Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

1 marca 2015 r.
19:30
Edytuj ten wpis

Rolnik idzie do szkoły

0 2 A A

Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej – to kierunek, który do swojego programu nauczania wprowadza coraz więcej szkół. Jednak wciąż największą popularnością cieszą się kierunki typowo rolnicze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spec od "zielonej energii”

W zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. A. Zamoyskiego w Jabłoniu kształci od września ubiegłego roku.

– Obecnie w klasie uczy się 10 osób. Spodziewam się, że w przyszłym roku szkolnym zainteresowanie będzie większe. Zwłaszcza, że chcemy nawiązać współpracę z Polską Akademią Nauk, który ma powołać specjalny instytut pod Warszawą specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii – mówi Izabela Sokołowska, dyrektorka szkoły.

Do uruchomienia podobnego kierunku przymierzają się też inne szkoły w Lubelskiem. – Od września chcemy zacząć kształcenie w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Na razie jednak zainteresowanie jest niewielkie – przyznaje Bożena Stępień, kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Świadomość młodych ludzi w tym zakresie jest chyba niezbyt duża.
Tymczasem w całym kraju jak grzyby po deszczu powstają biogazownie, farmy fotowoltaiczne, a na budynkach urzędów, szkół i prywatnych domach montowane są kolektory słoneczne.

– Ktoś te wszystkie urządzenia będzie musiał przecież serwisować i naprawiać. Więc rynek pracy będzie – przewiduje Stępień. – Kierunek na pewno nie jest łatwy. Są zajęcia z fizyki, elektroniki czy elektryki.
Jeśli uda się zebrać grupę 20 osób zainteresowanym kształceniem w tym kierunku to taka klasa powstanie od września.

Nowoczesne uprawy i agroturystyka

Tadeusz Szewczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Zamościu przyznaje, największą popularnością cieszą się takie kierunki jak rolnik i technik rolnik.

– Co roku mamy około 30-40 chętnych – podaje dyr. Szewczyk. – Są to zwykle osoby, które przejęły lub mają w perspektywie przejęcie gospodarstwa rolnego. Uzupełniają swoje kwalifikacje po to aby móc skorzystać z unijnych dotacji. Wśród naszych słuchaczy są też osoby po studiach wyższych.

Chętnych nie brakuje też na kierunek technik turystyki wiejskiej. Jego ukończenie zwiększa szansę na skuteczne otwarcie i prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Wśród słuchaczy są osoby w wieku 18-40 lat, nawet 50-letnie.
Pszczelarz na topie

– Technik pszczelarz to zawód, który w naszej szkole cieszy się największym zainteresowaniem – podkreśla kierownik Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli. – Na tym kierunku kształcą się nie tylko uczniowie z naszego regionu, ale też z całej Polski i zagranicy m.in. Kazachstanu, Białorusi czy Ukrainy. W tych krajach nie ma takiego kierunku więc zainteresowane osoby przyjeżdżają uczyć się do nas.

Ukończenie technikum pszczelarskiego daje wiele możliwości. – Absolwent może założyć pasiekę i prowadzić działalność w tym kierunku – mówi Stępień.

Pszczelarstwa można się uczyć nie tylko w technikum, ale też na kursach kwalifikacyjnych w zawodach pszczelarz i technik pszczelarstwa.

– W tym zakresie również mamy ogromne zainteresowanie – dodaje Stępień. – We wrześniu przyjęliśmy 138 osób, które chcą uzyskać kwalifikację Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej i pszczelarskiej.
Na kurs mogą zapisać się osoby dorosłe, które posiadają wykształcenie co najmniej średnie – ogólnokształcące lub techniczne.

Mechanizator mile widziany

Na kierunkach rolniczych można się kształcić także w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Różańcu. – Najbardziej popularne kierunki w naszej szkole to technik mechanizacji rolnictwa, technik żywienia i usług gastronomicznych – wylicza Eugeniusz Klucha, dyrektor placówki. – Absolwenci szkół średnich najczęściej wybierają technika turystyki wiejskiej w Szkole Policealnej. Ten kierunek daje kwalifikacje uznawane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Absolwenci mogą korzystać z programów unijnych dla młodych rolników. Poza tym uczniowie i słuchacze poznają najnowsze technologie stosowane w rolnictwie. Mają zajęcia praktyczne na terenie szkoły i wyjeżdżają na wycieczki.

Przyszli technicy mechanizacji rolnictwa w ramach nauki w szkole korzystają z bezpłatnych kursów na prawo jazdy kategorii B i T oraz obsługi kombajnu zbożowego. – Mają też możliwość odbywania praktyk zagranicznych w Szwajcarii – dodaje dyrektor ZSCKR w Różańcu.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium