Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

29 lipca 2015 r.
6:36

Sztuczne boisko, dziecko w szpitalu. Wysoka gorączka i wysypka na całym ciele

0 22 A A
Urzędnicy o problemie materiałów używanych do produkcji granulatu nic nie wiedzą
Urzędnicy o problemie materiałów używanych do produkcji granulatu nic nie wiedzą

Ośmioletni Wiktor z wysoką gorączką i wysypką na całym ciele trafił do szpitala w Puławach. Diagnoza – alergia na granulat z Orlika, na którym regularnie grał w piłkę.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wiktor kocha piłkę nożną, to utalentowany zawodnik, który ma na swoim koncie już pierwsze sukcesy. Kilka razy w tygodniu trenuje na boiskach ze sztuczną nawierzchnią, najczęściej na tym przy Szkole Podstawowej nr 2. Niestety, jak się okazało, korzystanie ze sztucznego boiska nie zawsze jest bezpieczne, szczególnie podczas upałów. Wystarczyło 1,5 godziny bieganie po sztucznej nawierzchni, by chłopiec dostał wysypki i gorączki. Jego stan był na tyle poważny, że trafił do szpitala.

– Lekarze stwierdzili, że to alergia na granulat ze zużytych opon, który rozsypany jest na sztucznym boisku szkolnym. Łudziłem się, że syn zdrowo się rozwija wdychając świeże powietrze, a okazuje się, że wdychał opary wydzielane przez sproszkowane, zdezelowane opony – pisze Zbigniew Mastarnak, ojciec chłopca, były piłkarz m.in. Korony Kielce.

Wiktor od dwóch lat trenuje pod okiem Bernarda Bojka, doświadczonego trenera klubu Puławiak Puławy. Zdaniem szkoleniowca boiska ze sztuczną nawierzchnią są bezpieczne.

– Pracuję na nich odkąd powstały. W całej mojej karierze nie spotkałem się przedtem z takim przypadkiem. Jeżeli dziecko jest alergikiem, a gra się w temperaturze 40 stopni, gdy w tym samym czasie boisko osiąga nawet 65 stopni, może jakieś otarcia wywołały reakcję alergiczną, ale nie jest to wina boiska – mówi trener, który podkreśla, że on sam nie czuje się odpowiedzialny za przypadek Wiktora.

Urzędnicy o problemie materiałów używanych do produkcji granulatu nic nie wiedzą. – Nikt dotychczas nie zgłaszał żadnych uwag, ani potrzeby kontroli tych obiektów. Mogę jedynie zapewnić, że wszystkie nasze boiska posiadają niezbędne atesty – mówi Anna Świątek z Wydziału Edukacji i Sportu.
Orlików i innych boisk ze sztuczną trawą w całym kraju jest około 3 tysięcy.

Czytaj więcej o:

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 16:07
0
Panie Zbigniewie, syn niech lepiej siedzi w książkach. Niech pisze prozę, poezję, scenariusze... Tylko proszę mu dobrać papier oraz tusz bez alergenów. Futbol to dramat. I w głowę można dostać...
Avatar
Pat / 29 lipca 2015 o 15:16
0

Wcześniej budowali Orliki z gumy kauczukowej ale pewnie było za drogo i teraz używa się mielonych zużytych opon. Poza tym rodzice nie zdają sobie sprawy jakie spustoszenie w stawach ich dzieci powoduje długotrwała bra na takim podłożu. Tylko trawa ;)

Dokładnie też się z tym zgadzam. Orliki są potrzebne wtedy gdy jest mokro np. na jesieni a tak to tylko trawa. Problem z tym, że orlików jest sporo a naturalnych boisk zwłaszcza na osiedlach brak :( No ale jeśli chodzi o sztuczne to kontrole by się przydały bo i faktycznie kto wie gdzie i na czym zostało zaoszczędzone... kosztem dzieci :(

Dokładnie też się z tym zgadzam. Orliki są potrzebne wtedy gdy jest mokro np. na jesieni a tak to tylko trawa. Problem z tym, że orlików jest sporo a naturalnych boisk zwłaszcza na osiedlach brak :( No ale jeśli chodzi o sztuczne to kontrole by się przydały bo i faktycznie kto wie gdzie i na czym zostało zaoszczędzone... kosztem dzieci :(

rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 15:01
0

Napisałem dzisiaj rano ,że stosowany granulat wydziela rakotwórcze weglowodory w wysokiej temperetaurze i to jest fakt nezaprzeczalny.i Chodzi tylko o to ,że ,jeśli nie stać nas na granulat nietoksyczny to lepiej byłoby po prostu ograniczyć grę na boiskach wtedy gdy wystepują wysokie temperatury i byłoby po sprawie.

Poza tym to super ,żę są orliki i dzieci mogą na nich grać ale trzeba używać tych boisk rozsądnie i tylko tyle.

Avatar
ja / 29 lipca 2015 o 11:47
0

ciekawe czy to powiazane sam mialem wysypke(bylem pewny ze od slonca) po orliku w zemborzycach, po 2 dniach zniknelo, ale te dwa dni z zycia wyjete swedzialo i bable jak przy poparzeniu.

Avatar
marynarz / 29 lipca 2015 o 11:09
0

Popierem text powyżej. To na pewno zamach na katolicką młodzież dokonany przez żydów, masonów i cykistów! I tuska!
Teraz z powodu JEDNEGO chorego dzieciaka proponuję rozpętać panikę na cały kraj i rozpiepszyć wszystkie boiska, zamieniając je na powrót w kartofliska a dzieci pozamykać przed komputerami żeby się przypadkiem nie spociły lub nie dostały alergii.

ps.
gratuluje tatusiowi orientacji nt. zdrowia własnego dziecka

Masz dziecko?
Avatar
Anka / 29 lipca 2015 o 10:26
0

Popierem text powyżej. To na pewno zamach na katolicką młodzież dokonany przez żydów, masonów i cykistów! I tuska!

Teraz z powodu JEDNEGO chorego dzieciaka proponuję rozpętać panikę na cały kraj i rozpiepszyć wszystkie boiska, zamieniając je na powrót w kartofliska a dzieci pozamykać przed komputerami żeby się przypadkiem nie spociły lub nie dostały alergii.

ps.

gratuluje tatusiowi orientacji nt. zdrowia własnego dziecka

Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:47
0
JPRDL, co za ludzie... Nagle się okazuje, że boiska toksyczne i każdy oczywiście znawca - dokładnie wie, z czego są zrobione i każdemu nagle śmierdzi, chociaż wcześniej nikt nic nie mówił i nikomu specjalnie nie przeszkadzało. Znalazło się dziecko uczulone - trudno, nie będzie grać. Zakażcie uprawy truskawek, orzechów w sklepach, picia mleka, czy w ogóle usuńcie wszelkie rośliny pylące, bo to też są silne alergeny. Jak dziecko jest uczulone na coś z jedzenia, to po prostu musi tego unikać i nikt go nie żałuje, gdy patrzy, jak inne dzieci zajadają się np. czekoladą. A tutaj zaraz nagle będzie afera, że przez toksyczne boisko biedny chłopczyk nie może realizować swoich marzeń... Alergeny były, są i będą zawsze, dzieci będą się uczulać na coraz to bardziej powszechne rzeczy, bo sami do tego doprowadziliśmy. Jedno będzie uczulone na taką nawierzchnię, drugie na inną, wszystkim się nie dogodzi. Niestety, ale jednostki powinny się dostosować do większości, nie odwrotnie...
JPRDL, co za ludzie... Nagle się okazuje, że boiska toksyczne i każdy oczywiście znawca - dokładnie wie, z czego są zrobione i każdemu nagle śmierdzi, chociaż wcześniej nikt nic nie mówił i nikomu specjalnie nie przeszkadzało. Znalazło się dziecko uczulone - trudno, nie będzie grać. Zakażcie uprawy truskawek, orzechów w sklepach, picia mleka, czy w ogóle usuńcie wszelkie rośliny pylące, bo to też są silne alergeny. Jak dziecko jest uczulone na coś z jedzenia, to po prostu musi tego unikać i nikt go nie żałuje, gdy patrzy, jak inne dzieci zaj... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:39
0
przecież to trzeba odrobinę łbem ruszyć ... nawet do badań nie trzeba zaglądać, żeby wiedzieć, że smród granulatu z opon to nie jest taki cudownie obojętny dla zdrowia... a potem pytania dlaczego dzieci zapadają na nowotwory płuc choć nikt w domu papierosów nie pali...
Avatar
odpowiedz proszę / 29 lipca 2015 o 09:33
0

Juz zaczyna sie hejt, Tusk chcial wytruc polskie dzieci -) A jak pisowczyki zalatwicie problem, gdy jakies dziecko bedzie uczulone na orzechy? Chyba trzeba bedzie wyciac leszczyne w calej Polsce. Wasza idiotyczna nienawisc do rozumu jest doprawdy powalajaca.

Przepłacone stadiony, spękane autostrady, zamiatane pod dywan afery, zdezorganizowane państwo, rosnący dług publiczny, zlikwidowana polska gospodarka, niekompetentni ale POsłuszni urzędnicy, wszechobecna propaganda sukcesu  to też hejt?

Przepłacone stadiony, spękane autostrady, zamiatane pod dywan afery, zdezorganizowane państwo, rosnący dług publiczny, zlikwidowana polska gospodarka, niekompetentni ale POsłuszni urzędnicy, wszechobecna propaganda sukcesu  to też hejt?

rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:23
0
Takie boisko jest usytuowane pod moim blokiem i odkąd powstało wydziela własnie smród starej gumy. To na pewno jest toksyczne!!!
Avatar
Gość / 30 lipca 2015 o 16:07
0
Panie Zbigniewie, syn niech lepiej siedzi w książkach. Niech pisze prozę, poezję, scenariusze... Tylko proszę mu dobrać papier oraz tusz bez alergenów. Futbol to dramat. I w głowę można dostać...
Avatar
Pat / 29 lipca 2015 o 15:16
0

Wcześniej budowali Orliki z gumy kauczukowej ale pewnie było za drogo i teraz używa się mielonych zużytych opon. Poza tym rodzice nie zdają sobie sprawy jakie spustoszenie w stawach ich dzieci powoduje długotrwała bra na takim podłożu. Tylko trawa ;)

Dokładnie też się z tym zgadzam. Orliki są potrzebne wtedy gdy jest mokro np. na jesieni a tak to tylko trawa. Problem z tym, że orlików jest sporo a naturalnych boisk zwłaszcza na osiedlach brak :( No ale jeśli chodzi o sztuczne to kontrole by się przydały bo i faktycznie kto wie gdzie i na czym zostało zaoszczędzone... kosztem dzieci :(

Dokładnie też się z tym zgadzam. Orliki są potrzebne wtedy gdy jest mokro np. na jesieni a tak to tylko trawa. Problem z tym, że orlików jest sporo a naturalnych boisk zwłaszcza na osiedlach brak :( No ale jeśli chodzi o sztuczne to kontrole by się przydały bo i faktycznie kto wie gdzie i na czym zostało zaoszczędzone... kosztem dzieci :(

rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 15:01
0

Napisałem dzisiaj rano ,że stosowany granulat wydziela rakotwórcze weglowodory w wysokiej temperetaurze i to jest fakt nezaprzeczalny.i Chodzi tylko o to ,że ,jeśli nie stać nas na granulat nietoksyczny to lepiej byłoby po prostu ograniczyć grę na boiskach wtedy gdy wystepują wysokie temperatury i byłoby po sprawie.

Poza tym to super ,żę są orliki i dzieci mogą na nich grać ale trzeba używać tych boisk rozsądnie i tylko tyle.

Avatar
ja / 29 lipca 2015 o 11:47
0

ciekawe czy to powiazane sam mialem wysypke(bylem pewny ze od slonca) po orliku w zemborzycach, po 2 dniach zniknelo, ale te dwa dni z zycia wyjete swedzialo i bable jak przy poparzeniu.

Avatar
marynarz / 29 lipca 2015 o 11:09
0

Popierem text powyżej. To na pewno zamach na katolicką młodzież dokonany przez żydów, masonów i cykistów! I tuska!
Teraz z powodu JEDNEGO chorego dzieciaka proponuję rozpętać panikę na cały kraj i rozpiepszyć wszystkie boiska, zamieniając je na powrót w kartofliska a dzieci pozamykać przed komputerami żeby się przypadkiem nie spociły lub nie dostały alergii.

ps.
gratuluje tatusiowi orientacji nt. zdrowia własnego dziecka

Masz dziecko?
Avatar
Anka / 29 lipca 2015 o 10:26
0

Popierem text powyżej. To na pewno zamach na katolicką młodzież dokonany przez żydów, masonów i cykistów! I tuska!

Teraz z powodu JEDNEGO chorego dzieciaka proponuję rozpętać panikę na cały kraj i rozpiepszyć wszystkie boiska, zamieniając je na powrót w kartofliska a dzieci pozamykać przed komputerami żeby się przypadkiem nie spociły lub nie dostały alergii.

ps.

gratuluje tatusiowi orientacji nt. zdrowia własnego dziecka

Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:47
0
JPRDL, co za ludzie... Nagle się okazuje, że boiska toksyczne i każdy oczywiście znawca - dokładnie wie, z czego są zrobione i każdemu nagle śmierdzi, chociaż wcześniej nikt nic nie mówił i nikomu specjalnie nie przeszkadzało. Znalazło się dziecko uczulone - trudno, nie będzie grać. Zakażcie uprawy truskawek, orzechów w sklepach, picia mleka, czy w ogóle usuńcie wszelkie rośliny pylące, bo to też są silne alergeny. Jak dziecko jest uczulone na coś z jedzenia, to po prostu musi tego unikać i nikt go nie żałuje, gdy patrzy, jak inne dzieci zajadają się np. czekoladą. A tutaj zaraz nagle będzie afera, że przez toksyczne boisko biedny chłopczyk nie może realizować swoich marzeń... Alergeny były, są i będą zawsze, dzieci będą się uczulać na coraz to bardziej powszechne rzeczy, bo sami do tego doprowadziliśmy. Jedno będzie uczulone na taką nawierzchnię, drugie na inną, wszystkim się nie dogodzi. Niestety, ale jednostki powinny się dostosować do większości, nie odwrotnie...
JPRDL, co za ludzie... Nagle się okazuje, że boiska toksyczne i każdy oczywiście znawca - dokładnie wie, z czego są zrobione i każdemu nagle śmierdzi, chociaż wcześniej nikt nic nie mówił i nikomu specjalnie nie przeszkadzało. Znalazło się dziecko uczulone - trudno, nie będzie grać. Zakażcie uprawy truskawek, orzechów w sklepach, picia mleka, czy w ogóle usuńcie wszelkie rośliny pylące, bo to też są silne alergeny. Jak dziecko jest uczulone na coś z jedzenia, to po prostu musi tego unikać i nikt go nie żałuje, gdy patrzy, jak inne dzieci zaj... rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:39
0
przecież to trzeba odrobinę łbem ruszyć ... nawet do badań nie trzeba zaglądać, żeby wiedzieć, że smród granulatu z opon to nie jest taki cudownie obojętny dla zdrowia... a potem pytania dlaczego dzieci zapadają na nowotwory płuc choć nikt w domu papierosów nie pali...
Avatar
odpowiedz proszę / 29 lipca 2015 o 09:33
0

Juz zaczyna sie hejt, Tusk chcial wytruc polskie dzieci -) A jak pisowczyki zalatwicie problem, gdy jakies dziecko bedzie uczulone na orzechy? Chyba trzeba bedzie wyciac leszczyne w calej Polsce. Wasza idiotyczna nienawisc do rozumu jest doprawdy powalajaca.

Przepłacone stadiony, spękane autostrady, zamiatane pod dywan afery, zdezorganizowane państwo, rosnący dług publiczny, zlikwidowana polska gospodarka, niekompetentni ale POsłuszni urzędnicy, wszechobecna propaganda sukcesu  to też hejt?

Przepłacone stadiony, spękane autostrady, zamiatane pod dywan afery, zdezorganizowane państwo, rosnący dług publiczny, zlikwidowana polska gospodarka, niekompetentni ale POsłuszni urzędnicy, wszechobecna propaganda sukcesu  to też hejt?

rozwiń
Avatar
Gość / 29 lipca 2015 o 09:23
0
Takie boisko jest usytuowane pod moim blokiem i odkąd powstało wydziela własnie smród starej gumy. To na pewno jest toksyczne!!!
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie

Górnik Łęczna wrócił z obozu na Litwie 1 0

Zawodniczki Górnika Łęczna wracają ze zgrupowania z zaledwie jednym zwycięstwem. Podopiecznym Piotra Mazurkiewicza udało się pokonać białoruski FK Mińsk

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje]
galeria

W Lubartowie powstanie kompleks sportowy [wizualizacje] 0 0

Będzie kolejny etap inwestycji przy ul. Parkowej w Lubartowie. Do końca września ma powstać budynek szatniowo-sanitarny z pełną infrastrukturą, a do lipca przyszłego roku: pełnowymiarowe boisko z naturalną nawierzchnią

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki
Od Czytelnika
galeria

Francja odbiera puchar mistrzostw świata, a w Strefie Kibica pustki 9 8

W niedzielę podczas finału Mistrzostw Świata nie było chętnych na wspólne kibicowanie w Strefie Kibica w Lublinie

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni?

Dziś będzie lało i grzmiało. Ostrzeżenie IMGW. Jaka pogoda w kolejne dni? 6 1

Cały tydzień ma być deszczowy. Dzisiaj możemy spodziewać się również burz. IMGW wydał ostrzeżenie

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce

Gastronomia na deptaku. Już wiadomo ile trzeba zapłacić za miejsce 0 2

Na 400 zł została ustalona stawka za jedno miejsce pod wózek gastronomiczny na odnowionym deptaku.

MKS Perła Lublin wraca do treningów

MKS Perła Lublin wraca do treningów 0 2

MKS Lublin dzisiaj wraca do treningów. Zespół mistrzyń Polski wzmocniło aż pięć nowych zawodniczek

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce
Tylko u nas
galeria

Duże zmiany i nowa inwestycja na giełdzie w Elizówce 1 5

Na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego ma powstać Centrum Obsługi Rolnictwa. – Chcemy sprowadzić do Elizówki jak najwięcej instytucji związanych z rolnictwem – zapowiada prezes największej rolno-spożywczej giełdy w regionie.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 16 lipca 2018 0 0

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie

Duże zamieszanie z kolorowymi pojemnikami na śmieci w Lublinie 28 17

Do dziś na lubelskich osiedlach powinny się pojawić kolorowe pojemniki do segregacji śmieci, ale mało gdzie je widać. Tylko właśnie do niedzieli miał trwać „okres przejściowy” w dzielnicach, które przechodzą na nowy system segregacji odpadów, ale okazuje się, że zamieszanie jeszcze może potrwać.

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia]
galeria

Końskowola bawiła się podczas Święta Róż [zdjęcia] 17 0

Miłośnicy kwiatów z całego województwa lubelskiego w niedzielę przybyli do Końskowoli, żeby zrobić zakupy podczas Święta Róż. To jedna z najlepszych okazji do zaopatrzenia się w sadzonki, kwiaty, a także lokalne, zdrowe produkty żywnościowe. Na scenie zagrały m.in. zespoły taneczne.

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje"

Folwark w Łęcznej się zmienia. "Park z miesiąca na miesiąc pięknieje" 0 5

Mieszkańcy coraz częściej odwiedzają folwark w łęczyńskim Podzamczu. Kibicują inwestycji, która odmienia ten dawniej zapuszczony fragment Łęcznej.

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach
16 lipca 2018, 19:00

Wacław Golonka na Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach 0 0

Przed nami trzeci koncert w ramach tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Puławach. W poniedziałek, 16 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta wystąpi Wacław Golonka.

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego

Lublin: Bez przejazdu przez ul. Dunikowskiego 0 3

W poniedziałek zacznie się kolejny etap przebudowy sieci gazowej w rejonie powstającej drogi, która pobiegnie od Kunickiego do Wrotkowskiej.

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim
Wideo, zdjęcia
galeria
film

Rolnicy zagłuszyli premiera Morawieckiego w Kraśniku. Antyrządowa manifestacja pod pomnikiem smoleńskim 607 63

Przy dźwiękach syren i okrzykach wściekłych rolników przemawiał w niedzielę w Kraśniku premier Mateusz Morawiecki. Uroczystość odsłonięcia pomnika smoleńskiego zamieniła się w antyrządowy protest przeciwko niskim cenom malin, agrestu, porzeczek i wiśni.

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018!
film

MUNDIAL 2018. Francja mistrzem świata 2018! 2 0

MUNDIAL 2018 Trójkolorowi wygrali w finale z Chorwacją 4:2 po kapitalnym spotkaniu na moskiewskich Łużnikach i zdobyli drugi w historii Puchar Świata. To ogromny sukces dla selekcjonera Didiera Deschampsa, który zdobył to trofeum zarówno jako piłkarz jak i trener

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!