojego zdania) ślepy. Radzę gazetom czytać ustawę o ochronie zwierząt, żeby wiedzieć, kto łamie prawo- zanim opublikują taką sprawę. W tym artykule jest istotna informacja- zdanie urzędników, którzy się wtedy wypowiedzieli. Ta akcja, to chora nagonka i tyle. Schronisko- to nie pałac dla zwierząt. Coby nie robić- warunki i tak zawsze nie będą zadowalające.
Czy ktoś zwrócił uwagę na to, że psy zostały zabrane nielegalnie?- bez decyzji UM? To fundacja złamała prawo. Czy się znęcał? Nie wiem. Wiem, że jeśli chodzi o fundacje- ustanawiają swoje własne prawo i jeśli było schronienie i miska z wodą (zamarznięta, bo był mróz- to będzie dym, ale kary nie. W ustawie nie ma słowa o budzie, zwłaszcza ocieplonej. Więc sąd dla tych zarzutów musi być (niezależnie od swojego zdania) ślepy. Radzę gazetom czytać ustawę o ochronie zwierząt, żeby wiedzieć, kto łamie prawo- zanim opublikują taką sprawę. W tym a... rozwiń
Avatar
Gość / 15 lipca 2016 o 19:42
0
A ja chcialan tylko dodac ze piesek ze zdjecia skulony w kacie wlasnie spi obok spokojnie w cieplym legowisku, obok stoi miska z woda do ktorej podchodzi jak tylko zachce mu sie pic. Dziekuje ludziom ktorzy sie przyczynili do tego zeby trafil wlasnie do naszego domu!
Avatar
Gość / 15 lipca 2016 o 09:40
0
To jest haniebne postępowanie wobec zwierząt....kumoterskie układy. Policja, inspektorat weterynaryjny....kiedy wreszcie się to skończy? Kiedy Polacy zaczną szanować zwierzęta, zwłaszcza ci którzy prowadzą bądź pracują w schroniskach, urzędnicy w urzędach, organy kontroli? Kiedy? Kiedy wreszcie Polska w tej kwestii zacznie wyzwalać się z średniowiecznego , okrutnego traktowania zwierząt ? Kiedy ci wredni ludzie, ciągnący zyski z krzywdy zwierząt bedą ukarani? Chcecie być nowoczesnym światłym narodem, zacznijcie od zwierząt , bo stosunek do zwierząt to wizytówka narodu...Polacy nie maja się czym szczycić . Trudno zrozumieć,ze tak głęboko katolicki naród jest tak okrutny wobec zwierząt. A kosciol ma to dokładnie gdzieś .....za taki kosciol to ja dziękuje. Są równie chciwi na kasę jak i ci ,którzy żyją dobrze zarabiając na bezdomności zwierząt...mam nadzieje,ze los Was ukarze, tych którzy nie chcą tego zrozumieć.
To jest haniebne postępowanie wobec zwierząt....kumoterskie układy. Policja, inspektorat weterynaryjny....kiedy wreszcie się to skończy? Kiedy Polacy zaczną szanować zwierzęta, zwłaszcza ci którzy prowadzą bądź pracują w schroniskach, urzędnicy w urzędach, organy kontroli? Kiedy? Kiedy wreszcie Polska w tej kwestii zacznie wyzwalać się z średniowiecznego , okrutnego traktowania zwierząt ? Kiedy ci wredni ludzie, ciągnący zyski z krzywdy zwierząt bedą ukarani? Chcecie być nowoczesnym światłym narodem, zacznijcie od zwierząt , bo stosunek do ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 21:07
0
Jorgi stuknij się w czoło! Ja tam byłam nie raz adoptować pieska lub z kimś kto chciał adoptować i to wszystko prawda, poza tym jest podejrzenie że ten hycel morduje te psy.. Psy nawet dziś stoją we własnych odchodach w miskach nie ma wody i jedzenia...
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 21:04
0
Zgłaszam Cię hycel do Policji. Namierzą Cię draniu i zapłacisz za swoje!
Avatar
hycel / 13 lipca 2016 o 19:33
0
pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !! pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !! pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!
Avatar
Gość / 28 lipca 2016 o 09:58
0
Kto wkłada do bud słomę? Pani Tarasińska! co też pani? Pani psy też mają w budach słomę? Jak pani wtedy myje kojce? O 6 rano to nic dziwnego, że miały jeszcze lód!
Avatar
Marcin BaYO Wrocław / 26 lipca 2016 o 18:48
0
głupia ciota ***a jak się frajerze bierzesz za opiekę nad stworzeniem słabszym od siebie,które liczy i jest uzależnione od twojej pomocy,to ją pizdo dawaj jak ktoś się bierze za opiekę nad zwierzętami,to ta opieka powinna być zapewniona,zapewne te psiaki miałby gorzej jak żyły by na ulicy,niż jak żyją tu,ale to powinno być przytulisko dla czworonogów nie więzienie
Avatar
Gość / 25 lipca 2016 o 11:49
0
Weterynarz powinien stracic prawo wykonywania zawodu! Ponadto prowadzacy schronisko powinien miec kontrole ze US i rozliczyc piebiadze ktore bral od gminy-pokazac faktury za utrzymanie psow zgodnie z wymaganiani ustawy! A w urzedzie wiedzieli ale pewnie brali swoja dole - dla tych co nie wiedza jak to wyglada- gmina podpisuje z kolega umowe o schronisko, placi mi miesiecznie 1000 zl na psa, on na psa wydaje 50 a 950 sie dziela!!! Cala sprawa powinna byc przeswietlona a ludzie jawnie ukarani!
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 21:58
0
a co robi powiatowy lekarz weterynarii, siedzi w biurze i obrasta w tłuszcz, do niego należy nadzór, może zainteresują się jego przełożeni!!!!!!!!!!!!!!!1
Avatar
Gość / 16 lipca 2016 o 19:09
0
Czy ktoś zwrócił uwagę na to, że psy zostały zabrane nielegalnie?- bez decyzji UM? To fundacja złamała prawo. Czy się znęcał? Nie wiem. Wiem, że jeśli chodzi o fundacje- ustanawiają swoje własne prawo i jeśli było schronienie i miska z wodą (zamarznięta, bo był mróz- to będzie dym, ale kary nie. W ustawie nie ma słowa o budzie, zwłaszcza ocieplonej. Więc sąd dla tych zarzutów musi być (niezależnie od swojego zdania) ślepy. Radzę gazetom czytać ustawę o ochronie zwierząt, żeby wiedzieć, kto łamie prawo- zanim opublikują taką sprawę. W tym artykule jest istotna informacja- zdanie urzędników, którzy się wtedy wypowiedzieli. Ta akcja, to chora nagonka i tyle. Schronisko- to nie pałac dla zwierząt. Coby nie robić- warunki i tak zawsze nie będą zadowalające.
Czy ktoś zwrócił uwagę na to, że psy zostały zabrane nielegalnie?- bez decyzji UM? To fundacja złamała prawo. Czy się znęcał? Nie wiem. Wiem, że jeśli chodzi o fundacje- ustanawiają swoje własne prawo i jeśli było schronienie i miska z wodą (zamarznięta, bo był mróz- to będzie dym, ale kary nie. W ustawie nie ma słowa o budzie, zwłaszcza ocieplonej. Więc sąd dla tych zarzutów musi być (niezależnie od swojego zdania) ślepy. Radzę gazetom czytać ustawę o ochronie zwierząt, żeby wiedzieć, kto łamie prawo- zanim opublikują taką sprawę. W tym a... rozwiń
Avatar
Gość / 15 lipca 2016 o 19:42
0
A ja chcialan tylko dodac ze piesek ze zdjecia skulony w kacie wlasnie spi obok spokojnie w cieplym legowisku, obok stoi miska z woda do ktorej podchodzi jak tylko zachce mu sie pic. Dziekuje ludziom ktorzy sie przyczynili do tego zeby trafil wlasnie do naszego domu!
Avatar
Gość / 15 lipca 2016 o 09:40
0
To jest haniebne postępowanie wobec zwierząt....kumoterskie układy. Policja, inspektorat weterynaryjny....kiedy wreszcie się to skończy? Kiedy Polacy zaczną szanować zwierzęta, zwłaszcza ci którzy prowadzą bądź pracują w schroniskach, urzędnicy w urzędach, organy kontroli? Kiedy? Kiedy wreszcie Polska w tej kwestii zacznie wyzwalać się z średniowiecznego , okrutnego traktowania zwierząt ? Kiedy ci wredni ludzie, ciągnący zyski z krzywdy zwierząt bedą ukarani? Chcecie być nowoczesnym światłym narodem, zacznijcie od zwierząt , bo stosunek do zwierząt to wizytówka narodu...Polacy nie maja się czym szczycić . Trudno zrozumieć,ze tak głęboko katolicki naród jest tak okrutny wobec zwierząt. A kosciol ma to dokładnie gdzieś .....za taki kosciol to ja dziękuje. Są równie chciwi na kasę jak i ci ,którzy żyją dobrze zarabiając na bezdomności zwierząt...mam nadzieje,ze los Was ukarze, tych którzy nie chcą tego zrozumieć.
To jest haniebne postępowanie wobec zwierząt....kumoterskie układy. Policja, inspektorat weterynaryjny....kiedy wreszcie się to skończy? Kiedy Polacy zaczną szanować zwierzęta, zwłaszcza ci którzy prowadzą bądź pracują w schroniskach, urzędnicy w urzędach, organy kontroli? Kiedy? Kiedy wreszcie Polska w tej kwestii zacznie wyzwalać się z średniowiecznego , okrutnego traktowania zwierząt ? Kiedy ci wredni ludzie, ciągnący zyski z krzywdy zwierząt bedą ukarani? Chcecie być nowoczesnym światłym narodem, zacznijcie od zwierząt , bo stosunek do ... rozwiń
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 21:07
0
Jorgi stuknij się w czoło! Ja tam byłam nie raz adoptować pieska lub z kimś kto chciał adoptować i to wszystko prawda, poza tym jest podejrzenie że ten hycel morduje te psy.. Psy nawet dziś stoją we własnych odchodach w miskach nie ma wody i jedzenia...
Avatar
Gość / 13 lipca 2016 o 21:04
0
Zgłaszam Cię hycel do Policji. Namierzą Cię draniu i zapłacisz za swoje!
Avatar
hycel / 13 lipca 2016 o 19:33
0
pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !! pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !! pieski i kotki przerabiam na pyszny smalec !! palce lizać !! niebo w gębie !!
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 0

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 2 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 0 4

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 0

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 2 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 4

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 6 4

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 25 9

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 12 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!