Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Radzyń Podlaski

5 kwietnia 2020 r.
9:27

Zdalne nauczanie uczniów z Bezwoli. "Chodzi mi o to, aby dzieci miały codzienny kontakt z nauką"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
27 0 A A
Połowa uczniów w szkole w Bezwoli to cudzoziemcy z ośrodka
Połowa uczniów w szkole w Bezwoli to cudzoziemcy z ośrodka (fot. Szkoła w Bezwoli )

Do mnie zadzwonić można zawsze – przekonuje Krzysztof Banaszczyk, nauczyciel języka polskiego z małej szkoły podstawowej w Bezwoli (gmina Wohyń). Chociaż nie ma tu elektronicznych dzienników, to pan Krzysztof ma stały kontakt z uczniami. Uczy ich zdalnie m.in. za pośrednictwem Facebooka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nauczyciel może dać dziecku tyle, ile ono gotowe jest wziąć. Nasza rola polega na tym, żeby mu dać to, co jest mu potrzebne, co może udźwignąć i żeby przy tym nawet na chwilę nie traciło uśmiechu – uważa nauczyciel. – Reszta to kwestia naszego wolnego pedagogicznego ducha i wiedzy – dodaje.

Codziennie wita się z uczniami na Facebooku "Dzień dobry" i zadaje pracę do wykonania. Przykład? "Nie chcę Was dręczyć popołudniowymi zadaniami, bo ani Wy, ani ja nie jesteśmy temu winni. Poproszę jedynie o obejrzenie króciutkiego, ale wartościowego filmu o Adamie Mickiewiczu. Przyda się wszystkim. "Szóstkę" postawię każdemu, kto mi napisze tytuł jednego utworu, który słyszymy w tle narracji".

– Facebook i Messenger są takimi narzędziami do komunikacji dla tych nauczycieli, którzy nie mają innych kanałów. W naszej szkole nie mamy jeszcze dzienników elektronicznych i musimy sobie jakoś radzić – zaznacza nauczyciel. Ale na oglądaniu filmików się nie kończy. Pan Krzysztof przygotowuje też testy do rozwiązania czy dyktanda online. Zadaje też czytanie fragmentów lektur, które dostępne są w Internecie.

– To nie są skomplikowane rzeczy, bo bardziej chodzi mi o to, aby dzieci miały codzienny kontakt z nauką. Nie chcę ich zawalać nawałem pracy – tłumaczy. Na Facebooku uczniowie z poszczególnych klas stworzyli też odrębne grupy. – W ten sposób się kontaktujemy.

Nauczyciel udostępnia uczniom nie tylko swoje namiary na Facebooku, ale również adres e–mailowy czy numer telefonu.

– Messenger jest wygodny i wydajny, bo działa na każdym sprzęcie i jest szybki. Uczniowie odpisują, przesyłają fotografie swoich prac i ja to sprawdzam – zapewnia pan Krzysztof. Aby zachęcić podopiecznych do większej aktywności, nauczyciel zaprosił ich do "wyzwania". – Ci którzy się ze mną kontaktują, mają prawo zadać mi temat na wypracowanie, które napiszę ja. Wybiorę najciekawsza propozycję – tłumaczy Banaszczyk.

Do szkoły w Bezwoli uczęszcza ok. 60 uczniów. Połowa z nich to dzieci cudzoziemskie, które przebywają w tamtejszym ośrodku.

– Kontakt z nimi był utrudniony. Nie mają laptopów, jedynie smartfony rodziców, a to przecież rodziny wielodzietne – zaznacza nauczyciel. Dlatego wystąpił z apelem o zbiórkę sprzętu. – Najpierw umieściłem prośbę na swoim profilu na Facebooku. A później na grupie "Widzialna Ręka". Odzew był ogromny. Mamy już ponad 20 urządzeń – cieszy się pan Krzysztof. Zanim sprzęt trafi do małych cudzoziemców, będzie musiał być poddany kwarantannie.

– Myślę że w przyszłym tygodniu z większością dzieci będę miał bezpośredni kontakt, bo teraz to tylko namiastka– nie ukrywa.

Przy zbiórce pomaga organizacja "Chlebem i solą". – Odzew jest bardzo duży, przekazaliśmy kontakt do kilkunastu osób. Niektórzy mają do zaoferowania więcej niż jeden tablet czy laptop, a mam jeszcze kilkanaście innych wiadomości do odpisania– odpowiada przedstawiciel organizacji.

Co na to Kuratorium Oświaty?

Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Pragmatyki Zawodowej i Analiz w Kuratorium Oświaty w Lublinie przyznaje, że najwięcej zapytań ze strony nauczycieli i rodziców, pojawiało się bezpośrednio po zawieszeniu zajęć w szkołach.

– Dotyczyły one przede wszystkim samej organizacji nauczania na odległość. Rodzice zgłaszali przede wszystkim problemy związane z higieną pracy dziecka. To, że uczeń spędza kilka godzin przed komputerem czy fakt, że nauczyciele na przykład nie konsultują ze sobą ilości wprowadzanego materiału, zadań domowych, stopnia ich trudności oraz czasochłonności – tłumaczy Misiak.

Później, rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 25 marca określiło zasady prowadzenia nauczania na odległość i dało możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów.

– Uregulowało ono jednocześnie te zagadnienia, które budziły najwięcej wątpliwości – przyznaje dyrektor z Kuratorium. – Rady pedagogiczne zostały zobowiązane do takiej organizacji pracy, na jaką im pozwalają wszystkie okoliczności w danej szkole. Zarówno te kadrowe, jak i sytuacja domowa uczniów oraz dostępność do określonych mediów, które można w nauczaniu zdalnym wykorzystać – podkreśla Misiak.

Kuratorium przekonuje, że szkoły w województwie lubelskim realizują obowiązki edukacji zdalnej i w większości wykorzystują zarówno możliwości prowadzenia zajęć online, jak i inne formy komunikacji.

– Warto jednak pamiętać, aby w tej nowej dla wszystkich sytuacji nie stawiać wymagań nierealnych, ani przed sobą, myślę tu o nauczycielach, ani – tym bardziej – przed uczniami i koncentrować się na wzmacnianiu, a nie krytykowaniu czy ciągłym wyszukiwaniu trudności – podkreśla dyrektor z KO.

Pan Krzysztof (w środku) uczy języka polskiego (fot. Szkoła w Bezwoli )
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

Górnik Łęczna wraca z punktem po meczu walki w Katowicach

W meczu kończącym 29. kolejkę Fortuna I Ligi Górnik Łęczna zremisował bezbramkowo w Katowicach z tamtejszym GKS. Zielono-czarni tym samym wypadli poza strefę barażową, ale różnice punktowe w tabeli są tak znikome, że wciąż mają szansę na znalezienie się w barażach o PKO BP Ekstraklasę

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie
galeria

Złoto Adeli Piskorskiej, dyskwalifikacja Laury Bernat i ciekawy I dzień pływackich MP w Lublinie

W czwartek na Aqua Lublin wystartowały Mistrzostwa Polski w kategorii open i młodzieżowców (19-23 lata). Dla naszych zawodników, to ostatnia szansa, żeby wywalczyć bilet na igrzyska olimpijskie w Paryżu. Pierwszego dnia AZS UMCS wywalczył cztery medale. Złoto zdobyła chociażby Adela Piskorska.

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

Bogdanka Arka wygrała w Bielsku-Białej. Decydujące starcie o finał w Chełmie

W drugim meczu półfinałowym fazy play-off Bogdanka Arka pokonała na wyjeździe BBTS Bielsko-Biała. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane w sobotę w Chełmie.

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje
28 kwietnia 2024, 20:00

Boskie Buenos. Koncert Dmiana Ukeje

W swoim ostatnim - jak dotąd - scenicznym wcieleniu, Damian Ukeje podzieli się z nami autorską interpretacją muzyki zespołu Maanam. Koncert już w najbliższą niedzielę (28 kwietnia) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Znowu brak skuteczności i proste błędy. Motor zgubił punkty w meczu z Chrobrym Głogów [zdjęcia, wideo]

Niestety, po raz kolejny można o występie Motoru napisać to samo – niewykorzystane sytuacje i błędy w defensywie. W czwartkowy wieczór drużyna Mateusza Stolarskiego prowadziła z Chrobrym Głogów 1:0, ale musiała się zadowolić remisem.

Polała się krew. I to kilkanaście litrów
Patronat Dziennika Wschodniego
galeria

Polała się krew. I to kilkanaście litrów

Za nami Wampiriada, czyli akcja Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS i RCKiK. Przez dwa dni, kilkadziesiąt osób honorowo oddało swoją krew.

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego
galeria

Nowa do kolekcji. Srebrna moneta na 100 lat złotego

Narodowy Bank Polski wyemitował srebrne monety, upamiętniające wprowadzenie w 1924 roku waluty odrodzonego państwa polskiego. Setna rocznica złotego w obiegu jest nie lada gratką dla kolekcjonerów. W czwartek stali od wczesnego rana w kolejkach, aby pieniądz kupić.

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz jedynką na lubelskiej liście Lewicy do Europarlamentu. PiS postawi na Kamińskiego czy Czarnka?

Agata Fisz otworzy lubelską listę Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znamy także nazwiska liderów dwóch innych ugrupowań w regionie, które wystawią swoich kandydatów. "Jedynką" Koalicji Obywatelskiej będzie posłanka Marta Wcisło, a Konfederacji były europoseł Mirosław Piotrowski.

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

Krzyż pański z takim synem. Wyzywał matkę, groził, że spali jej dom

To nie była pierwsza taka awantura, ale tym razem matka nie wytrzymała. Wezwała policję do wyrodnego syna. 27-latek został aresztowany.

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Zbigniew Stopa nowym prezesem LW Bogdanka

Od 1 maja nowym prezesa zarządu LW Bogdanka będzie Zbigniew Stopa. Jego zastępcą ds. produkcji zostanie Bartosz Rożnawski, a Sławomir Krenczyk będzie wiceprezesem ds. rozwoju.

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?
Wideo

Kandydaci KO z Lubelskiego. Jedynką Marta Wcisło, dwójką Krzysztof Grabczuk. Kto jeszcze do Europarlamentu?

9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wiemy, już kto będzie kandydował z listy Koalicji Obywatelskiej w okręgu nr 8, obejmującym województwo lubelskie. Czołowych pięć miejsc zajęli obecni parlamentarzyści. Jedynką będzie Marta Wcisło, a dwójką Krzysztof Grabczuk. Na kolejnych pozycjach znaleźli się: Małgorzata Gromadzka, Michał Krawczyk i Krzysztof Bojarski.

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

Bawimy się z „lokomotywami" Funduszy Europejskich

W związku z obchodami 20 rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie we współpracy z beneficjentami Funduszy Europejskich przygotował szereg atrakcji. Ich kulminacją będą zaplanowane na 10 i 11 maja br. Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE). Już teraz zachęcamy jednak do skorzystania z propozycji przygotowanych przez tzw. „Lokomotywy Funduszy Europejskich”.

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Gdzie jest Krzysztof Chabros? Wyjechał z domu rowerem i przepadł

Od poniedziałku nikt z bliskich nie miał z nim kontaktu. Trwają poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola.

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Spuścił z cysterny już 115 litrów paliwa. I wtedy przyszli SOK-iści

Była informacja, a zaraz po tym błyskawiczna reakcja. Dzięki temu funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja paliwa. 59-latek spuścił z cysterny ok. 115 litrów.

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Utrudnienia przy ul. Zawadówka. Rusza przebudowa ulicy

Od dzisiaj (25 kwietnia ) kierowcy w Chełmie muszą baczniej uważać przy ul. Zawadówka w Chełmie. W tym miejscu z uwagi na rozpoczęcie prac związanych z przebudową ulicy spotkają się ze sporymi utrudnieniami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium