Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

27 grudnia 2018 r.
7:56

Zbliża się fala podwyżek opłat za odbiór śmieci

0 46 A A

Od lutego wyższe rachunki za odbiór odpadów obejrzą mieszkańcy gminy Puławy. Nowy cennik nie został jeszcze przyjęty, ale urzędnicy nie mają wątpliwości, czy podwyżki są nieuniknione. Stawki mają wzrosnąć co najmniej o 20 procent. Podwyżek nie unikną również inne samorządy.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez ostatnie 1,5 roku mieszkańcy gminy Puławy za śmieci segregowane płacili 8 zł od mieszkańca, za niesegregowane 16 zł. Wiadomo już, że w przyszłym roku te stawki zostaną podwyższone. Wynika to rozstrzygniętego w tym tygodniu przetargu na odbiór odpadów, który wygrał Zakład Usług Komunalnych w Puławach. Zaproponowana cena jest znacznie wyższa od obowiązującej. Wynosi 52,3 tys. zł miesięcznie, przy dotychczasowych 42,9 tys. zł, czyli o 19 procent.

Wzrost ten wynika przede wszystkim z ustawowej konieczności zwiększenia ilości kursów śmieciarek, które będą musiały zabierać wysegregowane tzw. bio-odpady oraz papier. Nie bez znaczenia jest również spodziewany wzrost cen energii elektrycznej. Dodatkowo, na nową cenę odbioru śmieci wpłynie wyższa stawka, jaką gmina zapłaci za zagospodarowanie odpadów.  Ta zostanie ustalona w wyniku negocjacji z ZUK-iem, ale niewielu pracowników urzędu wierzy w to, że może być ona niższa lub dokładnie taka sama, jak obecnie. Na ten rodzaj kosztów negatywnie wpływa przede wszystkim regularnie podnoszona tzw. opłata marszałkowska (unijny wymóg, który ma mobilizować gminy do recyklingu).

To, ile dokładnie wynosić będą nowe opłaty za odbiór śmieci w gminie Puławy dowiemy się w styczniu, po pierwszej noworocznej sesji. To wtedy przygotowany cennik na 2019 rok zostanie przyjęty w formie uchwały przez radę gminy. – Biorąc pod uwagę wyniki ostatniego przetargu spodziewam się, że ceny wzrosną o co najmniej 20 procent, ale dokładnych kwot na tym etapie nie jestem w stanie podać – przyznaje Michał Kramarczyk, podinspektor w dziale gospodarki komunalnej puławskiego Urzędu Gminy.

Warto dodać, że w nowym roku, dotychczasowa zasada mówiąca o tym, że opłata za śmieci niesegregowane jest dwukrotnie wyższa, ma zostać utrzymana. Zgodnie z zapowiedziami urzędników, minimalna podwyżka wyniesie zatem od 2 zł do 4 zł za mieszkańca miesięcznie.

W innych gminach też drożej

Gmina Puławy to nie jedyny samorząd, który wkrótce będzie musiał przedstawić swoim mieszkańcom nowy cennik opłat za odbiór odpadów. W przyszłym roku podobnych podwyżek, z tym samym powodów, mogą spodziewać się klienci z gmin Kazimierz Dolny i Janowiec, gdzie również kończą się umowy z Zakładem Usług Komunalnych.

Ale nawet tam, gdzie segregacja odpadów została już dostosowana do nowych wymogów, ceny trudno będzie utrzymać na obecnym poziomie. Winna jest wspomniana podwyżka opłaty marszałkowskiej za składowanie śmieci, która jeszcze trzy lata temu wynosiła 24 zł za tonę, obecnie wynosi 140 zł, a w przyszłym roku ma zostać podniesiona do 170 zł. Niestety, to nie koniec. Za rok to gminy za składowanie odpadów będą musiały płacić już aż 270 zł za każdą tonę, która wyląduje na wysypisku.

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 09:21
+16
Z każdej strony podwyżki.
Avatar
Kjfd / 27 grudnia 2018 o 11:16
+9
Z każdej strony podwyżki.
a nieprawda bo są i obniżki - pan prezydent zarabiał będzie mniej niż poprzednik - dokładnie o 142 zł brutto
 Dodałeś do tego 1000 zł GROBLOWEGO dodatku stazowego? To wychodzi 1142 zl wiecej wypłacane co miesiąc  Groboli z naszej kieszeni. 
Avatar
gość / 27 grudnia 2018 o 12:41
+7
ANALFABETYZM to nie tylko brak umiejętności czytania, ale również (a może przede wszystkim) czytania ze zrozumieniem. Powyższy artykuł dotyczy gmin Puławy, Janowiec i Kazimierz Dln., ale komentatorzy psy wieszają na Prezydencie Maju jakby to dotyczyło jego osoby. Prawie pod każdym artykułem, niezależnie czego dotyczy, komentarze wcześniej czy później i tak dojdą do p. Maja czy p.Grobla - ludzie walnijcie się w głowy, a potem piszcie, ale najpierw przeczytajcie uważnie artykuł. Najlepiej trzy razy.
Avatar
Jggf / 27 grudnia 2018 o 11:28
+7
Z każdej strony podwyżki.
a nieprawda bo są i obniżki - pan prezydent zarabiał będzie mniej niż poprzednik - dokładnie o 142 zł brutto
Dodałeś do tego 1000 zł GROBLOWEGO dodatku stazowego? To wychodzi 1142 zl wiecej wypłacane co miesiąc  Groboli z naszej kieszeni.
 Tylko tyle? Więc dlaczego w 2017 r. J. Grobel zarobił ponad 206 tyś co daje ponad 17 tyś miesięcznie?
Avatar
Daro7270 / 27 grudnia 2018 o 08:28
+7
Segregacja??? Proszę zwrócić uwagę, że pod altany śmietnikowe podjeżdża jeden samochód po wszystkie śmieci. Jedyne czego dotyczy odbiór selektywny, to plastiki i bio śmieci. A propos śmieci bio: samochody odbierające te odpady przeciekają i zanieczyszczają miasto. Pamiętacie, jak latem można było po śladach (nieszczelny pojemnik) sprawdzić, którędy jechała śmieciarka? Dotychczasowy tabor samochodowy ZUK'u Puławy nie był (w mijającym roku) dostosowany do realiów. Ciekawe jak wygrali przetarg (o ile nie dokupili aut)?
Avatar
Fhcc / 27 grudnia 2018 o 11:06
+6
A ja jestem spokojny.Pan Maj w swojej kampanii wyborczej obiecywał obniżki za usługi komunalne i tak będzie.Tak samo jak obiecywał że nie wejdzie w koalicją z PiS. I co?  Dobra "zmiana" równa się Dobre Podwyżki Ale udał się wam ten przekręt z samodzielnością pana M !
 Gdzie dokładnie i kiedy? Nie tylko Maj ale żaden z kandydatów w Puławach tego nie . obiecywał.  Szczujesz i rozpowszechniasz kłamstwa karalne. 
Avatar
? / 27 grudnia 2018 o 13:23
+4
Jakiś geniusz ciągle broni "prezydenta", używając argumentu że w necie nic takiego nie ma.  Niedługo okaże się że on podczas wyborów NIC nie obiecywał. A miało być uczciwie, po nowemu, nieprawidłowości miały być zlikwidowane, konkursy na stanowiska, cyganie...  a jest: stary-nowy viceprezydent, układ z pisem, ludzie bez konkursów dalej na stanowiskach, itd......  Aż się ludzie zdenerwują i go   
Kłamiesz i manipulujesz. Nie było żadnych obietnic obniżek opłat komunalnych. Konkursy obiecane były owszem. Wyłącznie  na prezesów spółek.  Wywalić żadnego teraz nie można. Chyba tez teraz żaden nie odchodzi więc  jaki konkurs proponujesz? Jakie są nieprawidłowości na ktore prezydent nie reaguje? Jakie? Co wiesz dokładnie o układzie z PIS i jak to się kłóci z programem wyborczym prezydenta? Stan manipulacji klamstw i ataków  bezkarnych trolli staje się nie do zaakceptowania.  Uważam że te szkaluny powinny  być wyjaśniane w sądzie. 
Kłamiesz i manipulujesz. Nie było żadnych obietnic obniżek opłat komunalnych. Konkursy obiecane były owszem. Wyłącznie  na prezesów spółek.  Wywalić żadnego teraz nie można. Chyba tez teraz żaden nie odchodzi więc  jaki konkurs proponujesz? Jakie są nieprawidłowości na ktore prezydent nie reaguje? Jakie? Co wiesz dokładnie o układzie z PIS i jak to się kłóci z programem wyborczym prezydenta? Stan manipulacji klamstw i ataków  bezkarnych trolli staje się nie do zaakceptowania.  Uważam że te szkaluny powinny  być wyjaśniane w są... rozwiń
Avatar
koneser / 27 grudnia 2018 o 14:05
+3
Panowie a może panie ? Usługi komunalne to bardzo szeroki zakres. Przeczytajcie jaki .Oddzielcie paskudną politykę od Samorządu! Typowe polskie warcholstwo.
Avatar
Kjfd / 27 grudnia 2018 o 12:10
+3
A ja jestem spokojny.Pan Maj w swojej kampanii wyborczej obiecywał obniżki za usługi komunalne i tak będzie.Tak samo jak obiecywał że nie wejdzie w koalicją z PiS. I co?  Dobra "zmiana" równa się Dobre Podwyżki Ale udał się wam ten przekręt z samodzielnością pana M !
Gdzie dokładnie i kiedy? Nie tylko Maj ale żaden z kandydatów w Puławach tego nie . obiecywał.  Szczujesz i rozpowszechniasz kłamstwa karalne.
Dokładnie jak nikt nic nie obiecywał wszyscy to wyraźnie slyszeli
 Gdzie kto i kiedy słyszał? Ja nie slyszałem a obejrzalem wszystkie wystąpienia przedwyborcze a są one w necie. Czy może szczucie kłamstwami lepiej obnażać w sądzie?
 Gdzie kto i kiedy słyszał? Ja nie slyszałem a obejrzalem wszystkie wystąpienia przedwyborcze a są one w necie. Czy może szczucie kłamstwami lepiej obnażać w sądzie? rozwiń
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 18:52
+2
A w Lublinie żuk mi podniósł o ,95%. I ma elektorat w poważaniu bo po wyborach.
Avatar
mieszkaniec / 31 grudnia 2018 o 22:46
+1
8zł przez 1,5 roku??? Od 1 stycznia 2018 roku ZUK podniósł mi opłatę do 14zł / osobę za śmieci segregowane. Liczba osób w domu (6) nie zmieniła się. Po zapowiadanej podwyżce za śmieci będzie trzeba płacić ponad 100zł!!!!!! Ktoś to w ogóle kontroluje??? Jeszcze kilka lat temu za wywóz śmieci płaciło się 30-40zł / miesiąc, i to wydawało się dużo. Teraz to już przesada.
Avatar
olo / 31 grudnia 2018 o 10:19
+1
Sritu Titu..... kasę rżnieta bazując na koniunkturze opartej na generalnej fali podwyżek i straszenia nimi. Staje się to faktem. Żeby ktoś na tym w końcu nie popłynąl.....
Avatar
Gość / 30 grudnia 2018 o 14:48
+1
bio-śmieci widziałem jak zabierała osoba prywatna samochodem na pewno nieprzystosowanym do transportu tego rodzaju śmieci
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 14:10
+1
Obecny system nie promuje tych którzy żyją oszczędnie. Ja mam pojemnik 150 l a zapełniam go w 1/5 góra 30toma litrami a place za cały. I tak co miesiąc.
Avatar
Podpisz się...jarek / 28 grudnia 2018 o 13:36
+1
nowoczesna zbiera na dlugi
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 08:48
+1
Tylko czekać jak za wodę i grzanie więcej policzą! To się na śmieciach nie skończy tylko dawkują nam te dobre nowiny
Avatar
uuu / 28 grudnia 2018 o 07:16
0
Tanie państwo PiS.... wszystko w górę, a premier "podwyżek nie będzie"..... co mi po tym gadaniu z trybuny skoro ogólny bilans w kieszeni wychodzi, że drożej muszę płacić za "życie".... taa.... ja mam już dość takiego rządzenia.
Avatar
gosc / 27 grudnia 2018 o 20:02
0
A masz to nagrane? Bo jak nie to prezydent ci do sądu poda.
Jakąś obsesję masz na punkcie sądów. Niech ten prezydencki zajmie się robotą bo mieszkańcy czekają na zapowiadane zmiany i obniży podatki.
  Ja mam? To przydu pasy Maja na każdy zarzut o niewywiązywanie się z obietnic wyborczych mają jedną ripostę: albo pokazujesz nagranie gdzie Maj to obiecuje albo idziemy do sądu.
Avatar
Halowe Miszczostwo Świata / 27 grudnia 2018 o 19:45
+1
A w Lublinie żuk mi podniósł o ,95%.   I ma elektorat w poważaniu bo po wyborach.
U nas na 2zł czy 20% też sie chyba nie oprze, ale cóż przecież lepiej mieć nowe hale za 100baniek niż nowoczesną spalarnię za 50...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2018 o 19:26
-1
A masz to nagrane? Bo jak nie to prezydent ci do sądu poda.
 Jakąś obsesję masz na punkcie sądów. Niech ten prezydencki zajmie się robotą bo mieszkańcy czekają na zapowiadane zmiany i obniży podatki. 
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Tragiczna śmierć 13-latka w Zamościu. Nie zostawił żadnego listu

Tragiczna śmierć 13-latka w Zamościu. Nie zostawił żadnego listu 10 1

Do tragedii doszło na jednym z osiedli w Zamościu. Nie żyje 13-letni chłopiec. Jego ciało znalazł w mieszkaniu 10-letni brat

Azoty Puławy grają z MMTS Kwidzyn. Ostatni mecz u siebie

Azoty Puławy grają z MMTS Kwidzyn. Ostatni mecz u siebie 0 1

Po raz ostatni w tym roku Azoty Puławy wystąpią przed własną publicznością. W 16. kolejce spotkań ich przeciwnikiem będzie MMTS Kwidzyn. Początek środowego spotkania o godzinie 18

Będzie program wsparcia zdolnych uczniów w Białej Podlaskiej

Będzie program wsparcia zdolnych uczniów w Białej Podlaskiej 1 0

Radnego Zjednoczonej Prawicy niepokoi brak programu wspierania uzdolnionych uczniów w Białej Podlaskiej. Apeluje do władz miasta, aby stosowną uchwałę przyjąć jeszcze w tym roku. – Jest w przygotowaniu – odpowiada rzecznik magistratu.

Niezwykłe odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Pierwsza powojenna książka obecności czytelników
galeria

Niezwykłe odkrycie w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL. Pierwsza powojenna książka obecności czytelników 8 2

Odkrycie cudne, wpisy wzruszające, dotyk historii... Tak komentowane jest odkrycie bibliotekarzy. W Bibliotece Uniwersyteckiej KUL znaleziono księgę, w której wpisywali się użytkownicy czytelni 75 lat temu!

System eMandat w Straży Miejskiej w Chełmie. "Będzie mniej „papierologii”, a więcej działania"

System eMandat w Straży Miejskiej w Chełmie. "Będzie mniej „papierologii”, a więcej działania" 0 1

Cyfryzacja w Straży Miejskiej. Funkcjonariusz z GPS-em w radiowozie doda do meldunku zdjęcie z komórki

Świdnik: Mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Świdnik: Mieszkańcy zapłacą więcej za wywóz śmieci 0 5

25 złotych miesięcznie od osoby – tyle od nowego roku zapłacą mieszkańcy Świdnika, którzy segregują śmieci. Dla tych, którzy tego nie robią, stawka będzie podwójna. Tak w poniedziałek zdecydowała Rada Miasta Świdnik, obniżając tym samym stawkę „podwyższonej opłaty” z zaproponowanych przez burmistrza 75 zł na 50 zł.

Acid Drinkers wystąpią w Graffiti
13 grudnia 2019, 19:00

Acid Drinkers wystąpią w Graffiti 0 0

Legendarna polska formacja heavymetalowa - Acid Drinkers już 13 grudnia o godz. 19 wystąpi na scenie Klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13).

Liga Mistrzów. Wielki mecz Milika, dramat Ajaxu Amsterdam
film

Liga Mistrzów. Wielki mecz Milika, dramat Ajaxu Amsterdam 0 0

Napoli pokonało Genk 4:0 i awansowało do fazy pucharowej Ligi Mistrzów. Do wygranej szczególnie przyczynił się Arkadiusz Milik, który zdobył klasycznego hat-tricka w pierwszej połowie spotkania. Na gola w Lidze Mistrzów 25-latek czekał ponad dwa lata

Zrobili sobie parking na alejce dla pieszych. Straż Miejska nie może interweniować
Alarm24

Zrobili sobie parking na alejce dla pieszych. Straż Miejska nie może interweniować 4 26

Chociaż kierowcy na pl. Kaczyńskiego nagminnie parkują na alejce dla pieszych, to Straż Miejska twierdzi, że jest bezradna, bo nie może tu wlepiać mandatów. Strażnicy przekonują, że problem jest w stanie rozwiązać Urząd Miasta. Ten zaś zapewnia, że postara się uwolnić alejkę od parkujących samochodów

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 11 grudnia 2019 r. 0 0

Grand Press 2019. Tomasz Sekielski zdobywcą statuetki Dziennikarza Roku
Lista laureatów

Grand Press 2019. Tomasz Sekielski zdobywcą statuetki Dziennikarza Roku 0 27

Poznaliśmy Dziennikarza Roku 2019 oraz wszystkich laureatów 23. edycji nagród Grand Press. Uroczysta, finałowa gala odbyła się dzisiaj w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.

Ogromny pomnik Ofiar Komunizmu ma stanąć na pl. Singera. Zgłosili się chętni projektanci

Ogromny pomnik Ofiar Komunizmu ma stanąć na pl. Singera. Zgłosili się chętni projektanci 50 42

25 zespołów projektowych zgłosiło się do konkursu na projekt pomnika Ofiar Komunizmu, który ma stanąć na pl. Singera. Zwycięską wizję powinniśmy poznać 30 grudnia, a jej autor stanie się też wykonawcą samego pomnika. Jego koszt może sięgnąć 300 tys. euro, bo pomysłodawcy chcą, aby był „monumentalny”

Uwaga! TVN: Dziadkowie uprowadzili wnuka? "Chodzi o dobro dziecka”
film

Uwaga! TVN: Dziadkowie uprowadzili wnuka? "Chodzi o dobro dziecka” 0 4

Ile w Polsce znaczą wyroki sądu, jeśli chodzi o kwestie zabezpieczenia interesów dziecka? Historia pani Beaty, która od września nie widziała własnego dziecka, jest bulwersująca. Choć po stronie kobiety stoi prawo, to niewiele z tego wynika.

Christmas Party w studenckiej "Trójce"
12 grudnia 2019, 19:00

Christmas Party w studenckiej "Trójce" 0 0

12 grudnia o godz. 19 w studenckiej stołówce "Trójka" przy ul. Langiewicza 16 odbędzie się Christmas Party. Będą wspólne dekorowanie choinki oraz opowieści o zwyczajach świątecznych panujących w różnych krajach.

Bank Mleka Kobiecego w Lublinie poszukuje nowych dawczyń

Bank Mleka Kobiecego w Lublinie poszukuje nowych dawczyń 13 2

Działający przy Klinice Położnictwa i Patologii Ciąży SPSK1 w Lublinie Bank Mleka Kobiecego potrzebuje nowych dawczyń. Z kobiecego mleka korzystają już wcześniaki z dwóch lubelskich szpitali

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.