Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 grudnia 2018 r.
14:45

Puławy: Obywatel ma głos. Jak będą konsultować zmiany w mieście?

0 14 A A
Urząd Miasta Puławy
Urząd Miasta Puławy

Ratusz przygotował projekt uchwały, który reguluje zasady dotyczące konsultacji społecznych. Ustalono m.in. minimalną ilość wnioskodawców, która jest wymagana do ich przeprowadzenia. Zaprojektowano również wzór wniosku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dotychczas tych zasad nie było, więc kwestie dotyczące konsultacji charakteryzowały się w dużej mierze dowolnością. My chcemy to uporządkować, a z drugiej strony ułatwić mieszkańcom Puław składanie wniosków – tłumaczy Magdalena Woźniakowska, kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej w puławskim Urzędzie Miasta. – Uważam, że to gest, który może zachęcać do korzystania z tej możliwości przez wszystkich mieszkańców Puław.

Co się zatem zmieni? Najważniejsze wydaje się uregulowanie ilości wymaganych podpisów, która jest znacznie niższa, niż w przypadku starania się o uzyskanie inicjatywy uchwałodawczej. Przykład: żeby społeczny projekt uchwały trafił do porządku obrad rady miasta potrzeba dzisiaj minimum 300 podpisów, a do przeprowadzenia konsultacji społecznych wystarczy 100. Przy czym, poza czytelnym imieniem i nazwiskiem, prawidłowo wypełniony wniosek o konsultacje musi zawierać także (puławskie) adresy zamieszkania osób popierających. Podawanie innych danych nie jest wymagane.

Warto dodać, że ratusz zrezygnował ze stosowania ograniczeń wiekowych. A to oznacza, że zarówno wnioskodawcami konsultacji, jak i osobami, które będą wspierać je swoimi podpisami, mogą być nawet dzieci. – Nie chcemy nikogo wykluczać. Uważamy, że powinniśmy słuchać głosu wszystkich obywateli – podkreślają urzędnicy.

Co jednak, gdy wniosek, mimo wystarczającego poparcia jest pozbawiony sensu lub z innych przyczyn nie ma szans na realizację? Nowa uchwała przewiduje tutaj rodzaj wentylu bezpieczeństwa – „podejrzaną” inicjatywę może odrzucić prezydent.

Nowe reguły przewidują także ułatwienia dla osób, które mają dobry pomysł, ale mogą mieć trudności z zebraniem podpisów. Tacy mieszkańcy mają dwa wyjścia – przekonać przynajmniej 3 radnych, którzy mogą złożyć wniosek o konsultacje w danej sprawie lub przekonać do tego prezydenta. Ten ostatni konsultacje, jeśli uzna to za stosowne, może przeprowadzić z własnej inicjatywy.
Na koniec warto pamiętać o tym, że przeprowadzone konsultacje, nawet przy mizernej frekwencji, będą uznawane za ważne.

Z drugiej strony, nawet jeśli weźmie w nich udział znaczna liczba mieszkańców, ich wynik nie będzie wiążący dla władz. Zgodnie z treścią nowej uchwały, będzie on jedynie „brany pod uwagę przy podejmowaniu decyzji”. Konsultacje nie nabiorą zatem mocy uchwałodawczej, ale mogą być wykorzystywane jako forma wpływania na samorządowców.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 15:15
+14
Zabrać cyganom zasiłki z mopsu. Cygan też człowiek i niech pracuje na swoje cygańskie życie.
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 15:04
+8
No to może na początek to czego nie było czyli nowa hala - będzie co odrzucać
Avatar
..... / 27 grudnia 2018 r. o 21:59
+6
ja proponuję przyjrzeć się wykształceniu urzedników. co druga paniusia jest po szkole w klementowicach albo po szpulkach. Weszło to do urzedu, siedzi i na niczym sie nie zna. Wywalic pół urządu z wykształceniem zawodowym ale ciocią w końskowoli i drugie pol gdzie siedzi taka w wieku 70 lat i obraza wszystkich dookoła. zaczącod urządu, od kształconych inaczej
Avatar
Jan / 27 grudnia 2018 r. o 15:54
+6
No i te marne grosze też wypadałoby pod konsultacje społeczne bo dotąd nikt zarobków z wyborcą nie konsultował:     "Kandydat na prezydenta podniósł również kwestię rosnących dysproporcji, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń w Ratuszu i podległych mu jednostkach. Skrytykował nadmierne jego zdaniem uposażenie kadry kierowniczej, na czele z wiceprezydentami i sekretarzem oraz zbyt niskie pensje szeregowych urzędników. – Nie zgadzamy się na to, żeby niektórzy zarabiali po 200 tys. zł rocznie, podczas, gdy inni dostają grosze – podkreślał."                                            Źródło rzetelne i obiektywne: ***s://***dziennikwschodni.pl/wybory-2018/pulawy-konwencja-wyborcza-pawla-maja-bylo-o-zarobkach-w-ratuszu-i-pomocy-spolecznej,n,1000228638.html
 Brawo! Kampania się skonczyla! Mieszkańcy oczekują przyjrzeć się zarobkom sekretarza i kierowników na których pracują zwykli pracownicy w urzędzie! 
 Brawo! Kampania się skonczyla! Mieszkańcy oczekują przyjrzeć się zarobkom sekretarza i kierowników na których pracują zwykli pracownicy w urzędzie!  rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 15:40
+5
No i te marne grosze też wypadałoby pod konsultacje społeczne bo dotąd nikt zarobków z wyborcą nie konsultował: "Kandydat na prezydenta podniósł również kwestię rosnących dysproporcji, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń w Ratuszu i podległych mu jednostkach. Skrytykował nadmierne jego zdaniem uposażenie kadry kierowniczej, na czele z wiceprezydentami i sekretarzem oraz zbyt niskie pensje szeregowych urzędników. – Nie zgadzamy się na to, żeby niektórzy zarabiali po 200 tys. zł rocznie, podczas, gdy inni dostają grosze – podkreślał." Źródło rzetelne i obiektywne: ***s://***dziennikwschodni.pl/wybory-2018/pulawy-konwencja-wyborcza-pawla-maja-bylo-o-zarobkach-w-ratuszu-i-pomocy-spolecznej,n,1000228638.html
No i te marne grosze też wypadałoby pod konsultacje społeczne bo dotąd nikt zarobków z wyborcą nie konsultował: "Kandydat na prezydenta podniósł również kwestię rosnących dysproporcji, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń w Ratuszu i podległych mu jednostkach. Skrytykował nadmierne jego zdaniem uposażenie kadry kierowniczej, na czele z wiceprezydentami i sekretarzem oraz zbyt niskie pensje szeregowych urzędników. – Nie zgadzamy się na to, żeby niektórzy zarabiali po 200 tys. zł rocznie, podczas, gdy inni dostają grosze – podkreślał... rozwiń
Avatar
Rom An / 28 grudnia 2018 r. o 09:28
+4
A ja proponuję przyjrzeć się wykształceniu pana Pawła Maja i jego okresom zatrudnienia.Ponad czterdziestoletni mężczyzna nie może udokumentować co najmniej 5 lat pracy? To on również był na utrzymanie podatników.
Avatar
??? / 27 grudnia 2018 r. o 23:07
+4
Całkiem dobry pomysł
 Może by go tak poddać konsultacjom społecznym ?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 15:28
+4
Dajcie głos Obywatelu! (:w razie co je WENTYL, mimo że wynik konsultacji nie jest wiążący;))))
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 21:03
+2
Pański gest! Nie ma to tamto... gdzie jest opublikowany projekt uchwały i kiedy trafi on na Radę Miasta?
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 16:36
+2
Jak widać komunikacja ze społeczeństwem, nie będzie silną stroną tego prezydenta (z cygańskiego przypadku). Kulturę zaorał błyskawicznie, teraz czas na sport w Puławach.
Avatar
Rom An / 28 grudnia 2018 r. o 09:28
+4
A ja proponuję przyjrzeć się wykształceniu pana Pawła Maja i jego okresom zatrudnienia.Ponad czterdziestoletni mężczyzna nie może udokumentować co najmniej 5 lat pracy? To on również był na utrzymanie podatników.
Avatar
??? / 27 grudnia 2018 r. o 23:07
+4
Całkiem dobry pomysł
 Może by go tak poddać konsultacjom społecznym ?
Avatar
..... / 27 grudnia 2018 r. o 21:59
+6
ja proponuję przyjrzeć się wykształceniu urzedników. co druga paniusia jest po szkole w klementowicach albo po szpulkach. Weszło to do urzedu, siedzi i na niczym sie nie zna. Wywalic pół urządu z wykształceniem zawodowym ale ciocią w końskowoli i drugie pol gdzie siedzi taka w wieku 70 lat i obraza wszystkich dookoła. zaczącod urządu, od kształconych inaczej
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 21:54
+1
Całkiem dobry pomysł
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 21:03
+2
Pański gest! Nie ma to tamto... gdzie jest opublikowany projekt uchwały i kiedy trafi on na Radę Miasta?
Avatar
Gosc / 27 grudnia 2018 r. o 20:02
0
Kolejny pozorny ruch nowego Pana na włościach?!
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 16:36
+2
Jak widać komunikacja ze społeczeństwem, nie będzie silną stroną tego prezydenta (z cygańskiego przypadku). Kulturę zaorał błyskawicznie, teraz czas na sport w Puławach.
Avatar
you / 27 grudnia 2018 r. o 16:28
+2
Kolejne pozorne działanie, już dał się poznać jako osoba do... jak najszybszej wymiany, razem ze "swoją" starą ekipą !!!!!
Avatar
Jan / 27 grudnia 2018 r. o 15:54
+6
No i te marne grosze też wypadałoby pod konsultacje społeczne bo dotąd nikt zarobków z wyborcą nie konsultował:     "Kandydat na prezydenta podniósł również kwestię rosnących dysproporcji, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń w Ratuszu i podległych mu jednostkach. Skrytykował nadmierne jego zdaniem uposażenie kadry kierowniczej, na czele z wiceprezydentami i sekretarzem oraz zbyt niskie pensje szeregowych urzędników. – Nie zgadzamy się na to, żeby niektórzy zarabiali po 200 tys. zł rocznie, podczas, gdy inni dostają grosze – podkreślał."                                            Źródło rzetelne i obiektywne: ***s://***dziennikwschodni.pl/wybory-2018/pulawy-konwencja-wyborcza-pawla-maja-bylo-o-zarobkach-w-ratuszu-i-pomocy-spolecznej,n,1000228638.html
 Brawo! Kampania się skonczyla! Mieszkańcy oczekują przyjrzeć się zarobkom sekretarza i kierowników na których pracują zwykli pracownicy w urzędzie! 
 Brawo! Kampania się skonczyla! Mieszkańcy oczekują przyjrzeć się zarobkom sekretarza i kierowników na których pracują zwykli pracownicy w urzędzie!  rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 r. o 15:40
+5
No i te marne grosze też wypadałoby pod konsultacje społeczne bo dotąd nikt zarobków z wyborcą nie konsultował: "Kandydat na prezydenta podniósł również kwestię rosnących dysproporcji, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń w Ratuszu i podległych mu jednostkach. Skrytykował nadmierne jego zdaniem uposażenie kadry kierowniczej, na czele z wiceprezydentami i sekretarzem oraz zbyt niskie pensje szeregowych urzędników. – Nie zgadzamy się na to, żeby niektórzy zarabiali po 200 tys. zł rocznie, podczas, gdy inni dostają grosze – podkreślał." Źródło rzetelne i obiektywne: ***s://***dziennikwschodni.pl/wybory-2018/pulawy-konwencja-wyborcza-pawla-maja-bylo-o-zarobkach-w-ratuszu-i-pomocy-spolecznej,n,1000228638.html
No i te marne grosze też wypadałoby pod konsultacje społeczne bo dotąd nikt zarobków z wyborcą nie konsultował: "Kandydat na prezydenta podniósł również kwestię rosnących dysproporcji, jeśli chodzi o wysokość wynagrodzeń w Ratuszu i podległych mu jednostkach. Skrytykował nadmierne jego zdaniem uposażenie kadry kierowniczej, na czele z wiceprezydentami i sekretarzem oraz zbyt niskie pensje szeregowych urzędników. – Nie zgadzamy się na to, żeby niektórzy zarabiali po 200 tys. zł rocznie, podczas, gdy inni dostają grosze – podkreślał... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?
film

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?

W sobotę będzie pochmurno z rozpogodzeniami z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju. Tam należy spodziewać się dużego zachmurzenia i przelotnych opadów śniegu do 1-3 centymetrów. Pod wieczór w Małopolsce i na Górnym Śląsku pojawią się opady śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy i zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Motor nadal traci do Ruchu osiem punktów. Piątkowe starcie obu ekip zakończyło się bezbramkowym remisem. A ten wynik na pewno dużo bardziej cieszy ekipę z Lublina, która od 37 minuty musiała grać w dziesiątkę po czerwonej kartce, jaką obejrzał Vitinho.

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury
4 grudnia 2021, 10:00

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury

To miała być kolejna odsłona warsztatów organizowanych co roku przez Pracownię Sztuczka z Centrum Kultury. Ale tym razem pomysłodawcy projektu pragną włączyć się w pomoc dla tych, którzy działają w związku z kryzysem na granicy.

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Nad Zalewem Miejskim będzie można uprawiać wakeboarding. Miasto szuka wykonawców projektu wyciągu. Użytkownicy mają startować z brzegu w okolicy plaży, a efektowny zwrot zrobią w pobliżu wyspy

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia
Magazyn

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia

Za dwa tygodnie zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Pojawi się nowe połączenie z Lublina do Warszawy, do Parczewa powrócą pociągi, nie wrócą za to kursy do lotniska. Do Trójmiasta wciąż nie będzie można dotrzeć bez przesiadki.

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

W pierwszych trzech kwartałach tego roku wartość światowej sprzedaży NFT, czyli niewymienialnych tokenów, osiągnęła poziom 3,5 mld dolarów – wynika z raportu „Hiscox Online Art Trade Report 2021”. Szybko rosnącą popularność zyskuje zwłaszcza obrót cyfrową sztuką.

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Policjanci zatrzymali trzech nastolatków - dwóch 15-latków i 16-latka - którzy pobili pracownika sklepu. Jak się okazało, mężczyzna nie chciał ich poczęstować papierosem

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa
film

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa

Bruksela, Belgia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. - Ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali w sposób szybki, zdecydowany i jednolity - powiedziała. Wezwała też do szczepień przeciw koronawirusowi.

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Pacjentów w stanie zagrożenia życia mają od dzisiaj do poniedziałku przyjmować wszystkie szpitale z Lublina i okolic. Nie tylko te, które mają SOR-y. To efekt posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które po masowych zwolnieniach lekarskich w SPSK4 w Lublinie zwołał wojewoda.

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach
30 listopada 2021, 20:00

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach

Klub Peweks w Puławach (ul. Centralna 1) zaprasza na stand-up Katarzyny Piaseckiej, który odbędzie się 30 listopada o godz. 20.

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Zaledwie 1,1 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 5,69 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie są związane ze szczepieniem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

W piątek reprezentacja Polski poznała pierwszego rywala w walce o udział w mistrzostwach świata, które odbędą się w Katarze. Biało-Czerwoni na początek baraży o mundial zmierzą się z Rosją.

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast otrzymają wkrótce znaczące podwyżki wynagrodzeń. Rekordziści będą zarabiali ok. 20 tys. zł miesięcznie. Uchwały w tej sprawie samorządy podejmą w tym lub przyszłym miesiącu.

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

W niedzielę o godz. 20 w hali Globus reprezentacja Polski podejmie Niemcy w drugiej kolejce eliminacji mistrzostw świata

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]
galeria

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]

Odznaki za zasługi w pracy penitencjarnej oraz awanse nadania stopni służby więziennej funkcjonariuszom zakładu karnego. W piątek w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!