Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

21 października 2017 r.
8:20

Zabytkowy czy nie? Internetowa walka o Dom Chemika

0 32 A A

Wkrótce zapadnie decyzja, czy siedziba Puławskiego Ośrodka Kultury zostanie wpisana do rejestru zabytków. Według nieoficjalnych informacji, tak się nie stanie. W internecie trwa jednak walka między przeciwnikami przebudowy w obecnym kształcie, a jej zwolennikami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wniosek o wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków złożyło puławskie stowarzyszenie, które podpiera się opiniami architektów z różnych stron Polski. Osoby wrażliwe na estetykę centrum miasta, głęboko niezadowolone z przebiegu prowadzonych przez prywatnych właścicieli remontów m.in. hotelu Izabella, czy domów handlowych, postanowiły nie dopuścić, by podobny los spotkał POK. Dla tych osób, zachowanie budynku z lat 80-tych w stanie jak najbardziej zbliżonym do oryginału jest tak ważne, że są w stanie zaakceptować zablokowanie rozpoczętej już przebudowy wartej w sumie ponad 30 milionów złotych.

– Jest nadzieja, że doczekamy się remontu, podczas którego porzucony zostanie pomysł przebudowy połączonej z wyburzeniem budynku, natomiast należny temu obiektowi, stosowny remont z zachowaniem jego unikalnych walorów zostanie przeprowadzony po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków – napisał w środę Daniel Zagulski ze stowarzyszenia „Puławianie” na swoim profilu „Ocalmy POK Dom Chemika”.
Decyzja konserwatora, który otrzymał już opinię z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, może zapaść w ciągu najbliższych tygodni.

– Nie może być tak, że wyburza się zabytki dookoła, a my będziemy teraz chronić relikt PRL-u za przeproszeniem – uważa radny miejski Artur Kwapiński (PiS). – Mamy już umowę z ministrem, a tu nagle ktoś wyskakuje, żeby nic nie robić, bo jest zabytek? Takie działanie naraziłoby nasze miasto na straty finansowe, a wszelkie prace musiałyby zostać wstrzymane. Wszystko poszłoby na marne, łącznie z nakładami poniesionymi na dokumentację – mówi i dodaje, że według informacji, które otrzymał, POK do rejestru zabytków nie trafi.

Żeby udowodnić konserwatorowi, że społeczeństwo Puław nie jest zjednoczone w popieraniu dążenia do „ocalania” Domu Chemika za wszelką cenę, w internecie grupa radnych miejskich założyła kontrstronę pod nazwą „TAK dla remontu POK Domu Chemika”. Można znaleźć na niej petycję, którą założyciele wydarzenia sugerują wydrukować i wysłać do konserwatora. Przypominają w niej o tym, że obiekt z 1984 roku nigdy nie był objęty ochroną konserwatorską, a jego stan techniczny wymaga głębokiej naprawy.Zwracają uwagę także na fakt, że aktualna koncepcja jego przebudowy spotkała się z poparciem mieszkańców, a wpisanie Domu Chemika do rejestru zabytków „zaprzepaści szansę jego niezbędnej modernizacji”.

Tę inicjatywę skrytykowali z kolei „Puławianie”. – Bardzo prosimy o pomoc - przekażcie informację rodzinom, znajomym, aby nie podpisywali petycji stworzonej przez urzędników – napisali obrońcy puławskiego modernizmu.

Sonda: Czy Dom Chemika powinien zostać wpisany do rejestru zabytków?

Liczba głosów: 1021
57.59%
Tak
42.41%
Nie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 23:06
0
Zburzyć, zaorać, las posadzić.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 13:57
0
ABC, obrazy były zawieszane wewnątrz, a nie na zewnątrz - nie znasz się, a wypowiadasz się :)
Avatar
abc / 23 października 2017 o 13:46
0
No rzeczywiście, pawilon wystawowy zaprojektowali super - tak, żeby obrazy wieszać na szybach! Nowatorskie rozwiązanie do ekspozycji sztuki.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:58
0
"Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel,(...)" A to faktycznie ciekawe pytanie. Nie można wg mnie powiedzieć, że zupełnie nie nadaje się do prowadzenia takiej działalności, bo jednak sala widowiskowa jest, mała sala jest, jakieś sale dla prowadzenia zajęć baletowych czy teatralnych są. Kawiarnia Smok faktycznie jest lipna i do koncertów się nie nadaje. Byłem na Happysad i słyszałem, jak Kuba prosił, by nie skakać na koncercie, bo boi się, że strop runie.... Kiedyś dyskoteki były na dole koło szatni, ale czasy się zmieniły i DCh nie musi już pełnić tej konkretnej roli. Dziedziniec w środku tak właściwie też jest zbędny i jest raczej marnotrastwem powierzchni - nie dość, że zamknięty od zewnątrz, to posiedzieć na nim nie jest wielkim doznaniem estetycznym... Fajnie, gdyby właśnie to patio przerobili na większą salę czy klubo-kawiarnię na takie koncerty
"Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel,(...)" A to faktycznie ciekawe pytanie. Nie można wg mnie powiedzieć, że zupełnie nie nadaje się do prowadzenia takiej działalności, bo jednak sala widowiskowa jest, mała sala jest, jakieś sale dla prowadzenia zajęć baletowych czy teatralnych są. Kawiarnia Smok faktycznie jest lipna i do koncertów się nie nadaje. Byłem na Happysad i słyszałem, jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 22:03
0
Gość z 19:32: Co Ty produkujesz? Jaki bubel? Ciężko chyba o bardziej uniwersalny budynek - a pawilon wystawowy to pies? To nie wina projektantów, że dość spora, przeszklona powierchnia została podzielona na małe pomieszczenia i wynajęta np. adwokatom, bo zabrakło pieniędzy na kulturę (w Polsce zdychała z głodu, więc trzeba było wynajmować pomieszczenia, żeby zarobić na utrzymanie budynku - podobnie było z likwidacją fontanny i basenów w patio). Co - dużego pomieszczenia na planie prostokąta nie da się przerobić na kawiarnię? Co Ty bredzisz? Duże hole i korytarze posiada każde reprezentatywne miejsce - a takim jest instytucja kultury - prawda? Kosmiczne absurdy w niektórych komentarzach... Przecież od początku wiadomo, że tutaj chodzi o forsę, mają ją dostać do łap współpracownicy Grobla i zaprzyjaźniona Pracownia Marka, która dziwnym trafem wygrywa wszystkie przetargi, ustawione tak, żeby oni je wygrali. Remont budynku i przystosowanie do współczesnych realiów to nie problem - chodzi o forsę, budowa i zaprojektowanie całkowicie nowego DCH to kasa, kasa, kasa!
Gość z 19:32: Co Ty produkujesz? Jaki bubel? Ciężko chyba o bardziej uniwersalny budynek - a pawilon wystawowy to pies? To nie wina projektantów, że dość spora, przeszklona powierchnia została podzielona na małe pomieszczenia i wynajęta np. adwokatom, bo zabrakło pieniędzy na kulturę (w Polsce zdychała z głodu, więc trzeba było wynajmować pomieszczenia, żeby zarobić na utrzymanie budynku - podobnie było z likwidacją fontanny i basenów w patio). Co - dużego pomieszczenia na planie prostokąta nie da się przerobić na kawiarnię? Co Ty bredzisz? ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 19:32
0
Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel, zbiorowisko holi i korytarzy, na których według projektantów z Zakładowym Domu Kultury można grać w ping- poga, czy w cymbergaja. Nawet kawiarni nie zaprojektowali. Więc dylemat: chronić bryłę, czy przystosować do pracy?
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 18:05
0
Panie Kwapiński suweren rozliczy "pana" za głupotę , podobnie jak za modernizację skweru "wodnego" dotychczasowych decydentów, za mianowanie swoich na stanowiska bez konkursu, sprawdzimy wszystkie przetargi i decyzje administracyjne. A najlepiej korzystaj "pan" z rozumu bo coś takiego ma człowiek.
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 17:15
0
No właśnie gdzie było wtedy stowarzyszenie ''Przeszłość -Przyszłości'' radnego Kwapińskiego?
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 16:14
0
a gdzie było Stowarzyszenie jak zburzono dworzec kolejowy, starą pocztę na Izabelli czy dom po caritasie na Czartoryskich. Przychodzą nowe pokolenia i dom chemika który leży w Centrum Puław powinien im służyć. Może wrócimy do domu kultury na Gdańskiej jakże zabytkowy i ostatecznie zburzony.
Avatar
Marcin J. / 22 października 2017 o 10:51
0
A najlepiej zacznij od wyburzenia bloku, w którym mieszkasz, bo dziwnym trafem powstał w PRLu, jak większość budynków w tym mieście.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 23:06
0
Zburzyć, zaorać, las posadzić.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 13:57
0
ABC, obrazy były zawieszane wewnątrz, a nie na zewnątrz - nie znasz się, a wypowiadasz się :)
Avatar
abc / 23 października 2017 o 13:46
0
No rzeczywiście, pawilon wystawowy zaprojektowali super - tak, żeby obrazy wieszać na szybach! Nowatorskie rozwiązanie do ekspozycji sztuki.
Avatar
Gość / 23 października 2017 o 10:58
0
"Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel,(...)" A to faktycznie ciekawe pytanie. Nie można wg mnie powiedzieć, że zupełnie nie nadaje się do prowadzenia takiej działalności, bo jednak sala widowiskowa jest, mała sala jest, jakieś sale dla prowadzenia zajęć baletowych czy teatralnych są. Kawiarnia Smok faktycznie jest lipna i do koncertów się nie nadaje. Byłem na Happysad i słyszałem, jak Kuba prosił, by nie skakać na koncercie, bo boi się, że strop runie.... Kiedyś dyskoteki były na dole koło szatni, ale czasy się zmieniły i DCh nie musi już pełnić tej konkretnej roli. Dziedziniec w środku tak właściwie też jest zbędny i jest raczej marnotrastwem powierzchni - nie dość, że zamknięty od zewnątrz, to posiedzieć na nim nie jest wielkim doznaniem estetycznym... Fajnie, gdyby właśnie to patio przerobili na większą salę czy klubo-kawiarnię na takie koncerty
"Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel,(...)" A to faktycznie ciekawe pytanie. Nie można wg mnie powiedzieć, że zupełnie nie nadaje się do prowadzenia takiej działalności, bo jednak sala widowiskowa jest, mała sala jest, jakieś sale dla prowadzenia zajęć baletowych czy teatralnych są. Kawiarnia Smok faktycznie jest lipna i do koncertów się nie nadaje. Byłem na Happysad i słyszałem, jak ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 22:03
0
Gość z 19:32: Co Ty produkujesz? Jaki bubel? Ciężko chyba o bardziej uniwersalny budynek - a pawilon wystawowy to pies? To nie wina projektantów, że dość spora, przeszklona powierchnia została podzielona na małe pomieszczenia i wynajęta np. adwokatom, bo zabrakło pieniędzy na kulturę (w Polsce zdychała z głodu, więc trzeba było wynajmować pomieszczenia, żeby zarobić na utrzymanie budynku - podobnie było z likwidacją fontanny i basenów w patio). Co - dużego pomieszczenia na planie prostokąta nie da się przerobić na kawiarnię? Co Ty bredzisz? Duże hole i korytarze posiada każde reprezentatywne miejsce - a takim jest instytucja kultury - prawda? Kosmiczne absurdy w niektórych komentarzach... Przecież od początku wiadomo, że tutaj chodzi o forsę, mają ją dostać do łap współpracownicy Grobla i zaprzyjaźniona Pracownia Marka, która dziwnym trafem wygrywa wszystkie przetargi, ustawione tak, żeby oni je wygrali. Remont budynku i przystosowanie do współczesnych realiów to nie problem - chodzi o forsę, budowa i zaprojektowanie całkowicie nowego DCH to kasa, kasa, kasa!
Gość z 19:32: Co Ty produkujesz? Jaki bubel? Ciężko chyba o bardziej uniwersalny budynek - a pawilon wystawowy to pies? To nie wina projektantów, że dość spora, przeszklona powierchnia została podzielona na małe pomieszczenia i wynajęta np. adwokatom, bo zabrakło pieniędzy na kulturę (w Polsce zdychała z głodu, więc trzeba było wynajmować pomieszczenia, żeby zarobić na utrzymanie budynku - podobnie było z likwidacją fontanny i basenów w patio). Co - dużego pomieszczenia na planie prostokąta nie da się przerobić na kawiarnię? Co Ty bredzisz? ... rozwiń
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 19:32
0
Szkoda, że nikt nie wypowiedział się, czy ten obiekt nadaje się do prowadzenia działalności kulturalnej. A to jest sprawa podstawowa. Funkcjonalnie to był od początku jeden wielki bubel, zbiorowisko holi i korytarzy, na których według projektantów z Zakładowym Domu Kultury można grać w ping- poga, czy w cymbergaja. Nawet kawiarni nie zaprojektowali. Więc dylemat: chronić bryłę, czy przystosować do pracy?
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 18:05
0
Panie Kwapiński suweren rozliczy "pana" za głupotę , podobnie jak za modernizację skweru "wodnego" dotychczasowych decydentów, za mianowanie swoich na stanowiska bez konkursu, sprawdzimy wszystkie przetargi i decyzje administracyjne. A najlepiej korzystaj "pan" z rozumu bo coś takiego ma człowiek.
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 17:15
0
No właśnie gdzie było wtedy stowarzyszenie ''Przeszłość -Przyszłości'' radnego Kwapińskiego?
Avatar
Gość / 22 października 2017 o 16:14
0
a gdzie było Stowarzyszenie jak zburzono dworzec kolejowy, starą pocztę na Izabelli czy dom po caritasie na Czartoryskich. Przychodzą nowe pokolenia i dom chemika który leży w Centrum Puław powinien im służyć. Może wrócimy do domu kultury na Gdańskiej jakże zabytkowy i ostatecznie zburzony.
Avatar
Marcin J. / 22 października 2017 o 10:51
0
A najlepiej zacznij od wyburzenia bloku, w którym mieszkasz, bo dziwnym trafem powstał w PRLu, jak większość budynków w tym mieście.
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Matka Tomasza Komendy: Chciałam otruć się tabletkami
film

Matka Tomasza Komendy: Chciałam otruć się tabletkami 0 0

Kilkanaście lat, które Tomasz Komenda niesłusznie przesiedział w zakładzie karnym, było czasem próby nie tylko dla niego, ale i dla jego najbliższych. Matka mężczyzny przyznaje, że w krytycznym momencie, była o krok od odebrania sobie życia.

Konwencja wyborcza PiS w Puławach. "Stwórzmy wspólnotę, w której wszyscy będą czuli się dobrze"
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Konwencja wyborcza PiS w Puławach. "Stwórzmy wspólnotę, w której wszyscy będą czuli się dobrze" 6 23

Sala Pompejańska puławskiego starostwa wypełniła się po brzegi. W sobotę, swój program dla Puław i regionu, podczas konwencji wyborczej, zaprezentowało Prawo i Sprawiedliwość. Poznaliśmy również kandydatów na burmistrzów i wójtów popieranych przez partię rządzącą.

Wyremontują drogę z Nałęczowa do Strzelc

Wyremontują drogę z Nałęczowa do Strzelc 1 1

Ponad 1,2 kilometrowy odcinek drogi od skrzyżowania Poniatowskiego z ul. Pałuby w Nałęczowie kierunku Strzelc jeszcze w tym roku zostanie wyremontowany.

Historycznie w Niedrzwicy Dużej. Będzie koncert i poczęstunek z kuchni polowej
NASZ PATRONAT

Historycznie w Niedrzwicy Dużej. Będzie koncert i poczęstunek z kuchni polowej 0 1

Około 200 osób – mieszkańców gminy Niedrzwica Duża (powiat lubelski) i sąsiednich gmin weźmie udział w widowisku muzyczno – historycznym z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Niedrzwicy Dużej organizuje to wydarzenie w niedzielę (23 września).

Inwazja korników, modliszek i biedronek. "Zwiększa się liczba owadów, które żywią się ludzką krwią"
galeria

Inwazja korników, modliszek i biedronek. "Zwiększa się liczba owadów, które żywią się ludzką krwią" 6 4

Globalne ocieplenie ma wpływ na faunę i florę całej planety. Jak owady reagują na podwyższone temperatury w Polsce? Czy zmiany w świecie tych małych zwierząt mogą mieć wpływ na życie człowieka? Odpowiada dr hab. Katarzyna Golan, kierownik Zakładu Entomologii Uniwersytetu Przyrodniczego.

TBV Start wygrał Browar Kociewski Cup. W finale ograł Polpharmę

TBV Start wygrał Browar Kociewski Cup. W finale ograł Polpharmę 0 0

Koszykarze z Lublina jeszcze przed startem sezonu prezentują bardzo dobrą formę. Właśnie wygrali drugi z rzędu turniej towarzyski. Tym razem triumfowali w Browar Kociewski Cup, który został rozegrany w Starogardzie Gdański. Czerwono-czarni w sobotnim finale pokonali gospodarzy – Polpharmę 78:75

Motor Lublin – Sokół Sieniawa 2:1. Znowu horror z happy-endem
galeria

Motor Lublin – Sokół Sieniawa 2:1. Znowu horror z happy-endem 7 4

Tradycji stało się zadość. Motor w meczu u siebie znowu stracił gola, ale dostarczył też kibicom wielu emocji. Tym razem żółto-biało-niebiescy przegrywali z Sokołem Sieniawa 0:1. Ponownie potrafili jednak odwrócić losy spotkania i wygrać 2:1.

Podhale – Podlasie 1:0. Nie odbili się od dna

Podhale – Podlasie 1:0. Nie odbili się od dna 0 1

Trwa fatalna passa piłkarzy z Białej Podlaskiej. Podlasie właśnie zanotowało ósmy z rzędu mecz bez zwycięstwa. Tym razem podopieczni Przemysława Sałańskiego przegrali w Nowym Targu z tamtejszym Podhalem 0:1

Przebudzenia nie było. Francja pokonała Polaków na Mistrzostwach Świata

Przebudzenia nie było. Francja pokonała Polaków na Mistrzostwach Świata 1 1

Polacy nie podnieśli się po bolesnej przegranej z Argentyńczykami. Przegrali 1:3 z „Trójkolorowymi” i dali im nadzieję na awans do decydującej fazy turnieju. Sami za to postawili się pod ścianą – teraz ratuje ich wyłącznie wygrana za trzy punkty z Serbią.

Azoty Puławy – Chrobry Głogów 34:26. Odzyskali pierwsze miejsce

Azoty Puławy – Chrobry Głogów 34:26. Odzyskali pierwsze miejsce 3 0

Po trzech kolejkach Azoty prowadziły w tabeli PGNiG Superligi. W środę awansem swoje mecze czwartej serii gier wygrały jednak PGE Vive i Orlen Wisła. Puławianie po kilku dniach odzyskali fotel lidera po sobotnim zwycięstwie z chrobrym Głogów 34:26.

Pierwszy Marsz Równości przejdzie ulicami Lublina. Nie będzie zmiany terminu

Pierwszy Marsz Równości przejdzie ulicami Lublina. Nie będzie zmiany terminu 220 41

W sobotę 13 października ulicami Lublina po raz pierwszy przejdzie Marsz Równości. Jego uczestnicy chcą wyrazić poparcie m.in. dla osób wykluczonych z powodu orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy pochodzenia etnicznego. Przeciwko inicjatywie protestują środowiska narodowe. Były też sugestie, by wydarzenie odbyło się po wyborach samorządowych.

Pianino, trąbki, gitary i stare telefony komórkowe Nokia. Wyprzedaż w Lublinie
galeria

Pianino, trąbki, gitary i stare telefony komórkowe Nokia. Wyprzedaż w Lublinie 6 1

Do wzięcia jest tuba o stroju B marki Cerveny, sanitarny polonez lub zestaw 40 starszych telefonów komórkowych Nokia, wystawiony za cenę wywoławczą 50 złotych. Agencja Mienia Wojskowego po raz kolejny organizuje przetarg na stary sprzęt. Na liście sprzedażowej są prawdziwe perełki.

Orlęta Spomlek – Avia Świdnik 3:0. Nie ma to jak w domu

Orlęta Spomlek – Avia Świdnik 3:0. Nie ma to jak w domu 1 2

Mimo olbrzymich kłopotów kadrowych Orlęta Spomlek zainkasowały w sobotę trzy punkty. Biało-zieloni pokonali u siebie Avię Świdnik 3:0. I tym samych przedłużyli dobrą passę na własnym terenie. W piątym takim występie zanotowali drugie zwycięstwo. Nie przegrali jednak żadnego z pozostałych spotkań.

"Sprawmy by województwo lubelskie podniosło się z kolan". Konwencja PiS w Zamościu
galeria

"Sprawmy by województwo lubelskie podniosło się z kolan". Konwencja PiS w Zamościu 1 15

"Dotrzymujemy słowa w rządzie, dotrzymamy i w samorządzie" - z takim hasłem kandydaci Prawa i Sprawiedliwości z Zamojszczyzny ruszają do wyborów samorządowych.

Jerzy Buzek w Puławach o Unii Europejskiej

Jerzy Buzek w Puławach o Unii Europejskiej 9 20

Na zaproszenie puławskiej Platformy Obywatelskiej w środę do Puław przyjechał były premier RP, prof. Jerzy Buzek. W sali konferencyjnej Hotelu Olimpic opowiadał m.in. o wartościach europejskich, polskich sukcesach politycznych i konieczności szanowania prawa.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.