Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

10 grudnia 2017 r.
19:38

Ranking Gmin Lubelszczyzny 2017. Która gmina na pierwszym miejscu? [zestawienie]

Autor: Zdjęcie autora (aa pp)
0 21 A A
Wyniki rankingu ogłoszono w piątek w Janowie Lubelskim, podczas drugiego dnia Forum Sekretarzy Województw Lubelskiego oraz Podkarpackiego
Wyniki rankingu ogłoszono w piątek w Janowie Lubelskim, podczas drugiego dnia Forum Sekretarzy Województw Lubelskiego oraz Podkarpackiego (fot. Gabriel Waliłko)

Łęczna zajęła pierwsze miejsce w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2017. Na drugim miejscu znalazł się Tomaszów Lubelski a na trzecim – Konopnica.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ranking Gmin Lubelszczyzny przez kilka lat nie był opracowywany. W tym roku Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej – Regionalny Ośrodek w Lublinie wyszedł z taką inicjatywą. Fundacja przygotowała ranking we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie.

– Ideą Rankingu Gmin jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na terenie województwa lubelskiego – mówi Natalia Gmurkowska, dyrektor Regionalnego Ośrodka FRDL w Lublinie. – Ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa lubelskiego z wyłączeniem miast na prawach powiatu (czyli Lublina, Chełma, Zamościa i Białej Podlaskiej-red.). Intencją pomysłodawców jest aby organizowany corocznie Ranking Gmin Lubelszczyzny ponownie stał się przedsięwzięciem o szczególnym znaczeniu dla województwa, wprowadzającym do publicznej debaty zasadę oceny samorządów przy pomocy wskaźników liczbowych.

I tak gminy zostały podane ocenie w oparciu o 11 wskaźników m.in. dochody własne na jednego mieszkańca czy budżety środków europejskich na jednego mieszkańca. Pod uwagę brane było też zadłużenie gmin, przyrost naturalny czy też migracja.

Na pierwszy miejscu w Rankingu Gmin Lubelszczyzny znalazła się Łęczna.

– Jest to ogromne wyróżnienie dla naszego miasta zwłaszcza, że ocenie poddawane są wszystkie gminy województwa lubelskiego – komentuje Leszek Włodarski, zastępca burmistrza Łęcznej. – Najwyższa pozycja w Rankingu Gmin utwierdza nas w przekonaniu, że nasze dotychczasowe działania są słuszne a praca wielu osób doceniona. Z pewnością odznaczenie będzie motywatorem do jeszcze intensywniejszej pracy.

Za Łęczną, na kolejnych miejscach znalazły się następujące gminy – Tomaszów Lubelski, Konopnica, Kazimierz Dolny, Nałęczów, Łukowa, Wólka, Głusk, Krasnystaw a na 10 miejscu – Jastków.

WYNIKI RANKINGU GMIN LUBELSZCZYZNY 2017  (wskaźnik syntetyczny)

1. Łęczna (gmina miejsko-wiejska)  - 52,36

2. Tomaszów Lubelski (gmina miejska) - 51,24

3. Konopnica (gmina wiejska)  - 49,15

4. Kazimierz Dolny (gmina miejsko-wiejska) - 49,11

5. Nałęczów (gmina miejsko-wiejska) - 48,44

6. Łukowa (gmina wiejska) - 47,35

7. Wólka (gmina wiejska) - 47,34

8. Głusk (gmina wiejska) - 47,09

9. Krasnystaw (gmina miejska) - 46,65

10. Jastków (gmina wiejska) - 46,54

11. Lubartów (gmina wiejska) - 46,35

12. Niemce (gmina wiejska) - 46,31

13. Puchaczów (gmina wiejska) - 45,77

14. Janów Lubelski (gmina miejsko-wiejska) - 45,27

15. Puławy (gmina wiejska) - 45,05

16. Radzyń Podlaski (gmina miejska) - 45,02

17. Jeziorzany (gmina wiejska) - 44,33

18. Garbów (gmina wiejska) - 44,07

19. Puławy (gmina miejska) - 43,85

20. Zamość (gmina wiejska)  - 43,83

Kategorie*/dane statystyki publicznej za rok 2016, na podstawie których Urząd Statystyczny w Lublinie opracował Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2017:

  • dochody własne na 1 mieszkańca,
  • wydatki majątkowe inwestycyjne na 1 mieszkańca,
  • wydatki na administrację publiczną na 1 mieszkańca,
  • budżety środków europejskich na 1 mieszkańca,
  • podmioty gospodarcze zarejestrowane w rejestrze REGON na 10 tys. mieszkańców,
  • udział ludności w wieku produkcyjnym w ludności ogółem,
  • saldo migracji na 1 tys. mieszkańców dane za 2016 rok
  • wydatki majątkowe inwestycyjne na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska na 1 mieszkańca,
  • czytelnicy bibliotek publicznych na 1 tys. mieszkańców,
  • przyrost naturalny na 1 tys. mieszkańców,
  • zadłużenie gmin na dochód ogółem.

* Na podstawie tych samych kategorii został opracowany Ranking Gmin Podkarpacia.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 r. o 17:40
Przecież piszą. Poczytaj.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 r. o 22:18
A dlaczego nie piszą o tym na LLE 24 ,Łęczna 24 i Tuba Łęcznej?
Avatar
Stefan z Dominowa / 13 grudnia 2017 r. o 00:00
Buzon napisał:
undefined napisał:
A gminy lublin nie ma, wstyd
A w Krużewnikach był? Widział ty gminę wiejską Lublin? Przeca napisane, że trzy miasta na prawach powiatu (w tym: Lublin) wyłączono z udziału w rankingu.
 A gmina wiejska Lublin tj. Głusk to co?
Avatar
lubię swoją wieś / 12 grudnia 2017 r. o 08:17
pezel napisał:
Nie ma mełgwi,  rybczewic, spiczyna , tatusia z piask , a wólka jest ?
 Bo to nie tatuś tylko dziad samozwaniec
Avatar
pezel / 11 grudnia 2017 r. o 19:20
Nie ma mełgwi,  rybczewic, spiczyna , tatusia z piask , a wólka jest ?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 r. o 11:00
BYCHAWA!GDZIE JESTEŚ CZYŻBY NA SAMYM KOŃCU?CO SIĘ DZIWIĆ "MIASTO CUDÓW"
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 r. o 10:49
A gdzie są Piaski z naszym wspaniałym burmistrzem słońcem Piaski
Avatar
Buzon / 11 grudnia 2017 r. o 09:03
undefined napisał:
A gminy lublin nie ma, wstyd
A w Krużewnikach był? Widział ty gminę wiejską Lublin? Przeca napisane, że trzy miasta na prawach powiatu (w tym: Lublin) wyłączono z udziału w rankingu.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 r. o 08:45
Nad-posel pomoże.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 r. o 08:26
Świdnik nie znalazł się nawet w pierwszej dwudziestce? Naprawdę? No coś takiego? Po tym wielkim szumie jaki wokół siebie robi burmistrz Świdnika popoartym samouwielbieniem świdnickiego posła można było sądzić, że wręcz będze w pierwszej trójce.............
Avatar
Gość / 21 grudnia 2017 r. o 17:40
Przecież piszą. Poczytaj.
Avatar
Gość / 13 grudnia 2017 r. o 22:18
A dlaczego nie piszą o tym na LLE 24 ,Łęczna 24 i Tuba Łęcznej?
Avatar
Stefan z Dominowa / 13 grudnia 2017 r. o 00:00
Buzon napisał:
undefined napisał:
A gminy lublin nie ma, wstyd
A w Krużewnikach był? Widział ty gminę wiejską Lublin? Przeca napisane, że trzy miasta na prawach powiatu (w tym: Lublin) wyłączono z udziału w rankingu.
 A gmina wiejska Lublin tj. Głusk to co?
Avatar
lubię swoją wieś / 12 grudnia 2017 r. o 08:17
pezel napisał:
Nie ma mełgwi,  rybczewic, spiczyna , tatusia z piask , a wólka jest ?
 Bo to nie tatuś tylko dziad samozwaniec
Avatar
pezel / 11 grudnia 2017 r. o 19:20
Nie ma mełgwi,  rybczewic, spiczyna , tatusia z piask , a wólka jest ?
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 r. o 11:00
BYCHAWA!GDZIE JESTEŚ CZYŻBY NA SAMYM KOŃCU?CO SIĘ DZIWIĆ "MIASTO CUDÓW"
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 r. o 10:49
A gdzie są Piaski z naszym wspaniałym burmistrzem słońcem Piaski
Avatar
Buzon / 11 grudnia 2017 r. o 09:03
undefined napisał:
A gminy lublin nie ma, wstyd
A w Krużewnikach był? Widział ty gminę wiejską Lublin? Przeca napisane, że trzy miasta na prawach powiatu (w tym: Lublin) wyłączono z udziału w rankingu.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 r. o 08:45
Nad-posel pomoże.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2017 r. o 08:26
Świdnik nie znalazł się nawet w pierwszej dwudziestce? Naprawdę? No coś takiego? Po tym wielkim szumie jaki wokół siebie robi burmistrz Świdnika popoartym samouwielbieniem świdnickiego posła można było sądzić, że wręcz będze w pierwszej trójce.............
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata
Magazyn

Katar 2022. Polska - Francja. W niedzielę na drodze staną nam mistrzowie świata

W 1986 roku w Meksyku reprezentacja Polski w ramach 1/8 finału przegrała 0:4 z Brazylią i odpadła z dalszej rywalizacji. W niedzielę, po 36 latach polscy kibice po raz kolejny będą dopingować nasz zespół w starciu fazy pucharowej z innym światowym gigantem: Francją. To pokazuje. jak duży sukces odniosła na mistrzostwach świata w Katarze drużyna Czesława Michniewicza, ale o jego stylu z pewnością nie chce pamiętać nikt.

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Nauczyciele węszą politykę oszczędności, bo nie mogą kserować testów

Część nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 10 tak bardzo zaskoczyła wyłączona kserokopiarka, że postanowili zainterweniować w tej sprawie u radnego.

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras z Zamościa stanęła na czele Forum Informacji Turystycznej

Joanna Liberadzka-Duras, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Zamość i Roztocze” oraz szefowa Zamojskiego Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej przez najbliższe dwa lata będzie przewodniczącą zarządu Forum Informacji Turystycznej.

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group
4 grudnia 2022, 18:00

Festiwal Adventus: koncert Canaan Group

W niedzielę, 4 grudnia o godz. 18 w Trybunale Koronnym (Rynek 1) odbędzie się kolejny koncert w ramach Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego "Adventus". Wystąpi międzynarodowy zespół Canaan Group.

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Radzyń Podlaski: Zwarcie zamknęło toaletę za 290 tys. zł

Oddana w sierpniu do użytku toaleta publiczna w Radzyniu Podlaskim, od kilku tygodni nie działa. Urzędnicy winę składają na wandali.

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą
galeria

Jak żyć po Covidzie? W Akademii Zamojskiej już wiedzą

Dla jednych „Covid to ściema”, dla innych realna choroba, której nawet łagodne przejście potrafi zostawić w organizmie poważne zmiany. O tym, jak żyć i odzyskiwać zdrowie po zakażeniu SARS CoV-2 mówiono podczas konferencji zorganizowanej w Akademii Zamojskiej.

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Przodkowie zdobyli nieśmiertelność

Zespół archiwalny numer 2538 Archiwum Państwowego w Lublinie to akta rodzin Barszczewskich, Danielskich herbu Daniel i de Mezerów herbu Moździerz oraz rodzin z nimi skoligaconymi, między innymi Bajkowskich, Tarnowskich herbu Sas, Żurakowskich i Teleżyńskich. Tą wyjątkową spuściznę rodzinną przekazał Zygmunt Barszczewski

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych
galeria

Masaże, jacuzzi, sztuczna rzeka. Tak się zmieni stary basen w Biłgoraju. Za 62 mln złotych

Nie 50, ale ponad 62 mln zł trzeba będzie wydać, by zrealizować oba planowane etapy rozbudowy i modernizacji powiatowej krytej pływalni w Biłgoraju. Ale do pierwszej części prac samorząd nie dołoży z własnego budżetu ani złotówki, na drugą część pieniędzy ma, a reszty będzie szukać.

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Dla tancerzy i nie tylko. Warsztaty i wydarzenia edukacyjne w CK

Są jeszcze ostatnie wolne miejsca na czterodniowe warsztaty tworzenia muzyki do spektakli. Ale to nie jedyna oferta aktywnego spędzenia czasu i nauki w Centrum Kultury w Lublinie. Skorzystają tancerze ale także osoby, które po prostu chcą poćwiczyć

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

Dzień dla zwykłych-niezwykłych osób

DARCZYŃCY ARCHIWUM PAŃSTWOWEGO W LUBLINIE są ludźmi wyjątkowymi, bo decydują się przekazać nam wszystkim pamiątki po swoich przodkach. Dzieląc się historią własnych rodzin pozwalają nam lepiej poznać historię regionu i Polski

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Biała Podlaska: W niedzielę do muzeum za 1 zł

Do „Ogrodów” Bazylego Albiczuka za złotówkę. Muzeum Południowego Podlasia chce w ten sposób przyciągnąć zwiedzających.

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert
4 grudnia 2022, 15:00

Krasnobród. Grają już dziesiątki lat. W niedzielę jubileuszowy koncert

Już ponad 35 lat działa Krasnobrodzka Orkiestra Dęta. Jubileusz muzycy uczczą koncertem.

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz
galeria

Psy i koty z Puław i Łukowa czekają na Mikołaja. Możesz być jak Krzysztof Ibisz

Możesz wybrać prezent, który dostaną bezpańskie zwierzęta w Łukowie i Puławach. Ambasadorami akcji są m.in. Krzysztof Ibisz i Agnieszka Woźniak-Starak.

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Lublin będzie dopłacał do zabiegów in vitro

Miasto uruchomi w przyszłym roku program dopłat do zabiegów in vitro. To jeden z niewielu wydatków, które prezydent Lublina – na prośbę radnych – zgodził się dopisać do projektu budżetu miasta na rok 2023

6 XII Dzień Darczyńcy Archiwów Państwowych

6 XII Dzień Darczyńcy Archiwów Państwowych

Z tej okazji w lubelskim Archiwum planowane jest spotkanie z Darczyńcami.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!