Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

6 marca 2018 r.
15:56

Pomysł na biznes. Jaka kura zniesie złote jajka?

Pomysłów na biznes na wsi nie brakuje. Dzięki nowoczesnym technologiom w uprawie współcześni rolnicy mają więcej czasu, a zarazem możliwości uzyskania dodatkowych dochodów. Fachowcy tłumaczą, że to nie jest takie trudne i warto zaryzykować.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Zwykle na wsi mamy do czynienia z wielopokoleniowymi rodzinami. To daje więcej możliwości, niż w przypadku przeciętnego bezrobotnego z miasta. Rolnicy często posiadają niewykorzystane budynki, pomieszczenia i dodatkowe ręce do pracy. Może się więc okazać, że jeśli tylko pomysł chwyci i znajdą się klienci, to rozkręcenie interesu na wsi będzie łatwiejsze niż w mieście.

Aby projekt biznesowy się powiódł, zawsze powinien trafiać w jakąś rynkową niszę, czyli albo proponować coś, czego do tej pory nie było, a na co jest zapotrzebowanie, albo oferować usługi lub produkty lepsze od działającej konkurencji.

Nasze cele i oczekiwania

Warto rozważyć co najmniej trzy wymiary: finansowy, rodzinny i zawodowy: Należy pomyśleć i odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

• ile chcielibyśmy zarabiać miesięcznie (rocznie), prowadząc firmę, byśmy byli usatysfakcjonowani • zakupu jakich dóbr materialnych i w jakim czasie chcielibyśmy dokonać (dom, samochód, wakacje nad morzem) • jak miałaby wyglądać nasza przyszłość materialna za rok czy parę lat • w jaki sposób działalność pozarolnicza wpłynie na nasze życie rodzinne i czy potencjalne zmiany będziemy w stanie zaakceptować my i nasi bliscy (to ważne, bo rodzina to nasze podstawowe źródło wsparcia, mające wpływ zarówno na naszą motywację, jak i samopoczucie) • jakie zmiany w życiu rodzinnym jesteśmy w stanie zaakceptować my i nasi bliscy (częste wyjazdy, praca w weekendy, praca w nocy) oraz co w życiu rodzinnym, dzięki prowadzeniu firmy, może się poprawić, a co pogorszyć • jakich nowych umiejętności będzie wymagał od nas własny biznes i czy jesteśmy gotowi się uczyć • w jaki sposób planujemy rozwijać swoją wiedzę i umiejętności merytoryczne • w jaki sposób planujemy rozwijać swoją wiedzę i umiejętności w obszarze prowadzenia firmy • na ile planowana działalność jest dla nas realizacją naszych marzeń • co chcielibyśmy osiągnąć dzięki prowadzeniu firmy • jak wyglądałby typowy dzień, tydzień naszej pracy • czy pogodzimy pracę w firmie z dotychczasową pracą w gospodarstwie (na początku możemy zajmować się tym tylko w weekendy, powoli rozwijając swoją działalność).

Wiedza, osobowość, pasje

Po określeniu celów i oczekiwań, zanim przejdziemy do kreowania pomysłów biznesowych, zastanówmy się nad zasobami, którymi dysponujemy. Zasoby to wszystko, co możemy wykorzystać w prowadzeniu firmy. Chodzi tu zarówno o rzeczy materialne, jak i niematerialne. Fakt, że posiadamy np. samochód ciężarowy lub stodołę w dobrym stanie może być dużym ułatwieniem przy wyborze profilu działalności.

Zwiększymy prawdopodobieństwo sukcesu swojej firmy, jeżeli będziemy robić rzeczy, na których się znamy, czyli musimy posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. Owszem, wielu nowych rzeczy będziemy mogli (lub musieli) się nauczyć, ale są rodzaje biznesów, w których może być to bardzo trudne albo wręcz niemożliwe.

Być może nigdy nie robiliśmy tego zawodowo, ale naszą pasją jest np. odnawianie starych mebli. Prawdopodobnie znamy się więc na obróbce drewna, posiadamy umiejętności manualne, wiemy jak obchodzić się ze starymi przedmiotami. Hobby może być podpowiedzią, w jakim kierunku poszukiwać biznesowego pomysłu. Zastanówmy się, co jest naszą pasją i jakie zajęcia sprawiają nam przyjemność.

• Podobno najlepiej jest iść za głosem serca. Ludzie, którzy pasjonują się swoją pracą, tak naprawdę są najszczęśliwsi. Znajdźmy więc branżę, która najbardziej zbliża się do naszych zainteresowań.

… i pieniądze

Istnieją rodzaje biznesów, które już na starcie wymagają dużych inwestycji. Środki na inwestycje to często poważna bariera utrudniająca rozpoczęcie działalności gospodarczej, dlatego poszukując pomysłu, warto zastanowić się, czym dysponujemy, czyli na co nie będziemy musieli wydawać pieniędzy. Może być to również gotówka, którą udało nam się odłożyć i jesteśmy ją gotowi zainwestować w rozwój naszej firmy. Postarajmy się zrobić dokładną listę tego, czym dysponujemy na starcie.

Jest oczywiste, że nie na każdym szczególe działalności musimy się znać od razu. Ważne jest jednak, abyśmy wiedzieli, gdzie znajdziemy odpowiednią wiedzę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

• Realizując swój pomysł na biznes na wsi, trzeba wziąć pod uwagę konkurencję, ponieważ mieszkańcy małych miejscowości przyzwyczajeni są raczej do monotonnego korzystania z usług jednej, zaufanej i działającej od wielu lat firmy.

Co przeszkadza?

Najczęściej brak odwagi blokuje pomysły. Wielu myśli o ograniczeniach finansowych, które uniemożliwiają rozpoczęcie działalności. Zdają sobie sprawę, że na otwarcie własnej firmy mogą otrzymać dotację, ale obawiają się, czy spełnią rozmaite kryteria i przejdą skomplikowane procedury. Wielu rolników przeraża wypełnienie PIT-a, bo wychodzą z założenia, że „urzędnik zawsze coś znajdzie”.

Nie ma przedsięwzięć idealnych

Tak naprawdę nigdy nie będziemy mieli stuprocentowej pewności, że się uda, dopóki nie spróbujemy. Jeśli jeszcze nie mamy pasji lub nie jesteśmy pewni, co byś chcielibyśmy w życiu robić, nic nie szkodzi. Szukajmy.

* Autorka pracuje w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli

XI Targi Rolnicze Agro-Park na terenie Targów Lublin

Pozostałe informacje

WYBORY PREZYDENCKIE 2020: W drugiej turze (12 lipca 2020) w województwie lubelskim oddano 1 094 083 głosów.
725 423 (66,31%) otrzymał Andrzej Duda, a 368 630 (33,69%) Rafał Trzaskowski

Wybory prezydenckie będą kosztować 550 milionów złotych

Na organizację i przeprowadzenie wyborów prezydenckich w 2020 wydano ponad 304 mln zł, przy czym ta kwota obejmowała również przygotowania do wyborów korespondencyjnych, do których nie doszło. W 2015 było to ponad 174 mln zł. Ile będą kosztować wybory w tym roku? – Wstępna kwota, bo oczywiście na tym etapie nie mówimy jeszcze o wydatkach, to 550 mln złotych – wywiad z dr. Rafałem Tkaczem, szefem Krajowego Biura Wyborczego.

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego
QUIZ

Matura 2025: Sprawdź się w naszym quizie i zobacz, czy zdałbyś z języka polskiego

Czas błogiej majówki się zakończył uczniowie z całej Polski zasiądą w poniedziazłek, 6 maja, do najważniejszego egzaminu w życiu. Pamiętasz, kto napisał "Tango", albo o co chodziło w "Antygonie"? Sprawdź się w naszym quizie i dowiedz się, czy zdałbyś maturę z języka polskiego.

Piłkarze Kłosa Chełm (zielone stroje) są jedyną drużyną w IV lidze, która jeszcze nie wygrała spotkania

Kłos wciąż czeka na zwycięstwo. Wyniki Keeza IV Ligi

Kłos Gmina Chełm jest już praktycznie zdegradowany do klasy okręgowej. W sobotę najsłabszy zespół rozgrywek wyraźnie uległ rezerwom Motoru Lublin

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy
galeria

Rafał Trzaskowski w Zamościu: Nie dajmy sobie odebrać dumy

Nie dajmy sobie odebrać dumy. Jeśli będziemy razem, gdy odbudujemy wspólnotę, skorzystamy z naszych historycznych tradycji, to wygra cała Polska, wygra Zamość – mówił dziś Rafał Trzaskowski do słuchających go na Rynku Wodnym w Zamościu.

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

Majówka na drogach: ilu pijanych kierowców zatrzymali policjanci?

W całej Polsce policjanci zatrzymali 1316 kierujących pod wpływem alkoholu. W województwie lubelskim takich kierowców było 62.

Ousmane Drame był bohaterem rywalizacji w Ostrowie Wielkopolskim

PGE Start Lublin pokonał Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski

Świetny mecz zagrał Ousmane Drame

PGE MKS FunFloor Lublin przegrał w Kobierzycach

PGE MKS FunFloor Lublin został rozbity przez KPR Gminy Kobierzyce

Ten wynik pozbawił już całkowicie lubelski zespół szans na tytuł mistrzowski. Przypadł on szczypiornistkom KGHM MKS Zagłębie Lubin

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]
galeria

Bogdanka LUK Lublin o krok od mistrzostwa Polski. Kibice jak zwykle nie zawiedli [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0, a mecz z trybun oglądał niemal komplet publiczności

SU-30M

Trafione, zatopione. Ukraiński dron morski zniszczył dwa rosyjskie myśliwce Su-30

Ukraiński dron morski Magura zniszczył rosyjski myśliwiec Su-30 Do ataku doszło w pobliżu miasta Noworosyjsk w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji – informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). Drugie zestrzelenie – na Krymie – nie jest jeszcze potwierdzone.

Beretowy weekend
foto
galeria

Beretowy weekend

W klubie Rzut Beretem w Lublinie znów było gorąco. Frekwencja dopisała, a klub dosłownie pękał w szwach. Kolorowe światła i pulsujące dźwięki klasycznych hitów wypełniły przestrzeń, tworząc niesamowitą atmosferę, którą dało się odczuć od razu po przekroczeniu progu. Te wyjątkowe chwile zostały uwiecznione na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia pełnej fotogalerii z imprezy w Rzut Beretem, aby raz jeszcze poczuć klimat tej niezapomnianej nocy!

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Zderzenie dwóch samochodów w Modliborzycach. Trzy osoby ranne

Do wypadku doszło około godziny 15.35 w niedzielę, 4 maja, w Modliborzycach. W tej chwili droga jest zablokowana.

Rafał Trzaskowski
galeria

Rafał Trzaskowski w Lublinie: Każdy, kto nosi mundur, zasługuje na szacunek

Polska cała głosuje na Rafała… skandowało kilkaset osób przed Ratuszem Lublinie. Rafał Trzaskowski na ostatniej prostej kampanii wyborczej odwiedził Lublin i Zamość.

Gra F1 25
GRAMY
film

F1 25: Realizm i prędkość, czyli 15 minut rozgrywki (wideo)

Wszystkie zakręty i nierówności. Twórcy gry F1 25 chwalą się efektami zastosowania technologii LIDAR do skanowania torów wyścigowych.

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Nauka idzie w las. Lesnicy zapraszają nauczycieli na warsztaty

Dwa dni będą trwały bezpłatne warsztaty przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.

Fragment Meczu w Lublinie
galeria

"Złoty gol" Piotra Packa dał Lubliniance wygraną nad Orlętami Radzyń Podlaski [ZDJĘCIA]

Lublinianka Lublin pokonała Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski po golu Piotra Packa

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium