Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

15 stycznia 2016 r.
21:35

Woda zalała pola, wójt tłumaczy się przed sądem

0 64 A A

Rolnicy z gminy Puławy oskarżają wójta Krzysztofa Brzezińskiego o bezczynność i niedopełnienie obowiązków, które doprowadziły do zalania ich pól. Stracili dziesiątki tysięcy złotych. Wójt twierdzi, że zrobił wszystko, co mógł, by do tego nie doszło.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W czwartek przed sądem w Puławach odbyła się kolejna rozprawa dotycząca wydarzeń z lata 2014 roku. Część mieszkańców wsi Łęka i Bronowice twierdzi, że wówczas, podczas ulewnych deszczy wójt gminy zachowywał się opieszale, co doprowadziło do zalania ich pól przed występującą z brzegów rzekę Klikawkę. Rzeka wylewa co roku, ale wtedy po raz pierwszy w historii woda przedarła się przez drogę, stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla ich pól i domostw. Rolnicy zaniepokojeni podnoszącym się poziomem wody zaalarmowali władze gminy i czekali na pomoc. Ta nadeszła dopiero nocą, gdy ich plantacje w większości były już zniszczone. Jedna z poszkodowanych w wyniku podtopień straty oszacowała na 30 tys. złotych. Inni ponieśli podobne straty.

Jeden z poszkodowanych rolników w środę w sądzie mówił, że należało jak najszybciej podnieść poziom drogi, obłożyć ją workami z piaskiem oraz wysłać na miejsce ciężki sprzęt.

– Gdy o wylaniu informowałem wcześniej, pomoc przyszła już po dwóch godzinach, a tego dnia nie mogliśmy się o nią do-prosić. Moja sąsiadka usłyszała od wójta, że nie wezwie straży pożarnej, co zupełnie ją załamało. Straciła dochód z całego roku. Inny z sąsiadów na straty musiał spisać hektar porzeczek, mi zalało m.in. piwnicę, straciłem ok. 35 tys. złotych – mówił pan Antoni, który stara się udowodnić, że winny temu jest wójt, który zbagatelizował zagrożenie.

Zdaniem wójta gminy Puławy, on sam robił wszystko, co możliwe, by pomóc mieszkańcom narażonym na zalanie przez Klikawkę. – Takich deszczy nie było u nas od 143 lat. Ja wielokrotnie apelowałem do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie o to, by zlikwidowano przepusty o zbyt małej przepustowości i zbudowano mostki. Odpowiedź zawsze była taka sama, nie było na to pieniędzy. Chcę podkreślić, że tamte okolice są zalewane regularnie – mówił w środę Krzysztof Brzeziński.

Według wójta, jego działania w lecie 2014 roku były adekwatne do sytuacji i zgodne z prawem. Brzeziński zapewnia, że współpracował ze strażą pożarną, a w umacnianie drogi i podnoszenie jej poziomu zaangażował także pracowników urzędu gminy. Przypomina ponadto, że w akcji nie brali udziału mieszkańcy, którzy oskarżają go teraz o niedopełnienie obowiązków.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 64

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 r. o 19:22

I dlatego, że peowszczyk, to pisowcomi tytuł zasłużoneg wręczał.... żenada, ludzie, żenada

żal coniektórym dolny frament pleców ściska, przeżyć porażki do dziś nie umieją

Trzeba uczciwie przyznać, że od niepamiętnych czasów tyle się w gminie nie robiło.

A kim się otacza "pielęgniarka z ministerstwa"? Panią która nie mając żadnych dochodów, żyje i ma oszczędności. Pani której mąż siedział w pierdlu za machloje z Kusiami. Pan który wysłał do inspekcji pracy donos, pdpisując się imieniem i nazwiskiem sprzątaczki z pracy. Pan, który wisi ludziom setki tysięcy

prawda to?

prawda to?

rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 14:09
To nie wójt olał mieszkańców tylko deszcz olał pola, z których spłynęła woda, zasiliła Klikawę i wylała na następne pola. Praw natury się nie zmieni! Sorrry!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 12:52
Ustawa o ochronie p.poż. - cytat: art.14 Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) koordynuje funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze gminy w zakresie ustalonym przez wojewodę. Zadanie to wykonywane jest przy pomocy komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, jeżeli komendant taki został zatrudniony przez gminę.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 12:51
Ustawa o PSP - cytat: art. 14 "W przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa wspólnoty samorządowej, w szczególności życia lub zdrowia, wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta może wydać komendantowi powiatowemu (miejskiemu) Państwowej Straży Pożarnej polecenie podjęcia działań w zakresie właściwości Państwowej Straży Pożarnej, zmierzających do usunięcia tego zagrożenia.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 09:25
To jest naprawdę niesłychane. Wójt który powinien być dla mieszkańców tak sobie ich olał. Dawali znać, że ich zalewa a on NIC. Dopiero po kilkunastu godzinach przyszła pomoc :(
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 23:05
A może specjalnie to było? Pojezierze komuś się zamarzyło. Turystów byłoby więcej, ptaszki, trzcina ....
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 22:54
I powinni mu taki wyrok dowalić żeby w końcu się dowiedział co powinien wójt robić na swoim stanowisku bo póki co to fotka za fotką i do kuriera. Jakaś masakra.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 22:49
A mógł pojechać i chociaż na trąbce zagrać
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 22:38
Oooo znowu o tym płaczku, że mało zarabia bidulek z Poniatowej. Tyle lat pracował w Austrii i co? I z gołą d.... wrócił? Pytam za co dostaje pieniądze? Za to, że prokuratura go oskarżyła?
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 22:32

A ten Brzeziński weźmie się za robotę, czy dalej będzie latał po gminie jak obłąkany.

Roboty to brakuje pewnej pani, z zawodu pielęgniarki
Avatar
Gość / 22 stycznia 2016 r. o 19:22

I dlatego, że peowszczyk, to pisowcomi tytuł zasłużoneg wręczał.... żenada, ludzie, żenada

żal coniektórym dolny frament pleców ściska, przeżyć porażki do dziś nie umieją

Trzeba uczciwie przyznać, że od niepamiętnych czasów tyle się w gminie nie robiło.

A kim się otacza "pielęgniarka z ministerstwa"? Panią która nie mając żadnych dochodów, żyje i ma oszczędności. Pani której mąż siedział w pierdlu za machloje z Kusiami. Pan który wysłał do inspekcji pracy donos, pdpisując się imieniem i nazwiskiem sprzątaczki z pracy. Pan, który wisi ludziom setki tysięcy

prawda to?

prawda to?

rozwiń
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 14:09
To nie wójt olał mieszkańców tylko deszcz olał pola, z których spłynęła woda, zasiliła Klikawę i wylała na następne pola. Praw natury się nie zmieni! Sorrry!
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 12:52
Ustawa o ochronie p.poż. - cytat: art.14 Wójt (burmistrz lub prezydent miasta) koordynuje funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na obszarze gminy w zakresie ustalonym przez wojewodę. Zadanie to wykonywane jest przy pomocy komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, jeżeli komendant taki został zatrudniony przez gminę.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 12:51
Ustawa o PSP - cytat: art. 14 "W przypadku bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa wspólnoty samorządowej, w szczególności życia lub zdrowia, wójt (burmistrz, prezydent miasta) lub starosta może wydać komendantowi powiatowemu (miejskiemu) Państwowej Straży Pożarnej polecenie podjęcia działań w zakresie właściwości Państwowej Straży Pożarnej, zmierzających do usunięcia tego zagrożenia.
Avatar
Gość / 19 stycznia 2016 r. o 09:25
To jest naprawdę niesłychane. Wójt który powinien być dla mieszkańców tak sobie ich olał. Dawali znać, że ich zalewa a on NIC. Dopiero po kilkunastu godzinach przyszła pomoc :(
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 23:05
A może specjalnie to było? Pojezierze komuś się zamarzyło. Turystów byłoby więcej, ptaszki, trzcina ....
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 22:54
I powinni mu taki wyrok dowalić żeby w końcu się dowiedział co powinien wójt robić na swoim stanowisku bo póki co to fotka za fotką i do kuriera. Jakaś masakra.
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 22:49
A mógł pojechać i chociaż na trąbce zagrać
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 22:38
Oooo znowu o tym płaczku, że mało zarabia bidulek z Poniatowej. Tyle lat pracował w Austrii i co? I z gołą d.... wrócił? Pytam za co dostaje pieniądze? Za to, że prokuratura go oskarżyła?
Avatar
Gość / 18 stycznia 2016 r. o 22:32

A ten Brzeziński weźmie się za robotę, czy dalej będzie latał po gminie jak obłąkany.

Roboty to brakuje pewnej pani, z zawodu pielęgniarki
Zobacz wszystkie komentarze 64

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Resovia II Rzeszów – GKS Górnik Łęczna 2:5. Męczarnie z happy endem

Resovia II Rzeszów – GKS Górnik Łęczna 2:5. Męczarnie z happy endem

GKS Górnik Łęczna długo męczył się z trzecioligową Resovią II Rzeszów, ale ostatecznie sięgnął po przekonującą wygraną i zameldował się w ćwierćfinale rozgrywek Orlen Pucharu Polski kobiet

Lubelskie. Terespol czeka na wiadukt. Ale jak podzielić koszty?

Lubelskie. Terespol czeka na wiadukt. Ale jak podzielić koszty?

Na wiadukt kolejowy mieszkańcy Terespola czekają już od wielu lat. Coś drgnęło w 2019 roku, gdy podpisano porozumienie o wspólnej realizacji inwestycji z PKP PLK. Ale roboty szybko nie ruszą, bo na razie nie wiadomo, jak ma wyglądać podział kosztów pomiędzy kolejową spółką a samorządami.

Joanna Kozłowiec została czwartą radną w bialskiej radzie miasta

Joanna Kozłowiec została czwartą radną w bialskiej radzie miasta

Nowa radna już po ślubowaniu. Joanna Kozłowiec (Koalicja Obywatelska) zajęła miejsce po Grzegorzu Siemakowiczu, który w lutym zrezygnował z mandatu.

Rocznica zobowiązuje. O lotniczych tradycjach Białej Podlaskiej będzie głośno

Rocznica zobowiązuje. O lotniczych tradycjach Białej Podlaskiej będzie głośno

Wydarzeń będzie kilka, a najciekawsze z nich planowane jest we wrześniu, gdy odsłoniona zostanie replika PWS–26, modelu wyprodukowanego w Podlaskiej Wytwórni Samolotów. I to przypadającą w tym roku 100. rocznicę jej powstania miasto chce odpowiednio uczcić.

Puławskie Azoty zarobiły ponad 290 milionów. Kombinat podał dane za 2022 rok

Puławskie Azoty zarobiły ponad 290 milionów. Kombinat podał dane za 2022 rok

Grupa Azoty "Puławy" opublikowała szacunkowe wyniki finansowe za rok 2022. Przychody grupy kapitałowej wyniosły 8,9 miliarda złotych, z czego najwięcej przyniosła sprzedaż nawozów. Spółka zarobiła łącznie 291 mln zł, czyli o prawie 40 proc. więcej rok do roku.

Zobacz, o czym musisz pamiętać przy urządzaniu wystroju sklepu stacjonarnego

Zobacz, o czym musisz pamiętać przy urządzaniu wystroju sklepu stacjonarnego

Czy konsumenci zwracają uwagę na wystrój sklepu? Jak najbardziej! W wielu przypadkach jest on czynnikiem decydującym o dokonaniu zakupów w danym lokalu. Sklepy, które nie dbają o porządek oraz umieszczanie elementów przyciągających uwagę nie cieszą się zbyt dużą liczbą odwiedzających. Pojawia się zatem pytanie – na co warto się zdecydować, aranżując wnętrze sklepu? Odpowiedź znajdziesz w niniejszym wpisie! Zapraszamy do czytania!

Reportaż fotograficzny – historia pełna emocji zawarta w kilku kadrach

Reportaż fotograficzny – historia pełna emocji zawarta w kilku kadrach

W ciągu całego życia jesteśmy uczestnikami wielu wydarzeń, które znajdują szczególne miejsce w naszej pamięci i sercu. Często, by upamiętnić najważniejsze momenty swojego życia, wynajmujemy współczesnego kronikarza, który tworzy dla nas relację i przedstawia ją w kilku, a nawet kilkunastu zdjęciach.

Centrum Kultury ponownie zaprosi na "Ryt przejścia"
24 marca 2023, 20:00

Centrum Kultury ponownie zaprosi na "Ryt przejścia"

W lubelskim Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12) znów będzie można zobaczyć niezwykły spektakl Pawła Passiniego "Ryt przejścia". Nie jest to klasyczne przedstawienie, a sam udział w wydarzeniu wymaga szczególnego przygotowania.

Lubelska klasa okręgowa. Za drużynami ostatnie sparingi przed startem rundy wiosennej

Lubelska klasa okręgowa. Za drużynami ostatnie sparingi przed startem rundy wiosennej

W zdecydowanej większości piłkarze rywalizowali z drużynami z niższych lig, aby zyskać pewność siebie przed zaplanowanym na weekend wznowieniem rywalizacji

Zamość. Będzie drożej na parkingach, ale tylko dla przyjezdnych. Nowy cennik

Zamość. Będzie drożej na parkingach, ale tylko dla przyjezdnych. Nowy cennik

Zanosi się na podwyżkę opłat parkingowych w Zamościu. Nie dotknie ona jednak mieszkańców miasta, którzy będą posiadaczami Karty Zamościanina (jej wprowadzenie Rada Miasta uchwaliła w lutym). Dla nich stawki mają być nawet obniżone w stosunku do obecnie obowiązujących.

Zamość. Zbliża się wielkanocny kiermasz
2 kwietnia 2023, 9:00
galeria

Zamość. Zbliża się wielkanocny kiermasz

Już tylko kilka dni zostało ludowym artystom, ale też handlowcom oferującym świąteczne gadżety czy produkty lokalne na to, by zgłosić się do udziału w 45. Kiermaszu Wielkanocnym w Zamościu. Odbędzie się w Niedzielę Palmową. Podobne wydarzenia są planowane na 2 kwietnia także w innych miastach.

Kasia Sokołowska zaśpiewa w Radiu Lublin
24 marca 2023, 19:00

Kasia Sokołowska zaśpiewa w Radiu Lublin

Popularne francuskie przeboje zabrzmią w Radiu Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2). Koncert z udziałem Kasi Sokołowskiej odbędzie się 24 marca o godz. 19.

Psy zagryzły człowieka. Ruszył proces ich właściciela

Psy zagryzły człowieka. Ruszył proces ich właściciela

Dzisiaj przed Sądem Rejonowym w Lubartowie rozpoczął się proces 62-letniego Jerzego B. Mężczyzna odpowiada za niedopilnowanie psów, które w lipcu zeszłego roku zaatakowały i śmiertelnie pogryzły człowieka.

Spektakularne zatrzymanie na granicy. Celnicy w szoku

Spektakularne zatrzymanie na granicy. Celnicy w szoku

Do Polski miało trafić 37 kg bursztynu z Ukrainy. – Tak piękne bryły trafiają się niezwykle rzadko – mówią fachowcy.

LUK Lublin do końca chce walczyć o fazę play-off

LUK Lublin do końca chce walczyć o fazę play-off

Po ostatniej wygranej 3:1 ze Ślepskiem Malow Suwałki LUK Lublin nadal ma szansę na zakwalifikowanie się do najlepszej ósemki

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!