Lublin

23 października 2024 r.
10:03

Inwestycje w biogazownie. Potencjał Lubelszczyzny

Autor: Zdjęcie autora oprac iki/AI
(fot. i-rolnik.pl)

Biogazownie, oparte na przetwarzaniu biomasy w energię, stają się coraz bardziej istotnym elementem strategii energetycznej Polski. Lubelszczyzna, z jej bogatym zapleczem rolniczym, posiada wyjątkowy potencjał w zakresie produkcji biomasy, która stanowi podstawę funkcjonowania biogazowni

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O fundamentalnej roli biogazu i biometanu dla polskiej energetyki rozmawiali uczestnicy VI edycji „Green Gas Poland 2024” konferencji organizowanej przez Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego i Biometanowego, która odbyła się w Warszawie (14-15 października br.). Wg relacji PAP: Polska dysponuje piątym co do wielkości potencjałem biomasy do produkcji biogazu wśród państw członkowskich UE, jednak liczba instalacji nad Wisłą (388) to ułamek możliwości Niemiec (ponad 10 tys. biogazowni). Nie doczekaliśmy się także ani jednej biometanowni.

- Zapisy w ustawach - dotyczące przyspieszenia procedur, wsparcia instalacji powyżej 1MW, gazociągu bezpośredniego - będą kontynuowane – zapowiedział podsekretarz stanu Miłosz Motyka, ogłoszony. Wspomniał, że Europejski Bank Inwestycyjny udzielił zgody na zwiększenie środków na inwestycje w biogazownie w Polsce. - Jestem przekonany, że nadchodzą dobre czasy dla biogazu i biometanu. Polska energetyka i bezpieczeństwo państwa tego potrzebuje. Biogaz i biometan są tu po prostu szansą na rozwój, także gospodarstw rolnych – mówił Motyka. Jak wskazał, w nowo zaprezentowanym Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu biogaz i biometan stoją na silnej pozycji, która w PEP2040 „będzie musiała być jeszcze silniejsza” (za portalem „Teraz Środowisko”).

Branża biogazowa napotyka na sporo barier – na co wskazywali uczestnicy tego dwudniowego spotkania

Podczas konferencji *Green Gas Poland 2024* podsekretarz stanu Miłosz Motyka zwrócił uwagę na nowe regulacje prawne, które mają ułatwić rozwój inwestycji w biogazownie. Kluczowymi punktami są uproszczenie procedur administracyjnych oraz wsparcie finansowe dla instalacji o mocy powyżej 1 MW. W kontekście Lubelszczyzny, region ten może szczególnie skorzystać z tych przepisów, biorąc pod uwagę, że wiele gospodarstw rolnych generuje duże ilości biomasy, która mogłaby być efektywnie wykorzystana w biogazowniach.

Znaczenie gospodarki obiegu zamkniętego

 Inwestycje w biogazownie mają istotny wpływ na budowanie gospodarki obiegu zamkniętego, która jest priorytetem polityki ekologicznej Unii Europejskiej. Biogaz i biometan mogą być wykorzystywane nie tylko w energetyce, ale także w transporcie, ogrzewaniu oraz w rolnictwie jako źródło zielonej energii. Na Lubelszczyźnie, gdzie dominują małe i średnie gospodarstwa rolne, biogazownie mogą stanowić stabilne i lokalne źródło energii, jednocześnie przyczyniając się do ograniczenia odpadów i śladu węglowego.

Bariery i wyzwania

 Choć biogazownie oferują wiele korzyści, rozwój tej branży w Polsce napotyka na liczne wyzwania. Jednym z kluczowych problemów jest odbiór społeczny i brak pełnego zrozumienia korzyści płynących z takich instalacji. Jak podkreślali uczestnicy konferencji, edukacja społeczna i transparentna debata publiczna są niezbędne, aby przezwyciężyć te bariery. Na Lubelszczyźnie, regionie rolniczym, istotne jest zaangażowanie lokalnych społeczności w procesy decyzyjne, co może przyczynić się do akceptacji inwestycji.

Lubelszczyzna, z jej rolniczym charakterem, posiada bowiem ogromny potencjał do rozwoju biogazowni. Tworzenie takich instalacji w pobliżu gospodarstw rolnych nie tylko wspierałoby lokalną gospodarkę, ale także stabilizowałoby lokalne systemy energetyczne. Długofalowe korzyści to również możliwość tworzenia nowych miejsc pracy oraz zmniejszenie zależności od zewnętrznych dostawców energii. Biogazownie mogą stać się centralnym elementem strategii zrównoważonego rozwoju regionu.

Inwestycje w biogazownie na Lubelszczyźnie mają ogromny potencjał, który warto wykorzystać. Przy wsparciu odpowiednich regulacji prawnych i zaangażowaniu społeczności lokalnych, region ten może stać się liderem w produkcji zielonej energii. Biogazownie, oparte na rolniczych zasobach biomasy, mogą nie tylko wspierać rozwój lokalnej gospodarki, ale także przyczynić się do realizacji celów klimatycznych i energetycznych Polski oraz Unii Europejskiej.

Biogazownia rolnicza = darmowy prąd i ciepło

Inne zalety biogazowni rolniczych wylicza portal i-rolnik.pl . Wg autorów biogazownia jest niemal idealnym rozwiązaniem w takich gospodarstwach, które wytwarzają stały strumień biomasy, np. w dużych gospodarstwach hodowlanych. Przetwarza ona bowiem gnojowicę, obornik lub inne organiczne odpady na biogaz, a ten na energię cieplną i elektryczną. Tym samym biogazownia zapewnia gospodarstwu niezależność energetyczną, a po spłacie inwestycji darmową energię lub ciepło [1].

Ekonomiczne zalety biogazowni wynikają przede wszystkim z:

  • eliminacji kosztów energii elektrycznej;
  • eliminacji kosztów paliwa na potrzeby grzewcze;
  • zysków ze sprzedaży nadwyżki prądu generowanego w biogazowni.

Dla biogazowni rolniczych ceny sprzedawanej energii są regulowane na bardzo korzystnym poziomie. Gwarantowana minimalna cena to 90% (dla biogazowni o mocy powyżej 500 kW) lub 95% (poniżej 500 kW) ceny referencyjnej. 

Pozostałość po fermentacji, czyli tak zwany poferment, może być używany w rolnictwie jako nawóz organiczny. Poferment z biogazowni można stosować jako nawóz we własnym gospodarstwie, a przy spełnieniu określonych warunków także sprzedawać 

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mateusz Stolarski liczy, że w sobotę kibice Motoru i Śląska obejrzą przede wszystkim dobry mecz

Trener Motoru przed meczem ze Śląskiem. „Mam nadzieję, że stworzymy świetne widowisko”

Po wygranej ze Stalą Mielec piłkarze Motoru mają już na koncie 39 punktów. Utrzymanie jest niemal pewne, a do realizacji celu został jeden krok, tzn. jedno „oczko”. A kolejna okazja do poprawy dorobku już dzisiaj podczas wyjazdowego meczu przyjaźni ze Śląskiem Wrocław. Spotkanie startuje o godz. 17.30.

Julia Szeremeta odniosła w Brazylii już dwa zwycięstwa

Julia Szeremeta z awansem do finału Pucharu Świata w brazylijskim Foz de Igacu

Julia Szeremeta z drugim zwycięstwem podczas zawodów Pucharu Świata rozgrywanych w brazylijskim Foz de Igacu. W piątek zawodniczka Paco Lublin pokonała Ulzhan Sarsenbek z Kazachstanu.

Bartosz Zmarzlik (na pierwszym planie) w piątek zajął najmniej lubiane przez sportowców czwarte miejsce

MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha: Kubera o włos od zwycięstwa, Zmarzlik poza podium

Dwóch żużlowców Orlen Oil Motoru Lublin dotarło w piątek do finału MAXTO ITS IMME im. Zenona Plecha, ale ani Dominik Kubera, ani Bartosz Zmarzlik nie zostali zwycięzcami imprezy. Najlepszy dzięki fenomenalnemu występowi w finale okazał się Michael Jepsen Jensen

Magda Więckowska zdobyła w Gnieźnie 8 bramek

PGE MKS FunFloor do wygranej w Gnieźnie potrzebował rzutów karnych

PGE MKS FunFloor Lubin znowu był zmuszony do pościgu w drugiej połowie. Tym razem udało mu się to tylko po części, bo do zwycięstwa w meczu z MKS URBiS Gniezno potrzebna była seria rzutów karnych.

Bartłomiej Korbecki zdobył w piątek dwa gole

Chełmianka na piątkę w derbach z Lewartem

Derby pomiędzy Chełmianką, a Lewartem zakończyły się zgodnie z planem. Drużyna Grzegorza Bonina rozbiła u siebie rywali aż 5:1. To pierwsza, domowa wygrana biało-zielonych w tym roku.

Jakub Bednarczyk strzelił w piątek w Legnicy fenomenalnego gola

Górnik Łęczna wygrywa na wyjeździe z Miedzią Legnica. Wspaniały gol Jakuba Bednarczyka

Jak nie szło to nie szło, ale teraz Górnik Łęczna nabiera rozpędu. W piątek zielono-czarni odnieśli niezwykle cenne zwycięstwo w Legnicy nad tamtejszą Miedzią. Dla podopiecznych trenera Pavola Stano była to pierwsza wyjazdowa wygrana w tym roku, a zarazem druga z rzędu

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa
galeria

Ulicami Starego Miasta przeszła droga krzyżowa

Uczestnicy modlili się o trzeźwość i uwolnienie z nałogów. Chętni złożyli również deklarację abstynencji w intencji osoby uzależnionej.

Zacięty mecz w Sopocie zakończył się wygraną PGE Startu Lublin
film

Wielkie emocje w Sopocie. PGE Start Lublin wygrał z mistrzem Polski

Świetne widowisko w Sopocie. Tamtejszy Trefl walczył do końca, aby odwrócić losy mecz z PGE Startem. Lublinianie do przerwy prowadzili aż 61:38. Po szalonej pogoni rywali, do ostatnich sekund musieli jednak drżeć o wynik. Ostatecznie pokonali jednak mistrza Polski 88:87.

Zdjęcie ilustracyjne

62-latek, który zaatakował ratownika medycznego, stanie przed sądem

Do trzech lat więzienia grozi mężczyźnie, który naruszył nietykalność ratownika na oddziale ratunkowym szpitala w Janowie Lubelskim. Do sądu trafił akt oskarżenia.

Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36

Azoty Puławy gorsze od REBUD KPR Ostrovii Ostrów Wielkopolski

W meczu ostatniej kolejki sezonu zasadniczego Azoty Puławy przegrały na wyjeździe z REBUD KPR Ostrovią Ostrów Wielkopolski 33:36. Taki wynik przesądził o tym, że puławianie w drugiej części sezonu rywalizować będą w grupie spadkowej

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

Mieszkańcy chcą zmieniać Lublin. Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego

182 projekty, a w tym dzielnicowe rozwiązania i większe inicjatywy – tak prezentują się wnioski do Budżetu Obywatelskiego na 2026 rok. „To odpowiedź na aktualne potrzeby lokalnej społeczności” – twierdzą władze miasta.

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień
ZDJĘCIA
galeria

Lekarze i żołnierze w jednym. Dziś ich dzień

Podczas wojny to oni niosą pierwszą pomoc medyczną, od której często zależy ludzkie życie. Dziś lekarze, pielęgniarze i ratownicy, którzy łączą obowiązki medyczne ze służbą wojskową, obchodzą swoje święto.

Piłkarze Podlasia mają czego żałować po piątkowym meczu z Wiślanami

Przewrotka za trzy punkty. Podlasie przegrało z Wiślanami

Po takim meczu piłkarze Podlasia długo będą pluli sobie w brody. Bialczanie w drugiej połowie spotkania z Wiślanami Skawina zmarnowali: rzut karny i nie „setkę”, a „dwusetkę”. Jak to w piłce bywa rywale w doliczonym czasie gry zdobyli zwycięskiego gola.

Marta Wcisło przy puławskim Orliku. Za otwarcie tego boiska wbrew orzeczeniu sądu karę aresztu ma ponieść prezydent Puław
Puławy

Wcisło o zamknietym boisku i areszcie dla Maja: to wina PiS-u

Podczas konferencji prasowej zwołanej przy boisku sportowym Orlik w Puławach europosłanka Platformy Obywatelskiej wyraziła zrozumienie dla kontrowersyjnej decyzji sądu, a winą za zamknięcie obiektu i areszt dla prezydenta Puław obarczyła Prawo i Sprawiedliwość.

Wisła Puławy w sobotę rozegra kolejny bardzo ważny mecz

Przed Wisłą Puławy kolejny ważny mecz w kontekście walki o utrzymanie w Betclic II Lidze

Po porażce w Bielsku-Białej Wisła Puławy wraca na swój stadion. W sobotę o godzinie 15 podopieczni trenera Macieja Tokarczyka zagrają z GKS Jastrzębie i będzie to dla nich kolejny kluczowy mecz w kontekście walki o utrzymanie

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty