Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Biuro prasowe puławskich Azotów poinformowało o zakończeniu budowy nowych instalacji do wytwarzania kwasu azotowego. Ich uruchomienie pozwoli zwiększyć moce produkcyjne saletry granulowanej, a w przyszłości uruchomić nowe linie produktów dla rolników i ogrodników.
Cała przyczepa ziarna nie dotarła do punktu skupu. Bo w ciągniku urwało się koło, a zboże wysypało na jezdnię. Droga we wsi Borsuk (gm. Mircze) jest nieprzejezdna.
Dzisiaj w Studziankach w powiecie kraśnickim podczas prac przewrócił się ciągnik, którym kierował 65-letni mężczyzna. Maszyna częściowo przygniotła rolnika powodując obrażenia ciała. Do szpitala zabrało go lotnicze pogotowie.
Aplikacja pomagająca w monitorowaniu stanu gleby ma pomóc rolnikom. Jej twórcy będą opierać się na badaniach naukowców z KUL.
Dobiega końca 27. Święto Róż w Końskowoli. W tym roku do konkursu na najpiękniejszą różę zgłoszono 105 kwiatów. Tytuł powędrował do Imperatrice Farah, a złoto konkursu profesjonalnego otrzymała Hansestadt Rostock. Podczas imprezy na rynku zatańczono poloneza.
Marek G., kiedyś czołowy działacz PiS w powiecie łosickim stanie przed sądem. Wraz ze wspólnikami miał oszukać rolników na ponad 7 mln złotych.
Niunia to reprezentantka rasy simentalskiej. Wiek? Piąta laktacja, czyli siedem lat. Tytuł? Czempionka. To jedna z wielu krów, które startowały w konkursach i zdobywały laury podczas Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Nagradzane były też konie, króliki, ptactwo...
To prawdziwa gratka dla hodowców, plantatorów, ogrodników. Ale nie tylko osoby związane zawodowo związane rolnictwem odwiedzają co roku Wystawę Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych w Sitnie. Z całą pewnością podczas najbliższej edycji imprezy również pojawią się na niej tłumy.
Tradycyjne produkty i lokalne potrawy królowały na placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur podczas "Lubelskiego Festiwalu Produktów Tradycyjnych", organizowanego przez Samorząd Województwa. Bardzo smacznej imprezie towarzyszył także finał regionalny 23. edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów".
Będzie mnóstwo ryżu. Będą trzy mapy i ponad 400 maszyn i pojazdów rolniczych. A wszystko ładniejsze niż kiedykolwiek. Premiera gry Farming Simulator 25 została zaplanowana na 12 listopada.
W poniedziałek wojewoda lubelski Krzysztof Komorski oraz wicewojewoda Andrzej Maj spotkali się z samorządowcami z gmin, które najbardziej zostały dotknięte przez niekorzystne warunki atmosferyczne.
Najnowszy sprzęt, wystawy zwierząt, wykłady z ekspertami, odznaki dla zasłużonych producentów rolnych, kiermasz roślin ozdobnych i koncerty - tak w skrócie wyglądała niedziela w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Pogoda i frekwencja dopisały.
W niedzielę 23 czerwca Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zaprasza na Dzień Otwartych Drzwi. W programie wręczenie odznak dla zasłużonych rolników, pokazy sprzętu oraz inwentarza, a także występy artystyczne. Zaśpiewa m.in. finalista The Voice Kids.
W niedzielę w Muzeum Wsi Lubelskiej odbyły się tradycyjne sianokosy. Pokaz rozpoczął się klepaniem kosy na babce w sektorze Wyżyna Lubelska. W samo południe kosiarze rozpoczęli pracę w sektorze Powiśle. A tam koszenie, grabienie i przewracanie siana z udziałem wolontariuszy i publiczności.
Tragiczny wypadek podczas prac polowych w powiecie janowskim. Mężczyzna zginął przygnieciony przez kosiarkę sadowniczą.
We wtorek stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) w jednym z gospodarstw w gm. Trzeszczany (pow. hrubieszowski). Decyzją wojewody ograniczenia obowiązują też w dwóch innych powiatach.
Rolnicy znów blokują drogę krajową nr 17 w rejonie przejścia granicznego w Hrebennem (pow. tomaszowski). Protest potrwa najpewniej do czwartku.
Nie chcemy przecież, żeby polski chleb zastąpił ten syf spoza Unii Europejskiej, który wjeżdża do Polski w niekontrolowany sposób – mówią rolnicy, którzy we wtorek przed Zielonym Ładem ostrzegali mieszkańców Białej Podlaskiej.
Trzy do czterech złotych za kilogram truskawek – takie stawki w tym sezonie płacą przetwórnie owoców lubelskim plantatorom truskawek. – To zdecydowanie za mało. Ta stawka nie pokrywa nawet kosztów produkcji – mówi Grzegorz Chmiel i zapowiada w najbliższy poniedziałek protest w Opolu Lubelskim.
Mimo trudności, problemów demograficznych i niewielkiego zainteresowania zawodami rolniczymi wśród młodzieży, Zespół Szkół Agrobiznesu im. Macieja Rataja w Klementowicach z gminie Kurów - wciąż funkcjonuje, nieprzerwanie od 1940 roku. Kształci Polaków i obcokrajowców.
Grad zniszczył plantacje wielu sadowników w regionie. Lubelska Izba Rolnicza domaga się wprowadzenia stanu klęski żywiołowej w najbardziej poszkodowanych gminach.
W naszym województwie działa ponad 1,5 tysiąca kół gospodyń wiejskich. Ich członkowie włączają się w lokalne inicjatywy, biorą udział w konkursach i organizują wydarzenia dla swoich społeczności, ale przede wszystkim spędzają razem czas i dobrze się bawią.
Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.
Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.
Rozmawiamy z Marek Krzesickim z Pachnowoli koło Puław. Jednym z większych plantatorów truskawki w gminie. Razem z polami, które przepisał dzieciom, posiada około 3,5 hektara truskawkowych pól.