Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

16 kwietnia 2015 r.
20:15
Edytuj ten wpis

Zakładali uprawy po to żeby dostać dopłaty. NIK skontrolował rolników

80 15 A A

Rolnicy zakładali sady i uprawy jagodowe nie dla plonów, lecz dla dopłat

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W ciągu dziesięciu lat z programu dopłat do ekologicznych sadów i upraw jagodowych skorzystało ponad 14,5 tys. rolników w kraju. Tylko w woj. lubelskim w latach 2008-2014 rolnicy złożyli ponad 5,8 tys. wniosków o unijne pieniądze. Przyjrzała się temu Najwyższa Izba Kontroli, począwszy od 2005 roku.

Z raportu NIK wynika, że większość rolników zakładała sady i uprawy jagodowe nie dla plonów, lecz dla dopłat. A te były wysokie. Wynosiły od 650 zł do nawet 1800 złotych za hektar. Warunek był jeden: plantacje należało utrzymać przez 5 lat.

Jednak mimo wysokich dopłat do wyrastających masowo plantacji – w sumie ponad 708 mln zł w skali kraju w ciągu 10 lat – produkcja owoców nie rosła. A nawet – jak wyliczyła NIK – spadła, z 15 t owoców/ha w 2005 r. do 1 t owoców/ha w 2013 r. Tymczasem powierzchnia upraw zwiększyła się aż ośmiokrotnie. Dla przykładu: w Lubelskiem w 2008 r. powierzchnia upraw sadowniczych i jagodowych, do której Unia dopłacała, wynosiła 480 ha, zaś w 2013 r. – już 5 594 ha. Co ciekawe – rolnicy nie byli rozliczani z plonów, bo nikt tego nie wymagał.

NIK wytyka, że ministerstwo rolnictwa już w 2008 roku miało sygnały, że system dopłat się nie sprawdza. I choć na rolników nałożono dodatkowe wymagania – np. określające jakość czy też minimalną liczbę drzew – to "wydajność produkcji nadal spadała”. Dopiero po 10 latach uzależniono przyznanie dopłat od uzyskanych plonów.

– Dopłaty miały wspierać rolnictwo ekologiczne, tymczasem owoce ekologiczne sprzedawano tylko z 5 procent powierzchni upraw, które sprawdziliśmy – informuje Paweł Biedziak, rzecznik NIK. – Resztę owoców sprzedawano jako produkcję konwencjonalną (z użyciem środków chemicznych i modyfikacją genetyczną – red.).

NIK sprawdził też 20 gospodarstw w kraju, które z takich dopłat korzystały. W niektórych nie uzyskano żadnych zbiorów. Niektórzy rolnicy zapowiadali też, że uprawy chcą zlikwidować po zakończeniu programu.

NIK w swoim raporcie opisuje m.in. gospodarstwo w Lubelskiem, w którym w 2009 roku założono sad, w sumie 15 ha jabłoni i śliw. "Międzyrzędzia obsiane żytem. Drzewka słabo rozwinięte. Teren nieogrodzony, drzewa zabezpieczane przed zwierzyną plastikowymi osłonkami. Uszkodzenia drzew do 30 procent” – czytamy w raporcie Izby.

I w tym przypadku sadownik zadeklarował, że zlikwiduje uprawy po zakończeniu programu.
Czytaj więcej o:

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anna / 18 kwietnia 2015 o 09:26
0

Kombinatorzy, pospolici złodzieje powinni być pozbawieni tych dotacji. Kiedy ktoś powie, że dośc dojenia i okradania naszej ojczyzny?

Avatar
Maria / 17 kwietnia 2015 o 11:15
0

Skoro to taki łatwy pieniądz to kup na hektar 600 drzewek po 6 zł ogrodź teren siatką załuż osłonki na drzewa. Zapłać za kontrolę jednostki certyfikującej potem utrzymaj płantację w dobrym stanie zakładając że część drzewek ci wymarznie o kradzieżach i zającach nie wspomnę. Potem jeśli kontrola z ARiMR nie uwali ci dopłat dostaniech 1800 zl do hektara a na owoce jeśli nie można pryskac to nie masz co liczyć, więc gdzie tu niby ten łatwy i prosty pieniądz???

Jak zwykle najwięcej wypowiadają się ci co z rolnictwem nic wspólngo nie mają lub zapomnieli skąd do tych miast przyjechali.

Popieram... !!

Popieram... !!

rozwiń
Avatar
Maria / 17 kwietnia 2015 o 11:13
0

Każdy rolnik powinien być prześwietlony co do najmniejszego grosika. Większość to złodzieje. Okradają kraj z pieniędzy, które są potrzebne gdzie indziej. Trzeba walczyć z tymi darmozjadami i bandytami. Wyłudzili od kraju miliardy złotych, a POlska gospodarka nadal leży i kwiczy.

Tu bym zrobiła podział na rolnika który naprawde pracuje i ma problem ze sprzedażą tego co udaluo mu sie zebrać, bo przecież rolnik nie może sobie ustalić po jakiej cenie sprzeda swój produkt. A są też ludzie którzy tylko na papierze są rolnikami: pracuja a maja kilka hektarów ziemi która leży odłogiem i może w krzakach jeszcze jakiś ptak ma gniazdko i za to zbiera kasę - czyli za nic, bo trawe skosi wykosi albo i nie.

Tu bym zrobiła podział na rolnika który naprawde pracuje i ma problem ze sprzedażą tego co udaluo mu sie zebrać, bo przecież rolnik nie może sobie ustalić po jakiej cenie sprzeda swój produkt. A są też ludzie którzy tylko na papierze są rolnikami: pracuja a maja kilka hektarów ziemi która leży odłogiem i może w krzakach jeszcze jakiś ptak ma gniazdko i za to zbiera kasę - czyli za nic, bo trawe skosi wykosi albo i nie.

rozwiń
Avatar
mieszczuch / 17 kwietnia 2015 o 11:08
0

Skoro to taki łatwy pieniądz to kup na hektar 600 drzewek po 6 zł ogrodź teren siatką załuż osłonki na drzewa. Zapłać za kontrolę jednostki certyfikującej potem utrzymaj płantację w dobrym stanie zakładając że część drzewek ci wymarznie o kradzieżach i zającach nie wspomnę. Potem jeśli kontrola z ARiMR nie uwali ci dopłat dostaniech 1800 zl do hektara a na owoce jeśli nie można pryskac to nie masz co liczyć, więc gdzie tu niby ten łatwy i prosty pieniądz???

Jak zwykle najwięcej wypowiadają się ci co z rolnictwem nic wspólngo nie mają lub zapomnieli skąd do tych miast przyjechali.

Skoro to taki łatwy pieniądz to kup na hektar 600 drzewek po 6 zł ogrodź teren siatką załuż osłonki na drzewa. Zapłać za kontrolę jednostki certyfikującej potem utrzymaj płantację w dobrym stanie zakładając że część drzewek ci wymarznie o kradzieżach i zającach nie wspomnę. Potem jeśli kontrola z ARiMR nie uwali ci dopłat dostaniech 1800 zl do hektara a na owoce jeśli nie można pryskac to nie masz co liczyć, więc gdzie tu niby ten łatwy i prosty pieniądz???

Jak zwykle najwięcej wypowiadają się ci co z rolnictwem nic wspólngo nie m... rozwiń

Avatar
Marta / 17 kwietnia 2015 o 11:06
0

czy po ekonomicznej analizie to ma sens? Ile kosztuje założenie 1 ha sadu? (przygotowanie gruntu, sadzonki drzewek, paliki do podparcia) i jaki jest koszt rocznego utrzymania sadu ( środki ochrony roślin- tylko niezbędne minimum, przycinanie) I to wszystko aby po roku otrzymać np 650 zł?? A nawet jeśli 1800 to to jest kwota roczna a nie na miesiąc i to chyba żaden interes.

Avatar
dfsg / 17 kwietnia 2015 o 10:51
0

Każdy rolnik powinien być prześwietlony co do najmniejszego grosika. Większość to złodzieje. Okradają kraj z pieniędzy, które są potrzebne gdzie indziej. Trzeba walczyć z tymi darmozjadami i bandytami. Wyłudzili od kraju miliardy złotych, a POlska gospodarka nadal leży i kwiczy.

Avatar
Kija / 17 kwietnia 2015 o 08:44
0
Głosujcie dalej na POPSL , tam jest tylu mądrych i światłych ludzi..powinni byc u władzy do konca swiata..nie idźcie na głosowanie. Niech tych 50 proc. Uprawnionych wybiera i niech Komorowski zbierze 40proc głosów czyli przy frekwencji 50proc poparcie 20 procent uprawnionych. Ja głosuje na Jacka Wilka a wy róbcie co chcecie...
Avatar
fiej / 17 kwietnia 2015 o 08:44
0

No patrz, niemożliwe. Od samego początku, o tym było wiadomo -czyli kupić hektary, nasadzić jabłek i żyć jak panisko. Raz do roku wykosić. Jabłka zostawić niech zgniją, po cholerę komuś płacić za zbieranie. Bardziej się opłaca niż praca w budżetówce. Przy 30ha, masz porządną pensję a i się jeszcze hektary same spłacają - bo w agencji na raty rozłożą.

Avatar
on / 16 kwietnia 2015 o 21:33
0

a wysoki Franek to już nie przekręt ....?

Avatar
bezrobotny / 16 kwietnia 2015 o 21:22
0

A może szanowna NIK oceni zasadnośc zatrudnienia pana Biedziaka - swojego rzecznika prasowego. Ten były milicjant i policjant pobierając emeryturę policyjną zabiera miejsce pracy dla młodego Polaka (Polki), który musi wyjechac z kraju i pracować na zmywaku w UK. Najciemniej jest zawsze pod latarnią. Czy to jest fair?

Avatar
anna / 18 kwietnia 2015 o 09:26
0

Kombinatorzy, pospolici złodzieje powinni być pozbawieni tych dotacji. Kiedy ktoś powie, że dośc dojenia i okradania naszej ojczyzny?

Avatar
Maria / 17 kwietnia 2015 o 11:15
0

Skoro to taki łatwy pieniądz to kup na hektar 600 drzewek po 6 zł ogrodź teren siatką załuż osłonki na drzewa. Zapłać za kontrolę jednostki certyfikującej potem utrzymaj płantację w dobrym stanie zakładając że część drzewek ci wymarznie o kradzieżach i zającach nie wspomnę. Potem jeśli kontrola z ARiMR nie uwali ci dopłat dostaniech 1800 zl do hektara a na owoce jeśli nie można pryskac to nie masz co liczyć, więc gdzie tu niby ten łatwy i prosty pieniądz???

Jak zwykle najwięcej wypowiadają się ci co z rolnictwem nic wspólngo nie mają lub zapomnieli skąd do tych miast przyjechali.

Popieram... !!

Popieram... !!

rozwiń
Avatar
Maria / 17 kwietnia 2015 o 11:13
0

Każdy rolnik powinien być prześwietlony co do najmniejszego grosika. Większość to złodzieje. Okradają kraj z pieniędzy, które są potrzebne gdzie indziej. Trzeba walczyć z tymi darmozjadami i bandytami. Wyłudzili od kraju miliardy złotych, a POlska gospodarka nadal leży i kwiczy.

Tu bym zrobiła podział na rolnika który naprawde pracuje i ma problem ze sprzedażą tego co udaluo mu sie zebrać, bo przecież rolnik nie może sobie ustalić po jakiej cenie sprzeda swój produkt. A są też ludzie którzy tylko na papierze są rolnikami: pracuja a maja kilka hektarów ziemi która leży odłogiem i może w krzakach jeszcze jakiś ptak ma gniazdko i za to zbiera kasę - czyli za nic, bo trawe skosi wykosi albo i nie.

Tu bym zrobiła podział na rolnika który naprawde pracuje i ma problem ze sprzedażą tego co udaluo mu sie zebrać, bo przecież rolnik nie może sobie ustalić po jakiej cenie sprzeda swój produkt. A są też ludzie którzy tylko na papierze są rolnikami: pracuja a maja kilka hektarów ziemi która leży odłogiem i może w krzakach jeszcze jakiś ptak ma gniazdko i za to zbiera kasę - czyli za nic, bo trawe skosi wykosi albo i nie.

rozwiń
Avatar
mieszczuch / 17 kwietnia 2015 o 11:08
0

Skoro to taki łatwy pieniądz to kup na hektar 600 drzewek po 6 zł ogrodź teren siatką załuż osłonki na drzewa. Zapłać za kontrolę jednostki certyfikującej potem utrzymaj płantację w dobrym stanie zakładając że część drzewek ci wymarznie o kradzieżach i zającach nie wspomnę. Potem jeśli kontrola z ARiMR nie uwali ci dopłat dostaniech 1800 zl do hektara a na owoce jeśli nie można pryskac to nie masz co liczyć, więc gdzie tu niby ten łatwy i prosty pieniądz???

Jak zwykle najwięcej wypowiadają się ci co z rolnictwem nic wspólngo nie mają lub zapomnieli skąd do tych miast przyjechali.

Skoro to taki łatwy pieniądz to kup na hektar 600 drzewek po 6 zł ogrodź teren siatką załuż osłonki na drzewa. Zapłać za kontrolę jednostki certyfikującej potem utrzymaj płantację w dobrym stanie zakładając że część drzewek ci wymarznie o kradzieżach i zającach nie wspomnę. Potem jeśli kontrola z ARiMR nie uwali ci dopłat dostaniech 1800 zl do hektara a na owoce jeśli nie można pryskac to nie masz co liczyć, więc gdzie tu niby ten łatwy i prosty pieniądz???

Jak zwykle najwięcej wypowiadają się ci co z rolnictwem nic wspólngo nie m... rozwiń

Avatar
Marta / 17 kwietnia 2015 o 11:06
0

czy po ekonomicznej analizie to ma sens? Ile kosztuje założenie 1 ha sadu? (przygotowanie gruntu, sadzonki drzewek, paliki do podparcia) i jaki jest koszt rocznego utrzymania sadu ( środki ochrony roślin- tylko niezbędne minimum, przycinanie) I to wszystko aby po roku otrzymać np 650 zł?? A nawet jeśli 1800 to to jest kwota roczna a nie na miesiąc i to chyba żaden interes.

Avatar
dfsg / 17 kwietnia 2015 o 10:51
0

Każdy rolnik powinien być prześwietlony co do najmniejszego grosika. Większość to złodzieje. Okradają kraj z pieniędzy, które są potrzebne gdzie indziej. Trzeba walczyć z tymi darmozjadami i bandytami. Wyłudzili od kraju miliardy złotych, a POlska gospodarka nadal leży i kwiczy.

Avatar
Kija / 17 kwietnia 2015 o 08:44
0
Głosujcie dalej na POPSL , tam jest tylu mądrych i światłych ludzi..powinni byc u władzy do konca swiata..nie idźcie na głosowanie. Niech tych 50 proc. Uprawnionych wybiera i niech Komorowski zbierze 40proc głosów czyli przy frekwencji 50proc poparcie 20 procent uprawnionych. Ja głosuje na Jacka Wilka a wy róbcie co chcecie...
Avatar
fiej / 17 kwietnia 2015 o 08:44
0

No patrz, niemożliwe. Od samego początku, o tym było wiadomo -czyli kupić hektary, nasadzić jabłek i żyć jak panisko. Raz do roku wykosić. Jabłka zostawić niech zgniją, po cholerę komuś płacić za zbieranie. Bardziej się opłaca niż praca w budżetówce. Przy 30ha, masz porządną pensję a i się jeszcze hektary same spłacają - bo w agencji na raty rozłożą.

Avatar
on / 16 kwietnia 2015 o 21:33
0

a wysoki Franek to już nie przekręt ....?

Avatar
bezrobotny / 16 kwietnia 2015 o 21:22
0

A może szanowna NIK oceni zasadnośc zatrudnienia pana Biedziaka - swojego rzecznika prasowego. Ten były milicjant i policjant pobierając emeryturę policyjną zabiera miejsce pracy dla młodego Polaka (Polki), który musi wyjechac z kraju i pracować na zmywaku w UK. Najciemniej jest zawsze pod latarnią. Czy to jest fair?