Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

8 maja 2021 r.
20:34

Referendum. Mieszkańcy chcą odwołać władze powiatu hrubieszowskiego

Autor: Zdjęcie autora agdy
75 0 A A
Rada Powiatu Hrubieszowskiego (skład ze stycznia 2021)
Rada Powiatu Hrubieszowskiego (skład ze stycznia 2021) (fot. Starostwo Powiatowe Hrubieszów)

Jest już oficjalne zawiadomienie o zamiarze organizacji referendum. Jego celem jest odwołanie Rady Powiatu Hrubieszowskiego. Organizatorzy uważają, że obecne władze działają na szkodę społeczności lokalnej i dlatego są zmuszeni do takich działań. Przewodniczący krytykowanej rady ma nadzieję na... nowe wybory.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Działania radnych są wyrazem braku szacunku dla wyborców, braku znajomości przepisów dotyczących funkcjonowania samorządu powiatowego i mają wpływ na negatywne postrzeganie naszego powiatu w regionie i całym kraju – piszą autorzy powiadomienia, które trafiło do Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie. Informują w nim o zamiarze przeprowadzenia referendum i odwołaniu w ten sposób, przed upływem kadencji, całej rady powiatu.

Mają dość

– Czekam na informację ze starostwa, ile osób jest w naszym powiecie uprawnionych do głosowania, by na tej podstawie określić liczbę podpisów, które musimy zebrać pod wnioskiem o referendum. I zaczynamy je zbierać. Na razie powiadomiliśmy władze powiatu o zamiarze przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania rady powiatu, jeszcze przed upływem kadencji. Pod wnioskiem, oprócz mnie, podpisało się czternaście osób. Tyle ile stanowią przepisy. To mieszkańcy Hrubieszowa ale także miejscowości z całego powiatu. Nie miałam problemu, żeby ich zebrać, choć wiem, że co innego komentować w mediach społecznościowych a co innego podać swoje dane personalne na takim wniosku – mówi Marta Wierzbicka, przewodnicząca komitetu referendalnego. To ona, razem z Małgorzatą Kostecką i Damianem Bartoszukiem trzy tygodnie temu założyła na Facebooku grupę „Mieszkańcy Hrubieszowa i Powiatu murem za Szpitalem”. Teraz nazwa grupy zrzeszającej ponad półtora tysiąca osób ma dodatek „Referendum”.

Trudno, niech próbują

Stawiane w uzasadnieniu zapowiedzi referendum zarzuty to: począwszy od „notorycznego łamania prawa przez starostę i przewodniczącego Rady Powiatu Hrubieszowskiego i akceptacji tego stanu rzeczy przez większość radnych”, przez „ciągłe dążenie do pogłębiania konfliktu w SPZOZ w Hrubieszowie”, aż po „brak bezinteresowności i rzetelności oraz nepotyzm”.

– Chyba jeszcze nie było referendum w powiecie, to może być pierwsze w Polsce. Trudno, niech próbują. To jest przewidziane prawem, demokracja dopuszcza organizowanie referendum, zobaczymy jak się sprawa rozwinie. Pewne osoby po prostu są zdeterminowane do tego by przejąć władzę, bo nie mogą się pogodzić, że rządzi ktoś inny wybrany demokratycznie – mówi Aneta Karpiuk, starosta hrubieszowski, która podkreśla, że dla władz powiatu zawsze najważniejsi są mieszkańcy, ich dobro i dobro powiatu. – Budowaliśmy drogi za tyle, ile mogliśmy. Pisaliśmy wnioski ale pieniądze dzielone są na górze. Jeśli ich nie dostaliśmy, to nie dlatego, że się źle staraliśmy, tylko z zemsty. A przecież nie staraliśmy się o pieniądze dla siebie, tylko dla mieszkańców.

To troska, nie polityka

– Pani starosta nie przejawia żadnej woli rozmowy z mieszkańcami, gdy ktoś ma inne zdanie jest straszony zawiadomieniem organów. Ja też już dostałam wezwanie na policję, mam składać wyjaśnienia ale nawet nie wiem w jakiej sprawie: chodzi o plakaty, baner na szpitalu a może jakiś komentarz czy w ogóle całą grupę na Fb? Nie wiem. Wiem, że zarzuca się nam walkę polityczną i władze mają tylko to jedno wytłumaczenie. Ale nas po prostu martwi to co się dzieje i uważamy, że jest źle a będzie jeszcze gorzej – dodaje Wierzbicka, która zapewnia, że ani ona ani dwójka innych administratorów grupy nie należą do PiS, nie są z tą czy inną partią związani. Podobnie jak osoby, które podpisały się pod wnioskiem o referendum. Ona sama pracuje przy organizacji referendum po raz pierwszy w życiu i nie ma nic wspólnego z osobami, które stoją za referendum w sprawie odwołania wójta Werbkowic. Nawet nie chce być z tamtą sprawą łączona.

Na początku był szpital

– Wierzę w mądrość mieszkańców powiatu hrubieszowskiego, że nie dadzą się zwieść absurdalnym argumentom podnoszonym w uzasadnieniu do referendum. Należy się też zastanowić się nad zasadnością tej inicjatywy obywatelskiej, czy aby na pewno nie jest ukierunkowana politycznie – komentuje Marcin Zając, członek zarządu powiatu i radny powiatowy.

Organizatorzy referendum uważają, że emocje społeczne, które wzbudziła sprawa dyrektora szpitala i jego sporu ze starostą pokazują, że wielu mieszkańców powiatu chce zmian.

– Mam nadzieję, że poluzowanie obostrzeń epidemicznych pozwoli na sprawne zbieranie podpisów, będziemy to robić by nie narażać siebie i innych, to jasne. Potrzebujemy poparcia 30 procent mieszkańców. Ale nie ma na co czekać, zwłaszcza, że środki publiczne przechodzą nam koło nosa – tłumaczy przewodnicząca komitetu organizującego referendum.

– Ja jestem zadowolony. Bardzo bym chciał, żeby było referendum i po referendum wybory. Nie komisarz ale wybory. Bo jestem pewny, że PSL by zdobył więcej mandatów niż ma teraz. Także dla mnie, to by było na rękę – komentuje Józef Kuropatwa (PSL), przewodniczący Rady Powiatu Hrubieszowskiego, którą organizatorzy referendum chcą odwołać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium