Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

10 listopada 2016 r.
7:08

Puławscy radni wypunktowali błędy na Skwerze Niepodległości. Co zarzucają?

92 30 A A
Roślinnością na Skwerze Niepodległości zajmował się zespół kontrolujący komisji rewizyjnej (fot. Radosław Szczęch)
Roślinnością na Skwerze Niepodległości zajmował się zespół kontrolujący komisji rewizyjnej (fot. Radosław Szczęch)

Brakujące krzewy i inne nasadzenia, wprowadzanie w błąd organów ścigania - to tylko część zarzutów, które władzom Puław postawili radni komisji rewizyjnej w protokole dotyczącym rewitalizacji Skweru Niepodległości. Radni zalecają uzupełnienie roślinności.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Skwer Niepodległości to jeden z największych terenów zielonych w mieście, który kilka lat temu został gruntownie zrewitalizowany. Sprawę roślinności na skwerze badali radni z komisji rewizyjnej. Podczas ostatniej sesji wszyscy radni przyjęli ich protokół w tej sprawie. W poprzednim wydaniu Teraz Puławy pisaliśmy, że urzędnicy aby zobrazować to, ile czasu i pracy włożono w wyjaśnianie zawiłości dotyczących skweru, przyprowadzili wózek wypełniony aktami dotyczącymi tematu. Teraz prezentujemy ustalenia komisji rewizyjnej.

Krzewy tylko na papierze?

Zdaniem członków komisji podczas przebudowy skweru dopuszczono do znacznego zmniejszenia powierzchni projektowanych krzewów ozdobnych i innych roślin. Słowem – miasto otrzymało uboższą wersję tego, co wymyślił projektant. Radni ustalili, że w trakcie odbiorów technicznych, w grudniu 2012 roku, brakowało nawet kilkuset metrów kwadratowych nasadzeń. Mimo to przyjęto protokół, który tej luki nie zawierał. Zdaniem komisji, poświadczono wtedy nieprawdę, a dokumenty „niezgodne ze stanem faktycznym” przekazywano później badającym tę sprawę organom ścigania.

– Dokumentacja ta mogła wprowadzać w błąd instytucje badające tę inwestycję – napisano w protokole.

To nie wszystko. Jak wiadomo, znaczna część nowych roślin (kilkaset sztuk) na skwerze pojawiła się wiosną i latem 2013 roku, czyli wiele miesięcy od zakończenia inwestycji. Zdaniem Krzysztofa Szczepańskiego, byłego dyrektora rozwiązanego już Zarządu Inwestycji Miejskich oraz prezydenta Janusza Grobla, było to spowodowane przeprowadzeniem prac rekompensacyjnych (w zamian za część elementów, z których zrezygnowano) oraz pracami gwarancyjnymi dotyczącymi wymiany drzewek, które się nie przyjęły lub zostały zniszczone.

Radni przyjęli protokół

Innego zdania jest radny Paweł Maj (radny niezrzeszony), przewodniczący komisji kontrolującej tę sprawę z ramienia rady miasta. Nie neguje informacji dotyczącej nasadzeń rekompensacyjnych (chociaż zdaniem komisji, powinny być one wykonane w trakcie realizacji zadania, a nie pół roku później), ale zwraca uwagę na to, że na skwerze brakuje znacznej części tych nasadzeń, które znajdowały się w projekcie. – I do dzisiaj ich nie ma, dlatego liczę na to, że władze miasta pozytywnie odpowiedzą na zalecenie naszej komisji i uzupełnią te brakujące krzewy – mówi radny.

Oprócz niego, protokół podpisali także inni członkowie zespołu, radni rządzącej Puławami koalicji: Ignacy Czeżyk i Marzanna Pakuła (PiS) oraz Ryszard Stępień (Porozumienie Samorządowe Prawicy Puławskiej).

Protokół komisji kontrolującej najpierw przyjęła cała komisja rewizyjna, a następnie rada miasta.

„Tendencyjnie i stronniczo”

Podczas sesji prezydent Janusz Grobel starał się przekonać zebranych, że przebudowa skweru przebiegła zgodnie z prawem, a argumenty Pawła Maja są niepoważne. Na dowód wymienił szereg instytucji od CBA po Urząd Marszałkowski, które nie znalazły uchybień w przebiegu inwestycji. Przeczytał także fragment odpowiedzi autorki projektu, sugerując nieumiejętność czytania rysunków przez radnych komisji rewizyjnej (chodziło o obliczenia powierzchni roślin).

Z większością zarzutów komisji nie zgadza się także Krzysztof Szczepański, obecnie kierownik Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta. W piśmie do komisji rewizyjnej protokół radnych nazwał „tendencyjnym, stronniczym i obarczonym licznymi błędami”, w związku z czym odmówił podpisania go.

Co dokładnie ustalili radni? Pełny protokół znajdziesz na www.dziennikwschodni.pl/pulawy

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 02:41
0
Szkoda że dla zwykłego obywatela nie ważne sa jego pieniądze topione w błocie i procedery w jaki sposób to się odbywa :( Przecież wprowadzili w błąd organy ścigania które badały także te alejki po których nie da się chodzić. Chyba choćby z tego powodu ta informacja powinna być zauważalna dla zwykłego obywatela.
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 19:25
0
Brakuje nasadeń czy wprowadził w błąd organy ścigania, wszystko jest nie zauważalne dla zwykłego obywatela ale każdy widzi że tym skwerkiem nie da się chodzić. Przechodzę przez skwer codziennie do pracy choć niby nie mam daleko to codziennie moje buty wyglądają jak bym mieszkała w szczerym polu bez utwardzanej drogi. Chodzę po tym skwerku z psem na spacery - ale tylko dookoła tam gdzie jest kostka bo po bagnie nie da się chodzić, widziałam jak dzieci próbują jeździć tam na rolkach i nóż sie w kieszeni otwiera na to jak ktoś pozwolił zrobić tam takie gówno a nie normalne chodniki. Osoba która podpisała zgodę na takie chodziki zachęcam się przejść codziennie rano i zobaczyć jak to jest mieć całe buty w błocie - radzę założyć kalosze!
Brakuje nasadeń czy wprowadził w błąd organy ścigania, wszystko jest nie zauważalne dla zwykłego obywatela ale każdy widzi że tym skwerkiem nie da się chodzić. Przechodzę przez skwer codziennie do pracy choć niby nie mam daleko to codziennie moje buty wyglądają jak bym mieszkała w szczerym polu bez utwardzanej drogi. Chodzę po tym skwerku z psem na spacery - ale tylko dookoła tam gdzie jest kostka bo po bagnie nie da się chodzić, widziałam jak dzieci próbują jeździć tam na rolkach i nóż sie w kieszeni otwiera na to jak ktoś pozwolił zrobić t... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 11:16
0
To my na tym forum, krasnoludy, święty Mikołaj czy urząd miasta wprowadzał w błąd organy ścigania?
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 23:52
0
Wprowadzanie w błąd to się odbywa regularnie na tym forum. Byle dowalić. Nieistotne są fakty bo i tak na potrzeby prymitywnej propagandy zostaną przeinaczone. Żal tylko patrzeć, że ktoś się na takie tanie chwyty jeszcze łapie :)
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 11:25
0
Wprowadzanie w błąd organów ścigania. Gratuluję . Miasto sprzyjazne dla ludzi panie Grobel? Których?
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 08:56
0
Tym szambem powinna zająć się teraz prokuratura. O ile oczywiście tym razem urząd miasta łaskawie złozy jej dokumenty zgodne ze stanem faktycznym :)
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 08:29
0
Protokół przyjęty przez rade miasta. Stwierdzający że instytucjom badającym nieprawidłowości na skwerze dostarczano dokumentacje NIE ZGODNĄ ZE STANEM FAKTYCZNYM, które MOGŁY MIEĆ ISTOTNY WPŁYW NA WYNIKI PRZEPROWADZANYCH PRZEZ NIE KONTROLI uważam za informacje b.ważną i skandaliczną. Obrazującą rak, zżerający od środka, zdawałoby się na pozór, zdrowe ciało.
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 01:55
0
Widze ze najlepiej nic nie robić bo wiele hałasu o nic. Niech władze w ogóle robią inwestycje nie zgodne z projektami? Co tam to tylko pieniądze mieszkańców. Jak się potem przypadkiem zrobi głośno ze coś nie zrobione, to nagle po czasie ktoś stworzy dokumenty z datami wstecznymi i dostarczy je prokuraturze? Nic to ze nie zgodne ze stanem faktycznym? Po co tym sie zajmować? Przecież to nie jest ważne. Wiele hałasu o nic???
Avatar
oki145 / 11 listopada 2016 o 01:51
0
Gdyby u mnie jakaś firma niedokończyła prac w/g pierwotnych założeń to by pieniedzy dotąd nie dostali dopóki by tych prac określonych w załozeniach nie skończyli. No ale wiadomo - pieniądze z kasy publicznej to się nimi dużo frywolniej szasta a kto za takim stanem rzeczy stoi jak nie - koniec końców - sam Pan ... Miasta. Cóż, jaki Pan taki kram.
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 01:12
0
Czemu nie pójdziesz do prezydenta może ci przywróci parkingi? Dlaczego nie protestowałeś nie zgłaszałeś uwag gdy robiono projekt? Wtedy był na to czas i jakaś szansa. O ile pamiętam wtedy wszyscy mówili jaki to wspaniały projekt a o jego zmianę wnioskował tylko właśnie pan Maj, którego przedstawiono wtedy jako pieniacza i głupka?
Avatar
Gość / 15 listopada 2016 o 02:41
0
Szkoda że dla zwykłego obywatela nie ważne sa jego pieniądze topione w błocie i procedery w jaki sposób to się odbywa :( Przecież wprowadzili w błąd organy ścigania które badały także te alejki po których nie da się chodzić. Chyba choćby z tego powodu ta informacja powinna być zauważalna dla zwykłego obywatela.
Avatar
Gość / 14 listopada 2016 o 19:25
0
Brakuje nasadeń czy wprowadził w błąd organy ścigania, wszystko jest nie zauważalne dla zwykłego obywatela ale każdy widzi że tym skwerkiem nie da się chodzić. Przechodzę przez skwer codziennie do pracy choć niby nie mam daleko to codziennie moje buty wyglądają jak bym mieszkała w szczerym polu bez utwardzanej drogi. Chodzę po tym skwerku z psem na spacery - ale tylko dookoła tam gdzie jest kostka bo po bagnie nie da się chodzić, widziałam jak dzieci próbują jeździć tam na rolkach i nóż sie w kieszeni otwiera na to jak ktoś pozwolił zrobić tam takie gówno a nie normalne chodniki. Osoba która podpisała zgodę na takie chodziki zachęcam się przejść codziennie rano i zobaczyć jak to jest mieć całe buty w błocie - radzę założyć kalosze!
Brakuje nasadeń czy wprowadził w błąd organy ścigania, wszystko jest nie zauważalne dla zwykłego obywatela ale każdy widzi że tym skwerkiem nie da się chodzić. Przechodzę przez skwer codziennie do pracy choć niby nie mam daleko to codziennie moje buty wyglądają jak bym mieszkała w szczerym polu bez utwardzanej drogi. Chodzę po tym skwerku z psem na spacery - ale tylko dookoła tam gdzie jest kostka bo po bagnie nie da się chodzić, widziałam jak dzieci próbują jeździć tam na rolkach i nóż sie w kieszeni otwiera na to jak ktoś pozwolił zrobić t... rozwiń
Avatar
Gość / 12 listopada 2016 o 11:16
0
To my na tym forum, krasnoludy, święty Mikołaj czy urząd miasta wprowadzał w błąd organy ścigania?
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 23:52
0
Wprowadzanie w błąd to się odbywa regularnie na tym forum. Byle dowalić. Nieistotne są fakty bo i tak na potrzeby prymitywnej propagandy zostaną przeinaczone. Żal tylko patrzeć, że ktoś się na takie tanie chwyty jeszcze łapie :)
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 11:25
0
Wprowadzanie w błąd organów ścigania. Gratuluję . Miasto sprzyjazne dla ludzi panie Grobel? Których?
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 08:56
0
Tym szambem powinna zająć się teraz prokuratura. O ile oczywiście tym razem urząd miasta łaskawie złozy jej dokumenty zgodne ze stanem faktycznym :)
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 08:29
0
Protokół przyjęty przez rade miasta. Stwierdzający że instytucjom badającym nieprawidłowości na skwerze dostarczano dokumentacje NIE ZGODNĄ ZE STANEM FAKTYCZNYM, które MOGŁY MIEĆ ISTOTNY WPŁYW NA WYNIKI PRZEPROWADZANYCH PRZEZ NIE KONTROLI uważam za informacje b.ważną i skandaliczną. Obrazującą rak, zżerający od środka, zdawałoby się na pozór, zdrowe ciało.
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 01:55
0
Widze ze najlepiej nic nie robić bo wiele hałasu o nic. Niech władze w ogóle robią inwestycje nie zgodne z projektami? Co tam to tylko pieniądze mieszkańców. Jak się potem przypadkiem zrobi głośno ze coś nie zrobione, to nagle po czasie ktoś stworzy dokumenty z datami wstecznymi i dostarczy je prokuraturze? Nic to ze nie zgodne ze stanem faktycznym? Po co tym sie zajmować? Przecież to nie jest ważne. Wiele hałasu o nic???
Avatar
oki145 / 11 listopada 2016 o 01:51
0
Gdyby u mnie jakaś firma niedokończyła prac w/g pierwotnych założeń to by pieniedzy dotąd nie dostali dopóki by tych prac określonych w załozeniach nie skończyli. No ale wiadomo - pieniądze z kasy publicznej to się nimi dużo frywolniej szasta a kto za takim stanem rzeczy stoi jak nie - koniec końców - sam Pan ... Miasta. Cóż, jaki Pan taki kram.
Avatar
Gość / 11 listopada 2016 o 01:12
0
Czemu nie pójdziesz do prezydenta może ci przywróci parkingi? Dlaczego nie protestowałeś nie zgłaszałeś uwag gdy robiono projekt? Wtedy był na to czas i jakaś szansa. O ile pamiętam wtedy wszyscy mówili jaki to wspaniały projekt a o jego zmianę wnioskował tylko właśnie pan Maj, którego przedstawiono wtedy jako pieniacza i głupka?
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 30 20

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 52 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 102 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 41 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 69 106

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 21

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.