Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Złota Setka

28 czerwca 2023 r.
8:20

Robot skradł ślubne show. Kasia i Mateusz musieli przekonać do siebie restauratorów

0 A A

Najpierw były godziny spędzone na projektowaniu w domach, w garażach, u znajomych. Był też pomysł oparty na znajomości gastronomii i problemów, z jakimi się ona boryka. Tak powstała… para robo-kurierów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ojców założycieli było kilku. Część z nich miało doświadczenia w branży gastronomicznej i zachodzących w niej procesach. Inni byli członkami zespołów robotycznych. Wspólną mieli tylko wizję.

– Pomysł wypracowano tworząc oprogramowanie dla restauracji oraz lokalną platformę do zamówień jedzenia online. Współpracowano przy tym z firmami kurierskimi – opowiada Beata Falińska z Delivery Coupe. – Prace projektowe to miesiące spędzone nie tylko na budowie robotów, ale także na analizie rynku, konfrontacji cech produktu z jego przeznaczeniem oraz na symulacjach wytrzymałościowych. Tak powstała para robotów: Kasia i Mateusz. Dlaczego dwójka?

– Żeby podkreślić, jak ważna jest współpraca. Tylko działając razem możemy zdziałać naprawdę wiele. Para to nasz przekaz, w którym zalecamy wspólne działanie i komunikujemy, że właśnie ta zasada leży u podstaw naszej organizacji – podkreśla Falińska.

Coś, co brzmi w sposób niezwykle prosty, było jednak skomplikowane. Największym problemem, z którym musieli sobie poradzić innowatorzy, było zachowanie motywacji i wiary w projekt niezależnie od okoliczności, odpływającego wsparcia i braku zewnętrznej motywacji. Nie łatwo było też przekonać pierwszych restauratorów do wzięcia udziału w testach, dopracować technologię do etapu umożliwiającego uruchomienie usługi oraz wypracować model biznesowy zapewniający balans między zyskownością, a interesem klienta. Dziś to próba uruchomienia usługi za granicą.

 – Na szczęście nie brakowało też zabawnych sytuacji, zwłaszcza na początku testów. Na pewno było ich znacznie więcej, niż widzieliśmy. Niektórzy się zatrzymywali, żeby przetrzeć oczy ze zdziwienia, inni za robotem biegli. Dzieci szybko zaprzyjaźniały się z nim, próbując go głaskać. Starsze osoby kiwały znacząco, a zwierzakom zapach i kształt maszyn wydawał się nader podejrzany – wyliczają pracownicy firmy. – Na pewno zapamiętamy moment, kiedy robot zawitał na ślubnej sesji zdjęciowej. Stało się to niechcący, bo po prostu przejeżdżał przez ulicę, na której robione były zdjęcia. Z tego miejsca przepraszamy państwa młodych, którym skradliśmy jeden kadr.

Pierwsze pieniądze na Delivery Coupe zarobiono we wrześniu 2021 roku.

– Początkowo komercjalizacja była swego rodzaju kontynuacją wcześniej prowadzonych testów w lokalnych restauracjach. W przypadku partnerów spoza zaprzyjaźnionego rynku początkowa sprzedaż wykorzystywała potencjał marketingowy robota. Strzałem w dziesiątkę okazało się umieszczanie na nim reklam. Te były pierwsze, a dopiero za nimi doszło przewożenie przez roboty dostaw – zdradza Beata Falińska. – Dziś nie skupiamy się już na rozwoju oferty reklamowej. Nie musimy już reklamować robo-kurierów, bo mają one już pełną aprobatę społeczeństwa. Żeby zdobyć zaufanie małych firm, chętnie podejmujemy współpracę z dużymi graczami, takimi jak Pasibus, Fit Cake czy Pyszne.pl. Mniejsi gracze chętniej decydują się na zatrudnienie robota-dostawcy, gdy widzą, że rozwiązanie takie wykorzystują już duże przedsiębiorstwa. Jednocześnie duża liczba umów z mniejszymi restauracjami przekłada się na zwiększone zainteresowanie stosowaniem tego rozwiązania przez szefów aplikacji do zamawiania jedzenia.

Kto może zatrudnić robota Delivery Coupe? Restauracje lub sieci restauracji mające wymaganą minimalną ilość dostaw w odległości do trzech kilometrów od ich siedzib, firmy gastro-kurierskie oraz aplikacje z minimalną liczbą zatrudnionych kierowców.

– Przeważającą ilość klientów stanowią oczywiście restauracje – przyznaje Falińska. – Jesteśmy w trakcie pilotażu przeprowadzanego z aplikacją Pyszne.pl. Mamy też doświadczenie we współpracy z firmą gastro-kurierską. Robot kurier został stworzony dla firm zajmujących się logistyką i realizacją dostaw jedzenia na odcinku ostatniej mili z restauracji oraz dla samych restauracji mieszczących się w wyżej opisanych ramach. Rozwiązanie może zostać wykorzystane zarówno podczas całego procesu dostawy, jak i w formie pośredniczenia między restauracją, a kurierem mającym dostarczyć zamówienie poza obszar strefy obsługiwanej przez robota. Na tym polega nasz plan na przyszłość. Jest on równie prosty, co skomplikowany. Chodzi nam o prze- skalowanie rozwiązania do etapu możliwości nawiązania stałej współpracy z aplikacją do zamawiania jedzenia w Polsce, a następnie przeniesienie skalowania na rynek Unii Europejskiej.

– Czy pochodzenie z Lublina pomaga, czy przeszkadza w realizacji takich planów? – pytam. – Lublin dla Delivery Couple był najlepszym i najbardziej naturalnym początkiem z punktu widzenia możliwości testowania robotów w środowisku produkcyjnym. Na plus zaliczyć trzeba też możliwość tworzenia oprogramowania i lokalnej aplikacji do zamawiania jedzenia oraz możliwość konsultowania od wczesnych etapów rozwiązania wśród przedsiębiorców, dla których zostało ono stworzone – słyszymy. – Z punktu widzenia finansowania biznesu, niekoniecznie lubelska, ale po prostu polska firma ma utrudnione zadanie na rynku międzynarodowym czy globalnym. Istniejące przepisy i inne okoliczności nie sprzyjają decyzyjności inwestorów na korzyść polskich przedsiębiorców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić
ZDJĘCIA
galeria

Zorza polarna w obiektywach naszych Czytelników. Zobacz co udało im się uwiecznić

Przez ostatnie dni na niebie mogliśmy oglądać prawdziwe kolorowe spektakle. W związku z burzą geomagnetyczną nad lubelskim niebem pojawiła się zorza polarna.

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Prezydent Zamościa ma drugiego zastępcę. To Marta Pfeifer

Stało się to, o czym w Zamościu mówiło się od dawna i o czym pisaliśmy już w zeszłym tygodniu. Marta Pfeifer została powołana na zastępczynię prezydenta Zamościa.

Przed nami kolejna zimna noc

Przed nami kolejna zimna noc

W regionie może złapać przymrozek. Synoptycy ostrzegają

Politechnika Lubelska świętowała urodziny
galeria

Politechnika Lubelska świętowała urodziny

Honorowy Profesor, wybitny Absolwent, Najlepszy Wykładowca i imię dla dębu. Politechnika Lubelska świętowała 71. rocznicę powstania.

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

Chciała sprzedać spódnicę - straciła swoje oszczędności

21-latka chciała sprzedać ubranie za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Internetowi oszuści ukradli jej jednak 7 tys. zł

KUL wyprzedaje książki

KUL wyprzedaje książki

Biblioteka Uniwersytecka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zaprasza na Majowy Kiermasz Książki. Do nabycia są m.in. trudno dostępne pozycje

Festiwal „Scena w Budowie”
16 maja 2024, 20:00

Festiwal „Scena w Budowie”

Trwa Festiwal Scenografii i Kostiumów „Scena w Budowie” 2024. Przed nami finałowe wydarzenia.

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Czerwona kartka dla Zielonego Powiśla

Ostatnie wybory samorządowe z lokalnej sceny politycznej w Końskowoli zmiotły komitet Zielonego Powiśla. Ten do rady gminy wprowadził zaledwie jednego przedstawiciela. Wszystkie pozostałe miejsca trafiły w ręce komitetu nowego wójta - Mariusza Majkutewicza.

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

Czy będziemy mieć nowe drogi dla rowerów?

W mieście powstaną kolejne szlaki rowerowe. Poszukiwani są projektanci, którzy podejmą się tego zlecenia

XIV edycja Lublin Blues Session
patronat
17 maja 2024, 19:00

XIV edycja Lublin Blues Session

W dniach 17-18.05. w Dzielnicowym Domu Kultury SM „Czechów” odbędzie się po raz 14. „Lublin Blues Session”. Podczas tegorocznej edycji usłyszymy różne oblicza gitary rezofonicznej (dobro). Wystąpią: Puhovsky, Adam Bartoś oraz słowacki duet - Bena i Radvanyi.

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt
18 maja 2024, 20:00

Voo-Voo w Fabryce Kultury Zgrzyt

W sobotę (18 maja) w lubelskim Zgrzycie wystąpi Voo-Voo. Zespół zagra koncert promujący album "Premiera".

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

Prezydent już wybrał. Jego prawą ręką będzie kobieta

To kobieta będzie prawą ręką prezydenta Michała Litwiniuka (PO). Macieja Buczyńskiego zastąpi Justyna Gorczyca, dotychczasowa kierownik referatu urbanistyki w ratuszu.

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Lotniczy akrobaci dadzą pokaz w Świdniku. FireBirds na Świdnik Air Festival

Świdnik Air Festival zbliża się wielkimi krokami. Miejski Ośrodek Kultury ogłosił kolejną gwiazdę, która da prawdziwy pokaz swoich możliwości akrobatycznych.

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Trwają starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029

Miasto wybrało 21 projektów na łączną kwotę ponad 2 mln zł w ramach konkursu wieloletniego „Miasto kultury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029”. Zgłoszone projekty będą realizowane w latach 2024-26.

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Nie żyje motocyklista z wypadku w Bogucinie

Dziś rano zmarł mężczyzna poszkodowany we wczorajszym wypadku w Bogucinie w powiecie lubelskim. Lubelscy policjanci prowadzą dochodzenie w tej sprawie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium